Kasutusjuhend
© Autorikaitse 2018, 2019 HP Development Company, L.P. Bluetooth on selle omanikule kuuluv kaubamärk ja ettevõte HP Inc. kasutab seda litsentsi alusel. Intel, Celeron ja Pentium on ettevõtte Intel Corporation kaubamärgid USA-s ja teistes riikides. Windows on ettevõtte Microsoft Corporation registreeritud kaubamärk või kaubamärk USA-s ja/või muudes riikides. Käesolevas dokumendis sisalduvat teavet võidakse ette teatamata muuta.
Ohutusmärkus HOIATUS! Kuumusest tulenevate vigastuste või arvuti ülekuumenemise vältimiseks ärge hoidke arvutit kasutamise ajal süles ega tõkestage arvuti ventilatsiooniavasid. Kasutage arvutit ainult kõval tasasel alusel. Jälgige, et mõni muu kõva (nt kõrvalasuv printer) või pehme pinnaga (nt padjad, vaip või riietusese) objekt ei blokeeriks õhuvoolu liikumist ventilatsiooniavadest.
iv Ohutusmärkus
Protsessori konfiguratsioonisäte (ainult teatud mudelitel) NB! Teatud tooted on konfigureeritud Intel® Pentium®-i N35xx-/N37xx-seeria või Celeron®-i N28xx-/ N29xx-/N30xx-/N31xx-seeria protsessori ja Windows®-i operatsioonisüsteemiga. Kui teie arvuti on konfigureeritud kirjeldatud moel, ärge muutke neil mudelitel üksuses msconfig.exe protsessori konfiguratsioonisätet 4 või 2 protsessorilt 1 protsessorile. Kui te seda teete, siis arvuti ei taaskäivitu. Algsätete taastamiseks peate taastama tehasesätted.
vi Protsessori konfiguratsioonisäte (ainult teatud mudelitel)
Sisukord 1 Alustamine ................................................................................................................................................... 1 Parimad kasutusviisid ............................................................................................................................................ 1 Veel HP ressursse ..................................................................................................................................................
Peakomplekti ühendamine ............................................................................................................... 23 Helisätete kasutamine ...................................................................................................................... 23 Video kasutamine ................................................................................................................................................
Mitte-eemaldatav aku ....................................................................................................................... 35 Arvuti kasutamine välistoitel .............................................................................................................................. 35 7 Arvuti hooldamine ....................................................................................................................................... 37 Jõudluse parandamine ............................
Riistvaradiagnostika HP PC Hardware Diagnostics Windows uusima versiooni allalaadimine .................................................................................................................. 49 HP Hardware Diagnostics Windows allalaadimine tootenime või -numbri alusel (ainult teatud mudelid) ................................................................................................... 49 Utiliidi HP PC Hardware Diagnostics Windows installimine ................................................
Vajaduste hindamine ...................................................................................................... 59 Ligipääs HP toodetele ..................................................................................................... 59 Standardid ja seadusandlus ................................................................................................................................ 60 Standardid .........................................................................................
xii
1 Alustamine See arvuti on võimekas tööriist, mis aitab teil täiustada töötamis- ja meelelahutusvõimalusi. Lugege seda peatükki, et saada teavet selle kohta, kuidas arvutit pärast häälestamist parimal viisil kasutada, mida lõbusat arvutiga teha ning kust leida täiendavaid HP ressursse. Parimad kasutusviisid Pärast arvuti häälestamist ja registreerimist soovitame oma nutika investeeringu parimaks kasutuseks järgida järgnevaid juhiseid. ● Varundage arvuti kõvaketas, luues taastekandjaid.
Veel HP ressursse Toote üksikasjade ressursside, juhiste ja muu leidmiseks kasutage seda tabelit. Tabel 1-1 Lisateave Ressurss Sisu Häälestusjuhised ● Arvuti häälestuse ja funktsioonide ülevaade HP tugi ● Võrguvestlus HP tehnikuga HP toe saamiseks avage aadress http://www.hp.com/ support, järgige juhiseid ja leidke oma toode.
2 Arvuti tundmaõppimine Teie arvuti sisaldab hinnatud komponente. Selles peatükis on kirjeldatud arvuti komponente, nende asukohta ja tööd. Riistvara tuvastamine Et saada teada, milline riistvara arvutisse installitud on, toimige järgmiselt: ▲ Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna seadmehaldur ja seejärel valige rakendus Seadmehaldur. Loendis kuvatakse kõik teie arvutisse installitud seadmed.
Parempoolne külg MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Tabel 2-1 Parempoolse külje komponendid ja nende kirjeldused Komponent (1) (2) Kirjeldus Sõrmejäljelugeja (ainult teatud mudelitel) Draivi märgutuli Võimaldab Windowsi sisselogimiseks kasutada parooli asemel sõrmejälge. ▲ Kui soovite sõrmejäljelugejat kasutada, hoidke sõrme sõrmejäljelugejal, kuni see sõrmejälge loeb. Teavet leiate aadressilt Windows Hello kasutamine (ainult teatud mudelitel) lk 42.
