Felhasználói útmutató
© Copyright 2019 HP Development Company, L.P. A Bluetooth jelölés a jogtulajdonos védjegye, amelyet a HP Inc. licencmegállapodás keretében használ. Az Intel, a Celeron és a Pentium az Intel Corporation védjegye az Egyesült Államokban és más országokban. A Windows a Microsoft Corporation bejegyzett védjegye vagy védjegye az Egyesült Államokban és/vagy más országokban. Az itt szereplő információ előzetes értesítés nélkül változhat.
Biztonsági figyelmeztetés FIGYELEM! A számítógép túlmelegedése vagy egyéb hőhatás miatt bekövetkező károk veszélyének csökkentése érdekében ne helyezze a számítógépet az ölébe, és ne takarja el a szellőzőnyílásokat. A számítógépet csak kemény, lapos felületen használja. Ügyeljen rá, hogy sem valamilyen szilárd tárgy, például a készülék mellett lévő nyomtató, sem puha tárgy, például párna, szőnyeg vagy ruha ne akadályozza a légáramlást.
iv Biztonsági figyelmeztetés
A processzor konfigurációs beállításai (csak egyes termékeken) FONTOS: Egyes termékek Intel® Pentium® N35xx/N37xx sorozatú vagy Celeron® N28xx/N29xx/N30xx/ N31xx sorozatú processzorral és Windows® operációs rendszerrel vannak felszerelve. Ha a számítógép a leírt módon van konfigurálva, ne módosítsa az msconfig.exe fájlban a processzorkonfigurációs beállítást 4 vagy 2 processzorról 1 processzorra. Ha így tesz, a számítógép nem fog újraindulni.
vi A processzor konfigurációs beállításai (csak egyes termékeken)
Tartalomjegyzék 1 Első lépések .................................................................................................................................................. 1 Bevált módszerek .................................................................................................................................................. 1 A HP további információforrásai ...........................................................................................................................
Hangszórók csatlakoztatása ............................................................................................................ 20 Fejhallgató csatlakoztatása .............................................................................................................. 20 Mikrofon csatlakoztatása .................................................................................................................. 21 Mikrofonos fejhallgató csatlakoztatása .................................................
Az alacsony töltöttségi szint megszüntetése .................................................................................. 35 Az alacsony töltöttségi szint megszüntetése, ha rendelkezésre áll külső áramforrás ...................................................................................................................... 35 Az alacsony töltöttségi szint megszüntetése, ha nem áll rendelkezésre áramforrás ................................................................................................
A BIOS verziójának meghatározása .................................................................................................. 46 BIOS-frissítés letöltése ..................................................................................................................... 47 10 A HP PC Hardware Diagnostics használata .................................................................................................... 49 A HP PC Hardware Diagnostics Windows használata (csak egyes termékeken) ............
14 Kisegítő lehetőségek ................................................................................................................................. 60 Kisegítő lehetőségek ........................................................................................................................................... 60 A szükséges technológiai eszközök nyomában ............................................................................... 60 A HP kötelezettségvállalása .....................................
xii
1 Első lépések Ez a számítógép nagy teljesítményű eszköz, amely munkára és szórakozásra egyaránt kiválóan alkalmas. Ismerkedjen meg a számítógép üzembe helyezése után alkalmazható bevált módszerekkel, a számítógép érdekes funkcióival és a HP további információforrásainak elérhetőségével.
A HP további információforrásai Ebből a táblázatból megtudhatja, hol találhatók többek között a termékkel kapcsolatos részletes információkat biztosító források és útmutatók. 1-1. táblázat: További információk Forrás Tartalom Telepítési útmutató ● A számítógép üzembe helyezésének és funkcióinak bemutatása HP támogatás ● Online csevegés HP technikussal A HP nyújtotta támogatásért keresse fel a http://www.hp.com/support weboldalt, és kövesse az utasításokat a termék megkereséséhez.
2 Ismerkedés a számítógéppel A számítógép kiemelkedő minőségű alkatrészekből áll. Ez a fejezet részletes információkat tartalmaz az alkatrészekről, azok helyéről és működési módjáról. MEGJEGYZÉS: A számítógép tényleges színe, funkcióinak elhelyezkedése és az ikonok címkéi eltérőek lehetnek az ábrázolt képtől. Hardverek keresése A számítógépen telepített hardverek megjelenítése: ▲ A tálca keresőmezőjébe írja be az eszközkezelő kifejezést, majd válassza az Eszközkezelő alkalmazást.
Jobb oldal 2-1. táblázat: Jobb oldali részegységek és azok leírása Összetevő (1) Leírás Meghajtó jelzőfénye ● Fehéren villog: A merevlemez-meghajtó írási vagy olvasási műveletet hajt végre. ● Borostyánsárga: A HP 3D DriveGuard ideiglenesen parkolóállásba helyezte a merevlemez-meghajtót. MEGJEGYZÉS: A HP 3D DriveGuard alkalmazással kapcsolatos további információk: A HP 3D DriveGuard használata (csak egyes termékeken) 37. oldal.
