Spis treści 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA ....................... 4 OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA ................ 6 OCHRONA ŚRODOWISKA....................................................... 8 ZAPOZNAJCIE SIĘ Z WASZYM URZĄDZENIEM .................... 9 UŻYTKOWANIE PŁYTY KUCHENNEJ ................................... 10 CZYSZCZENIE I KONSERWACJA ......................................... 26 UMIESZCZENIE W BLACIE....................................................
Ogólne zalecenia 1. OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA NINIEJSZA INSTRUKCJA STANOWI NIEODŁĄCZNĄ CZĘŚĆ URZĄDZENIA. NALEŻY JĄ PRZECHOWYWAĆ W CAŁOŚCI I W MIEJSCU ZAWSZE DOSTĘPNYM DO KONSULTACJI PODCZAS CAŁEGO OKRESU EKSPLOATACJI URZĄDZENIA. PRZED ROZPOCZĘCIEM UŻYTKOWANIA ZALECA SIĘ UWAŻNE PRZECZYTANIE INSTRUKCJI I WSZYSTKICH ZAWARTYCH W NIEJ WSKAZÓWEK. MONTAŻU MUSI DOKONAĆ WYKWALIFIKOWANY PERSONEL, ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYMI PRZEPISAMI.
Ogólne zalecenia PO ZAKOŃCZENIU UŻYTKOWANIA ZAWSZE SPRAWDZIĆ, CZY POKRĘTŁA ZNAJDUJĄ SIĘ NA POZYCJI O (WYŁĄCZONE). NIE KŁAŚĆ NA KRATKACH PŁYTY KUCHENNEJ GARNKÓW, KTÓRYCH DNO NIE JEST IDEALNIE GŁADKIE I PŁASKIE. NIE STOSOWAĆ NACZYŃ LUB PATELNI GRILLOWYCH WYKRACZAJĄCYCH POZA ZEWNĘTRZNY OBWÓD PŁYTY. NIE ZATYKAĆ OTWORÓW, SZCZELIN WENTYLACYJNYCH I ODPROWADZAJĄCYCH CIEPŁO.
Ogólne zalecenia 2. OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA PO INFORMACJE NA TEMAT ZASAD BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCYCH URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH LUB GAZOWYCH ORAZ FUNKCJI WENTYLACJI SKONSULTOWAĆ INSTRUKCJE MONTAŻU. DLA PAŃSTWA DOBRA I BEZPIECZEŃSTWA, USTALONO PRAWNIE, ŻE MONTAŻ I SERWIS WSZYSTKICH URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH MUSI BYĆ WYKONANY PRZEZ WYKWALIFIKOWANY PERSONEL, ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYMI PRZEPISAMI. NASI AUTORYZOWANI MONTAŻYŚCI GWARANTUJĄ PEŁNE USATYSFAKCJONOWANIE.
Ogólne zalecenia NIE POZWOLIĆ, ABY DZIECI ZBLIŻAŁY SIĘ DO URZĄDZENIA PODCZAS JEGO FUNKCJONOWANIA LUB BAWIŁY SIĘ NIM. NIE WKŁADAĆ OSTRO ZAKOŃCZONYCH METALOWYCH (SZTUĆCE LUB INNE NARZĘDZIA) DO SZCZELIN URZĄDZENIA. PRZEDMIOTÓW NIE STOSOWAĆ PARY DO CZYSZCZENIA URZĄDZENIA. PARA MOŻE SPOWODOWAĆ POWSTANIE RDZY NA CZĘŚCIACH ELEKTRYCZNYCH, USZKADZAJĄC JE I DOPROWADZAJĄC DO ZWARĆ. NIE WPROWADZAĆ ZMIAN W URZĄDZENIU. W PRZYPADKU PODGRZANIA TŁUSZCZ I OLEJ MOGĄ SIĘ ZAPALIĆ.
Zalecenia dotyczące utylizacji 3. OCHRONA ŚRODOWISKA 3.1 Nasz wkład w ochronę środowiska Zgodnie z Dyrektywami 2002/95/WE, 2002/96/WE, 2003/108/WE, dotyczącymi ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, jak również utylizacji odpadów „Symbol przekreślonego kosza umieszczony na urządzeniu wskazuje, że po zakończeniu jego eksploatacji musi być poddany oddzielnej utylizacji”.
