ČESKY Úvod Software pro zpracování, prohlížení a úpravy snímků typu RAW Stručný obsah Digital Photo Professional Základní operace 1 2 3 4 5 Verze 3.14 Návod k použití Obsah tohoto návodu k použití DPP je zkratka pro Digital Photo Professional. Obrazovky použité v pokynech pro základní operace v tomto návodu pocházejí ze systému Windows 7, přičemž v některých částech jsou použity obrazovky z dalších verzí systému Windows. označuje postup výběru z nabídky.
Úvod Úvod Program Digital Photo Professional (dále označovaný jen jako „DPP“) je vysoce výkonný software pro fotoaparáty EOS určený pro zpracování, prohlížení a úpravy snímků typu RAW. Existuje obecný názor, že zpracování snímků typu RAW je v porovnání s běžnými snímky typu JPEG složité, pomocí programu DPP však můžete provádět pokročilé úpravy a tisknout snímky typu RAW snadno.
Hlavní funkce programu DPP Dále jsou popsány hlavní činnosti, které můžete provést u snímků stažených do počítače.
Stručný obsah Úvod Stahování snímků do počítače Stahování snímků propojením fotoaparátu a počítače str. 7 Stahování snímků pomocí čtečky karet str. 9 Zobrazení a kontrola snímků typu RAW Rychlé zvětšení částí snímku str. 11 Řazení snímků (zaškrtávací značky, hodnocení) str. 18, str. 19 Zobrazení snímku typu RAW a snímku typu JPEG pořízených současně jako jeden snímek str. 22 Zobrazení přehledu miniatur snímků s vysokým rozlišením str.
1 Základní operace Úvod V této kapitole je popsán postup základních operací – od stažení snímků pořízených fotoaparátem do počítače po označení, úpravy, uložení a tisk staženého snímku typu RAW. Stručný obsah Spuštění programu DPP............................................ 6 Zobrazení hlavního okna .............................................. 6 Základní operace Stahování snímků do počítače .................................. 7 Stažení snímků pomocí čtečky karet............................
Spuštění programu DPP Dvakrát klikněte na ikonu na ploše. Dvakrát klikněte Úvod Zobrazení hlavního okna V hlavním okně můžete pomocí karet vybrat okno [Folder/Složka] nebo okno [Collection/Výběr snímků]. V okně [Folder/Složka] se zobrazují snímky ve složkách v počítači, zatímco v okně [Collection/Výběr snímků] (str. 36) najdete dohromady seskupené snímky náhodně vybrané uživatelem z jedné či více složek. Pokud nebude uvedeno jinak, bude okno [Folder/Složka] od tohoto okamžiku popisováno jako hlavní okno.
Stahování snímků do počítače Spojte fotoaparát a počítač dodaným kabelem a stáhněte snímky uložené na paměťové kartě vložené ve fotoaparátu. Ke stažení snímku spusťte software fotoaparátu „EOS Utility“ z programu DPP a použijte tento software. EOS Utility (zobrazené položky se liší v závislosti na připojeném fotoaparátu) Úvod Stručný obsah 1 Vyberte cílové umístění pro uložení snímků. Vyberte cílové umístění pro uložení v oblasti složek v levé části hlavního okna.
4 Klikněte na tlačítko [Main Window/Hlavní okno]. Výhody programu EOS Utility z hlediska stahování snímků Použití nástroje EOS Utility pro stahování snímků usnadňuje uspořádání snímků při stažení, seřazení a uložení do složek podle data. Zobrazí se hlavní okno nástroje EOS Utility. 5 Úvod Stáhněte snímky. Klikněte Nástroj EOS Utility nelze spustit v okně [Collection/Výběr snímků] (str. 6, str. 36). Po spuštění nástroje EOS Utility z programu DPP nelze použít následující funkce.
Stažení snímků pomocí čtečky karet Snímky můžete do počítače stáhnout také pomocí čtečky karet od jiného výrobce. 3 Zobrazte snímky stažené do počítače. Ve složce [DCIM] zkopírované na plochu vyberte složku obsahující pořízené snímky. 1 Vložte paměťovou kartu do čtečky karet.
Zobrazení snímku Snímky stažené do počítače se zobrazí jako seznam miniatur v hlavním okně. Dvojitým kliknutím na snímek jej otevřete v okně pro úpravy a zobrazíte jej ve větší velikosti. Zobrazení snímků jako miniatur v hlavním okně Hlavní okno Změna velikosti miniatur snímků Velikost miniatur snímků zobrazených v hlavním okně můžete změnit a zobrazit je s připojenými informacemi o snímku. Úvod Stručný obsah Vyberte nabídku [View/Zobrazit] požadovaná položka.
Zvětšení a zobrazení snímku v okně pro úpravy Zvětšení a zobrazení určité oblasti snímku Úvod Dvakrát klikněte na oblast, kterou chcete zvětšit. Stručný obsah Dvakrát klikněte Dvakrát klikněte Zobrazí se okno pro úpravy. 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Okno pro úpravy Paleta nástrojů Oblast, na kterou jste dvakrát kliknuli, se zvětší na 100 % (skutečná velikost pixelů). Když chvíli počkáte, zobrazení se projasní. Opakovaným dvojitým kliknutím vrátíte zpět úplné zobrazení.
Úpravy snímku Můžete provádět různé úpravy snímku, jako jsou úprava jasu nebo změna stylu Picture Style snímku, pomocí palety nástrojů v okně pro úpravy. Snímek lze snadno obnovit do původního nastavení tlačítkem [ ] i po provedení špatné úpravy. Vyzkoušejte různé úpravy. Jako příklad zde uvádíme postup pro úpravu jasu snímku.
Uložení snímku Pokud provedete zde popsanou operaci uložení, můžete do snímku typu RAW uložit veškerý obsah úprav (recepturu) provedených pomocí palety nástrojů. Klikněte na položky [File/Soubor] [Save/Uložit]. Obsah úprav (receptura) je uložen do snímku. Úvod Uložení V programu DPP lze podle potřeby provést následující typy uložení. Podrobné informace o jednotlivých způsobech uložení najdete dále v kapitole 2. Save (Uložit) (str.
Tisk snímku Snímky lze vytisknout pomocí tiskárny. Jako příklad je zde popsán postup tisku jednoho snímku na jeden list papíru. 1 Ukončení programu DPP Úvod V hlavním okně klikněte na položky [File/Soubor] [Exit/Konec]. Stručný obsah Klikněte na položky [File/Soubor] [Print/Tisk]. 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Otevře se dialogové okno tiskárny s nastavením tisku. 2 Zpracování velkého počtu snímků Začněte tisknout.
2 Pokročilé operace Úvod V této kapitole jsou popsány činnosti určené pro pokročilejší uživatele – od efektivní kontroly snímků po různé způsoby úprav snímku, tisk snímku typu RAW pomocí tiskárny Canon a řazení snímků. Efektivní kontrola/třídění snímků.............................. 16 Seřazení snímků........................................................ 18 Připojení zaškrtávacích značek ............................. 18 Nastavení hodnocení.............................................
Efektivní kontrola/třídění snímků Snímky zobrazené v hlavním okně jako miniatury lze zvětšit a každý z nich efektivně zkontrolovat. Můžete připojit zaškrtávací značky a roztřídit snímky do pěti skupin. 1 Zobrazte okno rychlého zaškrtnutí. Klikněte na tlačítko [Quick check/Rychlé zaškrtnutí]. 3 Dvakrát klikněte na oblast, kterou chcete zvětšit. Úvod Stručný obsah Dvakrát klikněte 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Zobrazí se okno rychlého zaškrtnutí.
Úvod Užitečné funkce v okně rychlého zaškrtnutí Kontrola pouze vybraných snímků V okně rychlého zaškrtnutí můžete také zkontrolovat pouze vybrané snímky. Stačí vybrat požadované snímky ze skupiny snímků zobrazených v hlavním okně a provést krok 1. Přepínání mezi snímky pomocí klávesnice Mezi snímky můžete přepínat stisknutím klávesy <> nebo <>.
Úvod Nastavení hodnocení Seřazení snímků Můžete třídit snímky připojením zaškrtávacích značek nebo nastavením hodnocení (udávaného symboly [ ]) podle objektů nebo motivů. Zobrazte snímek, jemuž chcete přiřadit hodnocení, a klikněte na libovolný ze symbolů [ ]. Připojení zaškrtávacích značek Vybraná zaškrtávací značka se zobrazí v levé horní části okna. 1 2 3 4 5 Základní operace Zobrazte snímek, k němuž chcete připojit zaškrtávací značku, a klikněte na libovolné z tlačítek [ ] až [ ].
