Používateľská príručka
© Copyright 2012 – 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth je ochranná známka príslušného vlastníka a spoločnosť Hewlett-Packard Company ju používa na základe licencie. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente sa môžu zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia. Jediné záruky vzťahujúce sa na produkty a služby spoločnosti HP sú uvedené v prehláseniach o výslovnej záruke, ktoré sa dodávajú spolu s produktmi a službami.
Bezpečnostné varovanie VAROVANIE! Počítač si neklaďte priamo na stehná a nezakrývajte jeho vetracie otvory, aby sa znížilo riziko vzniku poranení spôsobených teplom alebo prehriatím počítača. Počítač používajte len na tvrdom a rovnom povrchu. Prúdeniu vzduchu nesmú brániť žiadne predmety s tvrdým povrchom, napríklad voliteľná tlačiareň v blízkosti počítača, ani predmety s mäkkým povrchom, napríklad vankúše, prikrývky alebo odev.
iv Bezpečnostné varovanie
Obsah 1 Spustenie počítača ........................................................................................................................................... 1 Osvedčené postupy .............................................................................................................................. 1 Zábavné činnosti .................................................................................................................................. 1 Ďalšie zdroje informácií od spoločnosti HP ...
4 Používanie klávesnice a polohovacích zariadení ........................................................................................... 16 Používanie funkčných klávesov ......................................................................................................... 16 Používanie zariadenia TouchPad ....................................................................................................... 17 Navigácia .................................................................................
6 Správa a zdieľanie informácií .......................................................................................................................... 28 Používanie zariadenia USB ................................................................................................................ 28 Pripojenie zariadenia USB ................................................................................................. 29 Vybratie zariadenia USB .............................................................
9 Používanie pomôcky Setup Utility (BIOS) a nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) .......................... 43 Spustenie pomôcky Setup Utility ........................................................................................................ 43 Používanie pomôcky Setup Utility ...................................................................................................... 43 Zmena jazyka pomôcky Setup Utility .................................................................................
1 Spustenie počítača DÔLEŽITÉ: Operačný systém Ubuntu nainštalovaný v tomto počítači nepodporuje niektoré funkcie, ktoré sú dostupné v iných operačných systémoch. Systém Ubuntu nemusí napríklad podporovať prepínateľnú alebo duálnu grafiku, dotykovú obrazovku, sieť WWAN, snímač odtlačkov prstov, disk Blu-ray, modul Trusted Platform Module, zariadenie GPS a jednotky, ako sú M.2 SSD a mSATA. Systém Ubuntu tiež neposkytuje úplnú podporu pre zariadenie Bluetooth.
Ďalšie zdroje informácií od spoločnosti HP Na zapnutie počítača a vyhľadanie tejto príručky ste už použili Inštalačné pokyny. Podrobné informácie o produkte, postupoch a omnoho viac nájdete v tejto tabuľke. Zdroj Obsah Inštalačné pokyny ● Prehľad inštalácie a funkcií počítača. Ubuntu Desktop Guide (Príručka pracovnej plochy systému Ubuntu) ● Široká škála informácií o postupoch a tipov na riešenie problémov. Príručka bezpečnosti a pohodlnej obsluhy ● Správne nastavenie pracovnej stanice.
Vyhľadanie informácií o hardvéri a softvéri 1. Kliknite na ikonu ponuky System (Systém) úplne vpravo na hornom paneli a potom kliknite na položku System Settings (Nastavenia systému). 2. Vyberte ikonu Details (Detaily) v časti System (Systém). Zobrazí sa prehľad všetkých zariadení nainštalovaných v počítači vrátane optických jednotiek, skladovacích zariadení SSD či sekundárneho pevného disku. Vyhľadanie informácií o tom, aký softvér je nainštalovaný v počítači: 1.
