Ja i Moj Dell Za Inspiron, XPS i Alienware računare May 2020 Pregl.
Napomene, mere opreza i upozorenja NAPOMENA: Oznaka NAPOMENA ukazuje na važne informacije koje vam pomažu da bolje koristite proizvod. OPREZ: Oznaka OPREZ ukazuje na potencijalno oštećenje hardvera ili gubitak podataka i objašnjava vam kako da izbegnete problem. UPOZORENJE: UPOZORENJE ukazuje na opasnost od oštećenja opreme, telesnih povreda ili smrti. © 2011-2020 Dell Inc. ili podružnice. Sva prava zadržana. Dell, EMC, i drugi žigovi su žigovi Dell Inc. ili njegovih podružnica.
Sadržaj 1 Podešavanje računara....................................................................................................................7 Povezivanje na Internet.........................................................................................................................................................7 Povezivanje na Internet pomoću LAN veze.................................................................................................................
Memorijski modul.................................................................................................................................................................20 Matična ploča.......................................................................................................................................................................20 Čipset...............................................................................................................................................
Vizuelno grafički niz.............................................................................................................................................................38 Digitalni vizuelni interfejs.....................................................................................................................................................38 DisplayPort............................................................................................................................................
Konfigurisanje postavki napajanja................................................................................................................................ 57 Konfigurisanje ponašanja dugmeta za napajanje........................................................................................................58 Dell Power Manager......................................................................................................................................................
1 Podešavanje računara Postupak podešavanja će varirati u zavisnosti od vašeg računara. Uputstva koja se odnose na vaš računar ili tablet potražite u Vodiču za brzi početak koji ste dobili uz računar ili pogledajte odeljak Podešavanje i specifikacije na www.dell.com/support. Povezivanje na Internet Računar možete povezati sa Internetom koristeći kablovsku, DSL, modemsku ili WWAN vezu. Možete i da instalirate žični ili bežični ruter da biste delili kablovsku ili DSL Internet vezu sa više uređaja.
NAPOMENA: Unesite mrežnu lozinku ako se to od vas bude tražilo. Možda ste konfigurisali mrežni ključ tokom podešavanja rutera ili ruter već ima podrazumevani mrežni ključ. Detalje zatražite od proizvođača rutera. 4. Uključite ili isključite deljenje datoteka (opcionalno). Povezivanje na Internet pomoću WWAN veze Za povezivanje preko WWAN mreže vam nije potreban modem ili ruter da biste povezali prenosni računar ili tablet na Internet.
Windows 10 i 8.1 1. U polje za pretragu unesite Zvuk. NAPOMENA: U sistemu Windows 10, kliknite na ili dodirnite ikonu za pretragu da biste pristupili polju za pretragu. U sistemu Windows 8.1 kliknite na ili dodirnite dugme za pretragu da biste pristupili polju za pretragu. 2. Kliknite na ili dodirnite Upravljanje audio uređajima. 3. Na kartici Reprodukcija kliknite na ili dodirnite Zvučnici ili slušalice. 4. Kliknite na ili dodirnite Konfiguriši, pa kliknite na ili dodirnite Testiraj.
Povezivanje 7.1 zvučnika Slika 2. Povezivanje 7.1 zvučnika 1. 3. 5. 7. 9. Zadnji audio priključak na računaru Bočni audio priključak na računaru 7.1 kanalni audio kabl Prednji audio priključak na zvučniku Bočni audio priključak na zvučniku 2. 4. 6. 8. Srednji/LFE izlaz za okružujući zvuk na računaru Prednji audio priključak na računaru Srednji/LFE izlaz za okružujući zvuk na zvučniku Zadnji audio priključak na zvučniku Podešavanje štampača Možete da priključite štampač u USB port na računaru.
Windows 7 1. Kliknite na Start > Uređaji i štampači. 2. Kliknite na Dodaj štampač. Pojavljuje se prozor Dodavanje štampača. 3. Pratite uputstva na ekranu. NAPOMENA: Prilikom dodavanja štampača može se pojaviti poruka za instalaciju upravljačkog programa štampača. Koristite medijume sa upravljačkim programom štampača ili preuzmite upravljačke programe sa veb-sajta proizvođača štampača. Dodatne informacije o podešavanju štampača potražite u dokumentaciji koju ste dobili uz štampač.
