Používateľská príručka
© Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. AMD je ochranná známka spoločnosti Advanced Micro Devices, Inc. Bluetooth je ochranná známka príslušného vlastníka a spoločnosť Hewlett-Packard Company ju používa na základe licencie. Intel je ochranná známka spoločnosti Intel Corporation v USA a ďalších krajinách/ regiónoch. Microsoft a Windows sú ochranné známky skupiny spoločností Microsoft registrované v USA.
Bezpečnostné varovanie VAROVANIE! Ak chcete znížiť riziko zranenia spôsobeného teplom alebo prehriatia počítača, nedávajte si počítač priamo na stehná ani neblokujte jeho vetracie otvory. Počítač používajte len na tvrdom a rovnom povrchu. Prúdeniu vzduchu nesmú brániť žiadne predmety s tvrdým povrchom, napríklad voliteľná tlačiareň v blízkosti počítača, ani predmety s mäkkým povrchom, napríklad vankúše, prikrývky alebo odev.
iv Bezpečnostné varovanie
Nastavenie konfigurácie procesora (len vybrané modely) VAROVANIE! Vybraté modely počítačov sú konfigurované s procesorom Intel® Bay Trail-M a operačným systémom Windows®. Nemeňte nastavenie konfigurácie procesora v súbore msconfig.exe zo štyroch alebo dvoch procesorov na jeden procesor. Ak to urobíte, počítač sa nebude reštartovať. Na obnovenie nastavenia od výrobcu budete musieť obnoviť výrobné nastavenie.
vi Nastavenie konfigurácie procesora (len vybrané modely)
Obsah 1 Spustenie počítača ........................................................................................................................................... 1 Návšteva lokality HP Apps Store .......................................................................................................... 1 Osvedčené postupy .............................................................................................................................. 1 Zábavné činnosti ......................................
4 Používanie multimediálnych funkcií ................................................................................................................ 24 Multimediálne funkcie ......................................................................................................................... 24 Používanie webovej kamery ............................................................................................................... 25 Používanie zvuku ......................................................
Používanie klávesových skratiek ...................................................................... 40 Používanie štandardnej numerickej klávesnice ................................................................. 41 6 Správa napájania ............................................................................................................................................ 42 Aktivovanie režimu spánku alebo režimu dlhodobého spánku ...........................................................
Aktualizácia programov a ovládačov .................................................................................................. 53 Čistenie počítača ................................................................................................................................ 53 Postupy čistenia ................................................................................................................. 53 Čistenie obrazovky (počítače typu All-in-One alebo prenosné počítače) ..........
Špecifikácie ................................................................................................................................................... 69 Príkon ................................................................................................................................................. 69 Prevádzkové prostredie ...................................................................................................................... 70 12 Elektrostatický výboj ...................
xii
1 Spustenie počítača Tento počítač je výkonným nástrojom určeným na vylepšenie vašej práce a zábavy. V tejto kapitole nájdete informácie o správnom používaní po inštalácii počítača, o tom, ako počítač využívať na zábavu, a o ďalších zdrojoch spoločnosti HP. Návšteva lokality HP Apps Store Lokalita HP Apps Store prináša širokú ponuku obľúbených hier, zábavy a hudobných aplikácií, aplikácií na dosahovanie produktivity a exkluzívnych aplikácií spoločnosti HP, ktoré môžete preberať na domovskú obrazovku.
Zábavné činnosti 2 ● Viete, že v počítači môžete sledovať videá na lokalite YouTube. No vedeli ste, že svoj počítač môžete tiež pripojiť k televízoru alebo hernej konzole? Ďalšie informácie nájdete v časti Pripájanie videozariadení pomocou kábla HDMI na strane 27. ● Viete, že v počítači môžete počúvať hudbu. No vedeli ste, že v počítači môžete tiež počúvať živé rádiové vysielanie a počúvať hudbu alebo rozhlasové relácie z celého sveta? Pozrite si časť Používanie zvuku na strane 26.
Ďalšie zdroje informácií od spoločnosti HP Na zapnutie počítača a vyhľadanie tejto príručky ste už použili Inštalačné pokyny. Zdroje poskytujúce podrobné informácie o produkte, postupoch a omnoho viac nájdete v tejto tabuľke.
Zdroj Obsah ● Európa, Blízky východ, Afrika: Hewlett-Packard, POD, Via G. Di Vittorio, 9, 20063, Cernusco s/Naviglio (MI), Italy ● Tichomorská Ázia: Hewlett-Packard, POD, P.O. Box 200, Alexandra Post Office, Singapore 911507 Do žiadosti o tlačenú kópiu záruky uveďte číslo produktu, záručnú lehotu (nachádza sa na štítku so sériovým číslom), meno a poštovú adresu. DÔLEŽITÉ: Svoj produkt HP NEVRACAJTE na adresy uvedené vyššie. Americkú podporu získate na webovej stránke http://www.hp.com/go/contactHP.
2 Oboznámenie sa s počítačom Vyhľadanie informácií o hardvéri a softvéri Vyhľadanie hardvéru Zobrazenie zoznamu hardvéru nainštalovaného v počítači: 1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz ovládací panel a potom vyberte položku Ovládací panel. 2. Vyberte položku Systém a zabezpečenie, položku Systém a potom v ľavom stĺpci kliknite na položku Správca zariadení. Zobrazí sa zoznam všetkých zariadení nainštalovaných v počítači.
