Spis treści 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Ogólne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa Przeznaczenie urządzenia Odpowiedzialność producenta Instrukcja obsługi Tabliczka znamionowa Utylizacja Jak czytać instrukcje obsługi 2 Opis 2.1 Opis ogólny 2.2 Oznaczenia 2.3 Dostępne akcesoria 3 Użytkowanie 3.1 Ostrzeżenia 3.2 Pierwsze użycie 3.3 Użytkowanie płyty 256 256 259 259 259 259 260 261 262 262 263 263 264 264 264 264 4 Czyszczenie i konserwacja 267 4.1 Ostrzeżenia 4.
Ostrzeżenia 1 Ostrzeżenia 1.1 Ogólne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa • Urządzenie i jego dostępne elementy stają się bardzo gorące podczas użytkowania. Podczas użytkowania nie należy dotykać elementów grzejnych. • Nie należy nigdy próbować gasić płomienia lub pożaru wodą: wyłączyć urządzenie i nakryć płomień pokrywą lub ognioodporną narzutą.
Ostrzeżenia • • • • • • • • • się z serwisem technicznym, który dokona jego wymiany. Uszkodzenie urządzenia • Nie siadać na urządzeniu. • Nie stosować strumieni pary do czyszczenia urządzenia. • Nie zatykać otworów, szczelin wentylacyjnych i odprowadzających ciepło. • Nie pozostawiać urządzenia bez nadzoru podczas przyrządzania potraw, które mogą wydzielać tłuszcz lub olej. Podgrzany tłuszcz i olej mogą się zapalić. Zwrócić maksymalną uwagę • Nie pozostawiać przedmiotów na powierzchniach pieczenia.
Ostrzeżenia • Nie wylewać na płytę kwaśnych substancji takich jak sok z cytryny lub ocet. • Nie stosować strumieni pary do czyszczenia urządzenia. • Nie stosować materiałów chropowatych, ściernych ani ostrych metalowych skrobaków. • Nie stosować produktów czyszczących zawierających chlor, amoniak lub wybielacze na częściach stalowych lub wykończonych powłoką metalową (np. anodowane, niklowane, chromowane). • Nie myć w zmywarce zdejmowanych części takich jak kratki, korony i nakładki.
Ostrzeżenia • • • • 1.2 Przeznaczenie urządzenia • Urządzenie jest przeznaczone do pieczenia potraw w warunkach domowych. Każde inne użycie jest nieprawidłowe. • Urządzenie nie zostało zaprojektowane do działania z zewnętrznymi programatorami czasowymi lub z systemami zdalnego sterowania. 1.
Ostrzeżenia 1.6 Utylizacja Niniejsze urządzenie jest zgodne z dyrektywą europejską WEEE (2012/ 19/UE), dlatego po zakończeniu jego eksploatacji nie należy go wyrzucać wraz z innymi odpadami. Urządzenie nie zawiera substancji w ilości niebezpiecznej dla zdrowia i środowiska, zgodnie z obowiązującymi dyrektywami europejskimi. Aby dokonać utylizacji urządzenia należy: • Odłączyć przewód zasilania elektrycznego i usunąć go razem z wtyczką.
Ostrzeżenia 1.7 Jak czytać instrukcje obsługi W instrukcji zastosowano następujące symbole ułatwiające czytanie: Ostrzeżenia Ogólne informacje dotyczące instrukcji, bezpieczeństwa i końcowej utylizacji. Opis Opis urządzenia i akcesoriów. Użytkowanie Informacje o użytkowaniu urządzenia i akcesoriów, porady dotyczące przyrządzania potraw. Czyszczenie i konserwacja Informacje dotyczące prawidłowego czyszczenia i konserwacji urządzenia.
Opis 2 Opis 2.