• Samo drugi ekran – Koristi se samo ekran 2, a na ekranu 1 se ne prikazuje ništa. Glavni monitor će biti onemogućen i koristiće se samo drugi. Windows 8 Windows režim 1. 2. 3. 4. Prikažite Windows dugmad tako što ćete prevući zdesna ili pomeriti kursor miša u jedan od desnih uglova. Odaberite Uređaji. Izaberite Drugi ekran. Izaberite bilo koju od sledećih opcija: • • • • Samo ekran računara – Koristi se samo ekran 1, a na ekranu 2 se ne prikazuje ništa.
2 O računaru U ovom odeljku navedene su dodatne informacije o komponentama koje možete da pronađete u računaru. Adapter za napajanje Adapteri za napajanje se koriste za napajanje prenosivih računara, tableta i određenih desktop računara. Komplet adaptera za napajanje kompanije Dell sastoji se od adaptera za napajanje i kabla za napajanje. Nominalna snaga adaptera za napajanje (90 W, 65 W itd.
Dugmasta baterija Dugmasta baterija obezbeđuje napajanje komplementarnom metaloksidnom poluprovodničkom (CMOS) čipu kada je računar isključen. CMOS čip sadrži informacije o vremenu, datumu i druge informacije o konfiguraciji vašeg računara. U uslovima normalnog korišćenja dugmasta baterija može da traje po nekoliko godina. Faktori koji utiču na radni vek dugmaste baterije jesu tip matične ploče, temperatura, vremenski period tokom kog je računar isključen itd.
NAPOMENA: Funkcija bežičnog ekrana možda nije podržana na svim računarima. Dodatne informacije potražite na www.intel.com. Kamera Web kamera Veb kamera vam omogućava da vodite video razgovore, kao i da snimate fotografije i video zapise. 3D kamera Možete da koristite 3D kameru da biste snimali i emitovali trodimenzionalne slike, što vam omogućava da uočavate udaljenost, veličinu i dimenzije predmeta pomoću ugrađenih senzora.
Pozadinsko osvetljenje tastature Pozadinsko osvetljenje koje postoji na nekim fizičkim tastaturama osvetljava simbole na tasterima radi korišćenja tastature u mračnom okruženju. Pozadinsko osvetljenje možete uključiti ručno ili ga konfigurisati tako da se automatski uključuje kada se računar postavi u tamno okruženje. Tastatura sa pozadinskim osvetljenjem na Dell laptopovima ima različita stanja osvetljenja.
Vrste povezivanja tastature Tastatura može biti povezana s računarom preko kabla (žično) ili pomoću bežičnih signala (bežično). Žično Žične tastature se povezuju s računarom pomoću kabla (obično USB) i nije im potreban dodatni izvor napajanja, kao što su baterije. Wireless (Bežična mreža) Bežične tastature koriste radio frekvenciju (RF) ili Bluetooth (BT) da bi se povezale s vašim računarom.
Unutrašnji uređaji za skladištenje Unutrašnji uređaji za skladištenje se instaliraju na računar i obično se ne mogu ukloniti dok je računar uključen. Najčešći unutrašnji uređaji za skladištenje su hard diskovi – HDD diskovi i poluprovodnički diskovi – SSD diskovi. HDD i SSD diskovi koriste SATA interfejs za prenos informacija. SSD diskovi su takođe fizički slični HDD diskovima, što ih čini kompatibilnim sa postojećim računarima. HDD diskovi sadrže postolja diskova.
Tabela 1.
Tabela 1. Primeri uobičajenih tipova memorijskih kartica(nastavak) Memory Stick (MS) / Memory Stick Pro (MS Pro) Smart Media / Smart Media XD Memorijski modul Memorijski modul čuva privremene podatke koji su vašem računaru potrebni za izvršavanje zadataka. Bilo koja datoteka ili aplikacija učitava se u memorijski modul pre nego što možete da ih otvorite ili koristite. Memorijski moduli se kategorišu prema svom kapacitetu (u GB) i brzini (u MHz).
Procesori se uglavnom klasifikuju na osnovu: • • • Broja procesorskih jezgara Brzine ili frekvencije merene u gigahercima (GHz) ili megahercima (MHz) Ugrađene memorije, takođe poznate i kao keš memorija Ovi aspekti takođe određuju performanse procesora. Više vrednosti u principu znače bolje performanse. Određeni procesori mogu biti integrisani na matičnoj ploči. Neki proizvođači procesora su Intel, AMD, Qualcomm itd.