Tabel 2-1 Parempoolse külje komponendid ja nende kirjeldused ( järg) Komponent Kirjeldus ● (7) Toitejuhtme ühenduspesa Ei põle: akut ei laeta. Võimaldab ühendada vahelduvvooluadapteri. Tabel 2-2 Parempoolse külje komponendid ja nende kirjeldused Komponent (1) Kirjeldus Draivi märgutuli ● Vilkuv valge: kõvaketas on kasutusel. ● Kollane: HP 3D DriveGuard on kõvaketta ajutiselt peatanud. MÄRKUS.
Vasak külg Tabel 2-3 Vasakpoole külje komponendid ja nende kirjeldused Komponent Kirjeldus (1) USB SuperSpeed pordid (2) Võimaldab ühendada USB-seadmeid (mobiiltelefoni, kaamerat, aktiivsusmonitori või nutikella) ja pakub kiiret andmeedastust. (2) Heliväljundi (kõrvaklappide)/ helisisendi (mikrofoni) pistikupesa Võimaldab ühendada valikulised aktiivstereokõlarid, kõrvaklapid, kuularid, peakomplekti või teleri helikaabli. Ühendada saab ka valikulise peakomplekti mikrofoni.
Ekraan MÄRKUS. Vaadake joonist, mis teie arvutiga kõige enam sarnaneb. Tabel 2-4 Ekraani komponendid ja nende kirjeldused Komponent Kirjeldus (1) Saadavad ja võtavad vastu raadiosignaale traadita kohtvõrkudega (WLAN-id) suhtlemiseks. WLAN-antennid * MÄRKUS. pool. Kui teie arvutil on üks antenn, asub see arvuti vasakul (2) Sisemised mikrofonid Salvestavad heli. (3) Kaamera tuli Põleb: kaamera on kasutusel. (4) Kaamera(d) Võimaldab videovestelda, videot salvestada ja pilte jäädvustada.
Tabel 2-5 Ekraani komponendid ja nende kirjeldused Komponent Kirjeldus (1) Saadavad ja võtavad vastu raadiosignaale traadita kohtvõrkudega (WLAN-id) suhtlemiseks. WLAN-antennid * MÄRKUS. pool. Kui teie arvutil on üks antenn, asub see arvuti vasakul (2) Sisemised mikrofonid Salvestavad heli. (3) Kaamera märgutuli/märgutuled Põleb: üks või mitu kaamerat on kasutuses. (4) Kaamera(d) Võimaldab videovestelda, videot salvestada ja pilte jäädvustada.
Klaviatuuriala Puuteplaat Tabel 2-6 Puuteplaadi komponendid ja nende kirjeldused Komponent (1) Kirjeldus Puuteplaadiala Loeb sõrmežeste kursori liigutamiseks või üksuste aktiveerimiseks ekraanil. MÄRKUS. Lisateavet leiate jaotisest Puuteplaadi- ja puuteekraanižestide kasutamine lk 26. (2) Puuteplaadi vasakpoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire vasakpoolne nupp. (3) Puuteplaadi parempoolne nupp Toimib samamoodi nagu välise hiire parempoolne nupp.
Märgutuled Tabel 2-7 Märgutuled ja nende kirjeldused Komponent (1) 10 Kirjeldus Toite märgutuli ● Põleb: arvuti on sisse lülitatud. ● Vilgub: arvuti on unerežiimis, mis on energiasäästuolek. Arvuti lülitab välja ekraani ja muude ebavajalike komponentide toite. ● Ei põle: arvuti on välja lülitatud või talveunerežiimis. Talveunerežiim on energiasäästuolek, mis kasutab kõige vähem toidet. (2) Suurtäheluku märgutuli Põleb: suurtähelukk on sisse lülitatud ning aktiveeritud on suurtähed.
Nupp, kõlarid ja ventilatsiooniava Tabel 2-8 Nupud, kõlarid ja ventilatsiooniavad ning nende kirjeldused Komponent (1) Kirjeldus Toitenupp ● Kui arvuti on välja lülitatud, vajutage seda nuppu arvuti sisselülitamiseks. ● Kui arvuti on sisse lülitatud, vajutage seda nuppu lühidalt unerežiimi aktiveerimiseks. ● Kui arvuti on unerežiimis, vajutage unerežiimist väljumiseks seda nuppu (ainult valitud toodetel). ● Kui arvuti on talveunerežiimis, vajutage seda nuppu lühidalt talveunerežiimist väljumiseks.
Tabel 2-8 Nupud, kõlarid ja ventilatsiooniavad ning nende kirjeldused (järg) Komponent Kirjeldus MÄRKUS. Arvuti ventilaator käivitub sisemiste komponentide jahutamiseks ja ülekuumenemise vältimiseks automaatselt. Arvuti kasutamisel on tavaline, et selle sisemine ventilaator aeg-ajalt sisse või välja lülitub.
