Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RAW-képfeldolgozó, -megtekintő és -szerkesztő szoftver Képek letöltése Digital Photo Professional Képek megtekintése 4.9 verzió Kezelési kézikönyv Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása A kezelési kézikönyv tartalma A DPP a Digital Photo Professional rövidítése. jelöli a menükiválasztás folyamatát. Szögletes zárójelek jelölik az olyan elemeket, mint például a számítógép képernyőjén megjelenő menük, gombok és ablakok nevei.
Bevezetés A DPP program főbb jellemzői Bevezetés/ Tartalom Színkezelési kompatibilitás CMYK-szimuláció kereskedelmi célú nyomtatáshoz A következő főbb feladatok hajthatóak végre a számítógépre letöltött képekkel. * JPEG/TIFF jelzi a JPEG- vagy TIFF-, illetve RAW-képekkel végezhető műveleteket.
Bevezetés/ Tartalom Rendszerkövetelmények Operációs rendszer Mac OS X 10.11-10.13 Modell Számítógép a fenti operációs rendszerek egyikével (Frissített gépek használata nem támogatott) Processzor Legalább Core 2 Duo 2.
Bevezetés/ Tartalom Támogatott képek Képadatok Képtípus Állóképek Kiterjesztés RAWképek Támogatott fényképezőgépekkel készített Canon RAW formátumú képek* .CR3 .CR2 .TIF .CRW JPEGképek Exif 2.2, 2.21, illetve 2.3 kompatibilis JPEG-képek .JPG/.JPEG TIFFképek Exif kompatibilis TIFF-képek .TIF/.TIFF Támogatott fényképezőgépekkel .MOV készített videók .
Tartalom Bevezetés .................................................................. 2 A DPP program főbb jellemzői...................................... 2 Rendszerkövetelmények .............................................. 3 Támogatott fényképezőgépek ...................................... 3 Támogatott képek ......................................................... 4 1 Képek letöltése ....................................................... 8 A DPP indítása ................................................
Bevezetés/ Tartalom Árnyék/csúcsfény fényerejének beállítása ............................................................... 52 A színtónus és a színtelítettség megváltoztatása .... 53 Haladóknak A dinamikatartomány beállítása ............... 54 A színátmenetek és a fényesség automatikus beállítása ............................................................... 55 Az Auto Lighting Optimizer (Megvilágításoptimalizálás) használata ................. 56 Képélesség beállítása....................................
Bevezetés/ Tartalom Az indexkép helyzetének megváltoztatása vízszintes helyzetre ............................................... 99 Képek összegyűjtése és szerkesztése a Collection (Gyűjtemény) ablakban....................... 100 JPEG/TIFF Montázs készítése .................................. 102 Montázsmódok .................................................... 105 JPEG/TIFF HDR (nagy dinamikatartományú) képek létrehozása ..............................................................
1 Képek letöltése Bevezetés/ Tartalom A DPP indítása .......................................................... 9 Képek letöltése a számítógépre .............................. 10 Képletöltés az „EOS Utility” szoftverrel ............................... 10 Képletöltés kártyaolvasó segítségével .......................
A DPP indítása Bevezetés/ Tartalom Kattintson duplán a Dockon lévő ikonra. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Kattintson duplán A DPP program elindul, és megjelenik a főablak (indexképes megjelenítés).
Képek letöltése a számítógépre A fényképezőgépbe helyezett memóriakártyán lévő képeket letöltheti. Képletöltés az „EOS Utility” szoftverrel A képeket a fényképezőgéphez készült „EOS Utility” nevű kommunikációs szoftverrel töltheti le. A képek letöltésével kapcsolatos részletes információkért tekintse meg az „EOS Utility Kezelési kézikönyvét” (PDF formátumú elektronikus útmutató).
2 Képek megtekintése Bevezetés/ Tartalom Képek megtekintése a főablakban (indexképes megjelenítés).... 12 Az indexképes megjelenítés módosítása .................................. 13 Haladóknak Az indexképek vezérlőpanelének használata ...... 14 Az indexkép-megjelenítés szűrő/rendező funkciójának használata......................................................... 15 Haladóknak A hisztogrampaletta megjelenítése....................... 16 Haladóknak Képek nagyítása és megtekintése a szerkesztőablakban.....
Képek megtekintése a főablakban (indexképes megjelenítés) A számítógépre letöltött képek indexképként listájaként jelennek meg a főablakban (indexképes megjelenítés). Ha duplán kattint egy képre, megnyithatja az előnézeti ablakot, és megjelenítheti (17. oldal) a képet teljes méretben. Főablak Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Eszköztár Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Felvételek távoli készítése Pipák (32.
Bevezetés/ Tartalom Az indexképes megjelenítés módosítása Módosíthatja a főablakban megjelenített indexképek méretét, valamint kiválaszthatja az azokhoz megjelenített információkat is. Válassza a [Thumbnails/Indexképek] menü kívánt elemét. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása A kijelző átvált a kiválasztott elemre.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak Az indexképek vezérlőpanelének használata Az indexképek vezérlőpanele az indexképek megtekintésének különböző beállításait integrálja. A panel használatával hatékonyan megtekintheti és megadhatja az indexképek beállításait.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak Az indexkép-megjelenítés szűrő/rendező funkciójának használata Ez a funkció lehetőséget ad arra, hogy csak azokat az indexképeket jelenítse meg, amelyek megfelelnek a kiválasztott szűrési beállításoknak, továbbá megadja az indexképek rendezési beállítását. a főablakban található [Filter/Sort pane/ 1 Állítsa Szűrés/rendezés ablaktábla] [Filter/Szűrés] gombját [ON] értékre. 2 Adja meg a beállításokat.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak A hisztogrampaletta megjelenítése A hisztogrampaletta a kiválasztott kép hisztogramját jeleníti meg. Így a hisztogramok gyorsan megtekinthetők az eszközpaletta megnyitása nélkül. Válassza ki a [View/Nézet] menü [Histogram palette/Hisztogrampaletta] menüpontját. Megjelenik a hisztogrampaletta.