Pravá strana POZNÁMKA: Riaďte sa obrázkom, ktorý sa najviac zhoduje s vaším počítačom. Súčasť (1) (2) Popis Indikátor napájania Indikátor pevného disku ● Svieti: počítač je zapnutý. ● Bliká: počítač je v režime spánku, ktorý je režimom úspory energie. V počítači sa vypne napájanie obrazovky aj ďalších nepotrebných súčastí. ● Nesvieti: počítač je vypnutý alebo v režime dlhodobého spánku. Dlhodobý spánok je režimom úspory energie, počas ktorého sa využíva najmenšie množstvo energie.
Súčasť Popis POZNÁMKA: Informácie o kompatibilite diskov nájdete na webovej stránke aplikácie Pomoc a technická podpora (pozrite si časť Ďalšie zdroje informácií od spoločnosti HP na strane 3). Podľa pokynov na webovej stránke vyberte model svojho počítača. Vyberte položku Ovládače a súbory na prevzatie a potom postupujte podľa pokynov na obrazovke. (6) Otvor pre bezpečnostné lanko Slúži na pripojenie voliteľného bezpečnostného lanka k počítaču.
Súčasť Popis POZNÁMKA: Keď je ku konektoru pripojené zariadenie, reproduktory počítača sú vypnuté. POZNÁMKA: Skontrolujte, či má kábel zariadenia 4vodičový konektor podporujúci konektor zvukového výstupu (slúchadlá) aj konektor zvukového vstupu (mikrofón). (4) Port USB 2.0 Slúži na pripojenie voliteľného zariadenia USB, napríklad klávesnice, myši, externej jednotky, tlačiarne, skenera alebo rozbočovača USB.
Ľavá strana POZNÁMKA: Riaďte sa obrázkom, ktorý sa najviac zhoduje s vaším počítačom. Súčasť Popis (1) Napájací konektor Slúži na pripojenie sieťového napájacieho adaptéra. (2) Indikátor sieťového napájacieho adaptéra ● Svieti na jantárovo: batéria sa nabíja. ● Svieti na bielo: sieťový napájací adaptér je pripojený a batéria je nabitá. ● Nesvieti: počítač sa napája z batérie.
Súčasť Popis (1) Napájací konektor Slúži na pripojenie sieťového napájacieho adaptéra. (2) Indikátor sieťového napájacieho adaptéra ● Svieti na jantárovo: batéria sa nabíja. ● Svieti na bielo: sieťový napájací adaptér je pripojený a batéria je nabitá. ● Nesvieti: počítač sa napája z batérie. (3) Otvor pre bezpečnostné lanko Slúži na pripojenie voliteľného bezpečnostného lanka k počítaču. POZNÁMKA: Bezpečnostné lanko má odradiť, ale nemusí zabrániť zneužitiu ani krádeži počítača.
Obrazovka Súčasť (1) Popis Interný vypínač obrazovky Slúži na vypnutie obrazovky a na aktivovanie režimu spánku po zatvorení obrazovky, keď je počítač zapnutý. POZNÁMKA: Interný vypínač obrazovky nie je z vonkajšej strany počítača viditeľný. (2) Antény siete WLAN (2)* Vysielajú a prijímajú bezdrôtové signály a komunikujú s bezdrôtovými lokálnymi sieťami (WLAN). POZNÁMKA: Počet antén sa môže líšiť v závislosti od modelu počítača. (3) Interné mikrofóny (2) Slúžia na nahrávanie zvuku.
Vrchná strana Zariadenie TouchPad Súčasť (1) Popis Zóna zariadenia TouchPad Čítaním gest vykonávaných prstami posúva kurzor alebo aktivuje položky na obrazovke. POZNÁMKA: Zariadenie TouchPad tiež podporuje gestá potiahnutia prstom po okraji. Ďalšie informácie nájdete v časti Potiahnutie prstom z okraja na strane 33. 12 (2) Ľavé tlačidlo zariadenia TouchPad Plní rovnakú funkciu ako ľavé tlačidlo externej myši.
Indikátory Súčasť (1) Popis Indikátor napájania ● Svieti: počítač je zapnutý. ● Bliká: počítač je v režime spánku, ktorý je režimom úspory energie. V počítači sa vypne napájanie obrazovky aj ďalších nepotrebných súčastí. ● Nesvieti: počítač je vypnutý alebo v režime dlhodobého spánku. Dlhodobý spánok je režimom úspory energie, počas ktorého sa využíva najmenšie množstvo energie. (2) Indikátor funkcie caps lock Svieti: funkcia caps lock je zapnutá, čím sa všetky klávesy prepnú na veľké písmená.
Tlačidlá a reproduktory Súčasť (1) Popis Tlačidlo napájania ● Keď je počítač vypnutý, stlačením tohto tlačidla ho zapnete. ● Keď je počítač zapnutý, krátkym stlačením tohto tlačidla aktivujete režim spánku. ● Keď je počítač v režime spánku, krátkym stlačením tohto tlačidla ukončíte režim spánku. ● Keď je počítač v režime dlhodobého spánku, krátkym stlačením tohto tlačidla ukončíte režim dlhodobého spánku. UPOZORNENIE: Stlačenie a podržanie tlačidla napájania spôsobí stratu neuložených údajov.
