Vodič za korisnike
© Copyright 2014 Hewlett-Packard Development Company, L.P. AMD je žig kompanije Advanced Micro Devices. Bluetooth je žig svog vlasnika, a kompanija Hewlett-Packard ga koristi pod licencom. Intel je zaštitni znak korporacije Intel registrovan u SAD i u drugim zemljama/regionima. Microsoft i Windows su zaštitni znakovi Microsoft grupe preduzeća registrovani u SAD. Ovde sadržane informacije podložne su promenama bez prethodne najave.
Bezbednosno upozorenje UPOZORENJE! Da biste smanjili mogućnost nastanka opekotina ili pregrevanja računara, nemojte ga držati direktno u krilu ili zaklanjati otvore za vazduh na računaru. Računar koristite samo na čvrstoj, ravnoj površini. Nemojte dozvoliti da neki drugi čvrsti predmet, kao što je opcionalni štampač koji se nalazi pored, ili neki meki predmet, kao što su jastuci ili tepih ili odeća, blokiraju protok vazduha.
iv Bezbednosno upozorenje
Postavka konfiguracije procesora (samo na pojedinim modelima) UPOZORENJE! Pojedini modeli računara konfigurisani su sa Intel® Bay Trail-M procesorom i Windows® operativnim sistemom. Nemojte menjati postavku konfiguracije procesora u datoteci msconfig.exe iz 4 ili 2 procesora u 1 procesor. Ako to uradite, računar se neće ponovo pokrenuti. Moraćete da izvršite uspostavljanje fabričkih vrednosti da biste vratili originalne postavke.
vi Postavka konfiguracije procesora (samo na pojedinim modelima)
Sadržaj 1 Pravilno pokretanje ........................................................................................................................................... 1 Posetite HP prodavnicu aplikacija ........................................................................................................ 1 Preporučene radnje .............................................................................................................................. 1 Zabavne aktivnosti ................................
4 Uživanje u funkcijama za zabavu ................................................................................................................... 24 Funkcije multimedije ........................................................................................................................... 24 Korišćenje veb kamere ....................................................................................................................... 25 Korišćenje audio zapisa ..........................................
Korišćenje interventnih tastera .......................................................................... 40 Korišćenje integrisane numeričke tastature ....................................................................... 41 6 Upravljanje napajanjem .................................................................................................................................. 42 Pokretanje stanja spavanja i hibernacije ....................................................................................
Čišćenje ekrana (All-in-One uređaji ili prenosni računari) ................................. 52 Čišćenje bočnih strana ili poklopca ................................................................... 53 Čišćenje dodirne table, tastature ili miša ........................................................... 53 Putovanje sa računarom ili transport računara ................................................................................... 53 8 Zaštita računara i informacija .....................................
Radno okruženje ................................................................................................................................ 69 12 Elektrostatičko pražnjenje ............................................................................................................................. 70 Indeks .................................................................................................................................................................
xii
1 Pravilno pokretanje Ovaj računar predstavlja moćnu alatku za posao i zabavu, koja je osmišljena tako da ih unapredi. Pročitajte ovo poglavlje da biste saznali koje radnje se preporučuju nakon podešavanja računara, koje zabavne stvari možete da radite na računaru i gde možete da pronađete dodatne resurse za HP.
Zabavne aktivnosti 2 ● Već znate da možete da gledate YouTube video na računaru. Međutim, da li znate da možete i da povežete računar sa TV aparatom ili konzolom za igre? Više informacija potražite u odeljku Povezivanje video uređaja pomoću HDMI kabla na stranici 27. ● Znate da možete da slušate muziku na računaru.
Dodatni HP resursi Već ste koristili Uputstva za podešavanje da biste uključili računar i pronašli ovaj vodič. Da biste pronašli resurse koji sadrže detalje o proizvodu, informacije o tome kako da uradite nešto i još toga, koristite ovu tabelu.
Resurs Sadržaj Posetite lokaciju http://www.hp.com/go/ orderdocuments. *Izričito obezbeđenu HP ograničenu garanciju koja je primenljiva na proizvod možete pronaći u vodičima za korisnike na računaru i/ili na CD-u/DVD-u obezbeđenom u kutiji. U nekim zemljama/regionima se uz proizvod možda dobija ograničena HP garancija. U zemljama/regionima u kojima se garancija ne dobija u odštampanoj formi, odštampani primerak možete zatražiti na lokaciji http://www.hp.
2 Upoznavanje računara Pronalaženje informacija o hardveru i softveru Pronalaženje hardvera Da biste saznali koji je hardver instaliran na računaru: 1. Na početnom ekranu otkucajte kontrolna tabla, a zatim izaberite stavku Kontrolna tabla. 2. Izaberite stavku Sistem i bezbednost, izaberite Sistem, a zatim u levoj koloni izaberite Upravljač uređajima. Prikazuje se lista svih uređaja instaliranih na računaru.
Komponente sa NAPOMENA: Pogledajte ilustraciju koja najbliže odgovara vašem računaru. Komponenta (1) (2) Opis Lampica napajanja Lampica čvrstog diska ● Uključena: Računar je uključen. ● Treperi: računar je u stanju spavanja, to jest u stanju uštede energije. Računar isključuje napajanje ekrana i drugih nepotrebnih komponenti. ● Isključena: računar je isključen ili u stanju hibernacije. Hibernacija predstavlja stanje uštede energije koje koristi najmanju količinu energije.