2 Pripojenie k sieti Pri cestovaní si môžete svoj počítač zobrať so sebou. No aj keď ste doma, môžete pomocou svojho počítača a pripojenia k drôtovej alebo bezdrôtovej sieti preskúmať svet a získať prístup k informáciám z miliónov webových lokalít. Táto kapitola vám pomôže spojiť sa so svetom. Pripojenie k bezdrôtovej sieti Pri použití bezdrôtovej technológie sa údaje prenášajú prostredníctvom rádiových vĺn namiesto káblov.
zariadenia v počítači sú v nastavení od výrobcu povolené, takže indikátor bezdrôtového rozhrania po zapnutí počítača svieti (na bielo). Indikátor bezdrôtového rozhrania signalizuje celkový stav napájania bezdrôtových zariadení, nie stav jednotlivých zariadení. Ak indikátor bezdrôtového rozhrania svieti na bielo, najmenej jedno bezdrôtové zariadenie je zapnuté. Ak indikátor bezdrôtového rozhrania svieti na jantárovo, všetky bezdrôtové zariadenia sú vypnuté.
Nastavenie siete WLAN Ak chcete nastaviť sieť WLAN a pripájať sa na internet, potrebujete nasledujúce zariadenia: ● širokopásmový modem (DSL alebo káblový) (1) a služby vysokorýchlostného pripojenia na internet zakúpené od poskytovateľa internetových služieb, ● bezdrôtový smerovač (2) (kupuje sa samostatne), ● počítač s bezdrôtovým pripojením (3). POZNÁMKA: Niektoré modemy sú vybavené zabudovaným bezdrôtovým smerovačom.
poskytuje. Informácie o prevzatí a inštalácii softvéru Gufw nájdete v časti Používanie softvéru brány firewall na strane 40. ● Používajte šifrovanie bezdrôtovej komunikácie. Šifrovanie bezdrôtovej komunikácie používa nastavenia zabezpečenia na šifrovanie a dešifrovanie údajov, ktoré sa prenášajú cez sieť. Pripojenie k sieti WLAN Ak sa chcete pripojiť k sieti WLAN, postupujte podľa týchto krokov: 1. Uistite sa, že je zariadenie siete WLAN zapnuté.
Pripojenie k drôtovej sieti Pripojenie k sieti LAN vyžaduje 8-kolíkový sieťový kábel RJ-45. VAROVANIE! Ak chcete znížiť riziko zásahu elektrickým prúdom, požiaru alebo poškodenia zariadenia, nezapájajte kábel modemu ani telefónny kábel do sieťového konektora RJ-45. Pripojenie k lokálnej sieti (LAN) Ak chcete doma pripojiť počítač priamo k smerovaču (namiesto použitia bezdrôtového pripojenia) alebo ak sa chcete v kancelárii pripojiť k existujúcej drôtovej sieti, použite pripojenie prostredníctvom siete LAN.
3 Používanie multimediálnych funkcií Svoj počítač HP môžete používať ako multimediálny rozbočovač na socializovanie prostredníctvom webovej kamery, na vychutnávanie a spravovanie hudby, ako aj na preberanie a sledovanie filmov. Ak chcete svoj počítač premeniť na ešte pôsobivejšie multimediálne centrum, pripojte k nemu externé zariadenia, napríklad monitor, projektor, televízor, reproduktory, slúchadlá a v prípade vybraných modelov aj zariadenia s vysokým rozlíšením.
Kontrola zvuku Ak chcete skontrolovať systémový zvuk v počítači, postupujte podľa týchto krokov: 1. Kliknite na ikonu ponuky System (Systém) úplne vpravo na hornom paneli a potom kliknite na položku System Settings (Nastavenia systému) > ikonu Sound (Zvuk). 2. Kliknite na kartu Sound Effects (Zvukové efekty) a potom výberom niektorej z možností zvuku v časti Choose an alert sound (Vybrať zvukové upozornenie) otestujte každý zvuk.
Pripojenie monitora alebo projektora VGA Ak chcete zobraziť obraz na obrazovke počítača na externom monitore VGA alebo v podobe projekcie na prezentáciu, pripojte monitor alebo projektor k portu VGA na počítači. POZNÁMKA: Upravte rozlíšenie obrazovky externého zariadenia. Kliknite na ikonu ponuky System (Systém) úplne vpravo na hornom paneli, kliknite na položku Displays (Obrazovky) a potom z rozbaľovacej ponuky vedľa položky Resolution (Rozlíšenie) vyberte príslušné rozlíšenie.
príslušné rozlíšenie a frekvenciu obnovovania. V prípade potreby zmeňte otočenie. Ak obrazovka vyžaduje zrkadlenie, začiarknite políčko Mirror Displays (Zrkadlové obrazovky). 4. 12 Po konfigurácii nastavení kliknite na tlačidlo Apply (Použiť) a potom kliknite na tlačidlo OK.