Képek nagyítása és megtekintése a szerkesztőablakban Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Kattintson duplán Képek megtekintése Megjelenik az előnézeti ablak. Az előnézeti ablakban egyszerre akár 36 ablak is megjeleníthető.
Bevezetés/ Tartalom Kiválasztott terület nagyítása és megtekintése Kattintson a kinagyítandó területre. Haladóknak A Navigator Palette (Navigátorpaletta) megjelenítése A navigátorpaletta a kiválasztott kép nagyított részét jeleníti meg. Válassza ki a [View/Nézet] menü [Navigator palette/ Navigátorpaletta] menüpontját. Megjelenik a navigátorpaletta.
Haladóknak A képek részletes ellenőrzése Bevezetés/ Tartalom A főablak megjelenítése (részletes módban) Kattintson a megjelenítési mód (indexképes megjelenítés) gombjára a főablak alsó részén. Megjelenik a főablak (részletes nézettel). A (részletes nézetű) főablakban két megjelenítés mód közül választhat: az egyik vízszintesen, a másik függőlegesen jeleníti meg az indexképeket. Kattintson a nagyítani kívánt területre az előnézeti területen a kép teljes (100%-os) képpontméretű megjelenítéséhez.
Bevezetés/ Tartalom Több kép egyidejű megjelenítése AF-pontok megjelenítése 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Jelöljön ki több képet, és kattintson a [ ] gombra. Megjelenik a kijelölt kép. Legfeljebb 8 kép jeleníthető meg. megjelenítendő elemet. Válassza a [Show only AF points in focus/Csak a fókuszban lévő AF-pontok megjelenítése] vagy a [Show all AF points/Összes AF-pont megjelenítése] lehetőséget.
Bevezetés/ Tartalom A beállított tartományon kívüli területek megjelenítése figyelmeztető jelzésekkel (csúcsfény-/árnyékfigyelmeztetés) Mind a csúcsfényekhez, mind az árnyékokhoz beállítható figyelmeztető jelzés, ami kivágott csúcsfények és árnyékok ellenőrzésekor, illetve a túlzott képmódosítás elkerülése érdekében hasznos. Ahol a képterület értékei a beállított tartományon kívül esnek, a csúcsfényes részt pirossal, az árnyékos részt kékkel jelenítheti meg.
Bevezetés/ Tartalom Szerkesztés előtti és utáni képek összehasonlítása (előtte-utána összehasonlítás) Függőleges/ vízszintes elrendezés (kétképernyős megjelenítés) / Függőlegesen/vízszintesen osztott (osztott képes megjelenítés) Megjelenítheti egy kép szerkesztés előtti és utáni változatát ugyanabban az ablakban, és ellenőrizheti a beavatkozás eredményét. Ez a funkció lehetővé teszi az eredeti és a szerkesztett kép megtekintését a kép beállításainak módosítása közben.
Bevezetés/ Tartalom 1 Válassza ki a [Display settings for preview properties/Előnézet tulajdonságainak megjelenítési beállításai] lehetőséget a [Properties to display/Megjelenítendő tulajdonságok] legördülő menüből. 2 Adja meg a megjelenítendő elemeket a [Add >>/Hozzáadás >>] és [<< Remove/<< Eltávolítás] gombbal. A választható elemek a bal oldalon látható listában jelennek meg, a ténylegesen megjelenő elemek pedig a jobb oldali listamezőben.
Bevezetés/ Tartalom A képek ellenőrzése a másodlagos ablakokban A másodlagos ablak olyan előnézeti ablak, amelyet az indexképekhez és a képek előnézetéhez nyithat meg. Egy képhez egyszerre legfeljebb 4 előnézeti ablak nyitható meg például a fókusznak a kép különböző részein történő ellenőrzéséhez vagy más feladatokhoz. Válasszon egy képet, majd válassza a [Show second screen/Másodlagos ablak megjelenítése] lehetőséget a jobb kattintással megjeleníthető helyi menüből.
Az ablak paneleinek megnyitása és bezárása Az ablakok alján, tetején, illetve bal és jobb oldalán található panelek bezárhatók az elvégzendő feladatnak megfelelően. A DPP szoftvert így optimális ablakelrendezéssel használhatja. Kattintson a panel [ ] elemére az adott panel megnyitásához és bezárásához.
A megjelenítési mód és a paletták sorrendjének módosítása Módosíthatja a paletták (eszközpaletta, navigátorpaletta, hisztogrampaletta, gyorsellenőrző paletta és fényképezőgép-vezérlő paletta) megjelenítési módját (rögzített/lebegő), illetve több rögzített paletta esetén azok megjelenítési sorrendjét.
Kilépés a DPP programból A főablakban válassza ki a [Digital Photo Professional 4] menü [Quit Digital Photo Professional 4/Digital Photo Professional 4 bezárása] parancsát. Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek A DPP program befejeződik.
3 Képek rendezése és rendszerezése Képek hatékony áttekintése és sorba rendezése ........ 30 Képek sorba rendezése.............................................. 32 Jelölések hozzáadása ............................................ 32 Értékelések beállítása ............................................ 32 Képek sorba rendezése a főablakban ........................ 33 Jelölések hozzáadása a főablakban....................... 33 Értékelések beállítása a főablakban.......................