Klávesy Súčasť Popis (1) Kláves esc Po stlačení v kombinácii s klávesom fn zobrazuje systémové informácie. (2) Kláves fn Po stlačení v kombinácii s klávesom Kláves b alebo esc vykoná často používané systémové funkcie. (3) Kláves s logom systému Windows Umožňuje návrat na domovskú obrazovku z otvorenej aplikácie alebo pracovnej plochy systému Windows. POZNÁMKA: Opätovným stlačením klávesu s logom systému Windows sa vrátite na predchádzajúcu obrazovku.
Spodná strana Súčasť Popis (1) Zámok batérie Zaisťuje batériu v pozícii pre batériu. (2) Pozícia pre batériu Slúži na umiestnenie batérie. (3) Vetracie otvory (4) Umožňujú prúdenie vzduchu na chladenie vnútorných súčastí. POZNÁMKA: Ventilátor počítača sa spúšťa automaticky, aby chladil vnútorné súčasti a zabraňoval prehriatiu. Je normálne, že sa interný ventilátor počas bežných operácií striedavo zapína a vypína. (4) Uvoľňovacia zarážka batérie Slúži na uvoľnenie batérie.
DÔLEŽITÉ: Všetky štítky opísané v tejto časti sa budú nachádzať na jednej z troch pozícií, a to v závislosti od modelu počítača: prilepené na spodnej strane počítača, umiestnené v pozícii pre batériu alebo pod servisným krytom. ● Servisný štítok – obsahuje dôležité informácie na identifikáciu počítača. Pri kontaktovaní sa s oddelením technickej podpory si od vás pravdepodobne vyžiadajú sériové číslo a číslo produktu alebo modelu. Tieto čísla vyhľadajte pred kontaktovaním sa s oddelením technickej podpory.
3 Pripojenie k sieti Pri cestovaní si môžete svoj počítač zobrať so sebou. No aj keď ste doma, môžete pomocou svojho počítača a pripojenia ku káblovej alebo bezdrôtovej sieti preskúmať svet a získať prístup k informáciám z miliónov webových lokalít. Táto kapitola vám pomôže spojiť sa so svetom. Pripojenie k bezdrôtovej sieti Pri použití bezdrôtovej technológie sa údaje prenášajú prostredníctvom rádiových vĺn namiesto káblov.
1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz ovládací panel a potom vyberte položku Ovládací panel. 2. Vyberte položku Sieť a internet a potom vyberte položku Centrum sietí. Ak chcete získať ďalšie informácie, na domovskej obrazovke napíšte výraz pomoc a potom vyberte aplikáciu Pomoc a technická podpora. Zdieľanie údajov a jednotiek a prístup k softvéru Ak je váš počítač súčasťou siete, neplatí pre vás obmedzenie využívať len informácie uložené vo vašom počítači.
Používanie siete WLAN Pomocou zariadenia siete WLAN môžete získať prístup k bezdrôtovej lokálnej sieti (WLAN), ktorá zahŕňa ďalšie počítače a príslušenstvo prepojené pomocou bezdrôtového smerovača alebo bezdrôtového prístupového bodu. POZNÁMKA: Výrazy bezdrôtový smerovač a bezdrôtový prístupový bod sa často používajú synonymne.
Nastavenie siete WLAN Ak chcete nastaviť sieť WLAN a pripájať sa na internet, potrebujete nasledujúce zariadenia: ● širokopásmový modem (DSL alebo káblový) (1) a služby vysokorýchlostného pripojenia na internet zakúpené od poskytovateľa internetových služieb, ● bezdrôtový smerovač (2) (kupuje sa samostatne), ● počítač s bezdrôtovým pripojením (3). POZNÁMKA: Niektoré modemy sú vybavené zabudovaným bezdrôtovým smerovačom.
domovskej obrazovke napíšte výraz pomoc a potom vyberte aplikáciu Pomoc a technická podpora. Pripojenie k sieti WLAN Ak sa chcete pripojiť k sieti WLAN, postupujte podľa týchto krokov: 1. Uistite sa, či je zariadenie siete WLAN zapnuté. 2. Na domovskej obrazovke umiestnite kurzor do pravého horného alebo pravého dolného rohu obrazovky a zobrazte kľúčové tlačidlá. 3. Vyberte tlačidlo Nastavenie a potom kliknite na ikonu stavu siete. 4. Vyberte sieť WLAN zo zoznamu. 5. Kliknite na tlačidlo Pripojiť.
Pripojenie ku káblovej sieti Pripojenie k lokálnej sieti (LAN) Ak chcete doma pripojiť počítač priamo k smerovaču (namiesto použitia bezdrôtového pripojenia) alebo ak sa chcete v kancelárii pripojiť k existujúcej sieti, použite pripojenie prostredníctvom siete LAN. Pripojenie k sieti LAN vyžaduje 8-kolíkový sieťový kábel RJ-45. Ak chcete zapojiť sieťový kábel, postupujte podľa týchto krokov: 1. Zapojte sieťový kábel do sieťového konektora (1) na počítači. 2.
4 Používanie multimediálnych funkcií Svoj počítač HP môžete použiť ako multimediálny rozbočovač na socializovanie prostredníctvom webovej kamery, na vychutnávanie a spravovanie hudby, ako aj na preberanie a sledovanie filmov. Ak chcete svoj počítač premeniť na ešte pôsobivejšie multimediálne centrum, pripojte k nemu externé zariadenia, ako sú reproduktory, slúchadlá, monitor, projektor, televízor a v prípade vybraných modelov aj zariadenia s vysokým rozlíšením.