Port DisplayPort Port DisplayPort slúži na pripojenie počítača k obrazovému alebo zvukovému zariadeniu, napríklad k televízoru s vysokým rozlíšením, alebo k inému kompatibilnému digitálnemu alebo zvukovému zariadeniu. Port DisplayPort poskytuje vyšší výkon než port pre externý monitor VGA a zlepšuje digitálne pripojenie. POZNÁMKA: Na prenos obrazových alebo zvukových signálov cez port DisplayPort potrebujete kábel DisplayPort (kupuje sa samostatne).
Pripojenie televízora alebo monitora HDMI Ak chcete zobraziť obraz na obrazovke počítača na televízore alebo monitore s vysokým rozlíšením, pripojte toto zariadenie s vysokým rozlíšením podľa nasledujúcich pokynov. Na pripojenie zariadenia HDMI k počítaču sa vyžaduje kábel HDMI (predáva sa samostatne). POZNÁMKA: Prispôsobte rozlíšenie obrazovky externého zariadenia, najmä v prípade možnosti Extend (Rozšírený režim).
1. Kliknite na ikonu ponuky Sound (Zvuk) vpravo na hornom paneli a potom kliknite na položku Sound Settings (Nastavenia zvuku). 2. Na karte Output (Výstup) kliknite na položku Internal Audio Digital Stereo (HDMI) (Interná digitálna zvuková stereofónna súprava (HDMI)). 3. Zatvorte okno ponuky Sound (Zvuk). Ak chcete vrátiť vysielanie zvuku do reproduktorov počítača, postupujte podľa týchto krokov: 1.
4 Používanie klávesnice a polohovacích zariadení Váš počítač umožňuje jednoduchú navigáciu na obrazovke pomocou klávesnice a polohovacieho zariadenia. Vybrané modely majú aj funkčné klávesy alebo funkcie klávesových skratiek, vďaka ktorým možno vykonávať bežné úlohy. Zariadenie TouchPad umožňuje vykonávať funkcie na obrazovke podobné tým, ktoré sa vykonávajú pomocou externej myši. Ak chcete preskúmať funkcie polohovacieho zariadenia a vybrať preferované nastavenia: 1.
Ikona Popis Podržaním tohto klávesu sa postupne zvyšuje jas obrazovky. Prepína obraz na obrazovke medzi zobrazovacími zariadeniami pripojenými k systému. Ak je k počítaču pripojený napríklad monitor, po každom stlačení tohto klávesu sa bude obraz na obrazovke striedavo prepínať z obrazovky počítača na monitor a na obe zobrazovacie zariadenia naraz. Väčšina externých monitorov prijíma obrazové informácie z počítača pomocou externého obrazového štandardu VGA.
Navigácia Ak chcete posunúť ukazovateľ na obrazovke, posúvajte prst po zariadení TouchPad v tom smere, akým sa má pohybovať ukazovateľ. Kliknutie, dvojité kliknutie a presúvanie pomocou zariadenia TouchPad: 1. Kliknite na ikonu ponuky System (Systém) úplne vpravo na hornom paneli a potom kliknite na položku System Settings (Nastavenia systému) > Mouse and Touchpad (Myš a zariadenie TouchPad). 2. Vyberte gesto, ktoré chcete zapnúť alebo vypnúť. 3.
Používanie gest zariadenia TouchPad Ak chcete používať gestá zariadenia TouchPad, súčasne umiestnite dva prsty na zariadenie TouchPad alebo použite okraje zariadenia TouchPad. POZNÁMKA: Niektoré programy nepodporujú gestá zariadenia TouchPad. Horizontálne posúvanie Horizontálne posúvanie je užitočné na pohyb nahor, nadol alebo do strán na stránke alebo na obrázku.