• • Integrisane – Često se nazivaju i ugrađene grafičke kartice i integrisane su na matičnoj ploči. Na nekim računarima video kartica je integrisana na procesoru. Integrisane grafičke kartice u principu dele sistemsku memoriju (RAM) i mogu da koristite i procesor za obradu video signala. Ubrzana procesorska jedinica (APU) je integrisana na istoj matrici kao i procesor i pruža veću brzinu prenosa podataka dok istovremeno smanjuje potrošnju energije.
NAPOMENA: Vaša zvučna kartica i zvučnici moraju da podržavaju 5.1/7.1 kanala da bi mogli da proizvode 5.1/7.1 kanalni zvuk. 2.1 Audio 2.1 označava sistem s dva zvučnika (levi i desni kanal) i jednim subvuferom. 5.1 Audio 5.1 se odnosi na broj audio kanala u većini konfiguracija sa surround zvukom. 5.1 audio sistem koristi pet glavnih audio kanala (prednji levi, prednji desni, centralni, levi surround i desni surround) i jedan niskofrekventni audio kanal. 7.1 Audio 7.
Bežična lokalna mreža Uređaji se povezuju bežično i pokrivaju relativno malu površinu, obično u okviru kuće ili zgrade. Bežična veza koja se koristi za podešavanje WLAN mreže uopšteno je Wi-Fi (802.11x gde se x odnosi na različite 802.11 protokole). Bežična mreža šireg područja Takođe poznata i kao Mobile Broadband, ovu uslugu obično pružaju telefonske kompanije za upotrebu na mobilnim uređajima. Mobilni uređaj ili laptop mora da podržava WWAN tehnologiju da bi se priključio na ovu mrežu.
Bluetooth Bluetooth vam omogućava da povežete druge uređaje na kojima je omogućen Bluetooth sa računarom ili tabletom na kratkom rastojanju. U Bluetooth uređaje mogu spadati telefoni, slušalice, tastatura, miš, štampači i tako dalje. Bluetooth adapteri mogu biti interni (kartice za proširenje ili integrisani na matičnoj ploči) ili eksterni.
3 Korišćenje računara Punjenje baterije Povežite adapter za napajanje na vaš računar ili tablet da biste punili bateriju. Baterija se puni kada se računar ili tablet koriste ili kada su isključeni. Unutrašnja električna kola baterije sprečavaju preterano punjenje baterije. NAPOMENA: Ako se baterija previše zagreje zato što se nalazi u toplom okruženju, možda neće moći da se puni kada je povežete sa adapterom. Sačekajte da se baterija ohladi da biste mogli da nastavite s punjenjem.
Tabela 2. Lista prečica na tastaturi(nastavak) F6 Ciklično prelazi preko elemenata ekrana u prozoru ili na radnoj površini. F10 Aktivira traku menija u aktivnom programu. Ctrl i c Kopira izabranu stavku. Ctrl i x Seče izabranu stavku. Ctrl i v Lepi izabranu stavku. Ctrl i z Poništava postupak. Ctrl i a Bira sve stavke u dokumentu ili prozoru. Ctrl i F4 Zatvara aktivni prozor (u programima koji vam omogućavaju da istovremeno otvorite više dokumenata).
Tabela 3. Lista prečica na tastaturi Taster Windows i kucanje slova Pretražuje računar. Ctrl i + Uvećava veliki broj stavki na ekranu, kao što su aplikacije fiksirane za početni ekran. Ctrl i - Umanjuje veliki broj stavki na ekranu, kao što su aplikacije fiksirane za početni ekran. Taster Windows i c Otvara bočnu traku sa odeljcima. Taster Windows i f Otvara odeljak Pretraga za pretraživanje datoteka na računaru. Taster Windows i h Otvara odeljak Pretraga.
2. 3. 4. 5. NAPOMENA: U sistemu Windows 10, kliknite na ili dodirnite ikonu za pretragu da biste pristupili polju za pretragu. U sistemu Windows 8.1, kliknite na ili dodirnite dugme za pretragu da biste pristupili polju za pretragu. Kliknite na Kontrolna tabla. Ako je kontrolna tabla prikazana po kategorijama, kliknite na ili dodirnite padajući meni Prikaži po: i izaberite Male ikone ili Velike ikone. Kliknite na ili dodirnite Tastatura.