Súčasť Popis (3) Port HDMI Slúži na pripojenie voliteľného obrazového alebo zvukového zariadenia, napríklad televízora s vysokým rozlíšením, alebo iného kompatibilného digitálneho či zvukového zariadenia, prípadne vysokorýchlostného zariadenia HDMI. (4) Reproduktory (2) Produkujú zvuk. (5) Interné mikrofóny (2) Slúžia na nahrávanie zvuku. (6) Indikátor webovej kamery Svieti: webová kamera sa používa. (7) Webová kamera Slúži na nahrávanie videí a snímanie fotografií.
▲ Ak chcete aktivovať webovú kameru, na domovskej obrazovke napíšte slovo kamera a potom v zozname aplikácií vyberte položku Kamera. Podrobné informácie o používaní webovej kamery získate otvorením aplikácie Pomoc a technická podpora. Na domovskej obrazovke napíšte výraz pomoc a potom vyberte aplikáciu Pomoc a technická podpora.
Testovanie zvukových funkcií Ak chcete skontrolovať zvukové funkcie v počítači, postupujte podľa týchto krokov: 1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz ovládací panel a potom vyberte položku Ovládací panel. 2. Vyberte položku Hardvér a zvuk a potom položku Zvuk. 3. Po otvorení okna Zvuk vyberte kartu Zvuky. V časti Udalosti programov vyberte zvukový efekt, napríklad pípnutie alebo alarm, a potom kliknite na položku Testovať. Mali by ste počuť zvuk cez reproduktory alebo cez pripojené slúchadlá.
2. Druhý koniec kábla zapojte do televízora alebo monitora s vysokým rozlíšením. 3. Stláčaním klávesu f4 môžete prepínať obraz na obrazovke počítača medzi štyrmi zobrazeniami: ● Iba režim počítača: zobrazenie obrazu iba na obrazovke počítača. ● Duplicitný režim: zobrazenie obrazu na obrazovke počítača aj externého zariadenia súčasne. ● Rozšírený režim: rozšírené zobrazenie obrazu na obrazovke počítača a zároveň na obrazovke externého zariadenia.
Vyhľadávanie a pripájanie bezdrôtových displejov kompatibilných so štandardom Miracast (len vybrané modely) Ak chcete vyhľadávať a pripájať bezdrôtové displeje kompatibilné so štandardom Miracast bez zatvorenia aktuálne používaných aplikácií, postupujte podľa krokov uvedených nižšie.
5 Navigácia na obrazovke Na obrazovke počítača sa môžete pohybovať niekoľkými spôsobmi: ● Dotykové gestá ● Klávesnica a myš Dotykové gestá možno na počítači používať prostredníctvom zariadenia TouchPad alebo dotykovej obrazovky (len vybrané modely). POZNÁMKA: Externú myš USB (kupuje sa samostatne) možno pripojiť k jednému z portov USB na počítači. Vybrané modely počítačov majú na klávesnici aj špeciálne funkčné klávesy alebo funkcie klávesových skratiek, vďaka ktorým môžete vykonávať bežné úlohy.
Posúvanie Posúvanie je užitočné na pohyb nahor, nadol alebo do strán na stránke alebo na obrázku. ● Umiestnite dva prsty mierne vzdialené od seba na zariadenie TouchPad a presúvajte ich po zariadení TouchPad smerom nahor, nadol, doľava alebo doprava. Stiahnutie/zväčšenie dvoma prstami Funkcia Stiahnutie/zväčšenie dvoma prstami umožňuje priblížiť alebo oddialiť obrázky alebo text.
Kliknutie dvoma prstami Funkcia Kliknutie dvoma prstami slúži na výber z ponúk pre určitý objekt na obrazovke. POZNÁMKA: Kliknutie dvoma prstami vykonáva rovnaké funkcie ako kliknutie pravým tlačidlom myši. ● Umiestnite dva prsty na zónu zariadenia TouchPad a ich stlačením otvorte ponuku možností pre vybratý objekt. Otáčanie (len vybrané modely) Otáčanie umožňuje otáčať položky, ako sú fotografie. ● 32 Umiestnite kurzor na objekt a potom ukotvite ukazovák ľavej ruky na zóne zariadenia TouchPad.
POZNÁMKA: Funkcia otáčania je určená pre špecifické aplikácie, v ktorých môžete manipulovať s objektom alebo obrázkom. Otáčanie nemusí fungovať vo všetkých aplikáciách. Funkcia Rýchle pohyby (len vybrané modely) Funkcia Rýchle pohyby umožňuje prechádzať jednotlivými obrazovkami alebo sa rýchlo posúvať cez dokumenty. ● Umiestnite tri prsty na zónu zariadenia TouchPad a rýchlo nimi prechádzajte nahor, nadol, doľava a doprava.
Potiahnutie prstom z ľavého okraja Potiahnutím prstom z ľavého okraja zobrazíte otvorené aplikácie, medzi ktorými potom môžete rýchlo prepínať. ● Jemne potiahnite prstom z ľavého okraja zariadenia TouchPad. Potiahnutie prstom z horného okraja Potiahnutím prstom z horného okraja sa zobrazia možnosti príkazov aplikácií, ktoré umožňujú aplikácie prispôsobiť. DÔLEŽITÉ: Keď je aplikácia aktívna, gesto potiahnutia prstom z horného okraja sa líši v závislosti od aplikácie.