Komponenta Opis NAPOMENA: Za informacije o kompatibilnosti diska, idite do veb stranice „Pomoć i podrška“ (pogledajte Dodatni HP resursi na stranici 3). Pratite uputstva na veb stranici da biste izabrali model svog računara. Izaberite opciju Upravljački programi i preuzimanja i pratite uputstva na ekranu. (6) Konektor za bezbednosni kabl Povezuje opcionalni bezbednosni kabl sa računarom. NAPOMENA: Bezbednosni kabl namenjen je da odvrati nekog od zloupotrebe ili krađe računara, ali ne može to da spreči.
Komponenta Opis NAPOMENA: Postarajte se da kabl uređaja ima konektor sa 4 provodnika koji podržava i audio-izlaz (slušalice) i audio-ulaz (mikrofon). (4) USB 2.0 port Povezivanje opcionalnog USB uređaja, kao što su tastatura, miš, spoljna disk jedinica, štampač, skener ili USB čvorište. (5) Optička disk jedinica U zavisnosti od modela računara, samo čita optički disk ili ga čita i upisuje na njega.
Komponenta Opis (5) HDMI port Povezuje opcionalni video ili audio uređaj, kao što je televizor visoke definicije, bilo koju kompatibilnu digitalnu ili audio komponentu ili HDMI uređaj velike brzine. (6) USB 3.0 portovi (2) Svaki USB 3.0 port povezuje opcionalni USB uređaj, kao što je tastatura, miš, spoljna disk jedinica, štampač, skener ili USB čvorište. (7) Čitač memorijskih kartica Čita opcionalne memorijske kartice koje skladište informacije, upravljaju njima, dele ih ili im pristupaju.
Komponenta Opis NAPOMENA: Ventilator računara pokreće se automatski kako bi hladio unutrašnje komponente i sprečio pregrevanje. Normalno je da se unutrašnji ventilator uključuje i isključuje tokom uobičajenog rada. (6) HDMI port Povezuje opcionalni video ili audio uređaj, kao što je televizor visoke definicije, bilo koju kompatibilnu digitalnu ili audio komponentu ili HDMI uređaj velike brzine. (7) USB 3.0 portovi (2) Svaki USB 3.
Komponente Komponenta Opis (1) Isključuje ekran i pokreće stanje spavanja ako je računar zatvoren, ali uključen. Interni prekidač za ekran NAPOMENA: Interni prekidač za ekran nije vidljiv sa spoljne strane računara. (2) WLAN antene (2)* Šalje i prima bežične signale radi komuniciranja sa lokalnim bežičnim mrežama (WLANs). NAPOMENA: U zavisnosti od modela računara, broj antena se može razlikovati. (3) Interni mikrofoni (2) Snimanje zvuka. (4) Lampica veb kamere Uključena: Veb kamera se koristi.
Komponente na Dodirna tabla Komponenta (1) Opis Zona dodirne table Čita pokrete prstom da bi se pomerio pokazivač ili aktivirale stavke na ekranu. NAPOMENA: Dodirna tabla podržava i poteze prevlačenja sa ivica. Više informacija potražite u odeljku Prevlačenje sa ivica na stranici 33. 12 (2) Levo dugme dodirne table Funkcioniše kao levo dugme na spoljašnjem mišu. (3) Desno dugme dodirne table Funkcioniše kao desno dugme na spoljašnjem mišu.
Lampice Komponenta (1) Opis Lampica napajanja ● Uključena: Računar je uključen. ● Treperi: računar je u stanju spavanja, to jest u stanju uštede energije. Računar isključuje napajanje ekrana i drugih nepotrebnih komponenti. ● Isključena: računar je isključen ili u stanju hibernacije. Hibernacija predstavlja stanje uštede energije koje koristi najmanju količinu energije. (2) Caps lock lampica Uključena: Uključena je funkcija Caps lock, što znači da se pri kucanju koriste samo velika slova.
Dugmad i zvučnici Komponenta (1) Opis Dugme za napajanje ● Kada je računar isključen, pritisnite ovo dugme da biste ga uključili. ● Kada je računar uključen, nakratko pritisnite ovo dugme da biste pokrenuli stanje spavanja. ● Kada je računar u stanju spavanja, nakratko pritisnite ovo dugme da bi napustio to stanje. ● Kada je računar u stanju hibernacije, nakratko pritisnite ovo dugme da bi napustio to stanje.
Tasteri Komponenta Opis (1) esc taster Prikazuje informacije o sistemu kad se pritisne u kombinaciji sa tasterom fn. (2) fn taster Kada se pritisne zajedno sa tasterima Taster b ili esc izvršava sistemske funkcije koje se često koriste. (3) Taster s Windows logotipom Vraća vas na početni ekran iz otvorene aplikacije ili sa radne površine operativnog sistema Windows. NAPOMENA: Kada ponovo pritisnete Windows taster, vratićete se na prethodni ekran.
