Priručnik za sigurnost i udobnost
© Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Podaci koji su ovdje sadržani podliježu promjenama bez prethodne najave. Jedina jamstva za HP proizvode i usluge iznesena su u izričitim jamstvenim izjavama koje prate takve proizvode i usluge. Ništa što se ovdje nalazi ne smije se smatrati dodatnim jamstvom. HP ne snosi odgovornost za tehničke ili uredničke pogreške ili propuste u ovom tekstu. Drugo izdanje: studeni 2014. Prvo izdanje: srpanj 2013.
Uvod U ovom se vodiču opisuju pravilno postavljanje radne stanice, pravilan položaj tijela te zdravstvene i radne navike korisnika računala na poslu, kod kuće, u školi i u pokretu. Vodič sadrži podatke vezane uz električnu i mehaničku sigurnost koji se odnose na sve HP-ove proizvode. Dostupan je i na stranici www.hp.com/ergo UPOZORENJE! Izbjegavajte pretjerano zagrijavanje prijenosnog računala.
iv Uvod
Sadržaj 1 Vodite se za osjećajem udobnosti .................................................................................................................... 1 Provjeravajte nije li vam neudobno i prilagodite položaj tako da vam bude udobno ............................ 1 Prihvatite zdrave navike ....................................................................................................................... 2 Udobnost tijekom rada za računalom za djecu ...............................................
Opće mjere opreza za HP-ove proizvode .......................................................................................... 22 Oštećenja koja je potrebno servisirati ................................................................................ 22 Servis ................................................................................................................................. 22 Dodatna oprema za montažu ...........................................................................................
Mjere opreza za proizvode s laserskim uređajem .............................................................................. 28 Sigurnosna upozorenja za laser ........................................................................................ 28 Usklađenost s odredbama CDRH ...................................................................................... 28 Sukladnost s internacionalnim propisima ..........................................................................
viii
1 Vodite se za osjećajem udobnosti Provjeravajte nije li vam neudobno i prilagodite položaj tako da vam bude udobno Prilikom korištenja računala donosite odluke koje mogu utjecati na udobnost, zdravlje, sigurnost i produktivnost. To vrijedi bez obzira na to koristite li tipkovnicu i monitor stolnog računala u uredu, prijenosno računalo u studentskom domu, tablet u kuhinji ili ručno računalu u zračnoj luci. U svakom slučaju odabirete položaj tijela prema tehnologiji.
sastanak održati uz šetnju, a ne u konferencijskoj dvorani. Zaključak: možete razmišljati o položaju i tako zadržati osjećaj udobnosti i produktivnost dok bez razmišljanja možete završiti u neudobnom i neproduktivnom položaju. Odluka je na vama tijekom cijelog dana. BUDITE SVJESNI Provjeravajte nije li vam neudobno i niste li u neprirodnom položaju. Nemojte se prepustiti neprirodnim, neudobnim i neproduktivnim položajima kao što je “kornjača”.
Udobnost tijekom rada za računalom za djecu Preporuke u ovom priručniku odnose se na korisnike računala svih životnih dobi. Odrasli se često moraju odvikavati od loših navika tijekom korištenja računala, ali djeca – osobito mala djeca – neće ni steći te navike ako im roditelji i učitelji pomognu od samog početka usvojiti dobre navike prilikom rada za računalom. Roditelji i učitelji djecu za koju su odgovorni moraju nadzirati i usmjeravati u pravom smjeru.
2 Prilagođavanje položaja stolca Vodite se za osjećajem udobnosti u stopalima, nogama, leđima i ramenima Da biste znali kako se iz uspravnog položaja premjestiti u spušteni i obrnuto, morate se potpuno upoznati s načinom prilagodbe stolca. Ako nemate primjerak tiskanog priručnika za korištenje stolca, potražite ga na proizvođačevu web-mjestu. Iznenadili biste se, ali mnogi nikad ne nauče kako koristiti sve mogućnosti prilagodbe stolca.
PRAVILNO Prilagodite čvrstinu nagiba te se za održavanje položaja poslužite kosim naslonom za noge ako vam to pomaže. 3. Provjerite možete li na stolcu namjestiti i dodatne značajke naslona za leđa da bi vam bilo udobnije. Ako možete, prilagodite naslon za leđa prirodnoj krivulji svoje kralježnice. 4.
Kada se upoznate s prilagodbama stolca, izmjenjujte uspravne i spuštene položaje te tražite najudobniju poziciju. Sami odlučujete koji vam je položaj najudobniji i u kojem ste najproduktivniji. Odabir konkretnog položaja u području udobnosti najčešće ovisi o tome što radite. Spušteni položaj, primjerice, možda vam je najudobniji za pisanje e-pošte, a uspravan položaj za zadatke tijekom kojih često morate pregledavati tiskane dokumente ili knjige.