Používanie gest dotykovej obrazovky (len vybrané modely) Dotyková obrazovka počítača umožňuje ovládať položky na obrazovke priamo pomocou prstov. TIP: V počítačoch s dotykovou obrazovkou môžete príslušné gestá vykonávať na obrazovke alebo na zariadení TouchPad. Akcie na obrazovke možno vykonávať aj prostredníctvom klávesnice a myši.
Ťuknutie Na výber na obrazovke používajte funkciu Ťuknutie. ● Na výber položky používajte jeden prst, ktorým stačí ťuknúť na objekt na obrazovke. Dvojitým ťuknutím sa položka otvorí. Stiahnutie/zväčšenie dvoma prstami Funkcia Stiahnutie/zväčšenie dvoma prstami umožňuje priblížiť alebo oddialiť obrázky alebo text. 36 ● Ak chcete objekt oddialiť, na obrazovku umiestnite dva prsty vzdialené od seba a potom postupne zmenšujte vzdialenosť medzi nimi.
Otáčanie (len vybrané modely) Otáčanie umožňuje otáčať položky, ako sú fotografie. ● Ukazovák ľavej ruky umiestnite na objekt, ktorý chcete otáčať. Ukazovákom pravej ruky sa okolo neho posúvajte v smere od pozície 12:00 hod. na pozíciu 3:00 hod. Ak chcete zmeniť smer otáčania, pravým ukazovákom pohybujte v smere od pozície 3:00 hod. na pozíciu 12:00 hod. POZNÁMKA: Funkcia otáčania je určená pre špecifické aplikácie, v ktorých môžete manipulovať s objektom alebo obrázkom.
Potiahnutie prstom z ľavého okraja Potiahnutie prstom z ľavého okraja zobrazí otvorené aplikácie, takže môžete medzi nimi rýchlo prepínať. ● Jemným potiahnutím prstom z ľavého okraja smerom do stredu obrazovky môžete prepínať medzi aplikáciami. Nechajte prst položený na obrazovke a potiahnite ním späť k ľavému okraju obrazovky. Zobrazíte tak všetky otvorené aplikácie.
● Jemným potiahnutím prstom z horného alebo dolného okraja sa zobrazia možnosti príkazu aplikácie. Používanie klávesnice a myši Klávesnica a myš umožňujú písanie, výber položiek, posúvanie a vykonávanie rovnakých funkcií ako pri používaní dotykových gest. Klávesnica tiež umožňuje používať funkčné klávesy spolu s klávesovými skratkami na vykonávanie špecifických funkcií.
UPOZORNENIE: Pri vykonávaní zmien v pomôcke Setup Utility (BIOS) buďte zvlášť opatrní. Chyby môžu spôsobiť nesprávne fungovanie počítača. Ikona Kláves Popis f1 Slúži na otvorenie aplikácie Pomoc a technická podpora, ktorá poskytuje tutoriály, informácie o operačnom systéme Windows a počítači, odpovede na otázky a aktualizácie počítača. Aplikácia Pomoc a technická podpora poskytuje tiež nástroje na automatizované riešenie problémov a prístup k technickej podpore.
Používanie klávesových skratiek: ▲ Krátko stlačte kláves fn a potom krátko stlačte druhý kláves z kombinácie. Používanie štandardnej numerickej klávesnice Počítač má štandardnú numerickú klávesnicu, pričom podporuje aj voliteľnú externú numerickú klávesnicu alebo voliteľnú externú klávesnicu, ktorej súčasťou je numerická klávesnica. Podrobnejšie informácie o štandardnej numerickej klávesnici nájdete v časti Klávesy na strane 15.
6 Správa napájania Počítač môžete napájať z batérie alebo externého zdroja. Ak sa počítač napája iba z batérie a zdroj sieťového napájania nie je na nabitie batérie k dispozícii, je dôležité sledovať a šetriť energiu batérie. Počítač podporuje optimálny plán napájania na spravovanie spôsobu, akým počítač využíva a šetrí energiu, a tak môžete výkon počítača vyvážiť s úsporou energie.
POZNÁMKA: Ak ste nastavili vyžadovanie hesla pri prebudení, vaša práca sa znova zobrazí na obrazovke počítača až po zadaní hesla systému Windows. Manuálna aktivácia a ukončenie režimu dlhodobého spánku (len vybrané modely) V ponuke Možnosti napájania môžete povoliť režim dlhodobého spánku spustený používateľom a meniť ďalšie typy nastavenia napájania a časové limity. 1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz možnosti napájania a potom vyberte položku Možnosti napájania. 2.
Nastavenie ochrany heslom pri prebudení Ak chcete nastaviť počítač, aby vyžadoval heslo pri ukončení režimu spánku alebo dlhodobého spánku, postupujte podľa nasledujúcich krokov: 1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz možnosti napájania a potom vyberte položku Možnosti napájania. 2. Na ľavej table kliknite na položku Požadovať zadanie hesla pri prebudení počítača. 3. Kliknite na položku Zmeniť momentálne nedostupné nastavenia. 4. Kliknite na položku Vyžadovať heslo (odporúča sa).
