Drošas un ērtas lietošanas rokasgrāmata
© Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Šeit ietvertā informācija var tikt mainīta bez iepriekšēja brīdinājuma. Vienīgās HP produktu un pakalpojumu garantijas ir izklāstītas tiešo garantiju paziņojumos, kas iekļauti izstrādājumu un pakalpojumu komplektos. Nekas no šeit minētā nav uztverams kā papildu garantija. HP neatbild par tehniskām vai tipogrāfijas kļūdām vai šajā dokumentā esošiem izlaidumiem. Otrais izdevums: 2014. gada novembris Pirmais izdevums: 2013.
Ievads Šajā rokasgrāmatā ir ietverta informācija par to, kā pareizi uzstādīt darbstaciju, kādas ir pareizas datora lietotāju pozas un kādi ir veselīgi datora lietošanas paņēmieni mājās, skolā vai atrodoties ceļā. Tāpat šajā rokasgrāmatā ir ietverta informācija par elektrisko un mehānisko drošību, kas attiecas uz visiem HP produktiem. Rokasgrāmata ir pieejama arī vietnē www.hp.com/ergo. BRĪDINĀJUMS! Piezīmjdatora lietošanas laikā uzmanieties, lai piezīmjdators nepārkarstu.
iv Ievads
Saturs 1 Sekojiet savam komforta līmenim ..................................................................................................................... 1 Pievērsiet uzmanību neērtām ķermeņa pozām un izlabojiet tās .......................................................... 1 Ieviesiet veselīgus ieradumus .............................................................................................................. 3 Ērta datora lietošana bērniem .........................................................
Vispārējie piesardzības pasākumi, kas attiecas uz HP produktiem ................................................... 22 Bojājumi, kuru gadījumā jāveic remonts ............................................................................ 22 Apkope ............................................................................................................................... 22 Piederumu uzstādīšana .....................................................................................................
Piesardzības pasākumi izstrādājumiem ar modemiem vai telekomunikāciju vai lokālā tīkla papildierīcēm ...................................................................................................................................... 28 Piesardzības pasākumi darbam ar izstrādājumiem, kas izmanto lāzeriekārtas ................................. 28 Brīdinājums par lāzera drošību .......................................................................................... 29 Atbilstība CDRH noteikumiem .........
viii
1 Sekojiet savam komforta līmenim Pievērsiet uzmanību neērtām ķermeņa pozām un izlabojiet tās Lietojot datoru, jūs pieņemat lēmumus, kas ietekmē jūsu komfortu, veselību, drošību un darba produktivitāti. Tas attiecas gan uz darbvirsmas tastatūras un monitora lietošanu birojā, gan piezīmjdatora lietošanu koledžas kopmītnē, gan planšetdatora lietošanu virtuvē, gan plaukstdatora lietošanu lidostā. Visos šajos gadījumos jūs izvēlaties ķermeņa pozu, kādā strādāt ar datoru.
muskuļus, plaušas un asinsriti. Ja jums nav gan sēdus, gan stāvus pozīcijām pielāgojamas darbstacijas, stāviet, kad runājat pa telefonu, vai rīkojiet sapulci kā pastaigu nevis sēdēšanu sanāksmju telpā. Secinājums: jūs varat apzināti kustēties, lai justos ērti un uzlabotu darba produktivitāti, vai arī varat neapzināti ieņemt neērtu un darba produktivitāti samazinošu ķermeņa stāvokli. Visas dienas laikā tikai jūs varat pārvaldīt sava ķermeņa stāvokli.
Ieviesiet veselīgus ieradumus Veidojiet pozitīvas attiecības darbā un mājās un atrodiet veselīgus veidus, kā samazināt stresu. Elpojiet dziļi un regulāri. Ik pēc 20 minūtēm ņemiet pārtraukumu — piecelieties, pastaigājiet, izstaipieties un vērsiet skatienu uz kādu priekšmetu tālumā. Atrodiet sev „ergo draugu”, lai jūs abi varētu novērot viens otra ķermeņa stāvokli un atgādināt par pozas maiņu un izkustēšanos. Jūsu vispārējais veselības stāvoklis var ietekmēt komfortu un drošību darbā ar datoru.