Opis 2.2 Oznaczenia 2.3 Dostępne akcesoria Strefy grzewcze Klucz do palnika (tylko dla montażysty) Przednia prawa Przednia lewa Tylna prawa Tylna lewa Środkowa prawa Środkowa lewa Środkowa Pokrętła palników Użyteczny przy demontażu i ponownym montażu palników płyty. PL Akcesoria znajdujące się w wyposażeniu lub opcjonalne można zamówić w autoryzowanych centrach serwisowych. Należy używać tylko oryginalnych akcesoriów producenta. Do włączania i regulowania palników płyty.
Użytkowanie 3 Użytkowanie 3.1 Ostrzeżenia Niedozwolone użycie Niebezpieczeństwo poparzeń • Upewnić się, że korony znajdują się na swoim miejscu oraz posiadają nakładki. • Podgrzany tłuszcz i olej mogą się zapalić. Zwrócić maksymalną uwagę. • Nie zostawiać urządzenia bez nadzoru podczas przygotowywania potraw, które mogą wydzielać tłuszcz lub olej. • Nie rozpylać produktów w sprayu w pobliżu urządzenia. • Nie dotykać elementów grzejnych urządzenia podczas działania.
Użytkowanie Poczekać chwilę i powtórzyć czynność. Przytrzymać pokrętło przez dłuższą chwilę. Ograniczenia odnośnie stosowania patelni grillowych W razie przypadkowego zgaśnięcia zadziała urządzenie zabezpieczające, które zablokuje dopływ gazu nawet, gdy kurek jest i Prawidłowa pozycja koron i nakładek Przed włączeniem palników upewnić się, że korony i ich nakładki znajdują się na prawidłowej pozycji. Otwory palnika muszą się znajdować na termoparach (A) i świecach (B).
Użytkowanie Prawidłowa pozycja kratek Pod kratkami, przy poziomych ramionach, znajdują się sworznie umożliwiające zablokowanie na danym palniku. Umieścić kratki tak, aby sworznie (A) znajdowały się w ich gniazdach na płycie, następnie docisnąć ręką aż do ich zablokowania. 266 Praktyczne porady dotyczące stosowania płyty Aby uzyskać lepsze osiągi palników i minimalne zużycie gazu oraz, aby płomień nie przypalał boków garnka należy stosować naczynia z pokrywką i o wymiarach odpowiednich do palnika.
Czyszczenie i konserwacja 4.1 Ostrzeżenia Niedozwolone użycie Ryzyko uszkodzenia powierzchni • Nie stosować pary do czyszczenia urządzenia. • Nie stosować produktów czyszczących zawierających chlor, amoniak lub wybielacze na częściach stalowych lub wykończonych powłoką metalową (np. anodowane, niklowane, chromowane). • Nie stosować materiałów chropowatych, ściernych lub ostrych metalowych skrobaków. • Nie myć w zmywarce zdejmowanych części takich jak kratki, korony i nakładki. 4.
Czyszczenie i konserwacja Korony Świece i termopary W celu wyczyszczenia można zdjąć korony i nakładki. Wymyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem nieściernego środka czyszczącego. Dokładnie usunąć cały zaschnięty brud i poczekać, aż całkowicie wyschną. Ponownie zamontować korony upewniając się o włożeniu ich razem z nakładkami na miejsce. Aby prawidłowo funkcjonowały, świece zapłonowe i termopary muszą być zawsze czyste. Często je sprawdzać i, jeżeli koniczne, czyścić wilgotną szmatką.
Montaż 5 Montaż 5.2 Wycięcie blatu Interwencja wymaga robót budowlanych i/lub stolarskich i dlatego może ją wykonać wyłącznie kompetentny technik. Płytę można zamontować na różnych materiałach takich jak mury, metal, lite drewno i drewno pokryte tworzywem warstwowym odpornych na wysoką temperaturę (>90°C). 5.
Montaż *W obecności szafki umieszczonej nad płytą kuchenną. W przypadku okapu skonsultować wartości wskazane w jego instrukcji. Modele 100 cm: Gabaryty: pozycja przyłącza gazu i podłączenia elektrycznego (wymiary w milimetrach) Modele 60 i 72 cm: Widok od dołu A Podłączenie gazu B Podłączenie elektryczne Widok z tyłu Widok od dołu A Podłączenie gazu B Podłączenie elektryczne Widok z prawej 5.