Úvod Nastavení hodnocení v hlavním okně Seřazení snímků v hlavním okně Snímky můžete třídit připojením zaškrtávacích značek nebo nastavením hodnocení (udávaného symboly [ ]) podle objektů nebo motivů také v hlavním okně. Připojení zaškrtávacích značek v hlavním okně Vyberte snímky, kterým chcete přiřadit hodnocení, a klikněte na libovolný ze symbolů [ ] na panelu nástrojů.
Úvod Výběr více snímků v hlavním okně Klikněte na požadované snímky a současně podržte klávesu . Chcete-li vybrat více po sobě jdoucích snímků, klikněte na první snímek, poté na poslední a současně podržte klávesu . Zobrazení více miniatur v hlavním okně Velké množství snímků můžete zobrazit nastavením malé velikosti miniatur snímků (str. 10).
Položka nabídky Sort (Seřadit) Popis Volné uspořádání Úvod Přetáhněte snímek do požadovaného umístění. Rating: ascending order (Hodnocení: vzestupné pořadí) Snímky jsou seřazeny v pořadí od snímků s nejmenším počtem symbolů [ ]. Stručný obsah Rating: descending order (Hodnocení: sestupné pořadí) Snímky jsou seřazeny v pořadí od snímků s největším počtem symbolů [ ]. Základní operace File name (Název souboru) Snímky jsou seřazeny podle názvu souboru v alfanumerickém pořadí (0 až 9 A až Z).
Úvod Zobrazení snímku typu RAW a snímku typu JPEG jako jeden snímek Můžete zobrazit a zpracovat snímek typu RAW a snímek typu JPEG pořízené současně jako jeden snímek. Lze tak především snížit na polovinu počet snímků zobrazených v hlavním okně a také zjednodušit kontrolu velkého počtu snímků pořízených současně. 1 2 Klikněte na položky [Tools/Nástroje] [Preferences/ Předvolby].
Úvod Zvýšení kvality snímku v hlavním okně Vytvořte novou miniaturu snímku pro hlavní okno a uložte ji do jednotlivých snímků. Kvalita snímků v hlavním okně se zvýší a snímky se budou vykreslovat rychleji. Vyberte všechny snímky a pak klikněte na položky [File/Soubor] [Add thumbnail to image and save/ Přidat miniaturu do snímku a uložit]. Zobrazení informací o snímku snímek, u kterého chcete zkontrolovat 1 Vyberte informace o snímku. 2 Klikněte na tlačítko [Info/Informace].
3 Vyberte kartu a zkontrolujte informace. Karta [Shooting Information/ Informace o snímku] Karta [Metadata] Informace o snímku se zobrazují na kartě [Shooting Information/ Informace o snímku], zatímco informace IPTC* připojené ke snímku po jeho pořízení se zobrazují na kartě [Metadata]. Informace IPTC* zahrnují další poznámky ke snímkům, jako jsou například popisky, informace o autorovi nebo místo fotografování.
Barva snímku se upraví podle bodu, který jste vybrali jako standard pro bílou barvu. Pokud kliknete na jiný bod na snímku, bude vyvážení bílé opět upraveno. Chcete-li funkci vyvážení bílé kapátkem ukončit, klikněte pravým tlačítkem myši nebo znovu klikněte na tlačítko [ ]. Úvod Úprava kontrastu Můžete upravit také modulaci a stupeň kontrastu. Posunutím jezdce směrem doprava zvýšíte kontrast snímku, posunutím jezdce směrem doleva kontrast snížíte.
Změna tónu barvy a saturace barev Upravit můžete také tón pleti a celkovou saturaci barev. Je-li nastaven styl Picture Style (str. 26) [Monochrome/Černobílý], položky [Color tone/Tón barvy] a [Color saturation/Saturace barev] se změní na položky [Filter effect/Efekt filtru] a [Toning effect/Efekt tónování] (tato stránka). Vrátí snímek zpět do původního nastavení Úvod Úprava černobílého snímku Je-li styl Picture Style (str.
Filter effect (Efekt filtru):Vytvoří snímek, kde je na stejné černobílé fotografii zvýrazněna bílá barva mraků a zelená barva stromů. Filtr None (Žádný) Yellow (Žlutý) Příklad efektu Běžný černobílý snímek bez efektu filtru. Modrá obloha je reprodukována přirozeněji a bílé mraky jsou jasněji vykresleny. Orange (Oranžový) Modrá obloha bude o něco tmavší. Jas zapadajícího slunce se ještě zvýší. Red (Červený) Modrá obloha bude zcela tmavá. Podzimní listí se zobrazí jasně a zářivě.
Vyberte v seznamu možnost [Sharpness/Ostrost] a proveďte nastavení. Vrátí snímek zpět do původního nastavení Podrobné nastavení ostrosti snímku Vyberte v seznamu možnost [Unsharp mask/Maska pro doostření] a proveďte nastavení.
Automatické úpravy jasu a barev (funkce Tone Curve Assist (Asistent tonální křivky)) Chcete-li snímek upravit na snímek v požadované standardní kvalitě, můžete provést automatickou úpravu tonální křivky snímku (str. 146). Stupeň automatických úprav můžete vybrat z hodnot „Standard“ (Standardní) a „High“ (Vysoký). Klikněte na kartu [RGB] a klikněte na požadované tlačítko automatických úprav. Standard (Standardní): Standardní automatické úpravy. Vhodné pro většinu snímků.
Efektivní úpravy Úpravy v okně pro úpravy snímku Jsou zkombinovány zobrazení miniatur a okno pro úpravy a snímky lze efektivně upravovat, zatímco je možné rychle přepínat mezi upravovanými snímky. Snímky, které chcete upravit, je nutné předem vybrat v hlavním okně. 3 Upravte snímek. Změňte velikost Okno pro úpravy Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace V hlavním okně vyberte snímky, které chcete upravit. 1 2 Přepněte do okna pro úpravy snímku.
4 Dvakrát klikněte na oblast, kterou chcete zvětšit. Úvod Pro zobrazení snímku v jiném poměru zvětšení než 100 % Klikněte na možnost [50% view/50% zobrazení] nebo [200% view/200% zobrazení] na panelu nástrojů. Dvakrát klikněte Způsob zobrazení palety nástrojů můžete změnit (str. 94). Poměr zvětšení lze změnit dvojitým kliknutím (str. 93). V okně pro úpravy snímku lze vybrat snímky pouze z jediné složky.
Úvod Změna zobrazení miniatur na vodorovné zobrazení Klikněte na položky [View/Zobrazit] [Change thumbnail position/Změnit umístění miniatur]. Seskupení a úpravy snímků v okně Collection (Výběr snímků) V okně [Collection/Výběr snímků] je možné seskupit jakékoli náhodně vybrané snímky za účelem prohlížení, porovnání a úprav. Můžete seskupit snímky z několika složek nebo jen z jediné složky. Tímto způsobem je možné s nimi efektivně pracovat.
2 Vyberte kartu [Collection/Výběr snímků]. Vybrané snímky se zobrazí v okně [Collection/Výběr snímků]. 3 Zkontrolujte zobrazené snímky v okně [Collection/Výběr snímků]. Úvod Odebrání snímků z okna [Collection/Výběr snímků] Odebrání náhodně vybraných snímků Vyberte snímky, které chcete z okna [Collection/Výběr snímků] odebrat, a v nabídce [File/Soubor] zvolte příkaz [Remove from collection/Odebrat z výběru snímků].
Výřez a úprava úhlu natočení snímku Můžete oříznout pouze požadovanou část snímku nebo můžete změnit kompozici snímku tak, aby se snímek vyfotografovaný na šířku stal snímkem na výšku. Před výřezem snímku můžete také upravit úhel jeho natočení. Pokud vyberete pro položku [Aspect ratio/Poměr stran] možnost [Circle/Kruh], oblast vně stanoveného rozsahu je pouze zakryta černou maskou a snímek nebude oříznut. Vyberte snímek, který chcete oříznout. 1 2 Otevřete okno pro výřez a úpravu úhlu.
4 Vyberte poměr stran a tažením zvolte oblast výřezu. Zrušení Vyberte poměr výřezu Přetáhněte oblast výřezu 5 Kliknutím na tlačítko [OK] se vraťte do hlavního okna. V oříznutém snímku se zobrazí rámeček oblasti výřezu (str. 129). V okně pro úpravy nebo v okně pro úpravy snímku se snímek zobrazí jako oříznutý. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Rozsah výřezu lze přesunout přetažením.