3 Prilagodba radne površine Vodite se za osjećajem udobnosti u ramenima, rukama i šakama Prilikom premještanja iz jednog položaja u drugi možda ćete morati prilagoditi radnu površinu da biste udobno namjestili ramena, ruke i šake. Ramena moraju biti opuštena, a laktovi udobno spušteni uz tijelo. Podlaktice, zapešća i šake moraju biti u ravnini u neutralnom položaju. Na udobnost i produktivnost utječu mogućnosti prilagodbe radne površine, tipkovnice i pokazivačkog uređaja.
NEPRAVILNO Nemojte naslanjati dlanove na radnu površinu niti zapešća jako uvijati prema dolje. NEPRAVILNO Nemojte savijati zapešća prema unutra. Slijedite ove smjernice za radnu površinu: ● Tipkovnicu postavite izravno ispred sebe da ne biste zakretali vrat i tijelo. ● Prilagodite visinu radne površine tako da vam ramena, ruke, zapešća i šake budu u udobnom položaju. Ramena moraju biti opuštena, a laktovi udobno spušteni uz tijelo.
Prilikom pisanja pokušajte ustanoviti tipkate li teškim udarcima ili laganim dodirom. Koristite minimalnu silu dovoljnu za pritiskanje tipke. Nemojte bespotrebno grčiti prste i palčeve. Iznenadili biste, ali mnogi korisnici osjećaju napetost u palcu ili prstu koji ne koriste za pisanje, pokazivački uređaj ni dodir. Nemojte čvrsto držati pokazivački uređaj. Pokazivački uređaj pomičite cijelom rukom i ramenom, a ne samo zapešćem. Zapešće držite ravno, a šaku opuštenu te tipke miša pritišćite laganim dodirom.
4 Prilagodba monitora Provjera udobnosti glave, vrata i tijela Ne postoji jedan konkretan položaj monitora u kojem će svi dijelovi tijela uvijek biti zadovoljni. Prema udobnosti očiju, vrata, ramena i leđa tijekom dana određujte koji dio tijela pomaknuti i kada. Važni su čimbenici koji utječu na udobnost i produktivnost položaj, uvećanje i osvjetljenje. Ako vam se, primjerice, oči suše, preporučujemo da na neko vrijeme spustite monitor i da redovito trepćete.
NEPRAVILNO Nemojte kriviti vrat prema naprijed. SAVJET: postavku uvećanja na nekim računalima možete prilagoditi tako da pritisnete i držite tipku ctrl te vrtite kotačić za pomicanje na mišu prema gore ili dolje ili pak pomoću gesti za zumiranje na dodirnoj pločici. PRAVILNO Prilagođavajte udaljenost gledanja dok jasno ne vidite tekst. ● Da biste pronašli udobnu udaljenost gledanja, ispružite ruku sa stisnutom šakom prema monitoru pa monitor postavite blizu zglavaka.
VAŽNO: istraživanja pokazuju da brojni korisnici računala, uključujući malu djecu, na monitorima gledaju mutne slike zbog slabog vida. Djeca s oštećenjem vida češće imaju problema s čitanjem. Svi bi korisnici računala morali odlaziti na redovite preglede vida kod oftalmologa. Neki će morati početi nositi naočale, a neki će možda morati promijeniti dioptriju ili nabaviti zasebne naočale za korištenje računala. ● Namještajte visinu monitora dok vam je glava u udobnom ravnom položaju u odnosu na ramena.
Prilagodba dvostrukog monitora Prilikom korištenja dvostrukog monitora možete odabrati nekoliko različitih položaja. Možete jedan monitor postaviti izravno ispred sebe, a drugi sa strane. Ako ustanovite da tijekom duljeg razdoblja zakrećete glavu i vrat da biste vidjeli aplikaciju na zaslonu sa strane, prozor s aplikacijom premjestite na zaslon koji je izravno ispred vas. Na monitoru sa strane trebale bi se prikazivati samo one aplikacije koje gledate nakratko.
5 Korištenje dodirne tehnologije Korištenje dodirnog monitora i višefunkcijskih proizvoda Dodirna tehnologija izvrsna je za izravnu interakciju s objektima na zaslonu. Prilikom korištenja dodira morate osobito paziti na udobnost vrata, ramena i ruku. Imajte na umu da ne postoji jedan konkretan položaj monitora u kojem će svi dijelovi tijela uvijek biti zadovoljni, a osobito ne prilikom korištenja dodira.