2 Krēsla pielāgošana Pēdu, kāju, muguras un plecu komforts Lai uzzinātu, kā mainīt ķermeņa pozu no sēdus uz atgāzenisku stāvokli un otrādi, jums ir jāiemācās pielāgot krēsla iespējas. Ja jums nav drukātas krēsla lietošanas rokasgrāmatas, skatiet ražotāja tīmekļa vietni. Pārsteidzoši, ka daudzi cilvēki nekad nav apguvuši visas krēsla pielāgošanas iespējas. Veltot laiku šai nodarbei, jūs iegūsiet komfortu un uzlabosiet darba produktivitāti. 1.
PAREIZI: pielāgojiet atzveltnes stāvokli un, ja nepieciešams, izmantojiet slīpu kāju paliktni, lai saglabātu ērtu stāvokli. 3. Pārbaudiet, vai krēslam ir citas papildu funkcijas muguras atbalstam, kuras var pielāgot, lai sēdēšana būtu ērta. Ja tādas ir pieejamas, pielāgojiet krēsla atzveltni, lai tā atbilstu jūsu dabiskajam mugurkaula izliekumam. 4.
Kad zināt, kā lietot krēsla pielāgošanas funkcijas, mainiet ķermeņa pozīcijas no taisna stāvokļa uz atgāzenisku, tādējādi radot ērtu pozu ķermenim. Tikai jūs varat noteikt, kuras pozas un kuri krēsla pielāgojumi ir jums visērtākie un darbam piemērotākie. Pozas izvēle var būt atkarīga no darba uzdevuma. Piemēram, var izrādīties, ka, strādājot ar e-pastu, ir ērti nedaudz atgāzties krēslā, savukārt sēdēt taisni ir ērtāk, ja nepieciešams bieži ieskatīties dokumentos vai grāmatās.
3 Darba virsmas pielāgošana Plecu, roku un plaukstu ērtībai Mainot ķermeņa stāvokli, iespējams, ir jāpielāgo darba virsma, lai iegūtu ērtu stāvokli pleciem, rokām un plaukstām. Jūsu pleciem jābūt nolaistiem un elkoņiem jāatrodas ērtā stāvoklī ķermeņa sānos. Apakšdelmiem, plaukstas locītavām un rokām jāatrodas taisnā, dabiskā stāvoklī. Darba virsmas, tastatūras un rādītājierīces pielāgošanas iespējas ietekmē jūsu komfortu un produktivitāti.
NEPAREIZI: neatbalstiet plaukstas uz darba virsmas un pārāk nesalieciet plaukstu locītavas uz leju. NEPAREIZI: nesalieciet plaukstu locītavas pārāk uz iekšu. Ņemiet vērā šādus norādījumus par darba virsmu: ● Novietojiet tastatūru tieši sev priekšā, lai jums nebūtu jāgroza kakls un ķermeņa augšdaļa. ● Pielāgojiet darba virsmas augstumu, lai iegūtu ērtu stāvokli pleciem, rokām, plaukstu locītavām un plaukstām. Pleciem ir jābūt nolaistiem un elkoņiem ir jāatrodas ērtā stāvoklī ķermeņa sānos.
Izmantojot tastatūru, novērojiet, vai pieskārieni ir viegli vai smagi. Nospiežot taustiņus, izmantojiet minimālu spēku. Izvairieties nevajadzīgi sasprindzināt īkšķus un citus pirkstus. Iespējams, būsiet pārsteigts, kad sajutīsiet, ka rakstīšanai, norādīšanai vai pieskārieniem neizmantotie pirksti tiek sasprindzināti. Viegli satveriet rādītājierīci. Rādītājierīces pārvietošanai izmantojiet visu roku un plecu nevis tikai plaukstu.
4 Monitora pielāgošana Galvas, kakla un ķermeņa augšdaļas komforts Nav viena pareiza monitora novietošanas veida, kas būtu ideāli piemērots visām ķermeņa daļām. Dienas laikā novērojiet acu, kakla, plecu un muguras komfortu, lai noteiktu, kuru iekārtu un kurā brīdī pielāgot. Novietojums, attālums un apgaismojums ir svarīgi faktori, kas ietekmē jūsu komfortu un produktivitāti. Piemēram, ja jūsu acis kļūst sausas, varat novietot monitoru zemāk kādu brīdi un regulāri mirkšķināt acis.