Oříznuté snímky Oblast oříznutí můžete kdykoli vrátit do původního stavu Oříznutý snímek se zobrazí nebo vytiskne jako oříznutý. Avšak vzhledem k tomu, že snímek není ve skutečnosti oříznut, můžete se vždy vrátit k původnímu snímku kliknutím na tlačítko [Reset/Obnovit] v okně pro výřez a úpravu úhlu nebo provedením postupu „Vrácení úpravy snímku zpět“ (str. 43). Zobrazení oříznutého snímku v jednotlivých oknech • Hlavní okno: Ve snímku se zobrazí rámeček znázorňující oblast výřezu (str. 129).
Použití obsahu úprav u jiných snímků Můžete zkopírovat obsah úprav snímku (recepturu) provedených pomocí palety nástrojů a použít jej u jiných snímků. Je možné efektivně upravit více snímků úpravou jednoho snímku a použitím výsledků u více snímků pořízených v podobných podmínkách. Vyberte upravený snímek a pak klikněte na položky 1 [Edit/Úpravy] [Copy recipe to clipboard/Kopírovat recepturu do schránky]. Receptura bude zkopírována.
Úvod Uložení jako snímek typu JPEG nebo TIFF Chcete-li snímek typu RAW zobrazit, upravit a vytisknout pomocí jiného softwaru než DPP, převeďte jej na univerzálnější snímek typu JPEG nebo TIFF a uložte. Snímek se uloží jako samostatný snímek, takže snímek typu RAW zůstane nezměněn. 1 Vyberte snímek, který chcete převést. Klikněte na položky [File/Soubor] [Convert and 2 save/Převést a uložit].
Vrácení úpravy snímku zpět Tisk snímku Pomocí palety nástrojů jsou upraveny pouze podmínky zpracování snímku (str. 25 až str. 33), takže původní data snímku zůstanou beze změny. Také informace o oblasti výřezu snímku (str. 38) jsou jednoduše uloženy do snímku. Proto lze vrátit zpět jakékoli provedené úpravy uložené (str. 41) do snímku či informace o výřezu a obnovit stav při posledním uložení nebo při pořízení snímku.
1 Vyberte snímek, který chcete vytisknout. 2 Spusťte program EPP EX. 3 V okně EPP EX klikněte na položky [File/Soubor] [Preferences/Předvolby]. Úvod Stručný obsah Klikněte na položky [File/Soubor] [Plug-in printing/Tisk pomocí modulu plug-in] [Print with Easy-PhotoPrint EX/Tisk pomocí programu Easy-PhotoPrint EX]. 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Zobrazí se okno [Preferences/Předvolby].
5 Vyberte kartu [Advanced/Upřesnit], zaškrtněte možnost [Enable ICC Profile/Povolit profil ICC] a klikněte na tlačítko [OK]. 7 Vyberte typ papíru a pak klikněte na tlačítko [Layout/Print/Rozvržení/Tisk]. Úvod Stručný obsah Okno [Preferences/Předvolby] se zavře. počet listů k tisku a pak klikněte na položku 6 Zadejte [Select Paper/Výběr papíru].
Úvod Další informace Tisk až 1 000 snímků současně Můžete vytisknout až 1 000 snímků vybraných v programu DPP současně. Při tisku více než 1 000 snímků rozložte tisk do několika úloh. Barvy vytištěného snímku nesplňují vaše očekávání V okně programu EPP EX vyberte v nabídce [File/Soubor] příkaz [Preferences/Předvolby] a v okně [Preferences/Předvolby] klikněte na kartu [Advanced/Upřesnit] a zobrazte ji.
3 V okně EPP klikněte na položky [File/Soubor] [Preferences/Předvolby]. 5 Klikněte na kartu [Advanced/Upřesnit] a zkontrolujte, zda je zakázána funkce kompenzace snímku v programu EPP. Jestliže není zakázána, může znemožnit tisk snímků s věrnou reprodukcí barev. Zobrazí se okno [Preferences/Předvolby]. 4 V rozevíracím seznamu [Print Quality/Kvalita tisku] vyberte možnost [Quality Priority/Priorita kvality].
7 Zkontrolujte, zda je zakázána funkce kompenzace snímku, vyberte typ papíru a klikněte na tlačítko [Next/Další]. Pokud jsou políčka zaškrtnuta, zrušte zaškrtnutí kliknutím Klikněte Vyberte typ papíru Úvod Další informace Tisk až 1 000 snímků současně Můžete vytisknout až 1 000 snímků vybraných v programu DPP současně. Při tisku více než 1 000 snímků rozložte tisk do několika úloh.
Uspořádání snímků Tisk fotografií pomocí jiné tiskárny než inkoustové tiskárny Canon Můžete vytisknout jeden snímek na jeden list papíru. 1 Vyberte snímek, který chcete vytisknout. 2 Klikněte na položky [File/Soubor] [Print/Tisk]. Tato část obsahuje informace o tom, jak lze odstranit nežádoucí snímky, vytvořit složky pro ukládání snímků, přesunout nebo zkopírovat snímky a uspořádat snímky. Odstranění nepotřebného snímku Úvod Stručný obsah Mějte na paměti, že odstraněné snímky nelze obnovit.
Úvod Vytvoření složky pro uložení snímků Můžete vytvořit složku pro seřazení snímků. oblasti složek vyberte umístění, kde chcete novou 1 Vsložku vytvořit. Přesunutí snímků Snímky můžete přesunovat nebo kopírovat do samostatné složky a seřadit podle data pořízení nebo témat. Přetáhněte snímek, který chcete přesunout nebo zkopírovat. Přesunutí: Přetáhněte snímek a uvolněte jej v cílové složce. Zkopírování: Přetáhněte snímek při současném přidržení klávesy a v cílové složce jej uvolněte.
Úvod Přesunutí snímků ve složkách Můžete zkopírovat nebo přesunout složky obsahující snímky a seřadit snímky podle složek. Přetáhněte složku, kterou chcete přesunout nebo zkopírovat. Přesunutí: Přetáhněte složku a uvolněte ji v cílové složce. Zkopírování: Přetáhněte složku při současném přidržení klávesy a v cílové složce ji uvolněte. Registrace často používaných složek (registrace záložek) Často používané složky můžete zaregistrovat do záložek.
3 Pokročilé úpravy a tisk snímků Úvod V této kapitole jsou vysvětleny různé předvolby, včetně pokročilých úprav snímků, automatického vymazání prachových částic, různých tiskových funkcí pro tisk úloh a správy barev. Tyto informace jsou určeny pro uživatele, kteří umí pracovat se softwarem pro úpravy snímků jiného výrobce. Úpravy při porovnávání s původním snímkem ........... 53 Změna způsobu rozdělení okna ................................ 53 Úpravy porovnáním více snímků..............................
Úpravy při porovnávání s původním snímkem Můžete zobrazit verzi snímku před a po úpravě ve stejném okně, provádět úpravy a současně kontrolovat výsledky úprav. Změna způsobu rozdělení okna Můžete změnit zobrazení snímku na jeden snímek rozdělený na dva. 1 V okně pro úpravy klikněte na položky [View/Zobrazit] [Before/after comparison/Porovnání před/po]. Úvod V okně pro úpravy klikněte na položky [View/Zobrazit] [Display mode/Režim zobrazení] [Split single image/ Rozdělit jeden snímek].
Zobrazení oblasti mimo nastavený rozsah jako indikátor upozornění (Upozornění Světlo/stín) Můžete nastavit indikátor upozornění pro části s příliš vysokým jasem i části s příliš vysokými stíny, což je efektivní při kontrole jasných a tmavých oblastí a předcházení nadbytečným úpravám snímku. Pokud oblast snímku překročila nastavený rozsah, můžete zobrazit část s příliš vysokým jasem červeně a část s příliš vysokými stíny modře. na položky [Tools/Nástroje] 1 Klikněte [Preferences/Předvolby].
Provádění pokročilých úprav V této části je vysvětleno použití funkce pokročilých úprav na paletě nástrojů v okně pro úpravy. Jsou zde popsány úpravy prováděné pomocí pokročilých funkcí palet nástrojů [RAW] a [RGB] a také funkce palet nástrojů [NR/ALO/Potlačení šumu/ALO] a [LENS/OBJEKTIV]. Úprava vyvážení bílé pomocí teploty barvy Vyvážení bílé lze nastavit pomocí číselné hodnoty teploty barvy.