Eriklahvid Tabel 2-9 Eriklahvid ja nende kirjeldused Komponent Kirjeldus (1) Klahv esc Kui vajutate seda koos klahviga fn, kuvab süsteemiteabe. (2) Klahv fn Täidab kindlaid funktsioone, kui vajutada koos teise klahviga. (3) Windowsi klahv Avab menüü Start. MÄRKUS. Kui vajutate Windowsi klahvi uuesti, suletakse menüü Start. (4) Toiminguklahvid Täidavad sageli kasutatavaid süsteemifunktsioone. MÄRKUS.
Tabel 2-10 Toiminguklahvid ja nende kirjeldused ( järg) Ikoon Kirjeldus Vähendab järk-järgult ekraani heledust, kui hoiate klahvi all. Suurendab järk-järgult ekraani heledust, kui hoiate klahvi all. Avab veebilehe „Kuidas Windows 10-s abi leida”. Vahetab ekraanikujutise kuvamiskohta süsteemiga ühendatud kuvamisseadmete vahel. Näiteks, kui arvutiga on ühendatud monitor, lülitab selle klahvi korduv vajutamine ekraanikujutise arvutiekraanilt monitori või samaaegselt nii arvutiekraani kui ka monitori.
Põhi Tabel 2-11 Põhjal olevad komponendid ja nende kirjeldused Komponent Kirjeldus Ventilatsiooniava Tagab õhuvoolu sisemiste komponentide jahutamiseks. MÄRKUS. Arvuti ventilaator käivitub sisemiste komponentide jahutamiseks ja ülekuumenemise vältimiseks automaatselt. Arvuti kasutamisel on tavaline, et selle sisemine ventilaator aeg-ajalt sisse või välja lülitub.
Tabel 2-12 Hooldusmärgise komponendid Komponent (1) HP tootenimi (2) Mudeli number (3) Toote ID (4) Seerianumber (5) Garantiiperiood Tabel 2-13 Hooldusmärgise komponendid Komponent 16 (1) HP tootenimi (2) Toote ID (3) Seerianumber (4) Garantiiperiood ● Vastavusmärgised – annavad teavet sülearvutit puudutavate eeskirjade kohta.
3 Ühenduse loomine võrguga Saate arvutit kõikjale kaasa võtta. Ka kodus olles võite maailma avastada ja saada teavet miljonitelt veebisaitidelt, kasutades oma arvutit ja traadiga või traadita võrguühendust. See peatükk aitab teil maailmaga ühenduse luua. Ühenduse loomine traadita võrguga Teie arvuti võib olla varustatud ühe või mitme traadita ühenduse seadmega järgmistest.
Lennukirežiimi klahv Arvutil võib olla lennukirežiimi klahv, vähemalt üks traadita ühenduse seade ja üks või kaks traadita ühenduse märgutuld. Kõik raadiovõrgu seadmed on tehases aktiveeritud. Traadita ühenduse märgutuli näitab arvuti traadita ühenduse seadmete üldist toiteolekut, mitte ainult üksikute seadmete olekut. Operatsioonisüsteemi juhtelemendid Võrgu- ja ühiskasutuskeskuse abil saab häälestada ühenduse või võrgu, luua võrguga ühenduse ning diagnoosida ja lahendada võrguprobleeme.
Ühenduse loomine WLAN-iga MÄRKUS. Kodus Interneti-ühendust häälestades tuleb kõigepealt luua Interneti-teenuse pakkuja (ISP) juures konto. Interneti-teenuse tellimiseks ja modemi soetamiseks võtke ühendust kohaliku Internetiteenuse pakkujaga. Interneti-teenuse pakkuja aitab teil häälestada modemit, paigaldada võrgukaablit traadita ühendusega marsruuteri ja modemi vahele ning katsetada Interneti-teenuse tööd. WLAN-iga ühenduse loomiseks toimige järgmiselt. 1. Veenduge, et WLAN-seade on sisse lülitatud. 2.
Mõned mobiilsideoperaatorid nõuavad abonendi identsusmooduli (SIM) kaardi kasutamist. SIM-kaart sisaldab teie kohta põhiteavet, nagu isiklikku identifitseerimisnumbrit (PIN-kood) ja võrguteavet. Mõni arvuti sisaldab eelinstallitud SIM-kaarti. Kui SIM-kaart pole eelinstallitud, siis võib see olla arvutiga kaasas olevas HP mobiilse lairibaühenduse teabe juures, või antakse mobiilsideoperaatori poolt.
LAN-ühenduse loomiseks on vajalik RJ-45 (võrgu)kaabel või võrguühenduspesa või valikuline dokkimisseade või laiendusport, kui arvutil ei ole RJ-45-porti. Võrgukaabli ühendamiseks toimige järgmiselt. 1. Ühendage võrgukaabel arvuti võrgupistikupessa (1). 2. Ühendage kaabli teine ots seina võrgupistikupessa (2) või marsruuteriga. MÄRKUS. Kui võrgukaablil on TV- ja raadiosignaalidest tingitud häirete eest kaitsvad mürasummutusahelad (3), ühendage kaabel arvutiga nii, et mürasummutiga ots jääb arvuti poole.