Bevezetés/ Tartalom 4 Kattintson a nagyítandó területre. A gyorsellenőrző ablak kényelmi funkciói Kattintson Az a terület, amelyre rákattintott, 100%-os méretűre nő (ez az aktuális képpontméret). A megjelenítés helyzetének megváltoztatásához húzza tovább a képet. A[ ] gombra kattintva a képet 50%-os méretben jelenítheti meg. A teljes nézethez történő visszatéréshez kattintson újra. A befejezéshez kattintson a [ ] gombra.
Bevezetés/ Tartalom Értékelések beállítása Képek sorba rendezése A képeket jelölések vagy értékelés ([ ] jelzés) megadásával rendezheti az egyes tárgyakon, illetve témákon belül. Jelenítse meg a képet, amelyet értékelni kíván, majd kattintson a [ ] elemek egyikére. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Jelölések hozzáadása Jelenítse meg a képet, amelyhez jelölést kíván hozzáadni, majd kattintson a [ ] – [ ] elemek egyikére.
Bevezetés/ Tartalom Értékelések beállítása a főablakban Képek sorba rendezése a főablakban A képeket a főablakban is rendezheti jelölések vagy értékelés ([ jelzés) megadásával az egyes tárgyakon, illetve témákon belül. ] Jelölje ki az értékelni kívánt képeket, majd kattintson az eszköztár [ ] elemeinek egyikére.
Bevezetés/ Tartalom Több kép kiválasztása a főablakban Kattintson a kívánt képekre, miközben a < > gombot lenyomva tartja. Több egymás utáni kép kiválasztásához kattintson az első, majd az utolsó képre, miközben a gombot lenyomva tartja. A [Label/Címkézés] menüben is hozzáadhat jelöléseket és értékeléseket a képekhez. Más EOS szoftverrel és bármelyik támogatott EOS fényképezőgéppel megjelenítheti és módosíthatja a DPP-ben megadott értékelési beállításokat (az EOS 7D esetében 2.0.
Bevezetés/ Tartalom Szabad elrendezés Húzással vigye a képet a kívánt helyre. RAW és JPEG formátumú képek megjelenítése egyetlen képként Egyidejűleg készült RAW és JPEG formátumú képeket jeleníthet meg és kezelhet egyetlen képen. Lényegében megfelezheti a főablakban megjelenített képek számát, és egyszerűsítheti nagyszámú, egy időben készült felvétel ellenőrzését. Válassza a [Thumbnails/Indexképek] menü [Group RAW and JPG versions/RAW- és JPG-verziók csoportosítása] menüpontját.
Bevezetés/ Tartalom Képek áthelyezése a mappával együtt A képeket tartalmazó mappákat mozgathatja vagy másolhatja, és a képeket mappák szerint rendezheti. Húzza át az áthelyezendő vagy másolandó mappát. Áthelyezés: Fogja meg a mappát, húzza át a kívánt mappába, majd engedje el. Másolás: Húzza el a mappát az
4 Képszerkesztés Bevezetés/ Tartalom RAW-képek .............................................................. 42 RAW-képek .......................................................... 42 RAW-képek előhívása .......................................... 42 Mikor kell előhívni a RAW-képeket....................... 42 A RAW-képek előnyei........................................... 42 JPEG és TIFF formátumú képek szerkesztése........ 43 Eszközpaletták .........................................................
Bevezetés/ Tartalom Több kép egyidejű javítása ........................................ Digitális objektívoptimalizálás .................................... A Digitális objektívoptimalizálás használata .............. Képélesség beállítása................................................ 75 75 76 78 Szerkesztés a Részleges módosítás eszközpalettával .....................................
RAW-képek RAW-képek Egy RAW formátumú kép nem más, mint azok a képadatok, amelyeket a képérzékelő kimenő adataiként rögzítettek. Mivel a fényképezőgépben a fényképezéskor nem történik képfeldolgozás, és a fényképet a „RAW-képadatok + képfeldolgozási feltételi információk a felvétel idején” elnevezésű különleges formában rögzítik, a kép megtekintéséhez vagy szerkesztéséhez is különleges szoftverre van szükség. *A „RAW” jelentése: „természetes állapotában” vagy „feldolgozás, illetve finomítás nélkül”.
JPEG és TIFF formátumú képek szerkesztése A DPP programmal a JPEG- és TIFF-képek a RAW-képekkel azonos módon, az alábbi eszközpaletták segítségével módosíthatók.
Eszközpaletták Bevezetés/ Tartalom A DPP szoftverben a képeket különböző eszközpalettákkal módosíthatja, amelyek között szerkesztési igényeinek megfelelően válthat. Mivel az eszközpalettákkal elvégzett beállítások csak a képfeldolgozási feltételeket módosítja, „maguk az eredeti adatok” érintetlenek maradnak. Mivel így elkerülhető a képszerkesztéssel általában járó minőségromlás, a kép beállításai tetszőleges alkalommal átállíthatók. Az eszközpaletták különböző funkcióit a megfelelő témakörök részletezik.
Bevezetés/ Tartalom A különböző eszközpaletták használata Azt javasoljuk, hogy a RAW-képeket az Alapbeállítások eszközpalettával szerkessze. Ha azonban úgy találja, hogy az Alapbeállítások eszközpaletta nem nyújt elég eszközt a kívánt beállítások elvégzéséhez, vagy olyan speciális funkciókat szeretne használni, amelyek csak a Tónusbeállítás eszközpalettán (59.
JPEG/TIFF Szerkesztés az Alapbeállítások eszközpalettával Az Alapbeállítások eszközpaletta alapvető feladatokat végez el a RAWképeken. Ezzel az eszközpalettával beállíthatja a kép fényerejét, a képstílust, a fehéregyensúlyt, a kontrasztot, a színtónust és a telítettséget, a dinamikatartományt, alkalmazhatja az Auto Lighting Optimizer (Megvilágításoptimalizálás) funkciót, valamint beállíthatja a kép élességét.