Úvod Úpravy dynamického rozsahu Upravit lze také dynamický rozsah (rozsah gradace) snímku od tmavých bodů po světlé. Nastavení jasu stínů/světel Na snímku můžete nastavit jas stínů a světel. Nastavením stínů a světel na snímku s omezeným jasem můžete omezit efekty oříznutí ve stínech a světlech.
Úpravy tonální křivky Jas, kontrast a barvu konkrétní oblasti lze upravit změnou tonální křivky (str. 146). 1 Na paletě nástrojů vyberte kartu [RGB]. 2 Vyberte režim tonální křivky a metodu interpolace. 3 Úvod Proveďte úpravy.
Příklad operace s tonální křivkou Střední tóny budou světlejší Střední tóny budou tmavší Úvod Použití souboru stylu Picture Style Soubor stylu Picture Style je soubor rozšířených funkcí stylu Picture Style. Prostřednictvím programu DPP lze pro snímky typu RAW použít soubory stylu Picture Style, které jste stáhli z webu společnosti Canon a které jsou určeny pro různé scény, nebo soubory stylu Picture Style vytvořené pomocí programu Picture Style Editor.
Úvod Paleta nástrojů RGB Pomocí palety nástrojů můžete upravit snímky přepínáním mezi kartami [RAW], [RGB], [NR/ALO/Potlačení šumu/ALO] a [LENS/OBJEKTIV] podle toho, jaké úpravy chcete provést. Funkce palety nástrojů [RGB], například zde vysvětlená úprava tonální křivky, kterou lze upravovat snímky typu RAW, jsou stejné jako u běžného softwaru pro úpravu snímků.
Použití funkce Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) Pokud je výsledek snímání tmavý nebo má nízký kontrast, použitím funkce Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) automaticky opravíte jas a kontrast, a tím získáte lepší snímek. Nastavení pořízených snímků lze také změnit pomocí funkce Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu), kterou je fotoaparát vybaven.
Potlačení šumu Můžete redukovat šum vzniklý na snímcích typu RAW pořízených v noci nebo s vysokou citlivostí ISO. [NR] je zkratka pro „noise reduction“ (potlačení šumu). okně pro úpravy nebo v okně pro úpravy snímku 1 Vvyberte na paletě nástrojů kartu [NR/ALO/Potlačení šumu/ALO]. 2 Klikněte na tlačítko [NR Preview/Náhled NR]. 4 Klikněte na tlačítko [Apply/Použít]. U snímku bude použita potlačení šumu a snímek se znovu zobrazí.
Oprava aberace objektivu Můžete snadno provádět opravy poklesů periferního osvětlení, zkreslení objektů a rozmazání barev způsobených fyzikálními charakteristikami objektivu nebo mírně přetrvávající aberací. Je nutné upozornit, že lze opravit pouze snímky typu RAW, které byly pořízeny pomocí kompatibilních fotoaparátů a objektivů uvedených v následující části. Snímky typu JPEG nebo TIFF nelze opravit.
Úvod Objektivy typu EF-S Objektivy se zoomem EF16-35mm f/2.8L USM EF16-35mm f/2.8L II USM*3 EF-S60mm f/2.8 Macro USM EF-S10-18mm f/4.5-5.6 IS STM*3 EF16-35mm f/4L IS USM*3 EF17-35mm f/2.8L USM EF-S10-22mm f/3.5-4.5 USM EF-S15-85mm f/3.5-5.6 IS USM*3 EF17-40mm f/4L USM EF20-35mm f/3.5-4.5 USM EF-S17-55mm f/2.8 IS USM EF-S17-85mm f/4-5.6 IS USM EF24-70mm f/2.8L USM EF24-70mm f/2.8L II USM*3 EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM*3 EF-S18-55mm f/3.5-5.6 EF24-70mm f/4L IS USM*3 EF24-85mm f/3.5-4.
Provádění úprav Opravy můžete provádět v případě jakékoli z následujících čtyř aberací, a to buď jednotlivě, nebo najednou. Peripheral illumination (Periferní osvětlení) Chromatic aberration (Chromatická vada) (rozptyl barev, který se projevuje na okrajích snímku) Color blur (Rozmazání barev) (modré nebo červené barevné šmouhy, které se občas objeví na okrajích osvětlené oblasti snímku) Distortions (Zkreslení) 3 Zaškrtněte položky, které chcete opravit.
Pro snímky pořízené pomocí objektivu EF8–15mm f/4L USM Fisheye se po výběru možnosti [Emphasize Linearity/Zdůraznit linearitu] v seznamu [Effect/Efekt] zobrazí také posuvník pro jemné doladění. Nastavte rozsah opravy pro zkreslující aberaci pomocí posuvníku úpravy a poté nastavte posuvník pro jemné doladění, je-li vyžadována ještě další úprava. Pokud se zobrazí seznam pro výběr nástavce, vyberte v něm nástavec, který byl nasazen při pořizování snímku.
Emphasize Distance (Zdůraznit vzdálenost) Tato možnost zajišťuje převod snímku na snímek s „ekvidistantní projekcí“. Tento způsob projekce zachovává vztahy, pokud jde o vzdálenost. Ekvidistantní projekce zobrazuje vzdálenost ve stejné vzdálenosti na libovolném místě od středu k okraji. Zejména při fotografování nebeského tělesa, jako je nebeská klenba, jsou stejné výšky nad horizontem (deklinace) zachyceny ve stejné výšce.
Informace o jezdci Shooting Distance Information (Informace o vzdálenosti při snímání) Při opravách snímků typu RAW pořízených pomocí fotoaparátů uvedených v tabulce níže, pokud byla informace o vzdálenosti při snímání uložena do příslušného snímku, se jezdec automaticky nastavuje podle informací o vzdálenosti při snímání uložených do příslušného snímku.
Úvod Oprava více snímků současně V hlavním okně vyberte více snímků, které chcete opravit. Kliknutím na tlačítko [Tool Palette/Paleta nástrojů] (str. 127) na panelu nástrojů zobrazte paletu nástrojů. Pokud provádíte postupy oprav (str. 65) se zobrazenou paletou nástrojů, můžete použít stejné opravy pro všechny snímky vybrané v hlavním okně. Stejné opravy můžete nastavit také zkopírováním obsahu úprav (receptury) opraveného snímku a jeho vložením do více snímků (str. 41).
Použití digitální optimalizace objektivu Tato funkce umožňuje zvýšit rozlišení snímků odstraněním jakékoli zbývající aberace související se schopností vytvářet obraz nebo jakéhokoli zhoršení rozlišení způsobeného difrakčními jevy, které jsou nevyhnutelné, pokud musí světlo procházet skrz objektiv. Tyto optické jevy nelze opravit prostřednictvím funkce [Lens aberration correction/ Korekce aberace objektivu] (str. 63). Opravy se dosahuje pomocí hodnoty stanovené pro každý objektiv.
Úvod Objektivy se zoomem Objektivy typu EF-S EF16-35mm f/2.8L USM EF16-35mm f/4L IS USM EF-S60mm f/2.8 Macro USM EF-S10-18mm f/4.5-5.6 IS STM EF16-35mm f/2.8L II USM EF17-35mm f/2.8L USM EF-S10-22mm f/3.5-4.5 USM EF-S15-85mm f/3.5-5.6 IS USM EF17-40mm f/4L USM EF20-35mm f/3.5-4.5 USM EF-S18-55mm f/3.5-5.6 II USM EF-S18-55mm f/3.5-5.6 USM EF24-70mm f/2.8L USM EF24-70mm f/2.8L II USM EF-S18-55mm f/3.5-5.6 III EF-S18-55mm f/3.5-5.6 II EF24-70mm f/4L IS USM EF24-85mm f/3.5-4.
Úvod Použití digitální optimalizace objektivu 1 2 Klikněte na tlačítko [Update/Aktualizovat]. Stručný obsah Na paletě nástrojů vyberte kartu [LENS/OBJEKTIV] a zkontrolujte stav položky [Lens data/Data objektivu] pro funkci [Digital Lens Optimizer/Digitální optimalizace objektivu]. 1 2 3 4 5 Základní operace Zobrazí se okno [Add or Remove lens data/Přidat nebo odebrat data objektivu].
Úvod políčko pro objektiv použitý k pořízení 3 Zaškrtněte snímku a klikněte na tlačítko [Start/Spustit]. 4 Klikněte na tlačítko [Tune/Vyladit]. Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Zobrazí se okno [Digital Lens Optimizer/Digitální optimalizace objektivu]. Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Zpracování velkého počtu snímků Data objektivu se stáhnou do počítače. Jakmile se stahování dat objektivu dokončí, změní se údaj pro položku [Lens data/Data objektivu] na stav [Yes/Ano].