Pokreti na tabli osetljivoj na dodir NAPOMENA: Računar možda ne podržava neke pokrete na tabli osetljivoj na dodir. NAPOMENA: Možete da promenite pokrete na tabli osetljivoj na dodir tako što ćete dva puta kliknuti na ikonu table osetljive na dodir u oblasti za obaveštenja. Računar može podržavati pokrete kao što su pomeranje, zumiranje, rotiranje, lako udaranje i brzo pokretanje. Tabela 4.
Tabela 4. Lista pokreta na tabli osetljivoj na dodir(nastavak) Stavite dva prsta na tablu osetljivu na dodir, pa ih približite da biste umanjili prikaz. Rotiranje Uvrtanje – Rotirajte aktivan sadržaj u koracima od po 90 stepeni pomoću dva prsta. Držeći palac na jednom mestu, lučno pomerajte kažiprst nadesno ili nalevo da biste rotirali izabranu stavku za 90 stepeni u smeru kazaljki na satu ili u smeru suprotnom od kazaljki na satu. Obrtanje Listajte sadržaj unapred ili unazad.
Tabela 5. Lista pokreta na ekranu osetljivom na dodir(nastavak) Stavite dva prsta na ekran osetljiv na dodir, pa ih približite da biste umanjili prikaz. Držanje Dodirnite i držite predmet na ekranu da biste otvorili kontekstni meni. Obrtanje Pomerite brzo prst u željenom smeru da biste listali sadržaj u aktivnom prozoru kao stranice u knjizi.
Tabela 5. Lista pokreta na ekranu osetljivom na dodir(nastavak) Vertikalno pomeranje – Pomerite se nagore ili nadole u aktivnom prozoru. Pomerite prst nagore ili nadole da biste aktivirali vertikalno pomeranje. Horizontalno pomeranje – Pomerite se nalevo ili nadesno u aktivnom prozoru. Pomerite prst nalevo ili nadesno da biste aktivirali horizontalno pomeranje. Upotreba Bluetooth funkcije Možete da povežete (uparite) Bluetooth uređaje kao što su miš, tastatura, slušalice, telefoni, televizor itd.
Windows 8.1 1. Uključite Bluetooth na računaru ili tabletu i na uređaju koji želite da uparite. Na Dell računaru uključite bežičnu funkciju da biste omogućili Bluetooth. NAPOMENA: Informacije o uključivanju Bluetooth funkcije na uređaju potražite u dokumentaciji koji ste dobili uz uređaj. 2. Kliknite desnim tasterom miša na Bluetooth ikonu u oblasti za obaveštenja na traci zadataka, pa kliknite na ili dodirnite Dodaj uređaj.
Biranje kamere i mikrofona Ako računar ima više web kamera i mikrofona (ugrađenih ili spoljnih) možete da izaberete web kameru i mikrofon koji bi ste želeli da koristite uz aplikaciju Dell Webcam Central. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Otvorite Dell Webcam Central. Kliknite na ili dodirnite strelicu padajućeg menija pored ikone kamere u donjem levom uglu prozora. Kliknite na ili dodirnite kameru koju želite da koristite. Kliknite na ili dodirnite karticu Record Videos (Snimite video zapise).
4 Portovi i konektori Audio Audio priključci omogućavaju vam da priključite zvučnike, slušalice, mikrofone, sisteme ozvučenja, pojačala ili audio izlaze TV-a. NAPOMENA: Vaš računar možda ne podržava audio ulaze. Informacije o portovima dostupnim na računaru ili tabletu potražite u Vodiču za brzi početak koji ste dobili uz računar ili u odeljku Podešavanje i specifikacije na www.dell.com/ support. Vrste audio ulaza Tabela 6.
Tabela 6. Vrste audio ulaza(nastavak) Bočni port za okružujući zvuk – Povezuje leve/desne zvučnike. RCA S/PDIF port – Prenosi digitalni audio signal bez potrebe za pretvaranjem analognog audio signala. Optički S/PDIF port – Prenosi digitalni audio signal koristeći optičke signale, bez potrebe za pretvaranjem analognog audio signala. USB Univerzalna serijska magistrala (USB) omogućava povezivanje perifernih uređaja sa računarom ili tabletom.