Bevezetés/ Tartalom Képstílus A képstílus módosítása Ha a fénykép nem úgy néz ki, mint a felvételkészítéskor megálmodott eredmény, akkor a képstílus módosításával közelebb kerülhet a kívánt eredményhez. Abban az esetben is bármikor módosíthatja a képstílust, ha a képet (91. oldal) [Monochrome/Egyszínű] (53. oldal) beállítással mentette, ha a [Monochrome/Egyszínű] beállítástól eltérő képstílust választ.
Bevezetés/ Tartalom Képstílus Monochrome (Egyszínű) Leírás Akkor jelenik meg, amikor olyan képet választ ki, (A fényképezőgépen amelyet a fényképezőgéphez regisztrált képstílusfájllal fényképeztek. regisztrált képstílusfájl) A listán a képstílusfájl neve kerek zárójelben jelenik meg. [A DPP-ben alkalmazott képstílusfájl] A DPP programban alkalmazott képstílusfájl neve szögletes zárójelben jelenik meg. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Fekete-fehér képekhez.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak Képstílusfájl használata A képstílusfájlok képsítlusfájl-kiterjesztésű fájlok. A DPP programmal a RAW formátumú képekre a Canon webhelyéről letöltött, különféle témákra alkalmazható, illetve a Picture Style Editor programmal létrehozott képstílusfájlok is alkalmazhatók. Amikor képstílusfájlt használ, előzetesen mentse el azt a számítógépre.
Bevezetés/ Tartalom A színtónus beállítása a fehéregyensúlyra történő kattintás segítségével Hogy a kép természetesnek tűnjön, a kép egy kiválasztott részének segítségével, amelyet normál fehér színnek tekint, beállíthatja a fehéregyensúlyt. A kattintással elérhető fehéregyensúly-beállítás használata hatékony, amikor a kép azon részein használja, ahol a fehéregyensúly színtónus a fényforrás miatt megváltozott. A kép színe a normál fehérként kijelölt pontnak megfelelően lesz beállítva.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak Haladóknak Fehéregyensúly beállítása színhőmérséklettel A fehéregyensúlyt be lehet állítani úgy, hogy a színhőmérséklethez egy számértéket rendelnek. Válassza ki a [Color temperature/Színhőmérséklet] 1 lehetőséget a [White balance adjustment/Fehéregyensúly beállítása] listamezőben. Ezzel a funkcióval a fehéregyensúly finombeállításait adhatja meg. Ezzel a beállítással ugyanazt az eredményt érheti el, mint a külső színhőmérsékletkonverziós és színkorrekciós szűrőkkel.
Bevezetés/ Tartalom Kontraszt beállítása Haladóknak A moduláció és a kontraszt foka beállítható. Tolja a csúszkát jobbra, ha erősíteni, és balra, ha gyengíteni akarja a kontrasztot. Visszatérés a kép eredeti beállításaihoz Árnyék/csúcsfény fényerejének beállítása Beállíthatja az árnyék és a csúcsfény fényerejét a képen. Ha egy képen csak az árnyékokat vagy csúcsfényeket igazítja, akkor csökkentheti az árnyékok és csúcsfények szélsőséges értékei által létrehozott hatásokat.
Bevezetés/ Tartalom A színtónus és a színtelítettség megváltoztatása Az árnyalat és az általános színtelítettség beállítható. Ha a képstílus (47. oldal) beállítása [Monochrome/Egyszínű], a [Color tone/ Színtónus] és [Color saturation/Színtelítettség] jellemzők átváltanak [Filter effect/Szűrőeffektus] és [Toning effect/Színezés] jellemzőkre (ezen az oldalon). Visszatérés a kép eredeti beállításaihoz Monochrome (Egyszínű) beállítások Amikor a Képstílus (47.
Bevezetés/ Tartalom Filter effect (Szűrőeffektus): Olyan egyszínű fényképet hoz létre, amelyen a felhők fehérje és a fák zöldje van kiemelve. Szűrő None (Nincs) Yellow (Sárga) Orange (Narancs) A hatás eredménye Közönséges egyszínű kép szűrőeffektus nélkül. Haladóknak A dinamikasáv (a fokozatosság beállítási tartománya) sötét pontoktól a világos pontokig állítható egy képen. A kék eget természetesebben adja vissza, a fehér felhők pedig világosan kiemelkednek. A kék ég egészen sötétté válik.
Bevezetés/ Tartalom [Linear/Lineáris] – Haladó beállítások megadására szolgáló funkció A speciális képszerkesztési funkciókkal rendelkező szerkesztőszoftverekkel szerkesztett képek beállításához használja a [Linear/Lineáris] lehetőséget. Ügyeljen rá, hogy ha a [Linear/Lineáris] lehetőség be van jelölve, a kép elhalványul. Ha a [Linear/Lineáris] beállítás be van jelölve, a [Contrast/ Kontraszt], a [Highlight/Csúcsfény], a [Shadow/Árnyék] és az [Auto Lighting Optimizer/Megvilágításoptimalizálás] (56.
Bevezetés/ Tartalom Az Auto Lighting Optimizer (Megvilágításoptimalizálás) használata Sötét vagy alacsony kontrasztú felvétel esetén az Auto Lighting Optimizer (Megvilágításoptimalizálás) funkció a jobb eredmény érdekében automatikusan javítja a fényerőt és a kontrasztot. A fényképezőgép Auto Lighting Optimizer (Megvilágításoptimalizálás) funkciójával készített kép beállításai is módosíthatók. Ez a funkció a RAW-képek mellett a JPEG-/TIFF-képekkel is használható.