Bal oldal MEGJEGYZÉS: Tekintse meg azt az ábrát, amely a legjobban hasonlít az Ön számítógépére. 2-2. táblázat: Bal oldali részegységek és azok leírása Összetevő Leírás (1) Tápcsatlakozó Váltóáramú tápegység csatlakoztatására szolgál. (2) Váltakozó áramú tápegység és akkumulátor jelzőfénye ● Fehér: A váltóáramú tápegység csatlakoztatva van, és az akkumulátor teljesen fel van töltve. ● Fehéren villog: A váltóáramú tápegység le van választva, és az akkumulátor alacsony töltöttségi szintet ért el.
2-2. táblázat: Bal oldali részegységek és azok leírása (folytatás) Összetevő (7) Leírás HP Sleep and Charge szolgáltatással ellátott USB Type-C-tápcsatlakozó és Thunderbolt™port Még a számítógép kikapcsolt állapotában is alkalmas az USB Type-C csatlakozóval rendelkező eszközök – például mobiltelefon, fényképezőgép, tevékenységkövető vagy okosóra – csatlakoztatására és töltésére, valamint nagy sebességű adatátvitelre.
Kijelző 2-4. táblázat: Kijelző részegységei és azok leírása Részegység Leírás (1) WLAN-antennák* Vezeték nélküli jeleket küldenek és fogadnak a vezeték nélküli helyi hálózatokon (WLAN) folytatott kommunikáció során. (2) Belső mikrofonok Hangrögzítésre szolgálnak. (3) Kamera jelzőfénye Világít: A kamera használatban van. (4) Kamera Lehetővé teszi a videocsevegést, videorögzítést és állóképek rögzítését. A kamera használatára vonatkozó információk: A kamera használata 20. oldal.
Billentyűzet területe Érintőtábla 2-5. táblázat: Érintőtábla részegységei és azok leírása Összetevő (1) Leírás Érintőtábla-terület A kézmozdulatokat felismerve mozgatja a mutatót, illetve aktiválja a képernyő elemeit. MEGJEGYZÉS: További információ: Érintőtábla és az érintőképernyő-mozdulatok használata 26. oldal. 8 (2) Érintőtábla bal gombja Az egér bal gombjával azonos módon működik. (3) Érintőtábla jobb gombja Az egér jobb gombjával azonos módon működik. 2.
Jelzőfények 2-6. táblázat: Jelzőfények és azok leírása Összetevő (1) Leírás Tápfeszültségjelző fény ● Világít: A számítógép be van kapcsolva. ● Villog: A számítógép alvó állapotban van, amely egy energiatakarékos üzemmód. A számítógép kikapcsolja a kijelző és más, nem szükséges összetevők tápellátását. ● Nem világít: A számítógép kikapcsolt vagy hibernált állapotban van. A hibernálás a lehető legkevesebb árammennyiséget használó energiatakarékos állapot.
Gomb 2-7. táblázat: Gomb és leírása Összetevő (1) Leírás Tápkapcsoló gomb ● Ha a számítógép ki van kapcsolva, ezzel a gombbal lehet bekapcsolni. ● Ha a számítógép be van kapcsolva, a gomb rövid megnyomásával alvó állapotba lehet helyezni. ● Ha a számítógép alvó állapotban van, a gomb rövid megnyomásával lehet kilépni az alvó állapotból (csak egyes termékeken). ● Ha a számítógép hibernált állapotban van, a gomb rövid megnyomásával lehet kilépni a hibernált állapotból.
Speciális billentyűk 2-8. táblázat: Speciális billentyűk és azok leírása Összetevő (1) Leírás Játékok makró billentyűi A segítségükkel különféle billentyűkombinációk hozhatók létre a játékokhoz. Használhatók önmagukban vagy az fn, ctrl, alt vagy shift billentyűkkel. MEGJEGYZÉS: 15. oldal. További információ: HP OMEN Command Center (2) esc billentyű Az fn billentyűvel együtt lenyomva információkat jelenít meg a rendszerről.
Műveletbillentyűk A számítógép műveletbillentyűi meghatározott funkciókat hajtanak végre, és a számítógéptől függően változhatnak. Annak megállapításához, hogy milyen billentyűk vannak a számítógépen, nézze meg a billentyűzeten lévő ikonokat, és keresse meg az azokhoz tartozó leírásokat ebben a táblázatban. A műveletbillentyű használatához: ▲ Tartsa lenyomva az fn billentyűt, és közben nyomja le a következő táblázatban szereplő billentyűk egyikét. 2-9.