1. Počítač obráťte na rovnom povrchu spodnou stranou nahor. 2. Batériu odomknite posunutím zámku batérie (1) a potom ju posunutím uvoľňovacej zarážky batérie (2) uvoľnite. POZNÁMKA: Uvoľňovacia zarážka batérie sa automaticky vráti do pôvodnej polohy. 3. Otočte batériu nahor (3) a vyberte ju z počítača (4). Vyhľadanie informácií o batérii Ak chcete sledovať stav batérie, prípadne ak batéria už nevydrží nabitá, spustite program Kontrola stavu batérie v aplikácii HP Support Assistant.
Identifikácia nízkych úrovní nabitia batérie Ak batéria, ktorá je jediným zdrojom napájania počítača, dosiahne nízku alebo kritickú úroveň nabitia, prejaví sa to takto: ● Indikátor batérie (len vybrané modely) signalizuje nízku alebo kritickú úroveň nabitia batérie. – alebo – ● Ikona indikátora stavu batérie na pracovnej ploche upozorňuje na nízku alebo kritickú úroveň nabitia batérie.
Likvidácia batérie, ktorú môže vymieňať používateľ VAROVANIE! V záujme zníženia rizika požiaru alebo popálenia batériu nerozoberajte, nerozbíjajte ani neprepichujte. Neskratujte externé kontakty. Batériu nevyhadzujte do ohňa ani vody. Informácie týkajúce sa správnej likvidácie batérie nájdete v príručke Regulačné, bezpečnostné a environmentálne upozornenia. Ak chcete otvoriť túto príručku, na domovskej obrazovke napíšte výraz support a potom vyberte aplikáciu HP Support Assistant.
Riešenie problémov s napájaním Sieťový napájací adaptér otestujte v prípade, keď sa v počítači počas pripojenia k sieťovému napájaniu prejavia niektoré z týchto príznakov: ● Počítač sa nezapne. ● Obrazovka sa nezapne. ● Indikátory napájania nesvietia. Testovanie sieťového napájacieho adaptéra: 1. Vypnite počítač. 2. Sieťový napájací adaptér pripojte k počítaču a potom ho zapojte do sieťovej napájacej zásuvky. 3. Zapnite počítač.
Vypnutie počítača UPOZORNENIE: Po vypnutí počítača dôjde k strate neuložených informácií. Skôr ako vypnete počítač sa ubezpečte, že ste uložili svoje pracovné súbory. Príkaz Vypnúť ukončí všetky otvorené programy vrátane operačného systému a potom vypne obrazovku a počítač. Počítač vypínajte pri niektorej z nasledujúcich podmienok: ● Keď potrebujete vymeniť batériu alebo pri prístupe k súčastiam vnútri počítača.
Používanie hybridnej grafiky (len vybrané modely) Funkcia hybridnej grafiky umožňuje spúšťať aplikácie vo vysokovýkonnom režime alebo režime šetrenia energie v závislosti od grafickej náročnosti aplikácie. 3D a herné aplikácie sa zvyčajne spúšťajú prostredníctvom vysokovýkonného grafického procesora a aplikácie s menšími nárokmi na grafický výkon prostredníctvom grafického procesora s nižším výkonom.
7 Údržba počítača Vykonávanie pravidelnej údržby je dôležité na udržanie počítača v optimálnom stave. V tejto kapitole sa nachádzajú informácie o zlepšení výkonu počítača prostredníctvom spustenia nástrojov, ako sú Defragmentácia disku a Čistenie disku, a prostredníctvom výmeny pevného disku či pridania pamäte. Obsahuje tiež informácie o aktualizácii programov a ovládačov, pokyny na čistenie počítača a tipy užitočné pri cestovaní s počítačom. Zlepšenie výkonu Všetci chceme rýchly počítač.
Krátko po týchto udalostiach program HP 3D DriveGuard vráti pevný disk do normálneho prevádzkového stavu. POZNÁMKA: Keďže ukladacie zariadenia SSD nemajú pohyblivé súčasti, nevyžadujú ochranu pomocou programu HP 3D DriveGuard. POZNÁMKA: Program HP 3D DriveGuard chráni pevný disk v pozícii pre primárny pevný disk alebo v pozícii pre sekundárny pevný disk. Pevný disk nainštalovaný do voliteľnej rozširujúcej základne alebo pripojený k portu USB nie je chránený prostredníctvom programu HP 3D DriveGuard.
Spustenie programu Čistenie disku: 1. Na domovskej obrazovke napíšte výraz uvoľniť miesto na disku a potom vyberte položku Uvoľniť miesto na disku odstránením nepotrebných súborov. 2. Postupujte podľa pokynov na obrazovke. Aktualizácia programov a ovládačov Spoločnosť HP odporúča pravidelnú aktualizáciu programov a ovládačov na najnovšie verzie. Aktualizácie dokážu vyriešiť problémy a poskytnúť nové funkcie a možnosti počítača.
Čistenie obrazovky (počítače typu All-in-One alebo prenosné počítače) Opatrne utrite obrazovku použitím jemnej handričky nepúšťajúcej vlákna navlhčenej v čistiacom prostriedku na sklo bez obsahu alkoholu. Pred zatvorením obrazovky skontrolujte, či je obrazovka suchá. Čistenie bočných strán alebo krytu Na čistenie bočných strán alebo krytu používajte jemnú handričku z mikrovlákna alebo jelenicu navlhčenú v niektorom z čistiacich roztokov uvedených vyššie alebo použite vhodnú jednorazovú utierku.