NEPAREIZI: nestiepiet kaklu uz priekšu. PADOMS. Dažos datoros tālummaiņas iestatījumu var pielāgot, turot nospiestu taustiņu ctrl un ritinot peles ripu vai veicot tālummaiņas žestu uz skārienpaneļa. PAREIZI: pielāgojiet skatīšanās attālumu, lai varētu skaidri salasīt tekstu. ● Lai noteiktu sev ērtāko skatīšanās attālumu, izstiepiet dūrē saliektu plaukstu monitora virzienā un novietojiet ekrānu attālumā, kādā atrodas jūsu dūre.
SVARĪGI! Pētījumi liecina, ka daudzi datora lietotāji, tostarp bērni, skatās neskaidrus attēlus redzes problēmu dēļ. Bērniem ar redzes problēmām var būt pasliktināta lasīšanas prasme. Visiem datoru lietotājiem ir regulāri jāpārbauda redze pie redzes speciālista; dažiem, iespējams, būs jāsāk nesāt brilles; citiem, iespējams, būs jāatjauno briļļu recepte vai jāsāk nēsāt īpašas brilles darbam ar datoru. ● Pielāgojiet monitora augstumu uz augšu vai uz leju, līdz galva un pleci atrodas ērtā stāvoklī.
Divu monitoru sistēmas pielāgošana Divu monitoru sistēmu var novietot vairākos dažādos veidos. Varat novietot vienu monitoru tieši sev priekšā un otru — malā. Ja novērojat, ka ilgāku laiku grozāt galvu un kaklu uz malā novietoto monitoru, lai skatītu kādu programmu, pārvietojiet programmas logu uz displeju, kas atrodas tieši jūsu priekšā. Malā novietotajā monitorā skatiet tās programmas, kas nepieciešamas tikai īsu brīdi.
5 Skārientehnoloģiju lietošana Skārienjutīga monitora un daudzfunkciju produkta lietošana Skārientehnoloģija piedāvā lielisku iespēju tieši mijiedarboties ar ekrānā esošajiem objektiem. Izmantojot skārienjutīgu ierīci, pievērsiet īpašu uzmanību kakla, plecu un roku stāvoklim. Ņemiet vērā, ka neviens monitora novietojums nenodrošina ērtu pozu visām ķermeņa daļām vienlaicīgi, īpaši tad, ja tiek izmantotas skārienjutīgas ierīces.
PAREIZI: novietojiet skārienekrānu tuvāk nekā izstieptas rokas attālumā un pielāgojiet slīpumu, lai plaukstu locītavas atrastos dabiskā stāvoklī. NEPAREIZI: veicot skārienžestus ar izstieptu roku, plecs un roka var ātri nogurt. Noteiktam uzdevumam dažkārt kā vienīgā ievades metode ir jāizmanto tikai pieskārieni; dažkārt nākas izmantot tikai tastatūru un rādītājierīci; un citkārt ir jāizmanto abas ievades metodes.
NEPAREIZI: neliecieties pāri skārienekrānam, neatbalstot muguru pret krēsla atzveltni. Skārienjutīga planšetdatora lietošana Izmantojot skārienjutīgu planšetdatoru, īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību neērtām galvas un kakla pozām. Ja bieži izmantojat šo tehnoloģiju un sajūtat kaklā, plecos un mugurā diskomfortu, iespējams, jūs ilgu laiku skatāties uz ekrānu ar uz leju vērstu skatienu.
PAREIZI: lai nodrošinātu ērtu pozu kaklam, varat lietot planšetdatora piederumu ar pielāgojamu augstumu.
6 Piezīmjdatora lietošana Ieklausieties savā ķermenī, it īpaši tad, ja lietojat piezīmjdatoru Tā kā piezīmjdatori ir pārnēsājami, varat ar tiem pārvietoties no vienas vietas uz citu. Atrodoties mājās, varat pārvietoties no mājas biroja telpas uz virtuvi vai pat stāvēt kādu brīdi pie virtuves galda. Darījumu ceļojuma laikā varat ērti pārvietot planšetdatoru no viesnīcas istabiņas rakstāmgalda uz klientu konferenču zāli vai uz attālu biroja telpu.