5 Správa napájania Počítač možno napájať z batérie alebo prostredníctvom externého napájania. Keď sa počítač napája len z batérie, pričom sieťové napájanie na nabitie batérie nie je dostupné, je dôležité sledovať úroveň nabitia batérie a šetriť energiou. Vypnutie počítača UPOZORNENIE: Pri vypnutí počítača dôjde k strate neuložených informácií. Príkaz vypnutia ukončí všetky otvorené programy vrátane operačného systému a potom vypne obrazovku aj počítač.
Pri aktivovaní režimu dlhodobého spánku sa vykonaná práca uloží do súboru režimu dlhodobého spánku na pevnom disku a počítač sa vypne. Po aktivovaní hybridného režimu spánku sa stav počítača spolu s pracovnými súbormi uloží do pamäte a zároveň na pevný disk. Po ukončení hybridného režimu spánku sa počítač obnoví do predchádzajúceho stavu.
Ukončenie režimu dlhodobého spánku: ▲ Krátko stlačte tlačidlo napájania. Keď počítač ukončí režim dlhodobého spánku, indikátory napájania sa rozsvietia a obrazovka sa vráti do stavu, v ktorom ste prerušili prácu. Používanie ikony Power (Napájanie) Ikona Power (Napájanie) sa nachádza v priečinku System Settings (Nastavenia systému). Ikona Power (Napájanie) umožňuje prístup k nastaveniam napájania, zobrazenie zostávajúcej úrovne nabitia batérie a výber iného plánu napájania.
Zapečatená batéria od výroby (len vybrané modely) Batérie v tomto výrobku nemôžu používatelia meniť jednoducho sami. Vybratie alebo výmena batérie by mohli mať vplyv na rozsah vašej záruky. Ak batéria viac nevydrží nabitá, obráťte sa na oddelenie technickej podpory. Ak batéria dosiahla koniec svojej životnosti, nelikvidujte ju spolu s bežným domovým odpadom. Pri likvidácii batérie postupujte podľa miestnych zákonov a nariadení vo vašej oblasti.
Maximalizácia životnosti batérie Predĺženie životnosti batérie: 1. Kliknite na ikonu ponuky Battery (Batéria) na hornom paneli a potom kliknite na položku Power Settings (Nastavenia napájania). 2. V časti On battery power (Napájané z batérie): 3. ● Z rozbaľovacej ponuky napravo od ponuky Suspend when inactive for (Odstaviť, ak je počítač neaktívny po dobu) vyberte možnosť 30 minutes (30 minút).
Vyriešenie nízkej úrovne nabitia batérie Vyriešenie nízkej úrovne nabitia batérie, keď je k dispozícii externé napájanie ▲ Pripojte jedno z týchto zariadení: ● Sieťový napájací adaptér ● Voliteľný napájací adaptér zakúpený ako príslušenstvo od spoločnosti HP Vyriešenie nízkej úrovne nabitia batérie, keď je k dispozícii nabitá batéria 1. Vypnite počítač. 2. Vymeňte vybitú batériu za nabitú. 3. Zapnite počítač.
POZNÁMKA: Z dôvodu zaručenia neustálej dostupnosti napájania z batérie spoločnosť HP odporúča zakúpenie novej batérie, keď sa indikátor kapacity batérie zmení na zelenožltý. Používanie externého sieťového napájania POZNÁMKA: Informácie o pripojení k sieťovému napájaniu nájdete v Letáku s inštalačnými pokynmi, ktorý je súčasťou balenia počítača.
● Ak sa rozsvietia indikátory napájania, sieťový napájací adaptér funguje správne. ● Ak indikátory napájania nesvietia, skontrolujte správnosť pripojenia sieťového napájacieho adaptéra k počítaču aj k sieťovej napájacej zásuvke. ● Ak sú pripojenia správne a indikátory napájania stále nesvietia, sieťový napájací adaptér nefunguje a treba ho vymeniť. Informácie o získaní náhradného sieťového napájacieho adaptéra vám poskytne oddelenie technickej podpory.