Bevezetés/ Tartalom Képélesség beállítása A kép általános élessége növelhető vagy csökkenthető. A beállítás két módban történhet: [Sharpness/Képélesség] és [Unsharp mask/Életlen maszk]. Válassza ki a [Sharpness/Képélesség] elemet a listamezőből, és állítsa be. Visszatérés a kép eredeti beállításaihoz [Sharpness/Képélesség]: A kép élességét úgy szabályozza, hogy beállítja a képkörvonalak kiemelésének mértékét.
Bevezetés/ Tartalom A képélesség részletes beállítása Válassza ki az [Unsharp mask/Életlen maszk] elemet a listamezőből, és állítsa be a kívánt értékre.
JPEG/TIFF Szerkesztés a Tónusbeállítás eszközpalettával A Tónusbeállítás eszközpalettával ugyanazokkal a funkciókkal szerkesztheti a képet, mint az általános képszerkesztő programokkal. Válasszon ki a főablakban egy képet stb. 1 2 Jelenítse meg a Tónusbeállítás eszközpalettát. Bevezetés/ Tartalom Fényerő és kontraszt beállítása A kép fényereje és kontrasztja beállítható.
Bevezetés/ Tartalom Brightness (Fényerő): Mozgassa a csúszkát jobbra a fényerő növeléséhez és balra annak csökkentéséhez. Contrast (Kontraszt): A színkontraszt modulációjának és mértékének beállítására használható. Tolja a csúszkát jobbra, ha erősíteni, és balra, ha gyengíteni akarja a kép kontrasztját.
Bevezetés/ Tartalom egy olyan pontra, amely a továbbiakban 2 Kattintson a normál fehér szín lesz. Haladóknak A tónusgörbe beállítása A tónusgörbe megváltoztatásával beállíthatja egy meghatározott terület fényerejét, kontrasztját és színét (148. oldal). tónusgörbemódot és interpolációs 1 Válasszon módszert.
Bevezetés/ Tartalom Példa a tónusgörbével végzett műveletre 2 Végezze el a beállításokat.
Bevezetés/ Tartalom Haladóknak A dinamikatartomány beállítása A dinamikasáv (a fokozatosság beállítási tartománya) sötét pontoktól a világos pontokig állítható egy képen. Mozgassa lefelé Kimeneti fehérpontok A legsötétebb pontok beállítási tartománya 0-tól 247-ig terjed (az érték megadásakor 1 lépéses felbontással). A legvilágosabb pontok beállítási tartománya 8-tól 255-ig terjed (az érték megadásakor 1 lépéses felbontással). Megjeleníthetők a szerkesztés előtti és utáni hisztogramok (62. oldal).
JPEG/TIFF Szerkesztés a Színbeállítás eszközpalettával A Színbeállítás eszközpalettával szerkesztheti a színárnyalatot, a színtelítettséget és a fényerőt a 8 színterjedelem (vörös, narancs, sárga, zöld, ciánkék, kék, lila és bíbor) valamelyikében. Az egész kép árnyalatát és telítettségét is beállíthatja, és finomíthat a egyszínű képeken is. Válasszon ki a főablakban egy képet stb. 1 2 Jelenítse meg a Színbeállítás eszközpalettát.
Bevezetés/ Tartalom A Színárnyalat és a telítettség beállítása egy teljes képnél Használja a csúszkákat a beállítások megadásához. A beállításokat megadhatja a számértékek közvetlen beírásával is. Hue (Árnyalat): Mozgassa a csúszkát jobbra, ha a színtónusokat sárgábbá, és balra, ha vörösebbé kívánja tenni. Saturation (Telítettség): Segítségével beállítható a kép teljes színintenzitása. A csúszkát jobbra húzva intenzívebb színeket kaphat, balra húzva pedig kevésbé intenzíveket.
JPEG/TIFF Szerkesztés a Részletes beállítás eszközpalettával A Részletes beállítás eszközpalettával csökkenthető az éjszaka vagy nagy ISO-érzékenységgel készített képeken jelentkező zaj. Az eszközpaletta az élességbeállítási funkciókkal együtt is használható. Ne feledje, hogy ennek az eszközpalettának a funkciói a JPEG- és TIFF-képekkel, valamint a RAW-képekkel is használhatók. 1 Válasszon ki a főablakban egy képet stb. 2 Jelenítse meg a Részletes beállítás eszközpalettát.
Bevezetés/ Tartalom Képaránylista (szélesség:magasság) [Free/Szabad]: A képek a választható oldalaránytól függetlenül bármekkora méretre vághatók. [Custom/Egyedi]: Egyénileg megadott arányban vághat le képet. 5 Térjen vissza a főablakra. A levágási keret megjelenik a levágott képben (147. oldal). Az előnézeti ablakban vagy a képszerkesztő ablakban megjelenített kivágott kép vágott formában jelenik meg. Kivágott képek A vágott képet bármikor vissza lehet állítani eredeti állapotába.
Bevezetés/ Tartalom * Ha az EOS 5DS/EOS 5DS R, EOS 5D Mark IV, EOS 5D Mark III vagy EOS R fényképezőgéppel készít felvételt (bármilyen beállítással az [1.6x (crop)/1,6x (levágás)] beállításon kívül), illetve az EOS 7D Mark II fényképezőgéppel készít felvételt, és beállítja a [Add cropping information/Vágási adatok hozzáadása] opciót az Egyedi funkciókban, csak beállítja a képarány-információt, de valójában nem vágja meg a képet, még JPEG-képek esetében sem.
Szerkesztés az Objektívkorrekció eszközpalettával Az Objektívkorrekció eszközpalettáról használhatja az objektívtorzítás javítására szolgáló funkciókat, valamint a Digitális objektívoptimalizálási funkciót a képeken jelentkező objektívtorzítás, valamint a képek felbontásának javításához. Az eszközpaletta az élességbeállítási funkciókkal együtt is használható. Figyeljen arra, hogy az objektívtorzítást javító funkciók és a Digitális objektívoptimalizálás csak RAW-képekkel használható.