● Ak je v počítači nainštalované bezdrôtové zariadenie, v niektorých prostrediach môže byť jeho používanie obmedzené. Môže to byť na palubách lietadiel, v nemocniciach, pri výbušninách a v nebezpečných lokalitách. Ak si nie ste istí, či môžete použiť konkrétne zariadenie, pýtajte si súhlas s použitím počítača ešte predtým, než ho zapnete. ● Pri cestách do zahraničia sa riaďte týmito radami: ◦ Overte si colné predpisy každej krajiny/regiónu, kam cestujete.
8 Zabezpečenie počítača a údajov Zabezpečenie počítača je dôležité na ochranu dôvernosti, integrity a dostupnosti vašich údajov. Štandardné riešenia zabezpečenia poskytované v rámci operačného systému Windows, aplikácií spoločnosti HP, pomôcky Setup Utility (BIOS), ktorá pracuje mimo systému Windows, a ďalšieho softvéru tretej strany dokážu ochrániť počítač pred množstvom rizík, ako sú napríklad vírusy, červy a ďalšie typy škodlivého kódu.
Ak chcete získať ďalšie informácie o heslách systému Windows, napríklad heslách šetriča obrazovky, na domovskej obrazovke napíšte výraz hp support assistant a potom vyberte aplikáciu HP Support Assistant. Nastavenie hesiel systému Windows Heslo Funkcia Heslo používateľa Chráni prístup k používateľskému kontu systému Windows. Heslo správcu Bráni prístupu k obsahu počítača na úrovni správcu. POZNÁMKA: Toto heslo nemožno použiť na prístup k obsahu pomôcky Setup Utility (BIOS).
Zmeny sa prejavia po reštartovaní počítača. Používanie softvéru na zabezpečenie internetu Keď používate počítač na prístup k e-mailu, k sieti alebo internetu, potenciálne ho vystavujete počítačovým vírusom, spyware a iným hrozbám online. S cieľom ochrániť váš počítač môže byť v rámci ponuky skúšobnej verzie v počítači predinštalovaný softvér na zabezpečenie internetu vrátane antivírusového programu a brány firewall.
Môžete si vybrať, či chcete aktualizácie inštalovať automaticky. Ak chcete zmeniť nastavenie, na domovskej obrazovke napíšte písmeno o a potom vyberte položku Ovládací panel. Vyberte položku Systém a zabezpečenie, položku Aktualizácie systému Windows, položku Zmeniť nastavenie a potom postupujte podľa pokynov na obrazovke. Inštalácia aktualizácií softvéru od spoločnosti HP a tretej strany Spoločnosť HP odporúča pravidelne aktualizovať softvér a ovládače, ktoré boli pôvodne nainštalované v počítači.
60 3. Vložte zámok s bezpečnostným lankom do otvoru pre bezpečnostné lanko na počítači (3) a potom zámok uzamknite pomocou kľúča. 4. Vyberte kľúč a odložte ho na bezpečné miesto.
9 Používanie pomôcky Setup Utility (BIOS) a nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) Pomôcka Setup Utility alebo systém BIOS (Basic Input/Output System) riadi komunikáciu medzi všetkými vstupnými a výstupnými zariadeniami v systéme (ako sú napríklad diskové jednotky, obrazovka, klávesnica, myš a tlačiareň). Pomôcka Setup Utility (BIOS) obsahuje nastavenia typov nainštalovaných zariadení, poradie spúšťania počítača a množstvo systémovej a rozšírenej pamäte.
Prevzatie aktualizácie systému BIOS UPOZORNENIE: Počítač musí byť počas preberania a inštalácie aktualizácie systému BIOS pripojený k spoľahlivému externému napájaniu pomocou sieťového napájacieho adaptéra, aby sa znížilo riziko poškodenia počítača alebo neúspešnej inštalácie. Ak je počítač napájaný z batérie, pripojený k voliteľnej rozširujúcej základni alebo k voliteľnému zdroju napájania, nepreberajte ani neinštalujte aktualizáciu systému BIOS.
Používanie nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) HP PC Hardware Diagnostics je rozhranie UEFI, ktoré umožňuje spúšťať diagnostické testy na určenie, či hardvér počítača funguje správne. Tento nástroj sa spúšťa mimo operačného systému, aby rozlíšil chyby hardvéru od problémov, ktoré spôsobuje operačný systém alebo iné softvérové súčasti. Spustenie nástroja HP PC Hardware Diagnostics (UEFI): 1. Zapnite alebo reštartujte počítač.
10 Zálohovanie a obnovenie V tejto kapitole nájdete informácie o nasledujúcich procesoch: ● Vytváranie obnovovacích médií a záloh ● Obnovenie systému Vytváranie obnovovacích médií a záloh 1. Po úspešnom nastavení počítača vytvorte obnovovacie médium HP. Týmto krokom vytvoríte zálohu oblasti HP Recovery v počítači. Zálohu možno použiť na preinštalovanie pôvodného operačného systému v prípade poškodeného alebo vymeneného pevného disku.
kompatibilné so softvérom HP Recovery Manager. Môžete tiež použiť vysokokvalitnú prázdnu pamäťovú jednotku USB flash. ● Ak počítač neobsahuje integrovanú optickú jednotku s funkciou zápisu na disky DVD, no radi by ste si vytvorili obnovovací disk DVD, na vytvorenie obnovovacích diskov môžete použiť voliteľnú externú optickú jednotku (kupuje sa samostatne) alebo si môžete obnovovacie disky pre svoj počítač zakúpiť na oddelení technickej podpory.