5 Úvod Zaškrtněte políčko [Setting/Nastavení] a upravte snímek. Pokud již byla pro snímek použita digitální optimalizace objektivu, políčko [Setting/Nastavení] bude zaškrtnuté. Odstraňte zaškrtnutí a kliknutím na tlačítko [Save/Uložit] zrušte digitální optimalizaci objektivu. Snímky se při výchozím nastavení zobrazují v okně [Digital Lens Optimizer/Digitální optimalizace objektivu] s použitými efekty [Sharpness/Ostrost] a [Unsharp mask/Maska pro doostření].
Provedení automatického vymazání prachových částic Prachové částice lze automaticky vymazat pomocí dat pro odstranění prachu, která byla připojena ke snímkům pořízeným pomocí fotoaparátu s možností záznamu těchto dat. 3 Po vykreslení snímku klikněte na tlačítko [Apply Dust Delete Data/Použít data pro odstranění prachu].
Úvod Další informace Snímek s vymazanými prachovými částicemi lze kdykoli vrátit do původního stavu Snímek s vymazanými prachovými částicemi bude zobrazen či vytištěn jako snímek s vymazanými prachovými částicemi. Protože však ze snímku nejsou prachové částice ve skutečnosti vymazány, můžete se vždy vrátit k původnímu snímku kliknutím na tlačítko [Undo/Zpět] v okně klonovacího razítka nebo vrácením úprav snímku zpět (str. 43).
Ruční vymazání prachových částic (funkce opravy) Prachové částice na snímku lze vymazat jejich jednotlivým výběrem. hlavním okně vyberte snímek, u nějž chcete 1 Vvymazat prachové částice. 2 Klikněte na tlačítko [Stamp/Razítko]. 4 5 Klikněte na tlačítko odpovídající prachové částici, kterou chcete vymazat. Pokud má prachová částice tmavou barvu, klikněte na tlačítko [ ], jestliže má prachová částice světlou barvu, klikněte na tlačítko [ ].
Úvod Další informace Jestliže prachové částice nejsou zcela vymazány, klikněte několikrát myší Pokud se nežádoucí prachové částice nevymažou po jednom provedení kroku 5, můžete je zcela vymazat několikanásobným kliknutím. Pomocí funkce opravy lze vymazat hlavně prachové částice Pomocí funkce opravy je možné vymazat samostatné prachové částice. Řádky prachových částic nemusí být možné vymazat. V takovém případě použijte funkci klonovacího razítka (str. 79).
Přenos snímku typu RAW do aplikace Photoshop Vymazání nežádoucích částí snímku (funkce klonovacího razítka) Snímek lze opravit vložením oblasti zkopírované z jiné části snímku do nežádoucí části snímku. kroky 1 až 3 v části Ruční vymazání 1 Proveďte prachových částic (funkce opravy) . 2 Určete oblast, kterou chcete zkopírovat. (str. 77) Klikněte na oblast, která má být zdrojem kopírování, a současně podržte klávesu .
Skládání snímků Dva snímky můžete sloučit do jednoho snímku. Snímky lze dále sloučit přidáním dalšího snímku do složeného snímku. Vzhledem k tomu, že se složený snímek ukládá jako samostatný snímek, zůstanou původní snímky zachovány tak, jak jsou. 2 Klikněte na položky [Tools/Nástroje] [Start Compositing tool/Spustit nástroj Skládání]. Úvod Stručný obsah Tuto funkci lze použít pro všechny typy snímků (str. 3) podporované programem DPP. Nejsou však podporovány snímky větší než 6 666 × 4 444 pixelů.
3 Vyberte snímek pro skládání. Vyberte snímek pro skládání ze seznamu [Foreground Image/ Snímek v popředí]. 4 Vyberte metodu skládání. Vyberte metodu skládání ze seznamu [Composite Method/ Metoda skládání]. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Vybraný snímek se zobrazí v zobrazení miniatur [Foreground Image/Snímek v popředí]. V náhledu složení se zobrazí náhled sloučeného snímku v pozadí a snímku v popředí.
Úvod 5 Upravte polohu snímků. Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Velké posunutí (o 50 pixelů) Malé posunutí (o 1 pixel) Vyrovnání středů snímků Snímek vybraný v seznamu [Foreground Image/Snímek v popředí] můžete také vyrovnat přímým zadáním souřadnic jeho umístění.
Vytváření snímků s vysokým dynamickým rozsahem 6 Klikněte na tlačítko [Save As/Uložit jako]. Po kliknutí na tlačítko [Save As/Uložit jako] se zobrazí okno [Convert and save/Převést a uložit] (str. 42). Zadejte požadovaná nastavení a poté klikněte na tlačítko [Save/Uložit]. Po kliknutí na tlačítko [Continue/Pokračovat] se snímky sloučí a vytvoří se nový snímek v pozadí, poté můžete pokračovat sloučením s dalším snímkem. Skládání ukončíte kliknutím na tlačítko [Close/Zavřít].
2 Klikněte na položky [Tools/Nástroje] [Start HDR tool/Spustit nástroj HDR]. 3 Zadejte požadovaná nastavení a poté klikněte na tlačítko [Start HDR/Spustit HDR]. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Zobrazí se okno [Select Images/Výběr snímků]. Okno [Select Images/Výběr snímků] můžete také zobrazit z okna pro úpravy a okna pro úpravy snímku.
4 Provedením požadovaných výběrů upravte snímek. Posuvníky v okně [Adjust Image/Úprava snímku] [Tone/Color/Tón/Barvy] [Brightness/Jas]: Umožňuje upravit celkový jas snímku. Posunutím jezdce směrem doprava snímek zesvětlíte a posunutím směrem doleva snímek ztmavíte. [Saturation/Saturace]: Umožňuje upravit celkovou saturaci barev snímku. Přesunutím jezdce směrem doprava nastavíte sytější barvy a směrem doleva nastavíte barvy méně syté. [Contrast/Kontrast]: Umožňuje upravit celkový kontrast snímku.
Spuštění nástroje Map Utility 5 Klikněte na tlačítko [Save As/Uložit jako]. Map Utility je software, který umožňuje zobrazit snímky pořízené fotoaparátem Canon kompatibilním s funkcí GPS, a to včetně místa fotografování a absolvované cesty. Po instalaci do počítače lze nástroj Map Utility spustit z programu DPP. Klikněte na položky [Tools/Nástroje] [Start Map Utility/Spustit nástroj Map Utility]. Spustí se nástroj Map Utility.
Tisk s informacemi o snímku Jeden snímek lze libovolně umístit na jeden list papíru a vytisknout jej i s popisky a informacemi o snímku apod. Vyberte jeden snímek, který chcete vytisknout. 1 Klikněte na položky [File/Soubor] [Print with 2 detailed setting/Tisk podrobného nastavení]. požadované nastavení pro tisk a pak klikněte 3 Zadejte na tlačítko [Print/Tisk].
Tisk přehledu miniatur (tisk listu náhledů) Můžete vytisknout řady více snímků na jeden list papíru. 1 Vyberte snímky k vytištění v seznamu miniatur. Klikněte na položky [File/Soubor] [Contact Sheet 2 Prints/Tisk listu náhledů]. požadované nastavení pro tisk a pak klikněte 3 Zadejte na tlačítko [Print/Tisk]. Přepne kartu nastavení Úvod Zachování nastavení Nastavení jednotlivých karet v kroku 3 jsou uložena do paměti po kliknutí na tlačítko [Apply/Použít] (s výjimkou obsahu na kartě [Text]).
Tisk snímků typu RAW na špičkové tiskárně Canon Tisk pomocí špičkové inkoustové tiskárny Canon Při použití špičkových inkoustových tiskáren Canon kompatibilních s tiskovým softwarem Easy-PhotoPrint Pro a Print Studio Pro můžete tisknout z programu DPP pomocí jednoduché operace zahrnující následující funkce: Jednoduchý tisk snímků typu RAW Tisk s věrnými barvami Vysoce kvalitní tisk pomocí širokého barevného prostoru Adobe RGB atd.
Tisk pomocí programů DPP a Print Studio Pro Klikněte na položky [File/Soubor] [Plug-in printing/ 1 Tisk pomocí modulu plug-in] [Print with Print Studio Pro/Tisk pomocí programu Print Studio Pro]. Spustí se program Print Studio Pro. 2 Zadejte požadovaná nastavení pro tisk fotografií a proveďte tisk. Podrobné informace o nastaveních naleznete v návodu k použití programu Print Studio Pro.