Tabela 8. USB standardi(nastavak) USB 3.1 Gen 1 Naziva se i SuperSpeed USB. Ulaz povezuje periferne uređaje, kao što su uređaji za skladištenje, štampači itd. Obezbeđuje prenos podataka do brzine od 5 Gb/s. Sistemi koji imaju starije USB 3.0 portove sada su USB 3.1 Gen 1. USB 2.0 Naziva se i Hi-Speed USB. On obezbeđuje dodatni propusni opseg za aplikacije za multimedije i skladištenje. USB 2.0 ulaz podržava brzinu prenosa podataka do 480 Mb/s. USB 1.
Mini DisplayPort Mini DisplayPort je manja verzija DisplayPort priključka. NAPOMENA: DisplayPort i Mini DisplayPort su međusobno kompatibilni ali se ulazi i konektori razlikuju u veličini. Ako su veličine ulaza različite koristite konvertor.
5 Softver i aplikacije Absolute Absolute obezbeđuje postojana krajnja rešenja za upravljanje bezbednošću i podacima za računare, tablete i pametne telefone. Tehnologija postojanosti omogućava doslednu procenu rizika, obezbeđivanje radnog veka svakog uređaja i preventivno reagovanje na slučajeve povrede bezbednosti. NAPOMENA: Tehnologija postojanosti možda nije podržana na svim računarima. Dobijanje pomoći za Absolute Dell obezbeđuje pomoć za tehnologije postojanosti preko kompanije Absolute Software.
• • • Windows 10 – Kliknite na ili dodirnite ikonu Dell pomoć i podrška na početnom ekranu. Windows 8.1 – Kliknite na ili dodirnite ikonu My Dell (Moj Dell) na početnom ekranu. Windows 7 – Kliknite na Start > All Programs > Dell > My Dell > My Dell. PC Check NAPOMENA: Aplikacija PC Checkup je dostupna samo na izabranim modelima. Koristite PC Checkup da biste proverili korišćenje čvrstog diska, izvršili dijagnostiku hardvera i pratili promene na računaru.
Tabela 9. Solution Station ponude(nastavak) Tip Ponude Podešavanje dodatne opreme računara Podešavanje roditeljske kontrole Interneta Prenos datoteka i pravljenje rezervne kopije podataka Rešavanje problema i popravke Ubrzajte rad računara Uklanjanje virusa i spajvera Oporavak podataka Rešavanje problema i otklanjanje grešaka s računara Rešavanje problema i otklanjanje grešaka s mreže Quickset QuickSet je paket uslužnih programa koji obezbeđuju poboljšanu funkcionalnost Dell računara.
Tabela 10. Prečice na tastaturi za igranje u 3D formatu Tasteri Opis Funkcija Prikazuje/sakriva stereoskopske 3D efekte Uključuje ili isključuje 3DTV Play. NAPOMENA: Performanse igrica mogu se smanjiti u HD 3D režimu čak i ako je 3DTV Play softver onemogućen. Da biste maksimalno povećali performanse, izaberite HD ili SD režim kada je aplikacija 3DTV Play onemogućena. Povećava 3D dubinu Povećava 3D dubinu trenutne igre.
6 Obnavljanje operativnog sistema Opcije za oporavak sistema OPREZ: Upotrebom aplikacije Dell Factory Image Restore ili diska sa operativnim sistemom trajno se brišu sve datoteke na računaru. Ako je moguće, napravite rezervnu kopiju datoteka sa podacima pre nego što koristite ove opcije. Operativni sistem na vašem računaru možete da vratite u prethodno stanje koristeći jednu od sledećih opcija: Tabela 11.
Tabela 12. Funkcije programa Dell Backup and Recovery(nastavak) Funkcije Basic (Osnovno) Premium (Premijum) Napravite rezervnu kopiju celog sistema, uključujući aplikacije i postavke Objedinite više rezervnih kopija i arhivirajte stare kopije Kopiranje i obnavljanje datoteka na osnovu njihovog tipa Osnovno Dell kreiranje rezervne kopije i oporavak Pristupanje Dell kreiranju rezervne kopije i oporavku Windows 10 1. Kliknite na Start i unesite Rezervna kopija u polje za pretragu. 2.
Obnavljanje podataka iz rezervne kopije sistema 1. Pokrenite Dell Backup and Recovery. 2. Kliknite na ili dodirnite pločicu Backup (Rezervna kopija), a zatim izaberite System Backup (Rezervna kopija sistema). 3. Pratite uputstva na ekranu. Obnavljanje određenih datoteka ili fascikli iz Rezervne kopije celog sistema 1. 2. 3. 4. Pokrenite Dell Backup and Recovery. Kliknite na ili dodirnite pločicu Recovery (Oporavak), a zatim izaberite Data Recovery (Oporavak podataka).