Komponente sa Komponenta Opis (1) Zaključavanje baterije Zaključava bateriju u ležištu za bateriju. (2) Odeljak za bateriju Sadrži bateriju. (3) Otvori za vazduh (4) Omogućavaju protok vazduha radi hlađenja unutrašnjih komponenti. NAPOMENA: Ventilator računara pokreće se automatski kako bi hladio unutrašnje komponente i sprečio pregrejavanje. Normalno je da se unutrašnji ventilator uključuje i isključuje tokom uobičajenog rada. 16 (4) Reza za otpuštanje baterije Otpušta bateriju.
Nalepnice Nalepnice zalepljene na računar pružaju informacije koje vam mogu zatrebati kada rešavate probleme sa sistemom ili kada nosite računar na put u inostranstvo. VAŽNO: Sve nalepnice opisane u ovom odeljku nalaziće se na jednom od tri mesta, u zavisnosti od modela računara: pričvršćene sa donje strane računara, u odeljku za bateriju ili ispod zaštitnog poklopca. ● Servisna nalepnica – pruža važne informacije za identifikovanje računara.
3 Povezivanje na mrežu Računar možete da nosite svuda sa vama. Ali čak i od kuće možete da istražite svet i pristupite informacijama koje nude milioni veb lokacija pomoću svog računara i žične ili bežične mrežne veze. Ovo poglavlje će vam pomoći da se povežete sa tim svetom. Povezivanje sa bežičnom mrežom Bežična tehnologija prenosi podatke preko radio talasa umesto preko žica.
Korišćenje kontrola operativnog sistema Centar za mrežu i deljenje omogućava podešavanje veze ili mreže, povezivanje sa mrežom i dijagnostiku i rešavanje problema sa mrežom. Da biste koristili kontrole operativnog sistema: 1. Na početnom ekranu otkucajte kontrolna tabla, a zatim izaberite stavku Kontrolna tabla. 2. Izaberite stavku Mreža i internet, a zatim stavku Centar za mrežu i deljenje. Da biste dobili više informacija, na početnom ekranu otkucajte pomoć, a zatim izaberite stavku Pomoć i podrška.
Korišćenje WLAN mreže Sa WLAN uređajem imate pristup bežičnoj lokalnoj mreži (WLAN) koju čine drugi računari i pribor koji su povezani bežičnom skretnicom ili bežičnom pristupnom tačkom. NAPOMENA: Izrazi bežična mrežna skretnica i pristupna tačka za bežično povezivanje često se koriste naizmenično. ● Velika WLAN mreža, na primer poslovna ili javna WLAN mreža, obično koristi bežične pristupne tačke koje mogu da prihvate veliki broj računara i pribora, kao i da izdvoje važne funkcije mreže.
Podešavanje WLAN mreže Za podešavanje WLAN mreže i povezivanje sa internetom potrebna vam je sledeća oprema: ● Modem za vezu širokog propusnog opsega (DSL ili kablovski) (1) i usluga brzog interneta kupljena od dobavljača internet usluge ● Bežična mrežna skretnica (2) (kupuje se posebno) ● Računar sa mogućnošću bežičnog povezivanja (3) NAPOMENA: Neki modemi sadrže ugrađenu bežičnu mrežnu skretnicu. Proverite sa svojim ISP-om kako biste utvrdili koji tip modema imate.
Povezivanje na WLAN mrežu Da biste se povezali na WLAN mrežu, sledite ove korake: 1. Postarajte se da je WLAN uređaj uključen. 2. Na početnom ekranu postavite pokazivač na krajnji gornji desni ili donji desni ugao ekrana za prikaz dugmadi. 3. Izaberite stavku Postavke, a zatim kliknite na ikonu statusa mreže. 4. Sa liste izaberite svoju WLAN mrežu. 5. Kliknite na dugme Poveži se. Ako je WLAN mreža sa omogućenim bezbednosnim opcijama, od vas se zahteva da unesete bezbednosni kôd.
Povezivanje sa ožičenom mrežom Povezivanje na lokalnu mrežu (LAN) Koristite LAN vezu ako želite da povežete računar direktno sa mrežnom skretnicom u svom domu (umesto bežične veze) ili ako želite da se povežete sa postojećom mrežom na poslu. Za LAN vezu je potreban 8-pinski mrežni kabl RJ-45. Da biste povezali mrežni kabl, pratite ove korake: 1. Uključite mrežni kabl u mrežni utikač (1) na računaru. 2. Drugi kraj kabla priključite u mrežni utikač na zidu (2) ili mrežnu skretnicu.
4 Uživanje u funkcijama za zabavu Koristite svoj HP računar kao centar za zabavu koji vam omogućava druženje pomoću veb kamere, uživanje u muzici i organizovanje muzike, kao i preuzimanje i gledanje filmova. Da biste učinili računar još moćnijim centrom za zabavu, priključite spoljašnje uređaje kao što su zvučnici, slušalice, monitor, projektor, TV i, na odabranim modelima, uređaji visoke definicije. Funkcije multimedije Pogledajte neke od funkcija za zabavu koje računar ima.