PRAVILNO Približite dodirni zaslon tako da vam ruke nisu ispružene te prilagodite nagib da biste zapešća držali u ravnini i u neutralnom položaju. NEPRAVILNO Korištenjem dodira uz ispruženu ruku brzo će se umoriti rame i ruka. Moguće je da ćete prilikom određenih zadataka kao način unosa koristiti isključivo dodir; u drugim ćete okolnostima pak koristiti samo tipkovnicu i pokazivački uređaj; a katkad ćete možda odabrati i kombinaciju oba načina unosa.
NEPRAVILNO Ne grbite se prema naprijed iznad dodirnog zaslona tako da vam leđa ne budu na naslonu stolca. Korištenje dodirnog tableta Prilikom korištenja dodirnog tableta osobito je važno provjeravati nisu li glava i vrat u neudobnom položaju. Ako često koristite tu tehnologiju te osjetite zatezanje u vratu, ramenima i leđima, možda dugo vremena provodite gledajući prema dolje u zaslon.
PRAVILNO Da biste vrat držali u udobnom položaju, isprobajte korištenje dodatka za tablet koji omogućuje prilagođavanje visine.
6 Korištenje prijenosnog računala Tijelo osobito slušajte prilikom korištenja prijenosnog računala Prijenosna računala, kao što i sam naziv govori, omogućuju jednostavno premještanje s jednog mjesta na drugo. Dok ih koristite kod kuće, možete se premještati iz radne sobe za kuhinjski stol pa čak i neko vrijeme stajati za kuhinjskim pultom. Ako ste na službenom putu, lako se možete premjestiti sa stola hotelske sobe u klijentovu konferencijsku dvoranu ili pak u terenski ured.
7 Pozoran nadzor djece prilikom korištenja računala Posebna napomena za roditelje i učitelje Bitno je u djece poticati umjerenost prilikom korištenja računala. Djeca često koriste računala. Koriste ih u školi i kod kuće za učenje i igru. Nadzirite i usmjeravajte djecu za koju ste odgovorni – počnite rano, počnite odmah i inzistirajte na tome da rade stanke. Dječja tijela još rastu i razvijaju se pa im navike prilikom korištenja računala mogu utjecati na buduće zdravlje i formu.
8 Obraćanje pozornosti na zdravstvene navike i tjelovježbu Na udobnost i sigurnost rada za računalom može utjecati i vaše opće zdravstveno stanje. Istraživanja pokazuju da niz zdravstvenih problema može povećati rizik nastanka nelagode, poremećaja mišića i zglobova te ozljeda. Ako patite od nekog od dolje navedenih zdravstvenih problema, osobito je bitno da redovito prekidate rad i često provjeravate ne nalazi li se vaše tijelo u neprirodnom ili neudobnom položaju.
9 Električna i mehanička sigurnost HP-ovi proizvodi izrađeni su tako da sigurno funkcioniraju ako se postave i koriste u skladu s uputama za korištenje i općim sigurnosnim praksama. U smjernicama u ovome poglavlju objašnjavaju se potencijalne opasnosti vezane uz rad računala te se navode važne sigurnosne prakse čija je namjena smanjenje tih opasnosti.
Kemijska isparavanja i pare ● Zračenje Buka, ionizacija, laser, ultrazvučni valovi Preduvjeti za instalaciju HP-ovi proizvodi sigurno će funkcionirati ako se koriste u skladu s nominalnim vrijednostima za električnu energiju i uputama za korištenje. Uvijek ih je potrebno koristiti u skladu sa zahtjevima lokalnih i regionalnih propisa o izgradnji i ožičenju, čija je svrha sigurna upotreba informatičke opreme.
Dodatna oprema za montažu Proizvod nemojte koristiti na nestabilnom stolu, kolicima, postolju, tronošcu ili držaču. Proizvod može pasti i prouzročiti teške tjelesne ozljede i ozbiljna oštećenja samog proizvoda. Koristite ga samo na stolu, kolicima, stalku, tronošcu ili držaču koje preporučuje HP ili onima koji se prodaju uz proizvod.
Nominalne vrijednosti kabela za napajanje moraju odgovarati proizvodu te naponu i struji naznačenoj na naljepnici s električnim podacima o proizvodu. Nazivni napon i struja kabela moraju biti veći od napona i struje naznačenih na proizvodu. Promjer žice mora biti minimalno 0,75 mm2 /18 AWG, a duljina kabela između 1,5 i 2,5 m (5 i 8 stopa). Ako imate pitanja o vrsti kabela za napajanje koju valja koristiti, obratite se servisnom partneru.