Bevezetés/ Tartalom Javítások Az alábbi öt torzítást korrigálhatja, egyenként vagy egyidejűleg. Peripheral illumination (Peremsötétedés) Chromatic aberration (Kromatikus aberráció) (színes szegély a kép szélén) Color blur (Színek elmosódása) (a kép kijelölt részének szélén időnként előforduló, kék vagy piros színű elmosódás) Distortions (Torzítások) Diffraction (Diffrakció) 1 Válasszon ki a főablakban egy képet.
Bevezetés/ Tartalom A halszemoptika torzítási hibájának javításához használható hatások Shot settings (Felvételi beállítások) Ezt a beállítást választva csak a torzításjavítási műveleteket végzi el a program az optikai hibák javításához. Emphasize Distance (Távolság kihangsúlyozása) Ez a hatás „távolságtartó vetület” stílusú képpé alakítja át a képet. Ez a projekciós módszer megőrzi a távolsági viszonyokat. A távolságtartó vetület a távolságot a kép közepétől a széléig mindenhol egyenlően ábrázolja.
Bevezetés/ Tartalom Emphasize Center (Középpont kihangsúlyozása) Ez a hatás „ortogonális vetület” stílusú képpé alakítja át a képet. Ezzel a projekciós módszerrel nagyobb hangsúlyt kap a kép középpontja. Mivel az ortogonális projekcióval az azonos fényerejű tárgyak úgy jeleníthetők meg, hogy azonos méretű helyet foglaljanak el a képen, e módszer jellemző felhasználási területe az égbolt fénysűrűségeloszlását ábrázoló fényképek és a kép középpontját kiemelő állatfotók készítése.
Bevezetés/ Tartalom Több kép egyidejű javítása Ugyanazokat a javítási beállításokat több képre is alkalmazhatja, ha a főablakban először kijelöli a képeket, majd elvégzi a javítási műveleteket (72. oldal). Az azonos javítások a javított kép receptjének másolásával és a többi képre történő alkalmazásával is elvégezhetők (95. oldal).
Bevezetés/ Tartalom A Digitális objektívoptimalizálás használata a [Lens data/Objektívadatok] állapotát a [Digital 1 Ellenőrizze Lens Optimizer/Digitális objektívoptimalizálás] számára. 2 Kattintson a [ ] gombra. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Megjelenik az [Add or Remove lens data/Objektívadatok hozzáadása vagy törlése] ablak.
Bevezetés/ Tartalom be a felvételkészítéshez használt objektívhez 3 Jelölje tartozó jelölőnégyzetet, és kattintson a [Start] gombra. be a [Digital Lens Optimizer/Digitális 4 Jelölje objektívoptimalizálás] jelölőnégyzetet, és adja meg a kép beállításait. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Az objektívadatok letöltődnek a számítógépre.
Bevezetés/ Tartalom Állítsa be a csúszkával a Digitális objektívoptimalizálás hatást. Ha nem mentette a tárgytávolságadatokat a képekkel együtt, a tárgytávolságcsúszka automatikusan a jobb szélre, végtelen helyzetbe áll, és a [] jel jelenik meg a csúszka felett. Ha az objektívnél nem szabad módosítani a [Shooting distance information/Tárgytávolság-információ] csúszkát, akkor a csúszka nem használható.
JPEG/TIFF Haladóknak Szerkesztés a Részleges módosítás eszközpalettával A Részleges módosítás eszközpaletta korrigálja egy kép kijelölt területét. Az eszközpaletta segítségével módosíthatja a fényerőt, a kontrasztot, az árnyalatot, valamint a telítettséget, és csökkentheti a „color moiré” effektust. A támogatott képformátumok a CR2, a CR3, a TIFF és a JPG. ki az [Adjustment group/Beállításcsoport] 3 Válassza opciót.
Bevezetés/ Tartalom rá, illetve húzza a kör alakú kurzort 6 Kattintson a képre a beállítási terület kijelöléséhez a képen. a csúszkákat az [Adjustment items/ 7 Használja Beállítási elemek] szükség szerinti módosításához. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Kör alakú kurzor a csúszkákat a kör alakú kurzor [Size/Méret] 5 Húzza és [Blur radius/Elmosódás sugara] értékeinek beállításához.
Bevezetés/ Tartalom Részleges módosítások végrehajtása a képeken ([Reduce color moiré/Color moiré csökkentése]) Képek letöltése Ez a funkció részlegesen csökkenti a „color moiré” effektust a képeken. Mielőtt módosításokat hajtana végre, tekintse meg a „A Color Moiré effektus csökkentése a képeknél” (67. oldal) című részt a „color moiré” effektus csökkentéséről. Képek megtekintése 1 Válasszon ki egy képet a fő ablakban stb. 2 Jelenítse meg a Részleges módosítás eszközpalettát.
Bevezetés/ Tartalom Beállításcsoportok 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Az ezzel a funkcióval szerkesztett módosítások nem jelennek meg a következő képeken. • Indexképek • Navigátorképek • Képek a HDR [Select images/Képek kiválasztása] ablakban (lásd: 106. oldal, 3. lépés) • A [Contact sheet/Névjegylap] ablakban lévő képek indexképlista nyomtatásához (lásd: 118. oldal, 3.