Komponenta Opis (4) Zvučnici (2) Proizvode zvuk. (5) Interni mikrofoni (2) Snima zvuk. (6) Lampica veb kamere Uključena: Veb kamera je u upotrebi. (7) Veb kamera Beleži video zapise i fotografije. Neki modeli vam dozvoljavaju da održavate video konferenciju i ćaskate na mreži pomoću protoka video zapisa. Na početnom ekranu otkucajte fotoaparat, a zatim sa liste aplikacija izaberite stavku Fotoaparat.
Korišćenje audio zapisa Na računaru možete da reprodukujete muzičke diskove, preuzmete i slušate muziku, emitujete audio sadržaj sa veba (uključujući radio), snimate audio ili kombinujete audio i video da biste napravili multimedijalni sadržaj. Da biste povećali uživanje u muzici, povežite spoljašnje audio uređaje kao što su zvučnici ili slušalice.
Testiranje audio funkcija Da biste proverili audio funkcije na računaru, pratite ove korake: 1. Na početnom ekranu otkucajte kontrolna tabla, a zatim izaberite stavku Kontrolna tabla. 2. Izaberite stavku Hardver i zvuk, a zatim i stavku Zvuk. 3. Kada se otvori prozor „Zvuk“, izaberite karticu Zvukovi. U okviru Događaji programa izaberite bilo koji vid zvučnog oglašavanja, na primer zvučni signal ili alarm, a zatim kliknite na dugme Testiraj.
2. Povežite drugi kraj kabla sa TV-om ili monitorom visoke definicije. 3. Pritisnite taster f4 da biste promenili sliku na ekranu i izabrali jedno od 4 moguća stanja: ● Samo na računaru: Prikaz slike samo na računaru. ● Duplirano: Slika na ekranu se istovremeno prikazuje na oba uređaja, na računaru i na spoljašnjem uređaju. ● Prošireno: Slika na ekranu se rasteže preko oba uređaja – računara i spoljašnjeg uređaja. ● Samo na spoljašnjem uređaju: Prikazivanje slike samo na spoljašnjem uređaju.
Otkrivanje i povezivanje sa Miracast kompatibilnim bežičnim ekranima (samo pojedini modeli) Da biste otkrili i povezali se sa Miracast kompatibilnim bežičnim ekranima bez napuštanja trenutnih aplikacija, pratite dolenavedene korake. Da biste otvorili Miracast: ▲ Postavite pokazivač na gornji desni ili donji desni ugao ekrana da biste prikazali dugmad, izaberite stavku Uređaji, izaberite Projekat i pratite uputstva na ekranu.
5 Navigacija na ekranu Na ekranu računara možete da se krećete na sledeće načine: ● Potezi prstima ● Tastatura i miš Poteze prstima možete koristiti na dodirnoj tabli ili na dodirnom ekranu računara (samo na pojedinim modelima). NAPOMENA: računaru. Spoljni USB miš (kupuje se posebno) može da se priključi u jedan od USB portova na Pojedini modeli računara imaju i specijalne akcijske tastere ili interventne tastere na tastaturi za obavljanje rutinskih zadataka.
Dodirivanje Izbor na ekranu pravite dodirivanjem dodirne table. ● Postavite pokazivač na stavku na ekranu i dodirnite zonu dodirne table da biste napravili izbor. Dvaput dodirnite stavku da biste je otvorili. Pomeranje Pomeranje je korisno za kretanje nadole ili nagore ili po strani na stranici ili slici. ● Spustite dva prsta, blago razdvojena, na površinu dodirne table i prevlačite nagore, nadole, nalevo ili nadesno.
Zumiranje primicanjem dva prsta Zumiranje primicanjem dva prsta omogućava vam da uveličate ili smanjite slike ili tekst. ● Umanjite postavljanjem dva prsta razdvojeno na dodirnu tablu, a onda ih spojite. ● Uvećajte postavljanjem dva spojena prsta na dodirnu tablu, a zatim ih razdvojte. Klik sa 2 prsta Klik pomoću dva prsta omogućava vam da vršite izbore u meniju za objekat na ekranu. NAPOMENA: ● 32 Klik sa dva prsta koristi se na isti način kao klik desnim tasterom miša.
Rotiranje (samo na odabranim modelima) Rotiranje vam omogućava da okrećete stavke poput fotografija. ● Postavite pokazivač na željeni objekat, zatim spustite kažiprst leve ruke na zonu dodirne table. Koristeći desnu ruku, pomerajte kažiprst sveobuhvatnim pokretom od 12 časova do 3 časa. Da biste rotirali u suprotnom smeru, pomerajte kažiprst zdesna nagore. NAPOMENA: Rotacija je namenjena specifičnim aplikacijama gde možete manipulisati objektom ili slikom.
Prevlačenje sa desne ivice Prevlačenjem sa desne ivice otkriće vam se dugmad koja omogućava da pretražujete, delite, pokrećete aplikacije, pristupate uređajima ili menjate postavke. ● Prevucite prstom lagano sa desne ivice da biste prikazali dugmad. Prevlačenje sa leve ivice Prevlačenje sa leve ivice otkriva nedavno otvarane aplikacije, tako da se možete lako prebaciti na njih. ● 34 Prevucite prstom lagano sa gornje ivice dodirne table.