6 Správa a zdieľanie informácií Jednotky sú digitálne ukladacie zariadenia alebo skladovacie zariadenia SSD, ktoré pomáhajú skladovať, spravovať a zdieľať informácie a získavať k nim prístup. Počítač obsahuje interný pevný disk, na ktorom je uložený softvér a operačný systém a zároveň poskytuje ukladací priestor pre všetky vaše osobné súbory. V niektorých počítačoch sa môže tiež nachádzať zabudovaná optická jednotka, ktorá umožňuje čítať z diskov CD alebo DVD alebo zapisovať na ne.
Pripojenie zariadenia USB UPOZORNENIE: Ak chcete predísť poškodeniu konektora USB, na pripojenie zariadenia USB používajte len minimálnu silu. ▲ Pripojte kábel USB pre zariadenie k portu USB. POZNÁMKA: Port USB na počítači sa môže mierne líšiť od obrázka v tejto časti. Vybratie zariadenia USB UPOZORNENIE: konektora USB. Pri vyberaní neťahajte zariadenie USB za kábel, aby ste znížili riziko poškodenia UPOZORNENIE: Ak chcete bezpečne vybrať zariadenie USB, postupujte takto. 1.
Vloženie a vybratie digitálnej ukladacej karty Vloženie digitálnej ukladacej karty: UPOZORNENIE: Z dôvodu zníženia rizika poškodenia konektorov digitálnej karty používajte na vloženie digitálnej karty len minimálnu silu. 1. Kartu držte otočenú štítkom nahor a s konektormi smerujúcimi k počítaču. 2. Vložte kartu do zásuvky pre digitálne ukladacie médiá a potom ju zatláčajte dovnútra, kým nezacvakne na svoje miesto.
Používanie optických jednotiek Optická disková jednotka používa na čítanie a ukladanie veľkého množstva informácií laserový lúč. Niektoré jednotky dokážu informácie len prečítať, no iné dokážu informácie na prázdny disk aj zapísať (napáliť). Na dosiahnutie najlepšieho výkonu optickej jednotky použite tieto tipy: ● Ak je batéria jediným zdrojom napájania, pred zápisom na médium sa uistite, či je dostatočne nabitá.
Vloženie optického disku Zásobníkový podávač 1. Zapnite počítač. 2. Stlačením uvoľňovacieho tlačidla (1) na paneli jednotky uvoľnite diskový zásobník. 3. Vytiahnite zásobník (2). 4. Disk držte za hrany, aby ste sa nedotýkali jeho rovných plôch, a položte ho na rotačnú časť zásobníka s označenou stranou smerom nahor. POZNÁMKA: rotačnú časť. Ak zásobník nie je úplne prístupný, disk opatrne nakloňte a položte ho na 5. Disk jemne pritlačte (3) na rotačnú časť zásobníka, aby zacvakol na svoje miesto.
3. Do optickej jednotky so zásuvkou pre disk jemne zasuňte disk. Vybratie optického disku Zásobníkový podávač Existujú dva spôsoby vybratia disku v závislosti od toho, či sa diskový zásobník otvorí ako zvyčajne alebo nie. Keď sa diskový zásobník otvorí normálne 1. Stlačením uvoľňovacieho tlačidla (1) na paneli jednotky uvoľnite diskový zásobník a opatrne ho vytiahnite von tak, aby sa úplne vysunul (2). 2.
3. Uchopte disk za vonkajšie hrany, jemne zatlačte na rotačnú časť a vytiahnite disk smerom nahor zo zásobníka (3). Pri manipulácii s diskom ho chytajte iba za hrany a nedotýkajte sa jeho povrchu. POZNÁMKA: 4. Ak zásobník nie je úplne prístupný, disk pri vyberaní opatrne nakloňte. Zatvorte diskový zásobník a vložte disk do ochranného obalu. Zásuvka pre disk 34 1. Stlačte uvoľňovacie tlačidlo (1) vedľa jednotky. 2. Disk (2) vyberte uchopením za hrany. Nedotýkajte sa jeho povrchu. 3.