2-9. táblázat: Műveletbillentyűk és azok leírása (folytatás) Ikon Leírás A billentyű lenyomásával és nyomva tartásával fokozatosan csökkenthető a hangszóró hangereje. A billentyű lenyomásával és nyomva tartásával fokozatosan növelhető a hangszóró hangereje. Elnémítja vagy visszaállítja a hangszóró hangját. A repülőgép-fedélzeti üzemmód és a vezeték nélküli szolgáltatás be- és kikapcsolására szolgál. MEGJEGYZÉS: A repülőgép-fedélzeti üzemmód billentyűt vezeték nélküli kapcsolat gombnak is nevezik.
Címkék A számítógépre rögzített címkék olyan információkat tartalmaznak, amelyekre a számítógép hibáinak elhárításakor, illetve külföldi utazáskor lehet szükség. A címkék lehetnek papíralapúak, vagy a termékre nyomtatva is megtalálhatók. FONTOS: A következő helyeken találhatja meg a jelen szakaszban ismertetett címkéket: a számítógép alján, az akkumulátorrekeszben, a karbantartóajtó alatt, a kijelző hátulján vagy a táblagép-kitámasztó alján.
2-12. táblázat: Szervizcímke elemei (folytatás) Összetevő (3) Sorozatszám (4) A jótállás időtartama ● Hatósági címke (címkék) – A számítógépre vonatkozó egyéb jogi tudnivalókat tartalmaz(nak). ● Vezeték nélküli eszközök tanúsítványcímkéi – Információkat tartalmaznak az opcionális vezeték nélküli eszközökről, és felsorolják azon országok vagy térségek hatóságainak jóváhagyási jelzéseit, amelyekben az eszköz használatát engedélyezik.
3 Csatlakozás hálózathoz A számítógépet mindenhová elviheti magával. De akár otthon is bejárhatja a világot, és több millió webhely információihoz férhet hozzá a számítógéppel és egy vezetékes vagy vezeték nélküli számítógépes kapcsolattal. Ez a fejezet azt ismerteti, hogyan lehet kapcsolatot teremteni ezzel a világgal.
– vagy – ▲ A tálcán kattintson a hálózati állapot ikonjára, majd válassza a Hálózati és internetbeállítások lehetőséget. Csatlakozás WLAN hálózathoz MEGJEGYZÉS: Otthoni internet-hozzáférés kialakításakor létesítenie kell egy fiókot egy internetszolgáltatónál. Internetszolgáltatás és modem vásárlásához forduljon egy helyi internetszolgáltatóhoz.
1. A tálcán válassza a hálózati állapot ikonját. 2. Válassza ki a Hálózati és internetbeállítások elemet. 3. A Hálózat és internet menüpontban válassza a Mobil, majd a Speciális beállítások lehetőséget. Egyes mobilhálózat-szolgáltatók előfizető-azonosító modul (SIM-kártya) használatát követelik meg. A SIMkártya alapvető adatokat tartalmaz Önről (például PIN-kód), valamint az Ön hálózati adatait. Egyes számítógépekben előre telepített SIM-kártya található.
MEGJEGYZÉS: Ha az eszköze nem jelenik meg a listában, ellenőrizze, hogy be van-e kapcsolva a Bluetooth az eszközön. Bizonyos eszközök esetében lehetnek további követelmények; tekintse meg az eszközhöz mellékelt dokumentációt. Csatlakozás vezetékes hálózathoz – LAN (csak egyes termékek esetében) Ha közvetlenül (és nem vezeték nélkül) szeretné csatlakoztatni a számítógépet egy, a lakásában működő útválasztóhoz, vagy ha munkahelye meglévő hálózatához szeretne csatlakozni, használjon LAN-kapcsolatot.
4 A szórakoztató funkciók használata HP számítógépét sokféle időtöltésre használhatja: kommunikálhat ismerőseivel a kamera segítségével, meghallgathatja és rendezheti zeneszámait, illetve letölthet és megnézhet filmeket. Ha pedig még sokoldalúbb szórakoztató központtá kívánja átalakítani a számítógépet, külső eszközöket – például monitort, kivetítőt, tévét, hangszórókat vagy fejhallgatót – is csatlakoztathat hozzá.
Vezetékes fejhallgatót a számítógép fejhallgató-csatlakozójához, illetve hangkimeneti (fejhallgató-)/ hangbemeneti (mikrofon-) csatlakozójához csatlakoztathat. A vezeték nélküli fejhallgatókat a gyártó útmutatása szerint csatlakoztassa a számítógéphez. Mikrofon csatlakoztatása Ha hangot szeretne felvenni, csatlakoztasson egy mikrofont a számítógép mikrofoncsatlakozójához. A legjobb eredmény eléréséhez rögzítéskor beszéljen közvetlenül a mikrofonba, és háttérzajmentes környezetben rögzítsen.