Nakon dva neuspešna pokušaja pokretanja operativnog sistema, sekvenca pokretanja automatski će pokušati da izvrši opcije oporavka sistema i sprovešće automatsku popravku. Kako da pokrenete opciju Dell Factory Image Restore (vraćanje u prethodno stanje na osnovu slike sa fabričkim postavkama kompanije Dell) NAPOMENA: Upotrebom programa Dell Factory Image Restore trajno se brišu svi podaci sa čvrstog diska i uklanjaju svi programi ili upravljački programi instalirani nakon prijema računara.
Windows 10 Upotreba obnavljanja sistema 1. 2. 3. 4. 5. Kliknite desnim tasterom miša na (ili pritisnite i držite) dugme Start, pa izaberite Kontrolna tabla. U polje za pretragu unesite Oporavak. Kliknite na ili dodirnite Oporavak. Kliknite na ili dodirnite Otvori funkciju „Oporavak sistema“. Kliknite na ili dodirnite Dalje i pratite uputstva na ekranu. Opoziv poslednjeg oporavljanja sistema 1. 2. 3. 4. Kliknite desnim tasterom miša na (ili pritisnite i držite) dugme Start, pa izaberite Kontrolna tabla.
2. U polje za pretraživanje unesite Oporavak sistema i pritisnite Enter. 3. Kliknite na ili dodirnite Opozovi poslednji oporavak, kliknite na ili dodirnite Dalje i pratite uputstva na ekranu. Disk sa operativnim sistemom OPREZ: Ponovnom instalacijom operativnog sistema pomoću diska sa operativnim sistemom trajno se brišu svi podaci i softver sa računara. NAPOMENA: Disk sa operativnim sistemom je opcionalan i možda ga nećete dobiti uz računar.
7 Rešavanje problema Osnovni koraci za rešavanje problema U ovom delu se navode neki osnovni koraci za rešavanje problema koje možete primeniti da biste rešili uobičajene probleme s vašim računarom. • • • • • • • Proverite da li je računar uključen i da li sve komponente imaju napajanje. Proverite da li su svi kablovi čvrsto spojeni u odgovarajuće priključke. Proverite da li su kablovi oštećeni ili iskrzani. Proverite da li u priključcima ima iglica koje su savijene ili polomljene.
Prošireni PSA Proceduru Enhanced Pre-Boot System Assessment (ePSA) možete da koristite za dijagnosticiranje različitih hardverskih problema. ePSA testira uređaje kao što su matična ploča, tastatura, ekran, memorija, jedinica čvrstog diska itd. NAPOMENA: ePSA ne podržavaju svi računari. Početni ekran funkcije ePSA podeljen je na tri dela: • • Prozor Devices (Uređaji) – Prikazuje se na levoj strani početnog ekrana funkcije ePSA.
Ako se PSA uspešno završi, na ekranu se pojavljuje sledeća poruka: No problems have been found with this system so far. Do you want to run the remaining memory tests? This will take about 30 minutes or more. Do you want to continue? (Recommended). (“Da li želite da pokrenete preostale testove memorije? To će potrajati oko 30 ili više minuta. Da li želite da nastavite? (Preporučuje se).”) Pritisnite da biste nastavili ako imate problema sa memorijom; u suprotnom, pritisnite da biste završili test.
8 BIOS BIOS čuva hardverske informacije o vašem računaru i prosleđuje informacije operativnom sistemu kada se računar pokreće. Možete da promenite osnovne postavke hardvera sačuvane u BIOS-u pomoću BIOS programa za podešavanje. BIOS program za podešavanje sistema možete koristiti za: • • • Postavljanje ili menjanje opcije koju korisnik može da izabere, na primer korisničke lozinke. Utvrđivanje koji su uređaji instalirani na vašem računaru, veličine memorije, vrste čvrstog diska i tako dalje.