JPEG/TIFF Szerkesztés a Pornyomtörlés eszközpalettával Ezzel az eszközpalettával eltávolíthatja a porszemek és egyebek nyomait a készített képekről, és kijavíthatja a képeket azok részeinek a szükségtelen részekre másolásával. Ne feledje, hogy ennek az eszközpalettának a funkciói a JPEG- és TIFF-képekkel, valamint a RAW-képekkel is használhatók. Pornyomtörlés eszközpaletta Automatikus poreltávolítás végrehajtása A képekhez fűzött portörlési adatok használatával automatikusan törölhetők a porfoltok.
Bevezetés/ Tartalom Kiegészítő információk A portalanított képet bármikor vissza lehet állítani eredeti állapotába. A poreltávolított kép poreltávolított képként jelenik meg és lesz kinyomtatva. Mindazonáltal, mivel a képen lévő por nincs valóban eltávolítva, mindig visszaállíthatja az eredeti képet a [ ] gombra kattintva a Pornyomtörlés eszközpalettán vagy a „Kép visszaszerkesztése” eljárást végrehajtva (93. oldal). Portalanított képek nyomtatása Nyomtathat képet poreltávolítottként a DPP szoftverben.
Bevezetés/ Tartalom Kézi poreltávolítás (javítási funkció) Eltávolíthat egy képről porfoltokat, ha egyesével kiválasztja azokat. a por nyomát ezen a [ 5 Helyezze és kattintson. ] alakzaton belülre, főablakban válassza ki a képet, amelyről el 1 Aszeretné távolítani a por nyomait. 2 Jelenítse meg a Pornyomtörlés eszközpalettát. arra a pontra, ahonnan törölni szeretné 3 Kattintson a porfoltot.
Méret megadása RAW-képek megnyitása során Ez csak az olyan, „.CR3” kiterjesztésű RAW-képekre érvényes, amelyek a fényképezőgépen kiválasztott [ ] funkció beállításával készültek. Ez a funkció meghatározza a képméretet, amikor kiválasztanak egy RAW-képet, majd megnyitják a DPP-ben. Amikor a RAW-képet átkonvertálják, majd mentik JPEG- vagy TIFF-képként, akkor ugyanabban a méretben történik a mentés.
JPEG/TIFF A szerkesztési eredmények mentése A szerkesztési tartalom mentése a képpel együtt Az eszközpalettával (recepttel) módosított minden tartalom menthető az eredeti képbe, illetve külön képként is. Válassza a [File/Fájl] menü kívánt elem opciókat. Bevezetés/ Tartalom Mentés különálló képként Ha egy RAW formátumú képet nem a DPP programmal kíván megtekinteni, szerkeszteni vagy kinyomtatni, alakítsa át egy sokoldalúbb, JPEG vagy TIFF formátumú képpé, és mentse el azt.
Bevezetés/ Tartalom meg a szükséges beállításokat, majd kattintson 3 Adja a [Save/Mentés] gombra. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Alapértelmezés szerint a kép JPEG formátumúvá alakul át, és így is mentődik, a legjobb képminőséggel és a képméret megváltoztatása nélkül. Igényei szerint változtassa meg a beállítást.
JPEG/TIFF Kép visszaszerkesztése Az eszközpalettával (43. oldal–88. oldal) végzett változtatások alkalmával csak a képfeldolgozási feltételek változnak meg, az eredeti képadatok változatlanok maradnak. (A vágott (68. oldal) vagy egy portalanított kép (83. oldal–87. oldal) kivágási tartományát vagy portalanítási információit egyszerűen a képbe menti a program.) Ebből kifolyólag érvényteleníthet minden olyan beállítást, amelyet a képpel együtt mentettek el (91.
JPEG/TIFF A beállítási tartalom (recept) hasznosítása Bevezetés/ Tartalom Az eszközpalettával végzett minden beállítás tartalma (a recept) egyéni receptfájlként menthető (.dr4 kiterjesztéssel), majd betölthető és felhasználható egy másik képhez. Hatékonyan szerkeszthet képeket úgy, hogy kiválaszt egyet az ugyanolyan felvételi környezetben készült képek közül, majd a beállítási eredményeket kötegelve alkalmazza többi képre.
Bevezetés/ Tartalom Recept másolása és felhasználása egy másik képhez Lemásolhatja egy szerkesztett kép receptjét, majd felhasználhatja azt egy másik képhez. Válassza ki a képet a másolni kívánt recepttel. 1 recept összes elemének másolásához válassza az [Edit/ 2 ASzerkesztés] menü [Copy recipe/Recept másolása] menüpontot. Ha csak kiválasztott elemeket szeretne másolni egy receptből, válassza az [Edit/Szerkesztés] menü [Copy selected recipe/Kiválasztott recept másolása] pontját.
Bevezetés/ Tartalom Receptek betöltése és alkalmazása ki a képet, amelyhez a receptet fel kívánja 1 Válassza használni, majd válassza ki az [Edit/Szerkesztés] menü [Read and paste recipe from file/Recept olvasása és beillesztése fájlból] parancsát. Megjelenik az [Open/Megnyitás] párbeszédpanel. ki egy receptet, majd kattintson az [Open/ 2 Válasszon Megnyitás] gombra. A recept felhasználása megtörténik a képen.
JPEG/TIFF Beállítás több kép összehasonlításával Szinkronizálhatja különböző képek területeit úgy, hogy azok több előnézeti ablakban jelenjenek meg, majd a képeket összehasonlítva megadhatja a képek beállításait. meg azokat a képeket az előnézeti 1 Jelenítse ablakban, amelyeket majd össze akar hasonlítani. 2 Rendezze el a képeket. 5 Helyezze át a megjelenítendő területet. Ha az egyik előnézeti ablakban elmozdítja a nagyított területet, a többi előnézeti ablakban is megváltozik a nagyított terület.