Instrukcje dla użytkownika 4.
Instrukcje dla użytkownika 5. UŻYTKOWANIE PŁYTY KUCHENNEJ 5.1 Płyta witroceramiczna Urządzenie posiada dwie strefy grzewcze o różnych średnicach i mocy. Pozycje zostały wyraźnie oznaczone kołami i nagrzewanie następuje wyłącznie wewnątrz zaznaczonej na płycie średnicy. Strefy grzewcze włączają się po kilku sekundach i ich nagrzewanie jest uaktywniane pokrętłem regulatora energii. 9 2 7 3 6 Aby włączyć strefy grzewcze przekręcić pokrętło na żądaną pozycję od 1 do 9.
Instrukcje dla użytkownika 5.1.1 Tabela gotowania W poniższej tabeli przedstawiono możliwe do ustawienia wartości mocy oraz odpowiadający im rodzaj potrawy do przygotowania. Wartości mogą się zmieniać w zależności od ilości produktu oraz indywidualnego smaku. Pozycja Pokrętła 1 2-3 4-5 6 7-8 9 Rodzaj gotowania Rozpuszczanie masła, czekolady lub podobnych. Podgrzewanie posiłków, podtrzymywanie wrzenia niewielkich ilości wody, sosy na bazie żółtka lub masła.
Instrukcje dla użytkownika 5.2 Płyta indukcyjna Nie wolno kłaść metalowych przedmiotów takich, jak sztućce lub pokrywki na powierzchni płyty grzewczej, ponieważ mogą się nagrzać. 5.2.1 Strefy grzewcze Urządzenie posiada dwie strefy grzewcze o różnych średnicach i mocy. Ich pozycja jest określona kółkami, a wytwarzane ciepło ograniczone w średnicach wskazanych na szkle.
Instrukcje dla użytkownika 5.2.2 Funkcja booster Płyta indukcyjna posiada funkcję booster umożliwiającą szybkie osiągnięcie temperatury i jest zalecana w przypadku garnków i naczyń zawierających wodę. Booster generuje chwilową emisję mocy większej nawet od znamionowej mocy strefy. Funkcję booster można uaktywnić przekręcając w prawo pokrętło, na pozycję P. Włączenie funkcji booster wskazuje symbol który zapala się na wyświetlaczu wybranej strefy grzewczej.
Instrukcje dla użytkownika 5.2.4 Moce funkcjonowania Poniższa tabela przedstawia zużycie płyt podczas funkcji. Strefa Numer Średnica strefy 1 210 mm 2 140 mm Pobrana moc Funkcjonowanie normalne: 1850 W Z funkcją booster: 2500 W Funkcjonowanie normalne: 1400 W Z funkcją booster: 1800 W Podczas pierwszego użycia płyty należy ją nagrzać do maksymalnej temperatury na czas niezbędny do spalenia ewentualnych tłustych pozostałości fabrycznych, które mogłyby nadać potrawom nieprzyjemnego zapachu. 5.
Instrukcje dla użytkownika STREFY GRZEWCZE PŁYTY 5 Ø min. (w cm) 4 Mała strefa indukcyjna 9 5 Duża strefa indukcyjna 14 4 Można również użyć garnków większych od stref grzewczych, uważając jednak, aby ich dno nie wchodziło w kontakt z innymi strefami grzewczymi i było zawsze na środku obwodu danej strefy.
Instrukcje dla użytkownika 5.3.1 Czujnik obecności garnka Każda strefa grzewcza jest wyposażona w urządzenie wykrywające obecność garnka, które uaktywnia nagrzewanie, gdy na płycie znajduje się dobrze ustawione naczynie o właściwej charakterystyce. Jeżeli naczynie nie jest prawidłowo umieszczone lub wykonane z nieodpowiedniego materiału i próbuje się, mimo wszystko, uaktywnić płytę, na wyświetlaczu pojawi się na kilka sekund od jej włączenia symbol wskazujący błąd. 5.3.