Az USB Type-C-funkciók használatával kapcsolatban látogasson el a http://www.hp.com/support weboldalra, és az utasításokat követve válassza ki a terméket. Thunderbolt-eszköz csatlakoztatása USB Type-C-kábellel (csak egyes termékeken) MEGJEGYZÉS: Ahhoz, hogy USB Type-C Thunderbolt™-eszközt csatlakoztasson a számítógéphez, egy külön megvásárolható USB Type-C kábel szükséges.
Videoeszközök csatlakoztatása HDMI-kábel használatával (csak egyes termékeken) MEGJEGYZÉS: Ahhoz, hogy HDMI-eszközt csatlakoztasson a számítógéphez, egy külön megvásárolható HDMI-kábel szükséges. Ha nagyfelbontású tévékészüléken vagy monitoron szeretné megjeleníteni a számítógép képét, a következő útmutatás szerint csatlakoztassa a nagyfelbontású eszközt: 1. Csatlakoztassa a HDMI-kábel egyik végét a számítógép HDMI-portjához. 2. A kábel másik végét dugja be a nagyfelbontású tévékészülékbe vagy monitorba.
A hangfolyam visszaállítása a számítógép hangszóróira: 1. Kattintson a jobb gombbal az értesítési területen (a tálca jobb szélén) található Hangszórók ikonra, majd válassza ki a Lejátszóeszközök parancsot. 2. A Lejátszás fülön válassza a Hangszórók lehetőséget. 3. Válassza az Alapértelmezett, majd az OK elemet.
Miracast-kompatibilis vezeték nélküli kijelzők észlelése, és kapcsolódás a kijelzőkhöz (csak egyes termékeken) Ha a Miracast-kompatibilis vezeték nélküli kijelzőket szeretné észlelni, majd kapcsolódni azokhoz anélkül, hogy kilépne az aktuális alkalmazásokból, kövesse az alábbi lépéseket. A Miracast megnyitása: ▲ Írja be a tálca keresőmezőjébe a kivetítés kifejezést, majd válassza a Kivetítés második képernyőre lehetőséget.
5 Navigálás a képernyőn A számítógép képernyőjén az alábbi módokon navigálhat: ● Érintőmozdulatok használata közvetlenül a számítógép képernyőjén. ● Érintőmozdulatok használata az érintőtáblán. ● Opcionális egér vagy billentyűzet használata (külön vásárolható meg). ● Képernyőn megjelenő billentyűzet használata. ● Pöcökegér használata.
Kétujjas csippentés a nagyításhoz és kicsinyítéshez A kétujjas csippentéssel képeket vagy szöveget nagyíthat vagy kicsinyíthet. ● A kicsinyítéshez helyezze két ujját az érintőtábla zónájára vagy az érintőképernyőre egymástól távol, majd közelítse őket egymáshoz. ● A nagyításhoz helyezze két ujját egymás mellé az érintőtábla zónáján vagy az érintőképernyőn, majd húzza őket szét.
Háromujjas koppintás (érintőtábla és precíziós érintőtábla) Alapértelmezés szerint a háromujjas koppintás megnyitja a Cortana hangvezérelt, virtuális asszisztenst. A kézmozdulat végrehajtásához koppintson három ujjal az érintőtábla-területen. A kézmozdulat precíziós érintőtáblán betöltött funkciójának megváltoztatásához válassza a Start, Beállítások, Eszközök, majd az Érintőtábla opciót.
Háromujjas pöccintés (érintőtábla és precíziós érintőtábla) Alapértelmezés szerint a háromujjas pöccintéssel átválthat a megnyitott alkalmazások és az asztal között. ● Pöccintsen 3 ujjal magától elfelé az összes megnyitott ablak megtekintéséhez. ● Pöccintsen 3 ujjal maga felé az asztal megjelenítéséhez. ● Pöccintsen 3 ujjal balra vagy jobbra a megnyitott ablakok közötti váltáshoz.
Egyujjas csúsztatás (érintőtábla) Az egyujjas csúsztatás listák és oldalak pásztázására vagy görgetésére, illetve objektumok áthelyezésére használható. ● A képernyőn keresztüli görgetéshez óvatosan csúsztassa egyik ujját a képernyőn keresztül a kívánt irányba. ● Objektum áthelyezéséhez tegye az ujját az adott objektumra, és tartsa ott, majd húzza el az ujját.
6 Energiagazdálkodás A számítógép egyaránt üzemeltethető akkumulátorról és külső áramforrásról. Amikor a számítógép akkumulátoros tápellátásról fut, és külső tápellátás nem érhető el az akkumulátor feltöltéséhez, fontos, hogy figyelemmel kísérje az akkumulátor töltöttségi szintjét, és növelje annak élettartamát. Előfordulhat, hogy a fejezetben leírtak közül egyes áramkezelési szolgáltatások az Ön számítógépén nem érhetők el.
Amikor a számítógép kilép az alvó állapotból, a kijelzőn megjelenik a legutóbbi képernyő. MEGJEGYZÉS: Ha az alvó állapotból való kilépéshez jelszót állított be, a képernyőhöz történő visszatérés előtt meg kell adnia a Windows-jelszavát.