4 Meelelahutusfunktsioonide nautimine Kasutage oma HP arvutit meelelahutuskeskusena, et kaamera abil suhelda, nautida ja hallata muusikat ning filme alla laadida ja vaadata. Kui soovite oma arvuti veelgi võimsamaks meelelahutuskeskuseks muuta, ühendage sellega mõni välisseade, näiteks monitor, projektor, teler, kõlarid või kõrvaklapid. Kaamera kasutamine Teie arvutil on vähemalt üks kaamera, mis võimaldab teiste inimestega töö tegemiseks või mängude mängimiseks ühenduse luua.
Peakomplekti ühendamine HOIATUS! Kuulmiskahjustuste vältimiseks vähendage enne kõrvaklappide, kuularite või peakomplekti kasutamist helitugevust. Lisateavet ohutuse kohta leiate Normatiiv-, ohutus- ja keskkonnamärkustest. Dokumendile ligipääsemiseks: ▲ Valige nupp Start, valige HP spikker ja tugi ning seejärel valige HP dokumentatsioon. Mikrofoniga kõrvaklappe nimetatakse peakomplektideks. Juhtmega peakomplekti saate ühendada arvuti heliväljundi (kõrvaklapid) / helisisendi (mikrofon) ühendpesaga.
2. Ühendage kaabli teine ots kõrglahutusega teleri või monitoriga. 3. Vajutage f4, et liikuda läbi nelja valiku: ● Ainult arvuti ekraan: ekraanikujutis kuvatakse ainult arvutis. ● Dubleeri: ekraanikujutis kuvatakse korraga nii arvutis kui ka välisseadmes. ● Laienda: ekraanikujutis laiendatakse korraga üle arvuti ekraani ja välisseadme ekraani. ● Ainult teine ekraan: ekraanikujutis kuvatakse ainult välisseadmes. Klahvi f4 igakordsel vajutamisel muutub kuvaolek. MÄRKUS.
Miracastiga ühilduvate traadita kuvaseadmete leidmine ja nendega ühendamine (ainult teatud mudelitel) Miracastiga ühilduva traadita kuvaseadme leidmiseks ja sellega ühenduse loomiseks avatud rakendustest väljumata toimige järgmiselt. Miracasti avamiseks toimige järgmiselt: ▲ Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna projekteeri ja seejärel valige Projekteeri teisele ekraanile. Valige Juhtmeta kuvariga ühenduse loomine ning järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid.
5 Ekraanil navigeerimine Arvutiekraanil navigeerimiseks on üks või mitu võimalust: ● Puutežestide otse arvutiekraanil kasutamine. ● Puutežestide puuteplaadil kasutamine. ● Klaviatuuri ja valikulise hiire (eraldi ostetav) kasutamine. ● Ekraaniklaviatuuri kasutamine. ● Osutushoova kasutamine. Puuteplaadi- ja puuteekraanižestide kasutamine Puuteplaadi abil saab arvuti ekraanil lihtsate puutežestidega navigeerida ja kursorit juhtida.
● Vähendamiseks asetage kaks sõrme lahus puuteplaadilalale või puuteekraanile ja seejärel viige need kokku. ● Suurendamiseks asetage kaks sõrme koos puuteplaadialale või puuteekraanile ja seejärel viige need üksteisest lahku. Kahe sõrmega libistamine (puuteplaat ja täpse puuteplaadi lahendus) Asetage kaks sõrme (nii et nende vahel oleks väike vahe) puuteplaadialale ja seejärel lohistage sõrmi üles, alla, vasakule või paremale, et liikuda leheküljel või pildil üles, alla või külgedele.
Täpsel puuteplaadil selle žesti funktsiooni muutmiseks valige Start, seejärel Sätted, siis Seadmed ja lõpuks Puuteplaat. Valige jaotises Kolme sõrmega žestid lahtris Koputused žesti säte. Nelja sõrmega koputus (ainult puuteplaadil) Vaikimisi avab nelja sõrmega koputus Toimingukeskuse. Žesti sooritamiseks koputage puuteplaadialal nelja sõrmega. Täpsel puuteplaadil selle žesti funktsiooni muutmiseks valige Start, seejärel Sätted, siis Seadmed ja lõpuks Puuteplaat.
Täpsel puuteplaadil selle žesti funktsiooni muutmiseks valige Start, seejärel Sätted, siis Seadmed ja lõpuks Puuteplaat. Valige jaotises Kolme sõrmega žestid lahtris Nipsamised žesti säte. Nelja sõrmega nipsamine (täpse puuteplaadi lahendus) Vaikimisi liigub nelja sõrmega nipsamine avatud töölaudade vahel. ● Nipsake 4 sõrmega endast eemale, et näha kõiki avatud aknaid. ● Nipsake 4 sõrmega enda poole, et näha töölauda. ● Nipsake 4 sõrmega vasakule või paremale, et liikuda töölaudade vahel.