7 Údržba počítača Aktualizácia programov a ovládačov Spoločnosť HP odporúča pravidelnú aktualizáciu programov a ovládačov na najnovšie verzie. Aktualizácie dokážu vyriešiť problémy a poskytnúť nové funkcie a možnosti počítača. Technológie sa neustále menia a aktualizácie programov a ovládačov umožňujú v počítači používať najnovšie dostupné technológie. Staršie grafické súčasti nemusia napríklad správne fungovať s najnovším hracím softvérom.
VAROVANIE! Nepokúšajte sa čistiť počítač, keď je zapnutý, aby sa zabránilo zásahu elektrickým prúdom alebo poškodeniu komponentov. ● Vypnite počítač. ● Odpojte sieťové napájanie. ● Odpojte všetky napájané externé zariadenia. UPOZORNENIE: Ak chcete predísť poškodeniu vnútorných súčastí, čistiace prostriedky ani tekutiny nestriekajte priamo na povrch počítača. Kvapaliny, ktoré kvapnú na povrch, môžu natrvalo poškodiť vnútorné súčasti.
UPOZORNENIE: Vykonajte tieto kroky pred prepravou, uskladnením alebo cestovaním s jednotkou. Týmto postupom sa zníži riziko poškodenia počítača a jednotky alebo straty údajov. ◦ Vypnite počítač. ● Venujte čas zálohovaniu svojich údajov. Zálohu si uložte mimo počítača. ● Pri cestovaní lietadlom prepravujte počítač ako príručnú batožinu. Neprepravujte ho so zvyšnou batožinou. UPOZORNENIE: Zabráňte pôsobeniu magnetických polí na jednotku.
8 Zabezpečenie počítača a údajov Ochrana počítača POZNÁMKA: Bezpečnostné riešenia majú odradiť, ale nemusia zabrániť softvérovým útokom, zneužitiu ani krádeži počítača. Bezpečnostné funkcie poskytované s počítačom dokážu ochrániť počítač, osobné údaje a ďalšie údaje pred rôznymi rizikami. Spôsob používania počítača určuje, ktoré bezpečnostné funkcie potrebujete. Operačný systém ponúka určité bezpečnostné funkcie. Ďalšie bezpečnostné funkcie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Nastavenie hesiel v pomôcke Setup Utility (BIOS) a Computer Setup Typ hesla Funkcia Heslo správcu alebo Heslo správcu systému BIOS* ● Chráni prístup k pomôcke Setup Utility alebo pomôcke Computer Setup. ● Toto heslo sa po nastavení musí zadať pri každom otvorení pomôcky Setup Utility (BIOS) alebo pomôcky Computer Setup. UPOZORNENIE: Ak zabudnete heslo správcu, pomôcku Setup Utility (BIOS) ani pomôcku Computer Setup nebudete môcť otvoriť. POZNÁMKA: pri zapnutí.
Spravovanie hesla pri zapnutí Ak chcete nastaviť, zmeniť alebo odstrániť toto heslo, postupujte podľa týchto krokov: 1. Otvorte pomôcku Setup Utility zapnutím alebo reštartovaním počítača. Po zobrazení hlásenia „Press the ESC key for Startup Menu“ (Stlačením klávesu ESC prejdete do štartovacej ponuky) v ľavom dolnom rohu obrazovky stlačte kláves esc. Po zobrazení štartovacej ponuky stlačte kláves f10. 2.
Inštalácia softvéru Gufw: 1. Kliknite na priečinok Ubuntu Software Center (Softvérové centrum systému Ubuntu) v aplikácii Launcher (Spúšťač) v ľavej časti pracovnej plochy. 2. Do vyhľadávacieho panela zadajte názov Gufw a stlačte kláves enter. 3. Dvakrát kliknite na ikonu ponuky Firewall Configuration (Konfigurácia brány firewall) a potom kliknite na tlačidlo Install (Inštalovať). 4. Postupujte podľa pokynov na obrazovke.
42 3. Vložte zámok s bezpečnostným lankom do otvoru pre bezpečnostné lanko na počítači (3) a potom zámok uzamknite pomocou kľúča. 4. Vyberte kľúč a odložte ho na bezpečné miesto.