7 Bērnu — datora lietotāju uzraudzība Īpaša piezīme vecākiem un skolotājiem Svarīgi ir iemācīt bērniem mērenību datora lietošanā. Bērni daudz izmanto datoru; tie izmanto datorus skolā un mājās, lai mācītos un spēlētos. Pārraugiet un apmāciet jūsu aprūpē esošos bērnus — sāciet to darīt jau agrā vecumā, sāciet to darīt tūlīt un uzstājiet, lai bērni ieturētu pārtraukumus darbā ar datoru.
8 Veselīgu paradumu pārraudzība un vingrojumi Jūsu vispārējais veselības stāvoklis var ietekmēt komfortu un drošību darbā ar datoru. Pētījumi liecina, ka dažāda veida veselības problēmas var palielināt iespēju sajust diskomfortu, iegūt muskuļu un locītavu slimības vai traumas. Ja jums ir kāds no tālāk minētajiem veselības stāvokļiem vai faktoriem, ir īpaši svarīgi pārtraukt kaitīgo ieradumu un regulāri pievērst uzmanību neērtām ķermeņa pozām vai diskomforta sajūtai.
9 Informācija par elektrisko un mehānisko drošību HP produkti ir konstruēti tā, lai tie darbotos droši, ja tie ir uzstādīti un tiek izmantoti saskaņā ar produkta instrukcijām un vispārējiem drošības noteikumiem. Šīs nodaļas vadlīnijās ir izskaidroti iespējamie riski, kas saistīti ar datoru lietošanu, un sniegta svarīga drošības informācija par šo risku samazināšanas iespējām.
Ķīmiski izgarojumi un tvaiki. ● Starojums Troksnis, jonizācija, lāzers, ultraskaņas viļņi. Uzstādīšanas prasības HP produkti nevienu neapdraud, ja tiek lietoti saskaņā ar marķējumā norādītajām elektrības prasībām un produkta lietošanas instrukcijām. Tie vienmēr ir jālieto atbilstoši vietējiem un reģionālajiem celtniecības un elektroinstalācijas noteikumiem, kas attiecas uz IT aparatūras drošu lietošanu.
Piederumu uzstādīšana Nestrādājiet ar produktu, kas novietots uz nestabila galda, ratiņiem, statīva, trijkāja vai kronšteina. Produkts var nokrist un radīt bīstamas traumas un nopietnus produkta bojājumus. Lietojiet tikai tādu galdu, ratiņus, statīvu, trijkāji vai kronšteinu, ko iesaka HP vai kas tiek pārdots kopā ar produktu. Ventilācija Produkta spraugas un atveres ir paredzētas ventilācijai; tās nekādā gadījumā nedrīkst aizsegt, jo tās nodrošina drošu produkta darbību un aizsargā to pret pārkaršanu.
Strāvas vadam jābūt sertificētam lietošanai ar attiecīgo produktu un jāatbilst tam spriegumam un strāvai, kas norādīta produkta elektriskās strāvas nominālvērtību uzlīmē. Vada sprieguma un strāvas nominālvērtībai jābūt lielākai nekā uz produkta norādītajam spriegumam un strāvai. Turklāt vada diametram ir jābūt vismaz 0,75 mm2 /18 AWG un vadam ir jābūt 1,5 līdz 2,5 metrus (5 līdz 8 pēdas) garam. Ja rodas jautājumi par izmantojamo strāvas vadu, sazinieties ar klientu apkalpošanas dienestu.
Papildiespējas un jaunināšana Izmantojiet tikai tās papildiespējas un jauninājumus, ko iesaka HP. Karstas virsmas Pirms aizskarat iekārtas iekšējos komponentus vai karstās spraudnēšanas diskdziņus, ļaujiet tiem atdzist. Priekšmetu ievietošana Nekad nebāziet neatbilstošus priekšmetus iekārtas atverēs.
● Nenoņemiet nodalījuma pārsegu un nemēģiniet atslēgt drošības bloķētājus. ● Sistēmai darbojoties, nemēģiniet remontēt piederumus un papildiekārtas sistēmas bloķētajās zonās. Remontu drīkst veikt tikai personas, kuras ir ieguvušas kvalifikāciju datortehnikas apkopē un ir apmācītas rīkoties ar izstrādājumiem, kuros var rasties bīstami enerģijas līmeņi.