1. Mentse a munkáját, és zárja be a megnyitott programokat. 2. Válassza a Start gombot, majd a Főkapcsoló ikont, végül a Leállítás lehetőséget. Ha a számítógép nem reagál, és az előző leállítási eljárásokat nem tudja használni, próbálja meg a következő vészleállító eljárásokat az alábbi sorrendben: ● Nyomja le a ctrl+alt+delete billentyűkombinációt, válassza a Főkapcsoló ikont, majd válassza a Leállítás lehetőséget. ● Nyomja meg a tápkapcsológombot, és tartsa nyomva legalább 10 másodpercig.
A HP gyorstöltő használata (csak egyes termékeken) A HP gyorstöltő segítségével gyorsan feltöltheti számítógépe akkumulátorát. A töltés ideje +/-10%-ot ingadozhat. A számítógép típusától és a számítógéphez mellékelt HP váltóáramú tápegységtől függően a HP gyors töltés az alábbi módszerek közül eggyel vagy többel működik: ● Ha a fennmaradó akkumulátortöltöttség szintje nulla és 50% közé esik, az akkumulátor legfeljebb 30– 45 perc alatt a teljes kapacitás 50%-áig feltöltődik a számítógép típusától függően.
Alacsony töltöttségi szint bemutatása Ha az akkumulátor, amely a számítógép egyetlen áramforrása, kritikusan alacsony töltöttségi állapotba kerül, a következők történnek: ● Az akkumulátor jelzőfénye (csak egyes termékeken) alacsony vagy kritikusan alacsony töltöttségi szintet jelez. – vagy – ● A tápellátás ikon értesíti az akkumulátor alacsony vagy kritikusan alacsony töltöttségi szintjéről.
Válassza ki a tálcán található kérdőjel ikont. 2. Válassza a Hibaelhárítás és javítások, majd a Diagnosztika résznél a HP Akkumulátor-ellenőrzés lehetőséget. Ha a HP Akkumulátor-ellenőrzés azt jelzi, hogy az akkumulátort cserélni kell, vegye fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal. A termékben lévő akkumulátor(ok) cseréje nem egyszerű feladat a felhasználó számára. Az akkumulátor eltávolítása vagy cseréje befolyásolhatja a jótállás érvényességét.
7 A számítógép karbantartása Nagyon fontos, hogy rendszeres karbantartással megőrizze a számítógép optimális állapotát. Ez a fejezet bemutatja a Lemeztöredezettség-mentesítő és a Lemezkarbantartó használatát. Emellett útmutatást biztosít a programok és illesztőprogramok frissítéséhez, a számítógép tisztításához, valamint tanácsokkal szolgál a számítógéppel való utazáshoz (vagy a számítógép szállításához).
MEGJEGYZÉS: Mivel az SSD meghajtók nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, a HP 3D DriveGuard alkalmazásra ezeknél nincs szükség. A HP 3D DriveGuard állapotának meghatározása Az elsődleges és/vagy a másodlagos (csak egyes termékeken) meghajtórekeszben található merevlemezek parkolóállásba helyezésekor a merevlemez-meghajtó jelzőfényének a színe megváltozik a számítógépen. Alkalmazások és illesztőprogramok frissítése A HP azt javasolja, hogy a programjait és az illesztőprogramjait rendszeresen frissítse.
Tisztítási módszerek A számítógép biztonságos megtisztításához kövesse az ebben a szakaszban leírtakat. FIGYELEM! Az áramütés és a részegységek károsodásának megelőzése érdekében a számítógépet ne bekapcsolt állapotban tisztítsa meg. 1. Kapcsolja ki a számítógépet. 2. Válassza le a váltóáramú áramforrást. 3. Válasszon le minden tápellátással rendelkező külső eszközt.
Utazás a számítógéppel, a számítógép szállítása Ha utaznia kell a számítógéppel, vagy el kell szállítania valahová, kövesse a következő tanácsokat a készülék megóvása érdekében. ● A számítógép utazásra vagy szállításra való felkészítése: – Készítsen biztonsági másolatot az adatairól egy külső meghajtóra. – Távolítsa el az összes lemezt és külső adathordozót, például a memóriakártyákat. – Kapcsolja ki, majd válassza le a külső eszközöket. – Állítsa le a számítógépet.
8 A számítógép és az adatok védelme A számítógép biztonsága elengedhetetlen az adatai bizalmas jellegének, sértetlenségének és rendelkezésre állásának védelméhez. A Windows operációs rendszer, a HP-alkalmazások, a Setup Utility (BIOS) és az egyéb, külső fejlesztőktől származó szoftverek segíthetnek a számítógép védelmében számos különböző kockázat, például vírusok, férgek és más kártékony kódok ellen.