Instrukcje dla użytkownika 5.3.5 Zabezpieczenie termiczne karty elektronicznej Urządzenie jest wyposażone w urządzenie stałego pomiaru temperatury karty elektronicznej. Jeżeli temperatura przekroczy ustaloną wartość, urządzenie uaktywni funkcje powodujące jej obniżenie i umożliwi płycie witroceramicznej kontynuację prawidłowego funkcjonowania.
Instrukcje dla użytkownika Czynność Redukcja mocy funkcjonowania z Power na 9 Redukcja mocy o jeden punkt Wyłączenie strefy grzewczej Powrót do ustawionej wartości mocy Temperatura interwencji 250° C 280° C 300° C 250° C Każda taka interwencja jest wskazywana na płycie mignięciem wyświetlaczy mocy. 5.3.7 Funkcja utrzymywania Celem funkcji utrzymywania jest zapewnienie stałej temperatury dna garnka na około 70°C.
Instrukcje dla użytkownika Grilla można używać do grillowania, opiekania lub jako barbecue. Na tacce znajdującej się pod grzałką można umieścić: • wodę do zbierania tłuszczu z potraw (nie wlewać do tacki więcej niż półtora litra wody) lub; • kamień lawowy, który umożliwia dłuższe utrzymanie ciepła i w związku z tym skrócenie czasu i poprawę jakości przyrządzanej potrawy. W obydwu przypadkach uważać, aby nie przekroczyć krawędzi tacki.
Instrukcje dla użytkownika 5.5 Płyta teppan yaki Taki element umożliwia przyrządzanie posiłków lub ich podgrzewanie bezpośrednio na płycie, z olejem lub bez. Zasadą na której opiera się taki rodzaj przyrządzania jest funkcjonowanie w temperaturach nie przekraczających nigdy punktów dymienia produktów (czyli temperatur, w których różne produkty zaczynają się przypalać) oraz bardzo krótki czas. Urządzenie posiada dwie strefy grzewcze o takich samych średnicach i mocy.
Instrukcje dla użytkownika 5.6.1 Podgrzewanie Ustawienie pokrętła na wartości większej od wartości wyjściowej spowoduje uaktywnienie etapu nagrzewania. Podczas nagrzewania jednej ze stref grzewczych na wyświetlaczu są wyświetlane na zmianę (co około sekundę) symbole przedstawione z boku, łącznie z etapem przyciemnienia. 5.6.2 Chłodzenie Ustawienie pokrętła na wartości mniejszej od wartości wyjściowej spowoduje uaktywnienie etapu chłodzenia.
Instrukcje dla użytkownika 5.6.5 Funkcja booster Płyta indukcyjna posiada funkcję booster umożliwiającą szybkie osiągnięcie temperatury i jest zalecana w przypadku garnków i naczyń zawierających wodę. Booster generuje chwilową emisję mocy większej nawet od znamionowej mocy strefy. Funkcję booster można uaktywnić przekręcając w prawo pokrętło, na pozycję P. Włączenie funkcji booster wskazuje symbol , który zapala się na wyświetlaczu wybranej strefy grzewczej.
Instrukcje dla użytkownika 5.7 Używanie tłuszczu i oleju Podczas przyrządzania posiłków przy użyciu tłuszczu i oleju ważne jest, aby wiedzieć jakie temperatur można stosować. Ustawiając prawidłową temperaturę, takie produkty zachowają wszystkie swoje właściwości. Jeżeli temperatura będzie nadmierna tłuszcz i olej mogą zacząć się dymić (punkt dymienia) i w konsekwencji przypalić. Tłuszcz - olej Masło Smalec Łój wołowy Oliwa z oliwek Olej słonecznikowy Olej arachidowy 5.
Instrukcje dla użytkownika 5.8.1 Zabezpieczenie termiczne teppan yaki Każda strefa grzewcza jest wyposażona w urządzenie, które stale mierzy jej temperaturę. Jeżeli temperatura przekroczy ustaloną wartość, urządzenie uaktywni funkcje powodujące jej obniżenie i umożliwi płycie teppan yaki kontynuację prawidłowego funkcjonowania. Poniżej wskazano tabelę z uaktywniającymi się automatycznie czynnościami oraz temperaturą wyjściową: Czynność Temp.