Prevlačenje sa gornje ivice Prevlačenje sa gornje ivice prikazuje opcije komandi aplikacije koje vam omogućavaju da prilagodite aplikacije. VAŽNO: Kada je aplikacija aktivna, pokret prevlačenja sa gornje ivice razlikuje se u zavisnosti od aplikacije. ● Blago prevucite prstom sa gornje ivice da biste otkrili opcije komandi aplikacije. Korišćenje pokreta dodira po ekranu (samo odabrani modeli) Računar sa dodirnim ekranom vam omogućava da kontrolišete stavke na ekranu direktno pomoću prstiju.
Kuckanje prstom po dodirnoj tabli Da biste izvršili izbor na ekranu, koristite funkciju dodirivanja. ● Koristite prst da biste dodirnuli objekat na ekranu da biste napravili izbor. Dvaput dodirnite stavku da biste je otvorili. Zumiranje primicanjem dva prsta Zumiranje primicanjem dva prsta omogućava vam da uveličate ili smanjite slike ili tekst. 36 ● Umanjite postavljanjem dva razdvojena prsta na ekranu, a zatim ih spojite. ● Uvećajte postavljanjem dva spojena prsta na ekranu, a zatim ih razdvojte.
Rotiranje (samo na odabranim modelima) Rotiranje vam omogućava da okrećete stavke poput fotografija. ● Postavite kažiprst leve ruke na objekat koji želite da rotirate. Pomoću desne ruke pređite kažiprstom prevlačenjem od 12 do 3 časa. Da biste rotirali u suprotnom smeru, pomerajte kažiprst zdesna nagore. NAPOMENA: Rotacija je namenjena specifičnim aplikacijama gde možete manipulisati objektom ili slikom. Rotacija ne mora biti funkcionalna za sve aplikacije.
Prevlačenje sa leve ivice Prevlačenjem sa leve ivice otkrivaju se otvorene aplikacije, tako da možete brzo da pređete na neku od njih. ● Blago prevucite prstom ka unutra sa leve ivice ekrana da biste se prebacivali između aplikacija. Bez podizanja prsta, prevucite nazad ka levoj ivici da biste prikazali sve otvorene aplikacije. Prevlačenje sa gornje i donje ivice Prevlačenjem sa gornje ivice ili donje ivice prikazuju se opcije za aplikacije koje vam omogućavaju da prilagodite aplikacije.
Korišćenje tastature i miša Pomoću tastature i miša možete da kucate, birate stavke, pomerate prikaz i vršite iste funkcije kao i pomoću dodirnih poteza. Tastatura vam omogućava i korišćenje akcijskih i interventnih tastera za izvršavanje posebnih funkcija. SAVET: Taster sa Windows logotipom na tastaturi vam omogućava da se brzo vratite na početni ekran iz otvorene aplikacije ili sa radne površine operativnog sistema Windows. Kada ponovo pritisnete Windows taster, vratićete se na prethodni ekran.
Ikona Taster Opis f1 Otvara meni „Pomoć i podrška“, koji sadrži uputstva, informacije o računaru i operativnom sistemu Windows, odgovore na pitanja i ažuriranja za računar. Meni „Pomoć i podrška“ obezbeđuje i automatizovane alatke za rešavanje problema i pristup podršci. f2 Postepeno smanjuje osvetljenost ekrana sve dok držite pritisnut taster. f3 Postepeno povećava osvetljenost ekrana sve dok držite pritisnut taster. f4 Prebacuje sliku između uređaja za prikaz koji su povezani sa sistemom.
Korišćenje integrisane numeričke tastature Računar sadrži integrisanu numeričku tastaturu, a podržava i opcionalnu spoljašnju numeričku tastaturu, odnosno opcionalnu spoljašnju tastaturu koja sadrži numeričku tastaturu. Više informacija o integrisanoj numeričkoj tastaturi potražite u odeljku Tasteri na stranici 15. Komponenta num lock taster Opis Kontroliše funkcije integrisane numeričke tastature.
6 Upravljanje napajanjem Računar može da radi na baterije ili da koristi spoljašnje napajanje. Kad se računar napaja samo preko baterije i izvor naizmenične struje nije dostupan za punjenje baterije, važno je nadgledati i štedeti napunjenost baterije. Vaš računar podržava optimalni plan napajanja za upravljanje načinom na koji računar koristi i štedi energiju kako biste mogli da balansirate performanse računara sa uštedom energije.
NAPOMENA: Ukoliko ste zadali lozinku pri buđenju računara, morate uneti svoju lozinku za Windows pre nego što se na računaru ponovo prikaže ekran. Ručno pokretanje i izlazak iz stanja hibernacije (samo na pojedinim modelima) Možete da omogućite korisnicima da pokreću hibernaciju, kao i da promenite druge postavke napajanja i vremenska ograničenja u okviru opcija napajanja. 1. Na početnom ekranu otkucajte opcije napajanja, a zatim izaberite stavku Opcije napajanja. 2.