Skoro sve matične ploče na stonim računarima sadrže kratkospojnik za brisanje postavki CMOS memorije zajedno sa BIOS lozinkom. Mesto na kome se nalazi ovaj kratkospojnik je različito i zavisi od matične ploče. Kratkospojnici se mogu nalaziti pored CMOS baterije i obično su označeni kao CLR, CLEAR, CLEAR CMOS itd. Postupak brisanja lozinki i CMOS postavki potražite u dokumentu Service Manual (Servisni priručnik) za svoj računar na www.dell.com/ support.
9 Dobijanje pomoći i kontaktiranje kompanije Dell Resursi za samostalnu pomoć Možete dobiti informacije i pomoć o proizvodima i uslugama kompanije Dell korišćenjem ovih resursa za samostalnu pomoć: Tabela 14. Resursi za samostalnu pomoć Resursi za samostalnu pomoć Lokacija resursa Informacije o proizvodima i uslugama kompanije Dell www.dell.com My Dell Saveti Kontaktirajte podršku U Windows pretragu unesite Contact Support i pritisnite Enter. Pomoć na mreži za operativni sistem www.dell.
NAPOMENA: Dostupnost se razlikuje u zavisnosti od zemlje/regiona i proizvoda, a neke usluge ne moraju biti dostupne u vašoj zemlji/regionu. NAPOMENA: Ako nemate aktivnu Internet vezu, kontakt podatke možete pronaći na vašoj fakturi, ambalaži, računu ili Dell katalogu proizvoda.
10 Reference Održavanje računara Preporučljivo je da izvršite sledeće zadatke kako biste izbegli opšte probleme s računarom: • • • • • • Obezbedite direktan pristup izvoru napajanja, odgovarajuću ventilaciju i ravnu površinu na koju ćete staviti računar. Ne blokirajte otvore za vazduh, ne gurajte predmete u njih i ne dozvolite da se prašina taloži u njima. Redovno pravite kopije podataka. Redovno vršite skeniranje na viruse.
Windows 7 1. Kliknite na Start > Kontrolna tabla > Opcije napajanja. 2. Sa spiska dostupnih opcija možete da izaberete plan u zavisnosti od načina na koji koristite računar. 3. Da biste izmenili postavke napajanja, kliknite na Promenite postavke plana. Konfigurisanje ponašanja dugmeta za napajanje Da biste konfigurisali ponašanje dugmeta za napajanje uradite sledeće: Windows 10 i 8.1 1. Kliknite na ili dodirnite Start > Sve aplikacije. 2. U odeljku Windows sistem kliknite na ili dodirnite Kontrolna tabla.
• • • Optičke disk jedinice Bežične uređaje za komunikaciju, ExpressCard kartice, medijske kartice ili USB uređaje. Postavke velike osvetljenosti ekrana, 3D čuvare ekrana ili druge programe koji troše mnogo energije kao što su složene 3D grafičke aplikacije i igre. Performanse baterije možete da poboljšate ako: • • • Priključite računar tokom rada na naizmenični napon kada je to moguće. Radni vek baterije se smanjuje sa brojem ciklusa pražnjenja i punjenja baterije.
Saveti o migraciji Migracija između računara predstavlja premeštanje podataka i aplikacija između dva različita računara. Najčešći razlozi za migraciju računara su kada kupite novi računar ili kada vršite nadogradnju na nove operativne sisteme. OPREZ: Iako postoji nekoliko uslužnih programa koji pojednostavljuju migraciju, preporučuje se da napravite rezervnu kopiju svojih datoteka, kao što su slike, muzika, dokumenti itd.
1. Monitor u visini očiju ili ispod njih 3. Postolje monitora 5. Ruke u nivou stola 2. Monitor i tastatura postavljeni direktno ispred korisnika 4. Stopala celom površinom na podu 6. Zglobovi opušteni i u ravni s površinom NAPOMENA: Za najnovija ergonomska uputstva pogledajte www.dell.com/regulatory_compliance. Dell i životna sredina Zeleno ne predstavlja ograničenja, već mogućnosti. Predstavlja pronalaženje boljeg načina.
Tabela 15. Dell i životna sredina(nastavak) odgovorno korišćenje resursa i zato za ambalažu koristimo bambus koji potiče iz šume koja se nalazi daleko od poznatih staništa pandi. Pridružite se programu Plant a tree (Zasadite drvo) Dell je osmislio program Plant a tree (Zasadite drvo), koji će vam pomoći da doprinesete smanjenju emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, a koje stvara računarska oprema, i da pomognete stvaranju zdravije planete – drvo po drvo i šumu po šumu.