8-1. táblázat: A Windows-jelszavak típusai és funkciói (folytatás) Jelszó Funkció MEGJEGYZÉS: Ez a jelszó nem használható a Setup Utility segédprogram (BIOS) elérésére. Setup Utility (BIOS) jelszavak beállítása 8-2. táblázat: A BIOS-jelszavak típusai és funkciói Jelszó Funkció Rendszergazdai jelszó ● A Setup Utility segédprogram (BIOS) minden elérésekor meg kell adni. ● Ha elfelejti a rendszergazdai jelszót, nem tud hozzáférni a Setup Utility segédprogramhoz (BIOS).
A módosítások a számítógép újraindításakor lépnek érvénybe. A Windows Hello használata (csak egyes termékeken) Ujjlenyomat-olvasóval vagy infravörös kamerával rendelkező termékeken a Windows Hello lehetővé teszi, hogy egy ujjhúzással vagy a kamerába nézve jelentkezzen be. A Windows Hello beállítása: 1. Válassza a Start gombot, a Gépház elemet, a Fiókok lehetőséget, majd válassza a Bejelentkezési lehetőségek elemet. 2. Jelszó hozzáadásához válassza ki a Hozzáadás lehetőséget. 3.
A tűzfalaknak két típusa létezik: ● A gazdagépalapú tűzfal – olyan szoftver, amely csak azt a számítógépet védi, amelyre telepítették. ● A hálózatalapú tűzfalak – ezek a DSL- vagy kábelmodem és az otthoni hálózat közé telepítve a hálózat összes számítógépét védik. Ha tűzfal van telepítve a rendszerre, a tűzfal minden, a rendszerre és a rendszerről küldött adatot figyel, és összehasonlítja azokat a felhasználó által meghatározott biztonsági feltételekkel.
Opcionális biztonsági kábel használata (csak egyes termékeken) A (külön megvásárolható) biztonsági kábel funkciója az elriasztás; nem feltétlenül képes megakadályozni a számítógép illetéktelen használatát vagy ellopását. A biztonsági kábelt a gyártó útmutatása szerint csatlakoztassa a számítógéphez.
9 A Setup Utility segédprogram (BIOS) használata A Setup Utility segédprogram, más néven a BIOS vezérli az összes kommunikációt a rendszer bemeneti és kimeneti eszközei (például lemezmeghajtók, képernyő, billentyűzet, egér, nyomtató) között. A Setup Utility segédprogram (BIOS) beállításokat tartalmaz a telepített eszköztípusokkal és a számítógép rendszerindítási sorrendjével kapcsolatban, valamint információval szolgál a rendszer- és bővített memória mennyiségéről.
● 1. Indítsa el a Setup Utility segédprogramot (BIOS). (Lásd: A Setup Utility segédprogram (BIOS) elindítása 46. oldal). 2. Válassza ki a Main (Fő) lehetőséget, majd jegyezze fel a BIOS verzióját. 3. Válassza az Exit (Kilépés) lehetőséget, válassza ki a lehetőségek egyikét, majd kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. A Windowson belül nyomja le a CTRL+Alt+S billentyűkombinációt. Újabb BIOS-verziók kereséséről lásd: BIOS-frissítés letöltése 47. oldal.
4. Kattintson duplán arra a fájlra, amelynek kiterjesztése .exe (például fájlnév.exe). Megkezdődik a BIOS telepítése. 5. A telepítés végrehajtásához kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. MEGJEGYZÉS: Miután a képernyőn megjelent a sikeres telepítésről tájékoztató üzenet, törölheti a letöltött fájlt a merevlemez-meghajtóról. 48 9.
10 A HP PC Hardware Diagnostics használata A HP PC Hardware Diagnostics Windows használata (csak egyes termékeken) A HP PC Hardware Diagnostics Windows egy Windows-alapú segédprogram, amely lehetővé teszi, hogy diagnosztikai teszteket futtasson annak megállapítására, hogy a számítógép hardvere megfelelően működik-e. Az eszköz a Windows operációs rendszeren belül fut, és a hardverhibákat diagnosztizálja.
A HP PC Hardware Diagnostics Windows letöltése ● A HP PC Hardware Diagnostics Windows letöltési útmutatója csak angol nyelven érhető el. ● Az eszköz letöltéséhez Windows rendszerű számítógépet kell használnia, mert csak .exe fájlok állnak rendelkezésre. A HP PC Hardware Diagnostics Windows legújabb verziójának letöltése A HP PC Hardware Diagnostics Windows letöltéséhez hajtsa végre az alábbi lépéseket: 1. Keresse fel a következő webhelyet: http://www.hp.com/go/techcenter/pcdiags.
Ha a számítógép nem tudja betölteni a Windowst, a HP PC Hardware Diagnostics UEFI használatával diagnosztizálhatja a hardverproblémákat. Ha a HP PC Hardware Diagnostics Windows hardvercserét igénylő meghibásodást észlel, létrejön egy 24 számjegyű hibaazonosító. Ha segítségre van szüksége a probléma megoldásához: ▲ Válassza a Segítség kérése elemet, majd egy mobileszköz segítségével olvassa be a képernyőn megjelenő QR-kódot.