Napajanje pomoću baterije Kada je baterija napunjena, a računar nije povezan na spoljašnje napajanje, računar se napaja iz baterije. Ako računar ima napunjenu bateriju, a sa računarom nije povezan adapter naizmenične struje, računar automatski prelazi na baterijsko napajanje i smanjuje osvetljenost ekrana da bi uštedeo bateriju. Kada računar ne radi i isključen je sa spoljašnjeg napajanja, baterija u računaru se polako prazni.
HP Support Assistant (HP pomoćnik za podršku) obezbeđuje sledeće alatke i informacije o bateriji: ● Testiranje baterije ● Informacije o tipu baterije, specifikacijama, radnom veku i kapacitetu Ušteda energije baterije Saveti za uštedu energije i produžavanje radnog veka baterije: ● Smanjite osvetljenost ekrana. ● U okviru stavke „Opcije napajanja“ izaberite postavku Ušteda energije. ● Uklonite zamenljivu bateriju iz računara ako se neće koristiti ili puniti u periodu dužem od 2 sedmice.
Otklanjanje niskog nivoa baterije kada računar ne može izaći iz hibernacije Kada računar nema dovoljno napajanja da izađe iz hibernacije, sledite ove korake: 1. Zamenite praznu zamenljivu bateriju napunjenom baterijom ili povežite adapter naizmenične struje sa računarom i spoljnim izvorom napajanja. 2. Pritisnite dugme za napajanje da biste izašli iz stanja hibernacije.
● Kada je pokrenut defragmentator diska na računarima sa unutrašnjim čvrstim diskovima ● Kada pravite rezervne kopije ili vršite oporavak Kada povežete računar sa spoljašnjim izvorom napajanja naizmeničnom strujom: ● Baterija počinje da se puni. ● Povećava se osvetljenost ekrana. ● Menja se izgled ikone merača napajanja na Windows radnoj površini. Kada računar isključite iz spoljašnjeg napajanja naizmeničnom strujom, doći će do sledećeg: ● Računar prelazi na napajanje iz baterije.
Osvežavanje sadržaja softvera pomoću funkcije Intel Smart Connect Technology (samo na pojedinim modelima) Kada je računar u stanju spavanja, Intel® Smart Connect Technology povremeno dovodi do toga da računar izađe iz stanja spavanja. Ako je dostupna mrežna veza, Smart Connect ažurira otvorene aplikacije kao što su prijemni poštanski sandučići, lokacije za društveno umrežavanje i stranice sa vestima, a zatim vraća računar u stanje spavanja.
Hybrid Graphics i AMD Dual Graphics (samo pojedini modeli) Pojedini računari su opremljeni funkcijom Hybrid Graphics ili funkcijom AMD Dual Graphics. NAPOMENA: Kako biste ustanovili da li je na vašem računaru instalirana funkcija Hybrid Graphics ili AMD Dual Graphics, pogledajte konfiguraciju grafičkog procesora za svoj notebook računar i Pomoć za softver.
7 Održavanje računara Veoma je važno da redovno održavate računar kako bi bio u optimalnom stanju. Ovo poglavlje sadrži informacije o poboljšanju performansi računara pokretanjem alatki kao što su „Defragmentator diska“ i „Čišćenje diska“, ako i zamenom čvrstog diska ili dodavanjem memorije. Takođe sadrži informacije o ažuriranju programa i upravljačkih programa, uputstva za čišćenje računara i savete za korišćenje računara na putovanju.
Ubrzo po završetku nekog od ovih događaja, HP 3D DriveGuard ponovo omogućava normalan rad čvrstog diska. NAPOMENA: Pošto solid state uređaji (SSD-ovi) nemaju pokretne delove, njima nije neophodna HP 3D DriveGuard zaštita. NAPOMENA: Čvrsti disk u primarnom ležištu za čvrsti disk ili u sekundarnom ležištu za čvrsti disk zaštićen je tehnologijom HP 3D DriveGuard. HP 3D DriveGuard ne štiti čvrsti disk koji se nalazi u opcionalnim uređajima za priključivanje ilije povezan sa USB portom.
Ažuriranje programa i upravljačkih programa HP preporučuje da ažurirate svoje programe i redovno vam dostavlja najnovije verzije. Ažuriranje može da reši određene probleme i obezbedi nove funkcije i opcije računara. Tehnologija se neprestano menja, a ažuriranje programa i upravljačkih programa omogućava računaru da koristi najnovije dostupne tehnologije. Na primer, starije grafičke komponente možda neće dobro raditi sa najnovijim softverom za igre.
Čišćenje bočnih strana ili poklopca Da biste očistili bočne strane ili poklopac, koristite mekanu mikrofiber krpu ili krpu od jelenske kože navlaženu nekim od prethodno navedenih rastvora za čišćenje ili upotrebite odgovarajuću maramicu za jednokratnu upotrebu. NAPOMENA: Kada čistite poklopac računara, koristite kružne pokrete da biste lakše uklonili prljavštinu i prašinu.
blizini eksplozivnih materija i na opasnim mestima. Ako niste sigurni koja pravila važe za korišćenje nekog uređaja, pre nego što ga uključite, pitajte da li je to dozvoljeno. ● Ako putujete u inostranstvo, poštujte sledeće smernice: ◦ Raspitajte se o carinskoj regulativi u pogledu računara za svaku zemlju ili region kroz koje prolazite. ◦ Proverite koji kabl za napajanje i adapter su potrebni za svako mesto gde planirate da koristite računar. Napon, frekvencija i konfiguracije priključaka se razlikuju.