Montaż Gdy płyta jest montowana nad piekarnikiem, należy pozostawić wolne miejsce między jej dnem a górną płaszczyzną urządzenia znajdującego się pod spodem. Podwójne dno może być zdjęte tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi. 150 x 150 (mm) niezbędne do podłączenia gazu z otwarciem pod spodem z otwarciem pod spodem z otwarciem pod spodem i z tyłu Na neutralnej wnęce lub szufladzie Jeżeli pod płytą kuchenną znajdują się inne meble (boczne ścianki, szuflady itp.
Montaż Elementy mocujące Uszczelnienie płyty kuchennej W celu prawidłowego przymocowania płyty kuchennej do konstrukcji, przykręcić elementy mocujące (A) w otworach znajdujących się na bokach dolnej obudowy. Przed montażem, aby uniknąć przedostania się płynów między ramę płyty kuchennej i blat, założyć uszczelkę izolacyjną znajdującą się w wyposażeniu. 1. Skonsultować wartości wskazane na rysunku pamiętając, że przedni dłuższy bok musi się stykać z otworem. Nie przyklejać płyty kuchennej sylikonem.
Montaż 2. Delikatnie docisnąć, aby przyległa do powierzchni na całym zewnętrznym obwodzie otworu wykonanego w blacie. 3. Usunąć nadmiar uszczelnienia. Informacje ogólne Płytę można podłączyć do sieci gazowej za pomocą sztywnego miedzianego przewodu lub giętkiego stalowego przewodu o pełnych ściankach, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku zasilania innym rodzajem gazu skonsultować rozdział „5.5 Przystosowanie do innych rodzajów gazu”.
Montaż Podłączenie za pomocą giętkiego stalowego przewodu z łącznikiem stożkowym Podłączyć do sieci za pomocą stalowego giętkiego przewodu o pełnej ściance, zgodnego z charakterystyką wskazaną w obowiązujących przepisach. Dokładnie dokręcić łącznik 3 do łącznika gazowego 1 (gwint ½” ISO 228-1) urządzenia, zawsze nakładając uszczelkę 2 znajdującą się w wyposażeniu. Na gwint łącznika 3 nałożyć środek izolacyjny, a następnie dokręcić giętki stalowy wąż 4 do łącznika 3.
Montaż Po zakończeniu interwencji montażysta musi wystawić certyfikat zgodności. 5.5 Przystosowanie do innych rodzajów gazu W przypadku podłączenia do innego rodzaju gazu, należy wymienić dysze i wyregulować powietrze pierwotne. W celu wymiany dysz i regulacji palników, należy zdjąć płytę. Zdjęcie płyty 1. Zdjąć nasadki i kratki za pomocą jednego z dwóch poziomych ramion. 2. Zdjąć pokrętła.
Montaż 3. Zdjąć korony. 5. Odkręcić i zdjąć pierścienie palnika za pomocą odpowiedniego klucza znajdującego się w wyposażeniu. 4. Aby zdjąć palnik UR (w zależności od modelu) poza nasadkami (1), kratkami (2) i koronami (3) należy również zdjąć tuleję dolną (4). Podczas montażu płyty należy pamiętać, że konieczne jest dokręcenie pierścieni do oporu za pomocą odpowiedniego klucza znajdującego się w wyposażeniu.
Montaż 6. Zdjąć płytę. Wymiana dysz 7. Zdjąć płaszczyznę podtrzymującą płytę. 1. Poluzować śrubę A i popchnąć do oporu regulator powietrza B. 2. Za pomocą klucza 7 mm wyjąć dysze C i zamontować nowe zgodne z rodzajem gazu, stosując się do wskazówek przedstawionych w tabelach (patrz „Rodzaj gazu i Kraje”). Należy umieścić płaszczyznę przednimi zębami (A) zwróconymi w kierunku kurków gazowych, uważając aby zamontować ją na pozycji, na której znajdowała się przed demontażem. 3.