Zadání předvoleb Tisk pomocí velkoformátové tiskárny Canon Pomocí programu DPP lze tisknout na velkoformátové tiskárně Canon imagePROGRAF kompatibilní s programem DPP. Chcete-li tisknout z programu DPP, nainstalujte nejprve do počítače tiskový modul imagePROGRAF Print Plug-In pro program Digital Photo Professional. 1 Klikněte na položky [File/Soubor] [Plug-in printing/ Tisk pomocí modulu plug-in] modul plug-in pro používanou tiskárnu. Modul plug-in se spustí.
General Settings (Obecná nastavení) Můžete zadat složku, která se otevře při spuštění programu DPP, kvalitu zobrazených a uložených snímků typu RAW a další možnosti. Viewing and saving RAW images (Zobrazení a uložení snímků typu RAW) Můžete zvolit ze dvou typů kvality snímku pro zobrazení či uložení snímků typu RAW: vysoká kvalita snímků s použitím redukce chybných barev a potlačení šumu (str. 62), nebo vysoká rychlost bez použití redukce chybných barev a potlačení šumu.
JPEG image quality (Kvalita snímku typu JPEG) [Remove block noise and mosquito noise/Odstranit blokový a komáří šum] Kvalitu snímku typu JPEG můžete zvýšit potlačením šumu specifického pro snímky typu JPEG. Toto nastavení je také vhodné, pokud jsou snímky typu RAW převedeny na snímky typu JPEG a uloženy (str. 42, str. 102), a pro snímky typu JPEG, které byly uloženy pod jiným názvem. Rozsah zdokonalení pomocí potlačení šumu Čím vyšší je poměr komprese snímku typu JPEG, tím více šumu je redukováno.
Sort order in main window (Pořadí řazení v hlavním okně) Pořadí snímků, jejichž uspořádání bylo změněno v hlavním okně, můžete nastavit na zachování nebo na opačnou možnost (str. 21). Jestliže toto políčko zaškrtnete, bude pořadí přeskupených snímků zachováno, i když ukončíte program DPP nebo vyberete jinou složku v oblasti složek.
Modified Picture Style settings (Upravené nastavení stylu Picture Style) Při změně stylu Picture Style můžete vybrat, zda bude nastavení možností [Color tone/Tón barvy], [Color saturation/Saturace barev], [Contrast/Kontrast], [Unsharp mask/Maska pro doostření] a [Sharpness/Ostrost] náležitě změněno nebo zachováno.
Default settings of Work color space (Výchozí nastavení pracovního barevného prostoru) K dispozici je pět typů barevného prostoru (str. 147), který lze použít jako výchozí nastavení ve snímcích typu RAW. Nastavený barevný prostor je aplikován jako barevný prostor při převádění a ukládání (str. 42, str. 102) nebo tisku (str. 43, str. 46, str. 49, str. 87 až str. 91). Pokud jste změnili nastavení a restartujete program DPP, bude nové nastavení použito jako výchozí nastavení barevného prostoru.
Nastavení profilu simulace CMYK Při tisku v prostředí CMYK tiskového zařízení si můžete vybrat ze čtyř typů profilů (str. 147) a provést simulaci na obrazovce. Po nastavení simulace CMYK se zobrazí položka [CMYK] (str. 127, str. 128, str. 130, str. 136) v dolní části hlavního okna, okna pro úpravy a okna pro úpravy snímku a je možné zkontrolovat barvy. Chcete-li simulaci CMYK dočasně zrušit, stiskněte klávesy + .
4 Užitečné funkce pro zpracování velkého počtu snímků typu RAW Úvod V této kapitole je pro uživatele, kteří fotografují velké množství snímků typu RAW, popsána praktická funkce jejich hromadného zpracování. Využití obsahu úprav (receptury)............................. 99 Uložení receptur do souboru .................................... 100 Načítání a vkládání receptur..................................... 100 Kopírování receptury a její vložení do jiného snímku...
Využití obsahu úprav (receptury) Veškerý obsah úprav (recepturu) provedených pomocí palety nástrojů lze uložit jako samostatný soubor receptury (přípona „.vrd“), který pak můžete načíst a použít u jiného snímku. Snímky je možné efektivně upravit, jestliže ze snímků pořízených ve stejných podmínkách vyberete jeden, upravíte jej a výsledné úpravy hromadně použijete u velkého počtu snímků.
Úvod Uložení receptur do souboru upravený snímek a v nabídce [Edit/Úpravy] 1 Vyberte klikněte na položku [Save recipe in file/Uložit recepturu do souboru]. Zobrazí se dialogové okno [Save recipe in file/Uložit recepturu do souboru]. cílovou složku, zadejte název souboru 2 Vyberte a klikněte na tlačítko [Save/Uložit]. Ověřte obsah souboru receptury jeho vložením do snímku Pokud neznáte obsah souboru receptury, vložte jej do snímku a ověřte nastavení v paletě nástrojů.
5 Úpravy snímků typu JPEG a TIFF Úvod Program DPP je určen zejména k pokročilým úpravám snímků typu RAW, zahrnuje však také funkce úprav snímků typu JPEG a TIFF. Tato kapitola obsahuje popis funkcí pro úpravy a ukládání snímků typu JPEG a TIFF. Úpravy snímků typu JPEG a TIFF......................... 106 Paleta nástrojů RGB................................................. 106 Automatické úpravy jasu a barev (funkce Tone Curve Assist (Asistent tonální křivky))............. 107 Úpravy jasu a kontrastu......
Úpravy snímků typu JPEG a TIFF Pomocí programu DPP můžete upravit snímky typu JPEG a TIFF stejným způsobem jako snímky typu RAW pomocí palet nástrojů [RGB] a [NR/ALO/Potlačení šumu/ALO]. Vzhledem k tomu, že úpravy provedené pomocí palety nástrojů (receptura) změní pouze podmínky zpracování snímku, zůstanou původní data snímku neovlivněna. Není proto potřeba mít obavu, že by mohlo v důsledku úprav dojít ke zhoršení kvality snímku a u snímků můžete provést neomezený počet dalších úprav.
Automatické úpravy jasu a barev (funkce Tone Curve Assist (Asistent tonální křivky)) Chcete-li snímek upravit na standardní snímek v požadované kvalitě, nechejte tonální křivku snímku upravit automaticky (str. 146). Stupeň automatických úprav můžete vybrat z hodnot „Standard“ (Standardní) a „High“ (Vysoký). Klikněte na požadované tlačítko automatické úpravy. Standard (Standardní): Standardní automatické úpravy. Vhodné pro většinu snímků.
Brightness (Jas): Posunutím jezdce směrem doprava snímek zesvětlíte, posunutím jezdce směrem doleva snímek ztmavíte. Contrast (Kontrast): Slouží k úpravě modulace a stupně kontrastu barvy. Posunutím jezdce směrem doprava zvýšíte kontrast snímku, posunutím jezdce směrem doleva kontrast snížíte. Úpravy jasu a kontrastu Můžete upravit jas a kontrast snímku.
Úprava tónu barvy pomocí kapátka pro vyvážení bílé Vyvážení bílé můžete upravit použitím vybrané části snímku jako standardu pro bílou a dosáhnout tak přirozeného vzhledu snímku. Použití kapátka pro vyvážení bílé je účinné při použití v částech snímku, kde se tón bílé barvy změnil vlivem zdroje světla. 1 Klikněte na tlačítko [ 2 Klikněte na bod, který má být standardem pro bílou barvu. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace ].
Úpravy odstínu, saturace a ostrosti Můžete upravit odstín (tón) a saturaci a nastavit ostřejší či měkčí celkovou atmosféru snímku. Hue (Odstín): Posunutím jezdce směrem doprava nastavíte tóny barev více do žluta, přesunutím jezdce směrem doleva nastavíte tóny barev více do červena. Saturation (Saturace): Přesunutím jezdce směrem doprava nastavíte sytější barvy a směrem doleva nastavíte barvy méně syté.
Úpravy tonální křivky Jas, kontrast a barvu konkrétní oblasti lze upravit změnou tonální křivky (str. 146). 1 Vyberte režim tonální křivky a metodu interpolace. 2 Úvod Proveďte úpravy.
Úvod Úpravy dynamického rozsahu Upravit lze také dynamický rozsah (rozsah gradace) snímku od tmavých bodů po světlé. Přesuňte dolů Výstupní body světel Vrátí snímek zpět do původního nastavení Číselná hodnota výstupního bodu světel Přesuňte doleva Vstupní body světel Přesuňte doprava Vstupní body stínů Číselná hodnota výstupního bodu stínů Číselná hodnota vstupního bodu světel Číselná hodnota vstupního bodu stínů Rozsah nastavení bodů stínů je 0 až 247 (v přírůstcích po 1 při zadávání hodnoty).