9 Používanie pomôcky Setup Utility (BIOS) a nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) Pomôcka Setup Utility alebo systém BIOS (Basic Input/Output System) riadi komunikáciu medzi všetkým vstupnými a výstupnými zariadeniami v systéme (ako sú napríklad diskové jednotky, obrazovka, klávesnica, myš a tlačiareň). Pomôcka Setup Utility obsahuje nastavenia typov nainštalovaných periférnych zariadení, spúšťacej postupnosti počítača a veľkosti systémovej a rozšírenej pamäte.
● Ak chcete zavrieť textové pole alebo ak sa chcete vrátiť k zobrazeniu ponuky, stlačte kláves esc. ● Ak chcete zobraziť ďalšie informácie o možnostiach navigácie a výberu údajov v pomôcke Setup Utility, stlačte kláves f1. Zobrazenie systémových informácií 1. Spustite pomôcku Setup Utility. 2. Vyberte ponuku Main (Hlavná). Zobrazia sa systémové informácie, napríklad systémový čas a dátum, a identifikačné údaje počítača. 3.
Používanie nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) HP PC Hardware Diagnostics je rozhranie UEFI, ktoré umožňuje spúšťať diagnostické testy na určenie, či hardvér počítača funguje správne. Tento nástroj sa spúšťa mimo operačného systému, aby rozlíšil chyby hardvéru od problémov, ktoré spôsobuje operačný systém alebo iné softvérové súčasti. Spustenie nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI): 1. Zapnite alebo reštartujte počítač a potom rýchlo stlačte kláves esc a potom kláves f2.
4. Vyberte svoj model počítača a potom vyberte svoj operačný systém. 5. V časti Diagnostic (Diagnostika) kliknite na položku HP UEFI Support Environment (Prostredie s podporou nástroja HP UEFI). – alebo – Kliknite na položku Download (Prevziať) a potom vyberte položku Run (Spustiť).
10 Zálohovanie a obnovenie Kvalita obnovenia po zlyhaní systému závisí od aktuálnosti vašej zálohy. Po pridaní nového softvéru a nových údajových súborov pokračujte v pravidelnom zálohovaní systému, aby sa zachovala primerane aktuálna záloha. Vytvorenie bitovej kópie na obnovenie Nástroj Recovery Media Creator umožňuje opraviť alebo obnoviť počítač do pôvodného stavu od výrobcu. Bitovú kópiu na obnovenie na diskoch DVD môžete vytvoriť použitím optických jednotiek DVD±RW.
3. Na paneli v ľavej časti okna vyberte položku Overview (Prehľad) a potom kliknite na položku Back Up Now (Zálohovať). 4. Postupujte podľa pokynov na obrazovke. Vytvorenie obnovovacieho disku s bitovou kópiou na zariadení USB POZNÁMKA: napájaniu. Pred začatím tohto postupu sa ubezpečte, že je počítač pripojený k sieťovému Na vytvorenie bitovej kópie na obnovenie môžete použiť nástroj Recovery Media Creator alebo softvér na vytvorenie obnovenia.
5. Počas načítania systému stlačením klávesu F9 otvorte výber spúšťacieho zariadenia a potom vyberte zariadenie obsahujúce obraz na obnovenie. 6. Kliknite na položku Restore entire hard drive (Obnoviť celý pevný disk) a potom kliknite na tlačidlo Continue (Pokračovať). 7. Postupujte podľa pokynov na obrazovke.
50 1. Kliknite na ikonu ponuky System (Systém) úplne vpravo na hornom paneli a potom kliknite na položku System Settings (Nastavenia systému) > ikonu Backup (Zálohovať). 2. Kliknite na položku Restore (Obnoviť), vyberte umiestnenie zálohovaných súborov a názov priečinka a potom kliknite na tlačidlo Forward (Ďalej). 3. V ponuke Restore from When? (Odkedy obnoviť?) vyberte dátum súborov, ktoré sa majú obnoviť, a potom kliknite na tlačidlo Forward (Ďalej). 4.
11 Technická podpora Kontakt na oddelenie technickej podpory POZNÁMKA: Ak chcete otvoriť príručku Ubuntu Desktop Guide (Príručka pracovnej plochy systému Ubuntu), stlačte kláves f1. Ak informácie v tejto používateľskej príručke alebo v príručke Ubuntu Desktop Guide (Príručka pracovnej plochy systému Ubuntu) neposkytnú odpovede na vaše otázky, obráťte sa na oddelenie technickej podpory. Podporu pre USA nájdete na stránke http://www.hp.com/go/contactHP. Celosvetovú podporu nájdete na stránke http://welcome.