Montaż Po wyregulowaniu odległości regulatora powietrza „D” płomień może przedstawiać się następująco: Jeżeli płomień przedstawia się jak w punktach „1” lub „2” należy ustawić regulator powietrza według wymiarów wskazanych w tabeli „Tabele danych palników i dysz”. Regulacja minimum dla gazu ziemnego lub miejskiego 1. Włączyć palnik i ustawić go na pozycji minimum. 2.
Montaż Regulacja minimum dla gazu płynnego Całkowicie dokręcić w prawo śrubę znajdującą się z boku drążka kurka. Po przystosowaniu do gazu innego niż ustawiony fabrycznie wymienić etykietę urządzenia na nową, odpowiadającą nowemu rodzajowi gazu. Etykieta znajduje się w worku z dyszami (gdzie obecne). Smarowanie kurków gazu Z czasem, może się okazać trudne przekręcenie kurków gazu i mogą się one zablokować. Należy je wyczyścić od wewnątrz i wymienić środek smarny.
Montaż Rodzaj gazu i Kraje Rodzaj gazu 1 Gaz Ziemny G20 G20 20 mbar G20/25 20/25 mbar 2 Gaz Ziemny G20 G20 25 mbar 3 Gaz Ziemny G25.3 G25.3 25 mbar 4 Gaz Ziemny G25.1 G25.1 25 mbar 5 Gaz Ziemny G25 G25 20 mbar 6 Gaz Ziemny G2.350 G2.
Montaż Tabele danych palników i dysz AUX SR RR RM RG Znamionowa moc cieplna (kW) 0.9 1.7 2.4 3.0 3.5 Średnica dyszy (1/100 mm) 67 92 110 125 135 Moc ograniczona (W) 400 500 700 900 900 Powietrze pierwotne (mm) 2 AUX 2 SR 2 RR 2 RM 2 RG 1.0 1.7 2.4 3.0 3.
Montaż 7 Gaz Płynny G30/31 - 30/37 mbar AUX SR RR RM RG UR - A UR - B Znamionowa moc cieplna (kW) 1.0 1.7 2.4 2.9 3.4 Średnica dyszy (1/100 mm) 48 62 75 82 87 Moc ograniczona (W) 400 500 700 900 900 Powietrze pierwotne (mm) 14 1.5 1.5 1.5 2 Moc znamionowa G30 (g/h) 73 124 174 211 247 262 Moc znamionowa G31 (g/h) 8 Gaz Płynny G30/31 - 37 mbar 71 AUX 121 SR 171 RR 207 RM 243 RG 257 UR - A UR - B Znamionowa moc cieplna (kW) 0.9 1.7 2.4 3.0 3.
Montaż Napięcie elektryczne Niebezpieczeństwo porażenia prądem • Podłączenie elektryczne powinno być wykonane przez wykwalifikowany personel techniczny. • Zastosować środki ochrony indywidualnej. • Należy obowiązkowo wykonać uziemienie, zgodnie z normami bezpieczeństwa dotyczącymi instalacji elektrycznych. • Odłączyć główne zasilanie elektryczne. • Nigdy nie ciągnąć za przewód, aby wyjąć wtyczkę. • Używać przewodów odpornych na temperaturę co najmniej 90 °C.
Montaż 5.7 Instrukcje dla montażysty • Po zamontowaniu wtyczka musi być dostępna. Nie zginać i nie przyciskać kabla podłączeniowego do sieci elektrycznej. • Urządzenie musi być zamontowane zgodnie ze schematami montażowymi. • Nie próbować odkręcać lub działać siłą na gwintowanym kolanku złącza. Istnieje ryzyko uszkodzenia takiej części urządzenia, co może unieważnić gwarancję producenta. • Na wszystkich połączeniach, użyć wody z mydłem, w celu sprawdzenia ewentualnych wycieków gazu.