Potlačení šumu Můžete redukovat šum vzniklý na snímcích typu JPEG a TIFF pořízených v noci nebo s vysokou citlivostí ISO. 1 V okně pro úpravy nebo v okně pro úpravy snímku vyberte na paletě nástrojů kartu [NR/ALO/Potlačení šumu/ALO]. 2 Klikněte na tlačítko [NR Preview/Náhled NR]. 4 Klikněte na tlačítko [Apply/Použít]. Úvod U snímku bude použita potlačení šumu a snímek se znovu zobrazí. Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Zobrazí se okno [NR Preview/Náhled NR].
Výřez a úprava úhlu natočení snímku Můžete oříznout pouze požadovanou část snímku nebo můžete změnit kompozici snímku tak, aby se snímek vyfotografovaný na šířku stal snímkem na výšku. Před výřezem snímku můžete také upravit úhel jeho natočení. Pokud vyberete pro položku [Aspect ratio/Poměr stran] možnost [Circle/Kruh], oblast vně stanoveného rozsahu bude pouze zakryta černou maskou a snímek nebude oříznut. Vyberte snímek, který chcete oříznout. 1 2 Otevřete okno pro výřez a úpravu úhlu.
4 Vyberte poměr stran a tažením zvolte oblast výřezu. Zrušení Vyberte poměr výřezu Přetáhněte oblast výřezu 5 Kliknutím na tlačítko [OK] se vraťte do hlavního okna. V oříznutém snímku se zobrazí rámeček oblasti výřezu (str. 129). V okně pro úpravy nebo v okně pro úpravy snímku se snímek zobrazí jako oříznutý. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Rozsah výřezu lze přesunout přetažením.
Oříznuté snímky Oblast oříznutí můžete kdykoli vrátit do původního stavu Oříznutý snímek se zobrazí nebo vytiskne jako oříznutý. Avšak vzhledem k tomu, že snímek není ve skutečnosti oříznut, můžete se vždy vrátit k původnímu snímku kliknutím na tlačítko [Reset/Obnovit] v okně pro výřez a úpravu úhlu nebo provedením postupu „Vrácení úpravy snímku zpět“ (str. 123). Zobrazení oříznutého snímku v jednotlivých oknech • Hlavní okno: Ve snímku se zobrazí rámeček znázorňující oblast výřezu (str. 129).
Provedení automatického vymazání prachových částic Prachové částice lze automaticky vymazat pomocí dat pro odstranění prachu, která byla připojena ke snímkům pořízeným pomocí fotoaparátu s možností záznamu těchto dat. 3 Po vykreslení snímku klikněte na tlačítko [Apply Dust Delete Data/Použít data pro odstranění prachu].
Úvod Další informace Snímek s vymazanými prachovými částicemi lze kdykoli vrátit do původního stavu Snímek s vymazanými prachovými částicemi bude zobrazen či vytištěn jako snímek s vymazanými prachovými částicemi. Protože však ze snímku nejsou prachové částice ve skutečnosti vymazány, můžete se vždy vrátit k původnímu snímku kliknutím na tlačítko [Undo/Zpět] v okně klonovacího razítka nebo vrácením úprav snímku zpět (str. 123).
Ruční vymazání prachových částic (funkce opravy) Prachové částice na snímku lze vymazat jejich jednotlivým výběrem. hlavním okně vyberte snímek, u nějž chcete 1 Vvymazat prachové částice. 2 Klikněte na tlačítko [Stamp/Razítko]. 4 5 Klikněte na tlačítko odpovídající prachové částici, kterou chcete vymazat. Pokud má prachová částice tmavou barvu, klikněte na tlačítko [ ], jestliže má prachová částice světlou barvu, klikněte na tlačítko [ ].
Úvod Další informace Jestliže prachové částice nejsou zcela vymazány, klikněte několikrát myší Pokud se nežádoucí prachové částice nevymažou po jednom provedení kroku 5, můžete je zcela vymazat několikanásobným kliknutím. Pomocí funkce opravy lze vymazat hlavně prachové částice Pomocí funkce opravy je možné vymazat samostatné prachové částice. Řádky prachových částic nemusí být možné vymazat. V takovém případě použijte funkci klonovacího razítka (str. 121).
Skládání a vysoký dynamický rozsah Vymazání nežádoucích částí snímku (funkce klonovacího razítka) Snímek lze opravit vložením oblasti zkopírované z jiné části snímku do nežádoucí části snímku. kroky 1 až 3 v části Ruční vymazání 1 Proveďte prachových částic (funkce opravy) . 2 Určete oblast, kterou chcete zkopírovat. (str. 119) Klikněte na oblast, která má být zdrojem kopírování, a současně podržte klávesu . Chcete-li změnit oblast, která má být zdrojem kopírování, zopakujte předchozí operaci.
Uložení výsledků úprav Uložení obsahu úprav do snímku Veškerý obsah (recepturu) úprav pomocí palety nástrojů (str. 106 až str. 113) i informace o oblasti oříznutí (str. 114) a vymazání prachových částic (str. 117 až str. 121) lze uložit do snímku typu JPEG nebo TIFF nebo do samostatného snímku typu JPEG či TIFF. Vyberte nabídku [File/Soubor] požadovaná položka. Úvod Uložení snímku jako samostatný snímek Je-li snímek typu JPEG nebo TIFF upraven pomocí palety nástrojů (str. 106 až str.
Vrácení úpravy snímku zpět Pomocí palety nástrojů jsou upraveny pouze podmínky zpracování snímku (str. 106 až str. 113), takže původní data snímku zůstanou beze změny. Do snímku se jednoduše uloží také oblast výřezu nebo informace o vymazání prachových částic u oříznutého snímku (str. 114) nebo snímku s vymazanými prachovými částicemi (str. 117 až str. 121). Z tohoto důvodu lze vrátit zpět veškeré úpravy uložené (str.
Odkazy Úvod Tato kapitola s referenčními informacemi by měla přispět k usnadnění používání programu DPP. Obsahuje různá řešení potíží, postup odstranění programu DPP z počítače, popis některých oken a glosář. Na konci této kapitoly je uveden rejstřík umožňující snadno vyhledat požadované informace. Řešení potíží ......................................................... 125 Odstranění softwaru (odinstalace)......................... 126 Seznam funkcí hlavního okna – okno Folder (Složka) ...
Řešení potíží Pokud program DPP nefunguje správně, vyhledejte řešení v následující části. Instalaci nelze dokončit bez chyb Jako uživatelské nastavení vyberte oprávnění správce ([Computer administrator/Správce počítače], [Administrator/Správce] atd.). Software nelze nainstalovat, pokud je vybráno jiné uživatelské nastavení než oprávnění správce. Podrobné informace o výběru oprávnění správce naleznete v uživatelské příručce k počítači.
Odstranění softwaru (odinstalace) Barvy snímku zobrazeného na obrazovce neodpovídají barvám vytištěného snímku Jestliže nebyly barvy monitoru, na němž je snímek zobrazen, správně nastaveny nebo jestliže nebyl nastaven profil tiskárny určené k tisku snímku, mohou se barvy snímku na obrazovce a barvy vytištěné fotografie výrazně lišit. Po korekci barev monitoru zobrazujícího snímek (str. 95) a nastavení správného profilu pro tiskárnu (str.
Seznam funkcí hlavního okna – okno Folder (Složka) (str. 10) Zobrazí/skryje paletu nástrojů (str. 131) Informace o snímku (str. 23) Zruší výběr všech snímků Zobrazí okno rychlého zaškrtnutí (str. 135) Zobrazí okno pro výřez Zobrazí/skryje oblast složek Vybere všechny snímky a úpravu úhlu (str. 138) Zobrazí okno klonovacího razítka (str. 143) Přepne do okna pro úpravy snímku (str.
Seznam funkcí hlavního okna – okno Collection (Výběr snímků) Informace o snímku Zruší výběr všech snímků Vybere všechny snímky Zobrazí/skryje paletu nástrojů Přepne do okna pro úpravy snímku (str.