Valikulise klaviatuuri ja hiire kasutamine Klaviatuuri või valikulist hiirt kasutades saate sisestada teksti, valida üksusi, kerida ning teha samu toiminguid, mida puutežestidega. Klaviatuur võimaldab teatud toimingute teostamiseks ka toimingu- ja kiirklahvide kasutamist. Ekraaniklaviatuuri kasutamine (ainult teatud mudelitel) 1. Ekraaniklaviatuuri kuvamiseks koputage tegumiriba paremas servas asuvas olekualas klaviatuuriikoonil. 2. Alustage tippimist. MÄRKUS.
6 Toitehaldus Arvuti saab töötada nii aku- kui ka välistoitel. Kui arvuti töötab akutoitel ja selle laadimiseks pole väline toiteallikas saadaval, on oluline aku laetust jälgida ja akut säästa. Mõned selles peatükis nimetatud toitehaldusfunktsioonid ei pruugi teie arvutis saadaval olla. Une- või talveunerežiimi kasutamine ETTEVAATUST. Kui arvuti on unerežiimis, eksisteerib mitu teadaolevat haavatavat kohta.
Talveunerežiimi käivitamine ja sellest väljumine (ainult teatud mudelitel) Toitesuvandite abil saate lubada kasutajapoolse käivitamisega talveunerežiimi ning muuta muid toitesätteid ja ajalõppe. 1. Paremklõpsake funktsiooni Toide ikooni ja seejärel valige Energiarežiimi suvandid. 2. Valige vasakpoolsel paanil Valige, mida toitenupud teevad (sõnastus võib mudelist olenevalt erineda). 3.
Toiteikooni ja toitesuvandite kasutamine Toiteikoon asub Windowsi tegumiribal. Toiteikooni abil pääsete kiiresti juurde toitesätetele ja saate vaadata aku laetuse taset. ● Aku laetuse taseme protsendi vaatamiseks hõljutage kursorit Toiteikooni ● Toitesuvandite kasutamiseks paremklõpsake Toite ikooni kohal. , seejärel valige Energiarežiimi suvandid. Eri toiteikoonid näitavad, kas arvuti töötab aku- või välistoitel.
Akuteabe otsimine HP Support Assistantis (ainult teatud mudelitel) Akuteabe kuvamiseks toimige järgmiselt: 1. Sisestage tegumiriba otsinguväljale märksõna support, seejärel valige rakendus HP Support Assistant. – või – Valige tegumiribal küsimärgiikoon. 2. Valige Tõrkeotsing ja parandused, valige jaotis Diagnostika ja seejärel HP akukontroll. Kui HP akukontroll tuvastab, et aku vajab asendamist, võtke ühendust toega.
Tegutsemine aku tühjenemise korral Tegutsemine aku tühjenemise korral, kui välistoide on saadaval Ühendage arvuti ja välistoitega üks järgmistest: ● vahelduvvooluadapter, ● alikuline dokkimisalus või laiendustoode, ● HP-lt tarvikuna ostetud toiteadapter. Tegutsemine aku tühjenemise korral, kui mitte ühtegi toiteallikat pole saadaval Salvestage oma töö ja lülitage arvuti välja. Aku laetuse madala taseme lahendamine, kui arvuti ei saa talveunerežiimist väljuda 1.
● sisemiste kõvaketastega arvutitel kettadefragmentori kasutamisel, ● andmete varundamisel või taastamisel. Kui ühendate arvuti välistoitega, toimub järgmine: ● aku hakkab laadima, ● ekraani heledus suureneb, ● toiteikoon muudab ilmet. Välistoite katkestamisel: 36 ● arvuti lülitub akutoitele, ● ekraani heledus väheneb automaatselt aku säästmiseks, ● toiteikoon Peatükk 6 Toitehaldus muudab ilmet.
7 Arvuti hooldamine Tähtis on arvutit regulaarselt hooldada, et see oleks optimaalses seisukorras. Selles jaotises selgitatakse, kuidas kasutada tööriistu nagu kettadefragmentor ja kettapuhastus. Jaotises pakutakse ka juhiseid programmide ja draiverite värskendamiseks, samme arvuti puhastamiseks ja näpunäiteid arvutiga reisimiseks (või selle transpordiks).
MÄRKUS. vajalik. Kuna pooljuhtketastel (SSD-d) ei ole liikuvaid osi, ei ole HP 3D DriveGuard nende ketaste jaoks HP 3D DriveGuard olekute tuvastamine Kui esmases või teiseses (ainult teatud toodetel) kõvakettasahtlis olev draiv pargitakse, muudab arvutil olev draivi märgutuli värvi. Programmide ja draiverite värskendamine HP soovitab programme ja draivereid regulaarselt värskendada. Värskendused lahendavad probleeme ja lisavad arvutisse uusi funktsioone ja valikuid.
HOIATUS! Elektrilöögi või komponentide kahjustamise vältimiseks ärge üritage arvutit puhastada selle töötamise ajal. 1. Lülitage arvuti välja. 2. Katkestage vahelduvvooluühendus. 3. Eemaldage kõik elektritoitega välisseadmed. ETTEVAATUST. Sisemiste komponentide kahjustamise vältimiseks ärge pihustage puhastusvahendit või vedelikku otse arvuti pinnale. Pinnale tilkunud vedelik võib jäädavalt sisemisi komponente kahjustada.