1. Keresse fel a következő webhelyet: http://www.hp.com/go/techcenter/pcdiags. Megjelenik a HP PC Diagnostics kezdőlapja. 2. Válassza ki a HP Diagnostics UEFI letöltése lehetőséget, majd válassza a Futtatás parancsot. A HP PC Hardware Diagnostics UEFI letöltése terméknév vagy termékszám alapján (csak egyes termékeken) MEGJEGYZÉS: Egyes termékek esetében lehetséges, hogy a szoftvert a terméknév vagy termékszám alapján először egy USB flash meghajtóra kell letölteni.
1. Keresse fel a következő webhelyet: http://www.hp.com/support. 2. Válassza a Szoftver/illesztőprogram lehetőséget, adja meg a terméknevet vagy a termékszámot a megjelenő keresőmezőben, válassza ki a számítógépet, majd az operációs rendszert. 3. A Diagnosztika területen kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat a termékhez tartozó Remote UEFI-verzió kiválasztásához és letöltéséhez.
11 Biztonsági mentés, visszaállítás és helyreállítás Ez a fejezet az alábbi folyamatokról tartalmaz információkat (ezek a legtöbb termék esetében használható, szokásos eljárások): ● Biztonsági másolat készítése személyes adatokról – A Windows-eszközök segítségével biztonsági másolatot készíthet a személyes adatairól (lásd: A Windows-eszközök használata 54. oldal).
Helyreállítási adathordozó létrehozása a HP Cloud Recovery Download Tool használatával (csak egyes termékeken) A HP Cloud Recovery Download Tool segítségével HP helyreállítási adathordozót hozhat létre egy rendszerindításra alkalmas USB flash meghajtón. Az eszköz letöltése: ▲ Látogasson el a Microsoft Store áruházba, és keressen rá a HP Cloud Recovery alkalmazásra. További részletekért látogasson el a http://www.hp.
▲ Kapcsolja be vagy indítsa újra a számítógépet vagy táblagépet, gyorsan nyomja le az esc billentyűt, majd nyomja le az f9 billentyűt a rendszerindítási beállítások eléréséhez. Billentyűzet nélküli táblagépek esetén: ▲ Kapcsolja be vagy indítsa újra a táblagépet, gyorsan nyomja meg és tartsa lenyomva a hangerőnövelő gombot, majd válassza az f9 lehetőséget.
12 Műszaki jellemzők Teljesítményfelvétel Az ebben a részben található áramellátási adatok hasznosak lehetnek, ha külföldön készül használni a számítógépet. A számítógép egyenárammal működik, amely egyenáramú és váltóáramú áramforrásból is biztosítható. A váltóáramú áramforrás névleges feszültségének 100–240 V, frekvenciájának 50–60 Hz közé kell esnie.
MEGJEGYZÉS: Ez a termék olyan norvég informatikai energiaellátó rendszerekhez készült, amelyek vonalfeszültsége nem haladja meg a 240 V effektív feszültséget. Üzemi környezet 12-2.
13 Elektrosztatikus kisülés Az elektrosztatikus kisülés két objektum érintkezésekor felszabaduló sztatikus elektromosság – ezt az áramütést érzékelheti például akkor, amikor átsétál egy szőnyegen, majd megfog egy fémkilincset. Az ujjakból vagy más elektrosztatikus vezetőből származó elektrosztatikus kisülés károsodást okozhat az elektronikus részegységekben.
14 Kisegítő lehetőségek Kisegítő lehetőségek A HP törekvése, hogy a sokszínűséget, a befogadást, valamint a munkát és a magánéletet a vállalat életének szerves részévé tegye, és azok minden tevékenységünkben megjelenjenek. Íme néhány példa, hogyan hozzuk a különbözőség segítségével létre azt a befogadó környezetet, amelynek célkitűzése, hogy globálisan megossza az emberekkel a technológiában rejlő lehetőségeket.
International Association of Accessibility Professionals (IAAP) Az IAAP nonprofit szövetség célja a kisegítő lehetőségek terjesztése hálózatépítés, oktatás és tanúsítás révén. A szövetség célkitűzése, hogy támogassa a kisegítő lehetőségekkel/akadálymentesítéssel foglalkozó szakemberek szakmai pályáját, valamint hogy segítsen a különféle szervezeteknek integrálni a kisegítő lehetőségeket termékeikbe és infrastruktúráikba.
● HP SlateBook asztali számítógépek – Kisegítő lehetőségek engedélyezése (Android 4.3, 4.2/Jelly Bean) ● HP Chromebook számítógépek – HP Chromebook vagy Chromebox kisegítő szolgáltatásaink engedélyezése (Chrome OS) ● HP vásárlás – Perifériák beszerzése HP termékekhez A HP termékek kisegítő szolgáltatásaival kapcsolatos további támogatásért lásd: Kapcsolatfelvétel az ügyfélszolgálattal 66. oldal.