8 Zaštita računara i informacija Bezbednost računara je neophodna za zaštitu poverljivosti, integriteta i dostupnosti vaših informacija. Standardna bezbednosna rešenja koja obezbeđuje operativni sistem Windows, HP aplikacije, Setup Utility (BIOS) koji nije deo Windows-a i drugi softver nezavisnih proizvođača mogu doprineti zaštiti računara od različitih rizika, kao što su virusi, crvi i drugi tipovi zlonamernog koda.
Postavljanje lozinki u operativnom sistemu Windows Lozinka Funkcija Lozinka korisnika Štiti pristup Windows korisničkom nalogu. Lozinka administratora Štiti pristup sadržaju računara na nivou administratora. NAPOMENA: ova lozinka ne može se koristiti za pristup sadržaju programa Setup Utility (BIOS). Postavljanje lozinki u programu Setup Utility (BIOS) Lozinka Funkcija Lozinka administratora ● Mora se uneti svaki put kada pristupate programu Setup Utility (BIOS).
Korišćenje softvera za internet bezbednost Kada računar koristite za pristup e-pošti, mreži ili internetu, vi ga možete izložiti računarskim virusima, špijunskom softveru i drugim pretnjama na mreži. Da biste zaštitili računar, softver za internet bezbednost koji uključuje antivirusne funkcije i funkcije zaštitnog zida može biti unapred instaliran na računaru u vidu probne ponude. Da biste imali stalnu zaštitu od najnovijih virusa i drugih bezbednosnih rizika, bezbednosni softver mora uvek da bude ažuran.
Instaliranje kritičnih bezbednosnih ispravki OPREZ: Microsoft® šalje upozorenja o kritičnim ispravkama. Da biste zaštitili računar od bezbednosnih upada i virusa, instalirajte sve kritične ispravke korporacije Microsoft odmah nakon prijema upozorenja. Možete da izaberete da se ažuriranja automatski instaliraju. Da biste promenili postavke, na početnom ekranu otkucajte c, a zatim izaberite stavku Kontrolna tabla.
3. Ubacite bravu bezbednosnog kabla u konektor za bezbednosni kabl na računaru (3), a zatim zaključajte bravu bezbednosnog kabla ključem. 4. Uklonite ključ i držite ga na bezbednom mestu.
9 Korišćenje sistema Setup Utility (BIOS) i HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) Setup Utility ili Basic Input/Output System (BIOS), kontroliše komunikaciju između svih uređaja ulaza i izlaza u sistemu (kao što su disk jedinice, ekran, tastatura, miš i štampač). Setup Utility (BIOS) uključuje postavke za tipove instaliranih uređaja, sekvence za pokretanje računara i količinu sistemske i proširene memorije.
Preuzimanje ažurne verzije BIOS-a OPREZ: da biste sprečili oštećenja računara ili neuspešno instaliranje, preuzimajte i instalirajte BIOS ispravku samo kada je računar povezan sa pouzdanim spoljnim napajanjem preko adaptera naizmenične struje. Nemojte preuzimati ili instalirati ažurnu BIOS verziju dok računar radi na baterijsko napajanje, dok je u opcionom uređaju za priključivanje ili je povezan na opcioni izvor napajanja.
Korišćenje alatke HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) HP PC Hardware Diagnostics predstavlja Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) koji vam omogućava da pokrenete dijagnostičke testove da biste utvrdili da li hardver računara ispravno funkcioniše. Alatka se pokreće izvan operativnog sistema da bi se kvarovi hardvera izolovali od problema do kojih možda dovodi operativni sistem ili druge softverske komponente. Da biste pokrenuli HP PC Hardware Diagnostics UEFI: 1.
10 Pravljenje rezervnih kopija, obnavljanje i oporavak podataka Ovo poglavlje sadrži informacije o sledećim procesima: ● Kreiranje medijuma za spasavanje i rezervnih kopija ● Vraćanje sistema u prethodno stanje i oporavak Kreiranje medijuma za spasavanje i rezervnih kopija 1. Pošto ste uspešno podesili računar, kreirajte HP medijum za oporavak. U ovom koraku kreiraćete HP particiju za oporavak na računaru.
● Ako računar ne sadrži integrisanu optičku disk jedinicu sa mogućnostima DVD pisača, a želeli biste da kreirate DVD medijum za oporavak, za kreiranje diskova za oporavak možete da upotrebite opcionalnu spoljašnju disk jedinicu (kupuje se posebno) ili možete nabaviti diskove za oporavak računara od podrške. Pogledajte brošuru Telefonski brojevi širom sveta koju ste dobili uz računar. Kontakt informacije možete takođe naći i na veb lokaciji kompanije HP. Idite na http://www.hp.