Informace v rámečku snímku v hlavním okně a okně pro úpravy snímku (str. 10, str. 34) Úvod Informace zobrazené při výběru hodnoty [Large thumbnail/Velká miniatura] (str. 10) Stručný obsah Zaškrtávací značka (str. 18, str. 19) Základní operace Značka klonovacího razítka (str. 75 až str. 79, str. 117 až str. 121) Pokročilé operace Značka korekce aberace objektivu (str. 65) Oblast výřezu*4 (str. 38, str. 114) Symbol hodnocení (str. 18, str. 19) Nastavení jasu*1 (str.
Seznam funkcí okna pro úpravy (str. 11, str. 25) Cesta a název souboru snímku Úvod Paleta nástrojů*1 (str. 131, str. 132, str. 133) Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Zpracování velkého počtu snímků Úpravy snímků typu JPEG a TIFF Odkazy Rejstřík Zobrazení informací*2 Barevný prostor snímku*3 a pracovní barevný prostor (str. 79, str. 95) Režim zobrazení*4 Zobrazení simulace CMYK (str.
Seznam funkcí palety nástrojů Paleta nástrojů RAW (str. 25) Nastavení jasu (str. 26) Úvod Paleta nástrojů RGB (str. 60) Automatické úpravy (funkce Tone Curve Assist (Asistent tonální křivky)) (str. 33, str. 107) Vyvážení bílé kapátkem (str. 109) Korekce vyvážení bílé (str. 28, str. 56) Nastavení stylu Picture Style (str. 26, str. 59) Úpravy tonální křivky (str. 58, str. 111) Úpravy dynamického rozsahu (str. 112) Úpravy dynamického rozsahu (str. 57) Úpravy kontrastu (str. 29) Korekce stínů/světel (str.
Úvod Paleta nástrojů NR/ALO (Potlačení šumu/ALO) Paleta nástrojů NR/ALO (Potlačení šumu/ALO) (Pokud je vybrán snímek typu RAW) (Pokud je vybrán snímek typu JPEG nebo TIFF) Stručný obsah Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) (str. 61) Tlačítko použití potlačení šumu (str. 62) Zobrazení okna [NR Preview/ Náhled NR] (str. 62, str. 134) Potlačení šumu luminance u snímků typu RAW (str. 62) Potlačení šumu chrominance u snímků typu RAW (str.
Úvod Paleta nástrojů LENS (OBJEKTIV) Stručný obsah Tlačítko nastavení digitální optimalizace objektivu (str. 73) Velikost digitální optimalizace objektivu (str. 72) Stav dat objektivu (str. 72) Tlačítko aktualizace dat objektivu (str. 72) Tlačítko nastavení korekce aberace objektivu (str. 65) Korekce aberace objektivu (str.
Seznam funkcí okna NR Preview (Náhled NR) (str. 62, str.
Seznam funkcí okna rychlého zaškrtnutí Cesta a název souboru snímku Zobrazení zaškrtávací značky Zobrazení symbolu hodnocení (str. 16, str. 18) Úvod 50% view (50% zobrazení)/100% view (moiré reduction off) (100% zobrazení – snížení efektu moiré vypnuto)/full view (úplné zobrazení)*1 Zobrazí snímek na celé obrazovce*2 Odebere zaškrtávací značky (str. 18) Zaškrtávací značky (str. 18) Hodnocení (Zamítnout) (str. 18) Hodnocení (str. 18) Přepínání mezi zobrazenými snímky Zobrazí AF body (str.
Seznam funkcí okna pro úpravy snímku Zobrazí/skryje paletu nástrojů Zobrazí/skryje oblast zobrazení miniatur Přepne do hlavního okna (str. 127) (str. 34, str. 36) Zobrazí/skryje mřížku*4 Poměr zvětšení zobrazeného snímku Informace o snímku (str. 23) Zobrazí okno klonovacího razítka (str. 75 až str. 79, str. 117 až str. 121, str. 143) Úvod Zobrazí okno pro výřez a úpravu úhlu (str. 38, str. 114, str. 138) Cesta a název souboru snímku Dávkový převod/ uložení (str. 102, str. 103, str.
Seznam funkcí okna převodu/uložení jednoho snímku (str. 42) Úvod Stručný obsah Typy snímků Typ snímku Přípona Exif-JPEG .JPG Exif-TIFF 8bitový .TIF TIFF 16bitový .TIF Exif-Tiff 8bitový+Exif-JPEG .TIF/.JPG TIFF 16bitový+Exif-JPEG .TIF/.JPG Cílové umístění pro uložení Uložení Poměr komprese snímku typu JPEG*3 Vloží profily ICC*2 (str.
Seznam funkcí okna pro výřez a úpravu úhlu (str. 38, str.
Seznam funkcí okna Lens Aberration Correction (Korekce aberace objektivu) (str. 65) Pokud se v okně [Lens aberration correction/Korekce aberace objektivu] zobrazí seznam pro výběr nástavce, vyberte v něm nástavec, který byl nasazen při pořizování snímku. K provedení korekce zkreslující aberace u snímků pořízených s objektivem typu rybí oko lze v seznamu [Effect/Efekt] kromě možnosti [Shot settings/Nastavení snímku], která se normálně používá pro korekci zkreslení, vybrat čtyři efekty.
Seznam funkcí okna pro nastavení digitální optimalizace objektivu (str. 70) Pokud se v okně Digital Lens Optimizer (Digitální optimalizace objektivu) zobrazí seznam pro výběr telekonvertoru, vyberte v něm telekonvertor, který byl nasazen v době pořízení snímku. Úvod Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Umístění oblasti pro zvětšení (zobrazení navigace) Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Jezdec Shooting distance information (Informace o vzdálenosti při snímání)*2 (str.
Seznam funkcí okna nástroje pro skládání (str. 80) Úvod 100% zobrazení (str. 81) Stručný obsah Výběr snímku v popředí (str. 81) 1 2 3 4 5 Základní operace Zobrazení miniatury pro snímek v popředí (str. 81) Pokročilé operace Výběr metody skládání (str. 81) Použití skládání do snímku typu RAW (str. 82) Jezdec posuvníku pro váhu (str. 81) Ovládací prvky pro vyrovnání (str. 82) Pokračování skládání (str.
Seznam funkcí okna HDR (Úprava snímku) (str. 83) Úvod Výběr efektu (str. 85) Stručný obsah 1 2 3 4 5 Základní operace Úprava tónu/barev (str. 85) Pokročilé operace Pokročilé úpravy a tisk snímků Úprava zvýraznění detailů (str.
Seznam funkcí okna klonovacího razítka (str. 75 až str. 79, str. 117 až str. 121) Úvod Zobrazení na celé obrazovce/návrat k normálnímu zobrazení Použije data pro odstranění prachu (str. 75, str. 117) Stručný obsah Typy prachových částic, které chcete vymazat (str. 77, str. 119) Základní operace Určuje zdroj kopírování (str. 79, str. 121) Ukotví umístění zdroje kopírování (str. 79, str. 121) Typy razítek (str. 79, str. 121) Umožňuje nastavit velikost rozsahu pro vymazání prachových částic (str.
Seznam funkcí okna pro převod/uložení více snímků (dávkové zpracování) (str. 102) Názvy souborů snímků, které chcete uložit v dávce Cílové umístění pro uložení Typy snímků Vloží profily ICC*2 (str. 146) Rozlišení*1 Změna velikosti*4 Typ snímku Přípona Exif-JPEG .JPG Exif-TIFF 8bitový .TIF TIFF 16bitový .TIF Exif-Tiff 8bitový+Exif-JPEG .TIF/.JPG TIFF 16bitový+Exif-JPEG .TIF/.
Seznam funkcí okna přejmenování (str.
Glosář Snímek typu RAW Počet bitů Snímky typu RAW pořízené fotoaparátem EOS jsou zaznamenány v nekomprimovaném 14bitovém nebo 12bitovém formátu. Vzhledem k tomu, že snímky typu RAW představují zvláštní snímky ve stavu před vyvoláním, je k jejich zobrazení nutné použít software s funkcemi vyvolání, například program DPP. Výhodou nevyvolaných snímků typu RAW je, že můžete provést mnoho různých úprav těchto snímků téměř bez jakéhokoli zhoršení kvality snímku.
Barevný prostor Profily simulace CMYK Barevný prostor je rozsah reprodukovatelných barev (charakteristika barevného gamutu). Program DPP podporuje následujících pět druhů barevného prostoru. sRGB: Standardní barevný prostor pro systém Windows. Je často používán pro standardní barevný prostor monitorů, digitálních fotoaparátů a skenerů. Adobe RGB: Širší barevný prostor než sRGB. Používá se zejména pro tisk pro obchodní účely. Apple RGB: Standardní barevný prostor pro systém Macintosh.