Súčasť 52 (1) Sériové číslo (2) Číslo produktu (3) Záručná lehota (4) Číslo modelu (len vybrané modely) ● Regulačný štítok – obsahuje regulačné informácie o počítači. ● Štítky s informáciami o certifikácii bezdrôtových zariadení – obsahujú informácie o voliteľných bezdrôtových zariadeniach a schvaľovacie známky krajín/regiónov, pre ktoré boli schválené tieto zariadenia.
12 Špecifikácie Príkon Informácie o napájaní uvedené v tejto časti môžu byť užitočné, ak plánujete so svojím počítačom cestovať do zahraničia. Počítač je napájaný jednosmerným prúdom, ktorý môže dodávať striedavý (sieťový) alebo jednosmerný napájací zdroj. Sieťový napájací zdroj musí mať menovité napätie 100 – 240 V, 50 – 60 Hz.
Prevádzkové prostredie Faktor Metrická sústava USA Prevádzková 5 °C až 35 °C 41 °F až 95 °F Neprevádzková –20 °C až 60 °C –4 °F až 140 °F Prevádzková 10 % až 90 % 10 % až 90 % Neprevádzková 5 % až 95 % 5 % až 95 % Teplota Relatívna vlhkosť (bez kondenzácie) Maximálna nadmorská výška (bez pretlaku) 54 Prevádzková –15 m až 3 048 m –50 stôp až 10 000 stôp Neprevádzková –15 m až 12 192 m –50 stôp až 40 000 stôp Kapitola 12 Špecifikácie
13 Elektrostatický výboj Elektrostatický výboj je uvoľnenie statickej elektriny pri kontakte dvoch objektov, napríklad elektrický šok, ktorý vás zasiahne pri chôdzi po koberci alebo dotyku kovovej kľučky. Výboj statickej elektriny z prstov alebo ďalších elektrostatických vodičov môže poškodiť elektronické súčasti.
14 Zjednodušenie ovládania Spoločnosť HP navrhuje, vyrába a poskytuje na trh výrobky a služby, ktoré môže používať ktokoľvek vrátane ľudí s postihnutím, buď samostatne alebo pomocou patričných pomocných zariadení. Podporované pomocné technológie Výrobky spoločnosti HP podporujú širokú škálu pomocných technológií operačného systému a môžu byť nakonfigurované na prácu s ďalšími pomocnými technológiami. Použite funkciu vyhľadávania na vašom zariadení a vyhľadajte ďalšie informácie o pomocných funkciách.
Register A antivírusový softvér, používanie 40 B batéria likvidácia 25 nabíjanie 23 napájanie 22 nízke úrovne nabitia batérie 24 teplota 25 uskladnenie 25 úspora energie 25 životnosť 24 bezdrôtová sieť, zabezpečenie 41 bezdrôtová sieť (WLAN) funkčný dosah 7 potrebné vybavenie 6 používanie 5 pripojenie 7 pripojenie k firemnej sieti WLAN 7 pripojenie k verejnej sieti WLAN 7 zabezpečenie 6 C certifikačný štítok bezdrôtového zariadenia 52 cestovanie s počítačom 25, 36, 52 Č čistenie počítača 35 čitateľné médiá
P pomôcka Setup Utility nastavenie hesiel 39 navigácia 43 obnovenie predvolených nastavení 44 spustenie 43 ukončenie 44 výber položiek 43 zmena jazyka 43 zobrazenie systémových informácií 44 port DisplayPort pripojenie 13 port HDMI pripojenie 14 port pre externý monitor 11 port VGA, pripojenie 11 porty DisplayPort 13 externý monitor 11 HDMI 14 VGA 11 predvolené nastavenia, obnovenie 44 preprava počítača 36 prevádzkové prostredie 54 príkon 53 pripojenie k firemnej sieti WLAN 7 pripojenie k sieti WLAN 7 pripo