● Ako želite da oporavite originalne fabričke particije i sadržaj računara, možete odabrati opciju „Oporavak sistema“ sa HP Recovery particije (samo na pojedinim modelima) ili upotrebiti HP Recovery medijum koji ste kreirali. Više informacija potražite u odeljku Oporavak pomoću programa HP Recovery Manager na stranici 65. Ako još niste kreirali medijum za oporavak, pogledajte odeljak Kreiranje HP medijuma za oporavak na stranici 63.
VAŽNO: Program HP Recovery Manager ne obezbeđuje automatski rezervnu kopiju vaših ličnih podataka. Napravite rezervnu kopiju svih ličnih podataka koje želite da sačuvate pre oporavka. Korišćenje HP particije za oporavak (samo na pojedinim modelima) HP particija za oporavak (samo na pojedinim modelima) vam omogućava da oporavite sistem ili izvršite oporavak smanjene slike bez potrebe za diskovima za oporavak ili USB fleš diskom za oporavak.
Uklanjanje HP particije za oporavak (samo na pojedinim modelima) Program HP Recovery Manager omogućava vam da uklonite HP particiju za oporavak kako biste oslobodili prostor na čvrstom disku. VAŽNO: Kada uklonite HP particiju za oporavak, više ne možete da koristite opciju osvežavanja operativnog sistema Windows niti opciju za uklanjanje svega i ponovno instaliranje operativnog sistema Windows. Pored toga, nećete moći da izvršite oporavak sistema ili oporavak umanjene slike sa HP particije za oporavak.
11 Specifikacije Ulazno napajanje Informacije o napajanju, koje su date u ovom odeljku, mogu biti od pomoći ako planirate da putujete u inostranstvo sa računarom. Računar radi na jednosmernu struju, koja se može dobiti od izvora napajanja naizmeničnom ili jednosmernom strujom. Naizmenični napon napajanja mora da bude 100–240 V, 50–60 Hz.
Radno okruženje Faktor Merenje SAD Kada je računar uključen 5 °C do 35 °C 41 °F do 95 °F Neoperativna od -20 °C do 60 °C od -4 °F do 140 °F Kada je računar uključen od 10% do 90% od 10% do 90% Neoperativna 5% do 95% 5% do 95% Temperatura Relativna vlažnost (bez kondenzacije) Maksimalna nadmorska visina (bez pritiska) Kada je računar uključen -15 m do 3.048 m -50 stopa do 10.000 stopa Neoperativna od -15 m do 12.192 m od -50 ft do 40.
12 Elektrostatičko pražnjenje Elektrostatičko pražnjenje je oslobađanje statičkog elektriciteta kada dva predmeta dođu u dodir – na primer, šok koji osetite kada hodate preko tepiha i dodirnete metalnu kvaku na vratima. Pražnjenje statičkog elektriciteta sa prstiju ili drugih elektrostatičkih provodnika može da ošteti elektronske komponente.
Indeks W Windows Istorija datoteka 64 obnavljanje datoteka 64 referentna tačka za obnavljanje sistema 63 Windows lozinke 56 WLAN antene, identifikovanje 11 WLAN mreža u preduzeću 22 WLAN nalepnica 17 WLAN uređaj 17, 20 A Adapter naizmenične struje 8, 9 adapter naizmenične struje, testiranje 47 aerodromski bezbednosni uređaji 50 akcijski taster za pozadinsko osvetljenje tastature, prepoznavanje 40 akcijski tasteri bežična veza 40 identifikovanje 15 isključivanje zvuka 40 menjanje slike na ekranu 40 pojačavan
HP medijum za oporavak kreiranje 63 oporavak 66 HP particija za oporavak oporavak 66 uklanjanje 67 HP PC Hardware Diagnostics (UEFI) korišćenje 62 preuzimanje 62 HP Recovery Manager ispravljanje problema pri pokretanju 66 pokretanje 66 I informacije o bateriji, pronalaženje 44 informacije o propisima nalepnica sa propisima 17 nalepnice certifikata bežične veze 17 instaliranje brava opcionalnog bezbednosnog kabla 58 kritične bezbednosne ispravke 58 integrisana numerička tastatura, identifikovanje 41 integris
sistem 65 USB fleš disk 66 oporavak prvobitnog sistema 65 oporavak sistema 65 oporavak smanjene slike 66 optička disk jedinica, identifikovanje 25 optička disk jedinica, prepoznavanje 6, 8 otvori za vazduh, prepoznavanje 8, 9, 16 P particija za oporavak uklanjanje 67 podešavanje WLAN mreže 21 podešavanje internet veze 21 podržani diskovi oporavak 63 poklopac za bateriju, prepoznavanje 16 pokret dodirne table za pomeranje 31 pokret dodirne table za rotiranje 33 pokreti dodirne table pomeranje 31 rotiranje 33
utikači audio-izlaz (slušalice)/audioulaz (mikrofon) 6, 7, 25 mreža 8, 9 RJ-45 (mrežni) 8, 9 V Veb kamera prepoznavanje 11, 25 veb kamera korišćenje 25 Veb kamera, prepoznavanje video 27 vrhu vrh 12 Z Zabavne aktivnosti 2 zaštitni zid 57 Zona dodirne table, prepoznavanje 12 zvučnici povezivanje 26 prepoznavanje 14, 25 74 Indeks 25