ETTEVAATUST. Vältige draivi sattumist magnetvälja mõjualasse. Magnetväljaga turvaseadmed on näiteks lennujaamade turvakontrolliväravad ja metallidetektorid. Lennujaama konveierlindid ja muud turvaseadmed, millega kontrollitakse käsipagasit, kasutavad magnetvälja asemel röntgenkiiri ja need ei kahjusta draive. ● Kui plaanite arvutit lennu ajal kasutada, kuulake lennueelset teadet, kus öeldakse, millal võite arvutit kasutada. See, kas arvuti kasutamine on lennu ajal lubatud, sõltub lennufirmast.
8 Arvuti ja teabe turvalisuse tagamine Teie teabe konfidentsiaalsuse, terviklikkuse ja kättesaadavuse tagamiseks tuleb seda mitmesuguste arvutiturbemeetmete abil kaitsta. Standardsed turbelahendused, mida pakuvad Windowsi operatsioonisüsteem, HP rakendused, häälestusutiliit Setup Utility (BIOS) ning muude tootjate tarkvara, võivad aidata kaitsta arvutit mitmesuguste ohtude (nt viiruste, usside ja muud tüüpi ründevara) eest. MÄRKUS. Mõni loetletud turbefunktsioonidest ei pruugi teie arvutis saadaval olla.
Häälestusutiliidi Setup Utility (BIOS) paroolide määramine Tabel 8-2 BIOS-i paroolide tüübid ja nende funktsioonid Parool Funktsioon Administraatori parool ● See parool tuleb sisestada iga kord, kui häälestusutiliiti Setup Utility (BIOS) sisenete. ● Kui unustate administraatori parooli, ei pääse te enam häälestusutiliidile Setup Utility (BIOS) ligi. ● See parool tuleb sisestada igal arvuti käivitamisel või taaskäivitamisel.
Windows Hello häälestamine 1. Valige nupp Start, valige Sätted, valige Kontod, seejärel valige Sisselogimisvalikud. 2. Parooli lisamiseks valige Lisa. 3. Valige Alustamine ning järgige ekraanil kuvatavaid suuniseid, registreerige oma sõrmejälg või näotunnus ning seadistage PIN-kood. NB! Sõrmejäljega sisselogimise probleemide vältimiseks veenduge, et sõrmejäljeluger registreeriks sõrmejälje registreerimisel kogu sõrmejälje. MÄRKUS. PIN-koodi pikkus pole piiratud.
Tarkvaravärskenduste installimine Arvutisse installitud nii HP, Windowsi kui ka kolmandate tootjate tarkvara tuleb turvaprobleemide vältimiseks ja tarkvara jõudluse parandamiseks regulaarselt uuendada. NB! Microsoft saadab Windowsi värskenduste teateid. Värskendused võivad hõlmata ka turbevärskendusi. Arvuti kaitsmiseks turvaaukude ja arvutiviiruste eest installige Microsofti värskendused kohe, kui nende kohta teade ilmub. Neid värskendusi saab installida automaatselt. Sätete vaatamine või muutmine. 1.
9 Häälestusutiliidi (BIOS) kasutamine Häälestusutiliit Setup Utility (BIOS) juhib süsteemi kõigi sisend- ja väljundseadmete (nt draivid, ekraan, klaviatuur, hiir, printer) vahelist suhtlust. Häälestusutiliit Setup Utility (BIOS) sisaldab paigaldatud seadmete sätteid, arvuti käivitussätteid ning süsteemi- ja laiendmälu mahu sätteid. MÄRKUS.
● 1. Käivitage häälestusutiliit Setup Utility (BIOS) (vt Häälestusutiliidi Setup Utility (BIOS) avamine lk 45). 2. Valige Main (Põhimenüü) ja märkige BIOS-i versioon üles. 3. Valige Exit (Välju), üks suvanditest ning järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid. Windowsis vajutage klahve CTRL+Alt+S. BIOS-i uuemate versioonide otsimiseks vt BIOS-i värskenduse allalaadimine lk 46. BIOS-i värskenduse allalaadimine ETTEVAATUST.
4. Topeltklõpsake laiendiga .exe faili (nt failinimi.exe). Algab BIOS-i install. 5. Järgige installi lõpuleviimiseks ekraanil kuvatavaid juhiseid. MÄRKUS. Pärast seda, kui ekraanil kuvatakse teade installi õnnestumise kohta, võite allalaaditud faili kõvakettalt kustutada.
10 HP PC Hardware Diagnosticsi kasutamine Utiliidi HP PC Hardware Diagnostics Windows kasutamine (ainult teatud mudelitel) HP PC Hardware Diagnostics Windows on Windowsi-põhine utiliit, mis võimaldab teil arvuti riistvara hea töökorra kontrollimiseks käivitada diagnostikateste. See tööriist töötab Windowsi operatsioonisüsteemis riistvara probleemide diagnoosimiseks. Kui arvutisse pole rakendust HP PC Hardware Diagnostics Windows installitud, tuleb see esmalt alla laadida ja installida.