Vruće površine Prije diranja unutarnjih dijelova uređaja i izmjenjivih pogona pričekajte da se ohlade. Strani predmeti Nemojte gurati strane predmete kroz otvore na proizvodu. Mjere opreza za prijenosna računala Pored ranije spomenutih općih mjera opreza, prilikom rada s prijenosnim računalom poštujte i sljedeće mjere opreza. U slučaju njihova nepoštivanja posljedice mogu biti požar, tjelesne ozljede i oštećenje uređaja.
Pribor i oprema Ugradnju pribora i opreme u zatvorenim mjestima treba izvršiti samo ovlašteni serviser s iskustvom u servisiranju proizvoda s opasnim razinama energije. Proizvodi s kotačićima Proizvode s kotačićima potrebno je oprezno premještati. Nagla zaustavljanja, pretjerano guranje i neravna površina mogu prouzročiti prevrtanje proizvoda. Samostojeći uređaji Stabilizatori na dnu uređaja moraju biti ugrađeni i izvučeni do kraja.
Mjere opreza za proizvode s priključcima za vanjske antene Pored ranije spomenutih općih mjera opreza, prilikom korištenja vanjskih televizijskih antena, poštujte i sljedeće mjere opreza. U slučaju njihova nepoštivanja posljedice mogu biti požar, tjelesne ozljede i oštećenje uređaja. Kompatibilnost HP-ove televizijske kartice s antenskim priključcima smiju se koristiti samo u kombinaciji s HP-ovim osobnim računalima za kućnu upotrebu.
4. Vod uzemljenja (NEC, članak 810-21) 5. Uređaj za pražnjenje antene (NEC, članak 810-20) 6. Prizemna stezaljka 7. Ulazni antenski kabel Mjere opreza za uređaje s modemom, telekomunikacijskom ili mrežnom opremom Pored ranije spomenutih općih mjera opreza, prilikom rada s telekomunikacijskom i mrežnom opremom poštujte i sljedeće mjere opreza. U slučaju njihova nepoštivanja posljedice mogu biti požar, tjelesne ozljede i oštećenje uređaja.
Sukladnost s internacionalnim propisima Svi HP-ovi sustavi opremljeni laserskim uređajem sukladni su s odgovarajućim sigurnosnim normama, uključujući IEC 60825 i IEC 60950. Naljepnica laserskog proizvoda Ova ili slična naljepnica nalazi se na vašem laserskom proizvodu. Ona ukazuje da je proizvod klasificiran kao LASERSKI PROIZVOD KLASE 1. Simboli na uređaju Sljedeća tabela sadrži sigurnosne ikone koje se mogu pojaviti na HP opremi.
Proizvodi i sklopovi obilježeni ovim oznakama znače da je taj uređaj pretežak da bi ga jedna osoba sigurno mogla podizati ili prenositi. UPOZORENJE: Kako biste smanjili opasnost nastanka tjelesnih ozljeda ili oštećenja uređaja, poštujte mjesne radne i sigurnosne smjernice za ručno prenošenje materijala. Ova oznaka ukazuje na postojanje oštrih rubova ili predmeta koji može prouzročiti porezotine ili slične tjelesne ozljede.
10 Detaljnije informacije Ako su vam potrebne dodatne informacije o organizaciji radnog prostora i normama koje se primjenjuju na opremu ili sigurnost, obratite se sljedećim organizacijama: American National Standards Institute (ANSI) 11 West 42nd St. New York, NY 10036 http://www.ansi.org Human Factors and Ergonomics Society (HFES) P.O. Box 1369 Santa Monica, CA 90406-1369 http://www.hfes.org International Electrotechnical Commission (IEC) Central Secretariat 3, rue de Varembé P.O.
Linnégatan 14 SE-114 94 Stockholm, Švedska http://www.tcodevelopment.
Kazalo B baterija 25 baza priključne stanice O omogućen dodir monitor 14 tablet računalo 16 oprema 26 organizacije za organizaciju radnog prostora 31 organizacije za sigurnosne norme 31 25 D djeca 3, 19 dodatni pribor 26 dva monitora 13 E električna sigurnost 21 električni udar 21 električni vodovi 27 energetske opasnosti 21 G grom 27 I izvori napajanja 26 K kabel za napajanje 23 kemijske opasnosti 21 korištenje dodira 8, 14, 16 korištenje pokazivačkih uređaja kotačići 26 kućište poslužitelja 25 L la