A WCAG kifejezetten a vizuális, aurális, fizikai, kognitív vagy neurológiai fogyatékossággal rendelkező, valamint a kisegítő szolgáltatásokra szoruló idősebb személyek által a web használata során tapasztalt akadályok leküzdését célozza. A WCAG 2.
A 21. századi kommunikációs eszközök és a videók akadálymentesítését szabályozó törvény (21st Century Communications and Video Accessibility Act, CVAA) A CVAA törvény kiegészíti a szövetségi kommunikációs törvényt, hogy kiterjessze a fogyatékkal élők hozzáférését a modern kommunikációs eszközökhöz, és az új digitális, szélessávú és mobil technológiák bevonása érdekében módosítja a kisegítő lehetőségekre vonatkozóan az 1980-as és 1990-es években hatályba lépett törvényeket.
Egyesült Királyság A fogyatékkal élők megkülönböztetéséről szóló 1995. évi törvény (Disability Discrimination Act, DDA) célja, hogy a vakok és a fogyatékkal élők is használhassák az Egyesült Királyságban üzemelő webhelyeket. ● W3C Egyesült Királyságbeli irányelvek Ausztrália Az ausztrál kormány bejelentette, hogy bevezeti a webes tartalmak akadálymentes elérésére vonatkozó irányelveinek (Web Content Accessibility Guidelines, WCAG) 2.0-s változatát.
Oktatási intézmények ● California State University, Northridge, Center on Disabilities (CSUN) ● University of Wisconsin – Madison, Trace Center ● A University of Minnesota számítógépes kényelmet megvalósító programja Az akadálymentesítéssel kapcsolatos egyéb forrásanyagok ● A fogyatékkal élő amerikai polgárokra vonatkozó törvény (Americans with Disabilities Act, ADA) műszaki segítségnyújtási programja ● Business & Disability hálózat ● EnableMart ● Európai Fogyatékosügyi Fórum ● Job Accommodat
Tárgymutató A a billentyűzet és az opcionális egér használata 30 adatátvitel 25 adatok átvitele 25 adatvédő képernyő műveletbillentyű 12 adatvédő képernyő műveletbillentyű, helye 12 A HP kisegítő technológiákra vonatkozó nyilatkozata 60 A HP Sleep and Charge funkcióval ellátott USB Type-C tápcsatlakozó és Thunderbolt-port, helye 6 a HP Sleep and Charge szolgáltatással ellátott USB Type-Cport helye 5 akkumulátorinformációk, keresés 34 akkumulátoros tápellátás 33 akkumulátor töltöttségi szintje 34 alacsony tö
érintőtábla- és érintőképernyőmozdulatok kétujjas csippentés a nagyításhoz és kicsinyítéshez 27 koppintás 26 Érintőtábla gombjai helye 8 Érintőtábla jelzőfénye 9 érintőtábla-kézmozdulatok háromujjas koppintás 28 háromujjas pöccintés 29 kétujjas csúsztatás 27 kétujjas koppintás 27 négyujjas koppintás 28 érintőtábla-terület helye 8 esc billentyű, helye 11 F fejhallgató, csatlakoztatás 20 fn billentyű helye 11 forrásanyagok, akadálymentesítés 65 G gombok bal érintőtábla 8 bekapcsolt állapot 10 jobb érintőtábla
képernyő fényerejét szabályozó műveletbillentyűk 12 képernyőváltó műveletbillentyű 12 Kettős DisplayPort csatlakozó csatlakoztatás 24 helye 5 kétujjas csippentés/nagyítás érintőtábla- és érintőképernyőmozdulatok 27 kétujjas csúsztatás érintőtáblakézmozdulat 27 kétujjas koppintás, érintőtáblamozdulat 27 kijelző részegységei 7 kisegítő lehetőségek 60 kisegítő lehetőségekkel kapcsolatos igények felmérése 61 kisegítő technológiák (AT) cél 60 keresés 61 koppintás érintőtábla- és érintőképernyő-mozdulatok 26 köve
Tápellátás ikon használata 33 tápfeszültségjelző fények helye 9 tápkapcsoló gomb, helye 10 telepítés, szoftverfrissítések 44 teljesítményfelvétel 57 terméknév és termékszám, számítógép 14 Thunderbolt, USB Type-C csatlakoztatása 22 tűzfalszoftver 43 U ujjlenyomatok, regisztrálás 43 USB SuperSpeed port, helye 5 USB Type-C-port, csatlakozás 22, 25 utazás a számítógéppel 15, 40 Ü ügyféltámogatás, akadálymentesítés 66 üzembe helyezés opcionális biztonsági kábel üzemi környezet 58 45 V vállalati WLAN-kapcsolat