Instrukcje dla użytkownika 5.9 Środki ostrożności podczas stosowania płyty teppan yaki Płyta nie została stworzona do przygotowania posiłków w garnkach lub innych naczyniach. Pomimo, że powierzchnia gotowania wykonana ze stali jest bardzo odporna i równa, z upływem czasu pojawią się na niej ślady zużycia. Nie wpływa to jednak to na skuteczność płyty. Niewielkie przebarwienia stalowej powierzchni w kolorze żółtym są normalnym zjawiskiem.
Instrukcje dla użytkownika 6. CZYSZCZENIE I KONSERWACJA Przed każdą interwencją odłączyć urządzenie od zasilania elektrycznego NIE STOSOWA? PARY DO CZYSZCZENIA URZ?DZENIA. 6.1 Czyszczenie stali nierdzewnej Aby utrzymać powierzchnię ze stali nierdzewnej w dobrym stanie, należy ją regularnie czyścić po każdym użyciu. Zawsze poczekać, aż wystygnie. 6.1.
Instrukcje dla użytkownika Nie stosować pary do czyszczenia urządzenia. 6.3 Czyszczenie barbecue Po ostygnięciu wyjąć kratkę. Wyczyścić używając zwyczajnego detergentu i nieściernej gąbki. W celu wyjęcia tacki znajdującej się pod grzałką barbecue: 1 Wyjąć kratkę jak opisano wyżej; 2 Podnieść grzałkę i zablokować przesuwając ogranicznik w prawo (jak przedstawiono na rysunku); 3 Wyjąć tackę używając dwóch uchwytów i wyczyścić odpowiednim detergentem do stali nierdzewnej i nieścierną gąbką.
Instrukcje dla użytkownika 6.4 Czyszczenie płyty teppan yaki Zawsze po użyciu zaleca się wyczyszczenie urządzenia, w przeciwnym wypadku pozostałe resztki mogą zaschnąć na powierzchni i ich usunięcie będzie trudne. Nie czyścić urządzenia, gdy jest jeszcze gorące, odczekać przynajmniej 15 minut, aż wystygnie. W celu ułatwienia czyszczenia zaleca się użycie kostek lodu do których można dodać kilka kropel płynu do naczyń. Poczekać na zmiękczenie brudu (maksymalnie 1 godzinę), a następnie wyczyścić.
Instrukcje dla montażysty 7. UMIESZCZENIE W BLACIE Niniejsze urządzenie należy do klasy 3 (do zabudowy) Interwencja wymaga robót budowlanych i/lub stolarskich i dlatego może ją wykonać wyłącznie kompetentny technik. Płytę można zamontować na różnych materiałach takich jak mury, metal, lite drewno i drewno pokryte tworzywem warstwowym, odpornych na wysoką temperaturę (T 90°C). 7.
Instrukcje dla montażysty 7.2 Przymocowanie do konstrukcji nośnej Precyzyjnie nałożyć znajdujące się w wyposażeniu uszczelnienie na zewnętrznym obwodzie otworu wykonanego w blacie, jak wskazano na rysunku z boku, lekko dociskając rękami, aby przylegało na całej powierzchni. Ważne jest, aby uszczelka znajdowała się w odległości 3-4 mm od zewnętrznego obwodu otworu w blacie.
Instrukcje dla montażysty Uwaga: temperatura dolnej powierzchni płyty może przekraczać 125° C. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy ograniczyć dostęp pod spód. Skonsultować instrukcje montażowe Max 150 mm Min. 20 mm Max 100 mm WAŻNE: jeżeli urządzenie zostanie zamontowane na meblu, należy zamontować panel oddzielający, jak wskazano na rysunku. Jeżeli natomiast urządzenie zostanie umieszczone nad piekarnikiem nie będzie konieczny panel oddzielający.
Instrukcje dla montażysty 7.3 Podłączenie elektryczne Upewnić się, że napięcie i wymiary linii zasilającej odpowiadają danym wskazanym na tabliczce znajdującej się pod obudową urządzenia. Nigdy nie zdejmować tabliczki znamionowej. Wtyczka na końcu kabla zasilającego powinna być tego samego rodzaju co gniazdko znajdujące się na ścianie. Wtyczka i gniazdko muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych. Sprawdzić, czy linia zasilająca posiada odpowiednie uziemienie.
914777472/B