Ďalšie informácie nájdete v časti Obnovenie pomocou aplikácie HP Recovery Manager na strane 66. ● Ak chcete obnoviť pôvodné partície a obsah počítač od výrobcu, môžete vybrať možnosť Obnovenie systému v oblasti HP Recovery (len vybrané modely) alebo použiť vytvorené obnovovacie médiá HP. Ďalšie informácie nájdete v časti Obnovenie pomocou aplikácie HP Recovery Manager na strane 66. Ak ste ešte nevytvorili obnovovacie médiá, pozrite si časť Vytvorenie obnovovacích médií HP na strane 64.
čísla vo svete) priloženú k počítaču. Kontaktné informácie môžete takisto získať na webovej lokalite spoločnosti HP. Prejdite na stránku http://www.hp.com/support, vyberte svoju krajinu/ región a postupujte podľa pokynov na obrazovke. DÔLEŽITÉ: Program HP Recovery Manager nepodporuje automatické zálohovanie vašich osobných údajov. Pred spustením procesu obnovenia zálohujte osobné údaje, ktoré si chcete ponechať.
Odstránenie oblasti HP Recovery (len vybrané modely) Softvér HP Recovery Manager umožňuje odstrániť oblasť HP Recovery s cieľom uvoľniť miesto na pevnom disku. DÔLEŽITÉ: Po odstránení oblasti HP Recovery viac nemôžete používať možnosť obnovenia systému Windows ani možnosť systému Windows odstrániť všetko a preinštalovať systém Windows. Okrem toho nebudete môcť obnovovať systém ani využívať funkciu Minimalizované obnovenie bitovej kópie v oblasti HP Recovery.
11 Špecifikácie Príkon Informácie o napájaní uvedené v tejto časti môžu byť užitočné, ak plánujete so svojím počítačom cestovať do zahraničia. Počítač je napájaný jednosmerným prúdom, ktorý môže dodávať striedavý (sieťový) alebo jednosmerný napájací zdroj. Sieťový napájací zdroj musí mať menovité napätie 100 – 240 V, 50 – 60 Hz.
Prevádzkové prostredie Faktor Metrická sústava USA Prevádzková 5 °C až 35 °C 41 °F až 95 °F Neprevádzková –20 °C až 60 °C –4 °F až 140 °F Prevádzková 10 % až 90 % 10 % až 90 % Neprevádzková 5 % až 95 % 5 % až 95 % Teplota Relatívna vlhkosť (bez kondenzácie) Maximálna nadmorská výška (bez pretlaku) 70 Prevádzková –15 m až 3 048 m –50 stôp až 10 000 stôp Neprevádzková –15 m až 12 192 m –50 stôp až 40 000 stôp Kapitola 11 Špecifikácie
12 Elektrostatický výboj Elektrostatický výboj je uvoľnenie statickej elektriny pri kontakte dvoch objektov, napríklad elektrický šok, ktorý vás zasiahne pri chôdzi po koberci alebo dotyku kovovej kľučky. Výboj statickej elektriny z prstov alebo ďalších elektrostatických vodičov môže poškodiť elektronické súčasti.
Register A aktualizácie softvéru, inštalácia 58 aktualizácie softvéru HP a tretej strany, inštalácia 59 antény siete WLAN, identifikácia 11 antivírusový softvér, používanie 58 aplikácia HP Recovery Manager oprava problémov pri spustení 67 B basový reproduktor, identifikácia 16 batéria likvidácia 47 nízke úrovne nabitia batérie 46 uskladnenie 46 vybíjanie 45 výmena 47 Beats Audio 26 bezdrôtová sieť, zabezpečenie 59 bezdrôtová sieť (WLAN) funkčný dosah 22 potrebné vybavenie 21 používanie 20 pripojenie 22 prip
I indikátor funkcie caps lock, identifikácia 13 indikátor pevného disku 6, 7 indikátor stlmenia hlasitosti, identifikácia 13 indikátor webovej kamery, identifikácia 11, 25 indikátory funkcia caps lock 13 napájanie 6, 7, 13 pevný disk 6, 7 sieťový napájací adaptér 9, 10 stav sieťového konektora RJ-45 9, 10 stlmenie hlasitosti 13 indikátory napájania, identifikácia 6, 7, 13 indikátory stavu sieťového konektora RJ-45, identifikácia 9, 10 informácie o batérii, vyhľadanie 45 inštalácia kritické aktualizácie zabe
pevný disk HP 3D DriveGuard 51 počítač, cestovanie 46 podporované disky obnovenie 65 poradie spustenia zmeniť aplikáciu HP Recovery Manager 67 port HDMI identifikácia 9, 10, 25 pripojenie 27 port USB 2,0, identifikácia 6, 8 porty HDMI 9, 10, 25, 27 Miracast 29 USB 2.0 6, 8, 25 USB 3.0 9, 10, 24 porty USB 2.0, identifikácia 25 porty USB 3.
zámok s bezpečnostným lankom, inštalácia 59 zarážka, uvoľnenie batérie 16 zariadenia s vysokým rozlíšením, pripojenie 27, 29 zariadenie Bluetooth 18, 22 zariadenie siete WLAN 17, 20 zariadenie TouchPad tlačidlá 12 zóna zariadenia TouchPad, identifikácia 12 zvukové funkcie, testovanie 27 Register 75