Riistvaradiagnostika HP PC Hardware Diagnostics Windows allalaadimine ● Utiliidi HP PC Hardware Diagnostics Windows allalaadimisjuhised on saadaval üksnes inglise keeles. ● Allalaadimiseks peate kasutama Windowsi arvutit, sest saadaval on ainult .exe failid. Riistvaradiagnostika HP PC Hardware Diagnostics Windows uusima versiooni allalaadimine Utiliidi HP PC Hardware Diagnostics Windows allalaadimiseks toimige järgmiselt. 1. Külastage veebisaiti http://www.hp.com/go/techcenter/pcdiags.
Kui HP PC Hardware Diagnostics Windows tuvastab tõrke, mis nõuab riistvara asendamist, luuakse 24kohaline tõrke ID kood. Probleemi lahendamisel abi saamiseks toimige järgmiselt. ▲ Valige Get Support (Hankige abi), seejärel skannige mobiilsideseadmega ekraanil kuvatavat QR-koodi. HP klienditoe ja klienditeeninduse lehel kuvatakse automaatselt teie tõrke ID ja toote number. Järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid. – või – Võtke klienditoega ühendust ja esitage tõrke ID kood. MÄRKUS.
Utiliidi HP PC Hardware Diagnostics UEFI laadimine tootenime või -numbri alusel (ainult teatud mudelid) MÄRKUS. Teatud toodete puhul võib osutuda vajalikuks tarkvara laadimine USB-mällu, milleks kasutage tootenime või -numbrit. Tootenime või -numbri alusel utiliidi HP PC Hardware Diagnostics UEFI laadimine USB-mällu. 1. Külastage veebisaiti http://www.hp.com/support. 2. Sisestage tootenimi või -number, valige oma arvuti ja seejärel operatsioonisüsteem. 3.
● Seadistada ajakava, millal järelevalveta diagnostikat teha. Diagnostika saab ka kohe käivitada, kui valite Execute Remote HP PC Hardware Diagnostics (Käivita Remote HP PC Hardware Diagnostics). ● Määrata diagnostikatööriistade allalaadimise asukoha. See funktsioon võimaldab juurdepääsu tööriistadele HP veebisaidi või serveri kaudu, mis on kasutamiseks eelkonfigureeritud. Arvuti ei vaja tavapärast kohalikku mäluseadet (nagu kettadraiv või USB-mälupulk), et kaugdiagnostikat teha.
11 Varundus, taaste ja taastamine Selles peatükis käsitletakse järgmisi teemasid, mis on enamiku toodete puhul standardne. ● Isikliku teabe varundamine – Windowsi tööriistade abil saab isiklikku teavet varundada (vt Windowsi tööriistade kasutamine lk 53). ● Taastepunkti loomine – Windowsi tööriistade abil saate luua taastepunkti (vt Windowsi tööriistade kasutamine lk 53).
MÄRKUS. Kui te ei saa taastekandjat luua, võtke taasteketaste saamiseks ühendust klienditoega. Minge aadressile http://www.hp.com/support, valige oma riik või piirkond ning järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid. Taastamine Taastamine, lähtestamine ja värskendamine Windowsi tööriistade abil Windows pakub taastamiseks, lähtestamiseks ja värskendamiseks mitmesuguseid võimalusi. Üksikasju vt jaotisest Windowsi tööriistade kasutamine lk 53.
12 Tehnilised andmed Sisendvool Selles jaotises esitatud toiteteave võib osutuda vajalikuks, kui kavatsete arvutiga muudesse riikidesse reisida. Arvuti töötab alalisvoolutoitel, mida on võimalik saada nii vahelduv- kui ka alalisvooluallikast. Vahelduvvooluallika nimiväärtused peavad olema 100–240 V, 50–60 Hz.
MÄRKUS. See toode on ette nähtud tööks Norra IT-toitesüsteemides, mille puhul faasidevaheline ruutkeskmine pinge ei ületa 240 V.
13 Elektrostaatiline lahendus Elektrostaatiline lahendus tähendab staatilise elektri laengu vabanemist kahe objekti kokkupuutel (nt kui kõnnite üle vaiba ja puudutate metallist käepidet). Elektrostaatiline lahendus sõrmedelt või mis tahes esemetelt võib elektroonikakomponente kahjustada. NB! Arvuti või mõne draivi kahjustamise või teabekao vältimiseks järgige järgmisi ettevaatusabinõusid.
14 Hõlbustus Hõlbustus HP soovib põimida ettevõttesse mitmekesisust, kaasamist ning töö ja elu - peegeldama seda kõiges. Siin on toodud mõned näited, kuidas erinevused toimima seame ja loome kaasava keskkonna, mis on suunatud inimeste ühendamisele ja tehnoloogia arendamisele terves maailmas.. Vajalike tehnoloogiavahendite otsimine Tehnoloogia võib inimeste potentsiaali valla päästa. Abitehnoloogia kõrvaldab takistused ja aitab tagada sõltumatuse kodus, tööl ja kogukonnas.