● Uzstādiet barošanas avotu, pirms pievienojat tam strāvas vadu. ● Atvienojiet strāvas vadu, pirms izņemat barošanas avotu no servera. ● Ja sistēmai ir vairāki strāvas avoti, atslēdziet strāvu no sistēmas, atvienojot visus strāvas vadus no barošanas avotiem. Piesardzības pasākumi izstrādājumiem ar ārējo televīzijas antenu savienotājiem Papildus vispārējiem piesardzības pasākumiem, kas minēti iepriekš, ņemiet vērā šos ieteikumus, kad kopā ar izstrādājumu izmantojat ārējo televīzijas antenu.
1. Elektroapgādes aprīkojums 2. Strāvas tīkla iezemējuma elektroda sistēma (NEC 250. pants, H daļa) 3. Iezemējuma spailes 4. Iezemējuma vadi (NEC sadaļa 810-21) 5. Antenas izlādes bloks (NEC sadaļa 810-20) 6. Iezemējuma spaile 7.
Brīdinājums par lāzera drošību Papildus vispārējiem piesardzības pasākumiem, kas minēti iepriekš, ņemiet vērā tālāk minētos ieteikumus, kad strādājat ar izstrādājumiem, kuri ir aprīkoti ar lāzeriekārtām. Neievērojot šos noteikumus, var izcelties ugunsgrēks, rasties trauma vai iekārtas bojājumi. BRĪDINĀJUMS! Neveiciet nekādas darbības ar lāzeriekārtas vadības ierīcēm, nepielāgojiet iekārtu un nedariet neko citu, kas nav norādīts lietotāja rokasgrāmatā vai lāzeriekārtas uzstādīšanas rokasgrāmatā.
RJ-45 ligzda, kas apzīmēta ar šo simbolu, paredzēta tīkla interfeisa savienojumam (NIC). BRĪDINĀJUMS. Lai izvairītos no elektriskā trieciena, ugunsgrēka vai aparatūras bojājumiem, nepieslēdziet tālruņa vai telekomunikāciju savienotājus šai ligzdai. Šis simbols informē par karstu virsmu vai komponentu. Pieskaršanās šai virsmai var izraisīt traumu. BRĪDINĀJUMS. Lai samazinātu traumas risku, ļaujiet šai virsmai atdzist, pirms tai pieskaraties.
BRĪDINĀJUMS! Bīstamas kustīgas detaļas. Lai izvairītos no ievainojumiem, netuvojieties kustīgām ventilatora lāpstiņām. Šis simbols brīdina par iespējamiem apgāšanās draudiem, kas var radīt traumas. BRĪDINĀJUMS. Lai izvairītos no traumām, izpildiet visas instrukcijas par aparatūras stabilitātes nodrošināšanu transportēšanas, uzstādīšanas un uzturēšanas laikā.
10 Papildinformācijai Papildinformāciju par darba vietas iekārtošanu un iekārtas vai drošības standartiem sniedz: American National Standards Institute (ANSI) 11 West 42nd St. New York, NY 10036 http://www.ansi.org Human Factors and Ergonomics Society (HFES) P.O. Box 1369 Santa Monica, CA 90406-1369 http://www.hfes.org International Electrotechnical Commission (IEC) Central Secretariat 3, rue de Varembé P.O. Box 131 CH1211 GENEVA 20, Switzerland http://www.iec.
SE-114 94 Stockholm, Sweden http://www.tcodevelopment.
Alfabētiskais rādītājs Simboli/Skaitļi „bruņurupuča” poza 1 „bruņurupuča” pozu 2 L lāzera drošība 29 lāzeriekārtas 28 lokālais tīkls (LAN) 28 A akumulatora bloks 25 antenas iezemēšana 27 apakšdelmu atbalsts 5 B barošanas avoti 26 bērni 3, 19 brīdinājums drošības simboli 29 lāzera drošība 29 pārkaršana iii, 25 brīdinājums par pārkaršanu M mehāniski draudi 21 modems 28 monitors balsta pārsegs 25 novietojums 10, 12, 13 pielāgošanas norādījumi 10 D darba vietas iekārtošanas veidu organizācija 32 darba virsm