HP on IAAP asutajaliige ning liitumise teiste organisatsioonidega just hõlbustusvaldkonna täiustamiseks. Selline pühendumus toetab meie ettevõtte hõlbustuseesmärke luua, toota ja turustada tooteid ja teenuseid, mida saavad kasutada ka puuetega inimesed. IAAP muudab meid tugevamaks, ühendades selleks indiviidid, tudengid ja organisatsioonid üle terve ilma. Lisateabe saamiseks avage veebiaadress http://www.accessibilityassociation.
● Puude tüübi alusel sorditud abitehnoloogiad ● Toote tüübi alusel sorditud abitehnoloogiad ● Abitehnoloogiate pakkujad koos tootekirjeldusega ● Assistive Technology Industry Association (ATIA) Standardid ja seadusandlus Standardid Föderaalse hankeregulatsiooni (FAR) lõigu 508 standardid loodi asutuses US Access Board, et pöörata tähelepanu füüsilise, aistingu või kognitiivse puudega inimestele suunatud teabe- ja sidetehnoloogiatele (ICT).
● Austraalia ● Üleilmne Eesti Saneerimisseaduse lõik 508 täpsustab, et ametkonnad peavad märkima, millised standardid rakenduvad ICT hankimisele, sooritama turu-uuringu, et määrata hõlbustustoodete ja teenuste kättesaadavus ja dokumenteerida turu-uuringu tulemused Järgmised ressursid aitavad täita lõigu 508 esitatud nõudeid: ● www.section508.gov ● Osta juurdepääs U.S. Access Board uuendab lõigu 508 standardeid.
Sobilike testimis- ja vastavuskavade hindamisega seotud osad koostati paralleelselt ja on esitatud standardis CEN BT/WG185/PT. Lisateavet saate CEN projektirühma veebilehelt. Kahte projekti koordineeriti koos. ● CEN projektirühm ● Euroopa komisjoni volitus e-hõlbustusele (PDF 46KB) Ühendkuningriik Disability Discrimination Act of 1995 (DDA) rakendati, et tagada veebisaitide kättesaadavus pimedatele ja puuetega kasutajatele Ühendkuningriigis.
Õppeasutused ● California State University, Northridge, Center on Disabilities (CSUN) ● University of Wisconsin - Madison, Trace Center ● University of Minnesota arvutikasutusprogramm Muud puudeallikad ● ADA (Americans with Disabilities Act) Technical Assistance Program ● Business & Disability võrk ● EnableMart ● Euroopa puuetega inimeste foorum ● Job Accommodation Network ● Microsoft Enable ● U.S.
Tähestikuline register A abitehnoloogiad (AT) eesmärk 58 otsimine 59 aku aku tühjenemine 34 mitte-eemaldatav 35 teabe otsimine 34 tegutsemine aku tühjenemise korral 35 toite säästmine 34 tühjenemine 34 aku laetus 33 akutoide 33 andmeedastus 25 andmete edastamiseks 25 arvutiga reisimine 16, 39 arvuti hooldamine 38 arvuti puhastamine 38 arvuti transportimine 39 arvuti väljalülitamine 32 AT (abitehnoloogia) eesmärk 58 otsimine 59 avalik WLAN-ühendus 19 B BIOS Häälestusutiliidi avamine 45 versiooni tuvastamine
kahe sõrmega libistamine, puuteplaadižest 27 Ketta defragmentori tarkvara 37 kettapuhastustarkvara 37 klahv esc, tuvastamine 13 klahv fn, tuvastamine 13 klahvid esc 13 fn 13 lennurežiim 14 toiming 13 Windows 13 klaviatuuri ja valikulise hiire kasutamine 30 klaviatuuri taustvalguse toiminguklahv 14 klaviatuur ja valikuline hiir kasutamine 30 klienditugi, hõlbustus 63 kolme sõrmega koputamine, puuteplaadižest 27 kolme sõrmega nipsamine, puuteplaadižest 28, 29 komponendid ekraan 7 klaviatuuriala 9 parempoolne
põhja all asuvad komponendid 15 R Remote HP PC Hardware Diagnosticsi UEFI sätted kasutamine 51 kohandamine 51 ressursid, hõlbustus 62 riistvara, tuvastamine 3 RJ-45 (võrgu) olekutuled, tuvastamine 4, 5 RJ-45-pistikupesa (võrk), tuvastamine 4, 5 S seerianumber, arvuti 15 seiskamise toiminguklahv 14 sisemised mikrofonid, tuvastamine 7, 8 sisendvool 55 standardid ja seadusandlus, hõlbustus 60 suurtäheluku märgutuli, tuvastamine 10 sõrmejäljed, registreerimine 42 sõrmejäljelugeja, tuvastamine 4 süsteemi taast
Windowsi paroolid 41 Windowsi tööriistad, kasutamine 53 WLAN-i antennid, tuvastamine 7, 8 WLAN-i märgis 16 WLAN-seade 16 WWAN seade.