JPEG/TIFF Hatékony szerkesztés Szerkesztés a képszerkesztő ablakban Az indexképes megjelenítés és az előnézeti ablak kombinációjával a képek hatékonyan szerkeszthetők, miközben a szerkesztendő képek között gyorsan lehet váltani. A szerkesztendő képeket előzetesen a főablakban ki kell választani. Bevezetés/ Tartalom 3 Szerkessze a képet. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése főablakban válassza ki a képeket, amelyeket 1 Aszerkeszteni akar. 2 Váltson át a képszerkesztő ablakra.
Bevezetés/ Tartalom 4 Kattintson a kinagyítandó területre. Az indexkép helyzetének megváltoztatása vízszintes helyzetre Válassza a [View/Nézet] menü [Horizontal Thumbnails/Indexképek vízszintesen] menüpontját. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Kattintás Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Az a terület, amelyre rákattintott, 100% méretűre nő (ez az aktuális képpontméret).
Bevezetés/ Tartalom Képek összegyűjtése és szerkesztése a Collection (Gyűjtemény) ablakban A kiválasztott képeket gyűjteménymappákba gyűjtheti a megtekintéshez, összehasonlításhoz és szerkesztéshez. A képek egy vagy több mappából is összegyűjthetők, így hatékonyan dolgozhat velük. a [+ Add collection/+ Gyűjtemény 1 Kattintson hozzáadása] lehetőségre a főablak [Collection/ Gyűjtemény] területén. Válasszon képeket vagy képmappákat a főablakban.
Bevezetés/ Tartalom 5 Ellenőrizze a megjelenő képeket. 6 Szerkessze a képeket. Szerkessze a megjelenő képeket. A megjelenített képek a gyűjteménymappákban maradnak a DPP programból való kilépés után is. Képek eltávolítása a gyűjteménymappákból Kiválasztott képek eltávolítása Válasszon képeket egy gyűjteménymappában, válasszon képeket, majd válassza a [Remove from collection/Eltávolítás a gyűjteményből] menüpontot a [File/Fájl] menüben.
JPEG/TIFF Montázs készítése Két képet összeilleszthet egyetlen képpé. További képeket is bevonhat a montázsba, ha a montázshoz újabb képet ad hozzá. Mivel a montázsképet külön képként menti el, az eredeti képek változatlanok maradnak. Ez a funkció a DPP által támogatott minden képtípussal (4. oldal) használható. A montázs színtere a háttérkép színtere lesz. A program a montázshoz nem fûzi hozzá a képadatokat. 1 Válassza ki a fõablakban a háttérképet.
Bevezetés/ Tartalom 3 Válassza ki a beilleszteni kívánt képet. Válassza ki a beilleszteni kívánt képet a [Foreground Image/ Elõtérben lévõ kép] legördülõ listáról. 4 Válassza ki a montázsmódot. Válasszon montázsmódot a [Composite Method/Montázsmód] listamezõbõl. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása A kiválasztott kép megjelenik a [Foreground Image/Elõtérben lévõ kép] miniatûr képén.
Bevezetés/ Tartalom 5 Állítsa be a képek helyzetét. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Nagymértékû eltolás (50 képpont) Kismértékû eltolás (1 képpont) Képek középpontjának illesztése A [Foreground Image/Elõtérben lévõ kép] helyzetének koordinátái közvetlenül is megadhatók az illesztéshez.
Bevezetés/ Tartalom 6 Kattintson a [Save As/Mentés másként] gombra. A megjelenõ ablakban adja meg a kért adatokat, majd kattintson a [Save/Mentés] gombra. Ha a [Continue/Folytatás] gombra kattint, a képekbõl készült montázsból új háttérkép lesz, amelyhez újabb képet fûzhet. A kilépéshez kattintson a [Close/Bezárás] gombra. Montázsmódok Add (Hozzáadás) A háttérkép és a [Foreground Image/Elõtérben lévõ kép] hozzáadódik, és a képek összevonódnak.
JPEG/TIFF HDR (nagy dinamikatartományú) képek létrehozása Nagy dinamikatartományú, festményszerû képeket készíthet, ahol kisebb a kiégett és árnyékos részek aránya. Ez például csendéletekhez vagy tájképekhez ideális. Ez a funkció akkor a leghatékonyabb, ha ugyanarról a témáról három különbözõ (negatív, normál és pozitív) expozícióval készült képbõl hoz létre HDR-képet, de két, sõt akár egyetlen képbõl is készíthetõ HDR-kép. Mivel a HDR-képet külön képként menti el, az eredeti képek változatlanok maradnak.
Bevezetés/ Tartalom 4 Módosítsa a kép kívánt beállításait. Az [Adjust Image/Kép módosítása] ablak csúszkái [Tone/Color/Tónus/Szín] [Brightness/Fényerő]: A kép átlagos fényerejét módosítja. Mozgassa a csúszkát jobbra a fényerõ növeléséhez, és balra a kép sötétítéséhez. [Saturation/Telítettség]: A kép átlagos telítettségét módosítja. Mozgassa a csúszkát jobbra, hogy erõsebb legyen a színmélység, és balra, hogy gyengébb. [Contrast/Kontraszt]: A kép átlagos kontrasztját módosítja.
Bevezetés/ Tartalom 5 Kattintson a [Save As/Mentés másként] gombra. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése A megjelenõ ablakban a [Save As/Mentés másként] gombra kattintva adja meg a kért adatokat, majd kattintson a [Save/ Mentés] gombra.
Haladóknak A Dual Pixel RAW optimalizáló használata Ha beállítja a Dual Pixel RAW funkciót a funkcióval kompatibilis fényképezőgépen RAW képek készítése előtt, akkor a képek „speciális RAW képként (Dual Pixel RAW képként)” rögzülnek, és Dual Pixel adatokat fűz hozzájuk a képfeldolgozó szenzor. Ezt Dual Pixel RAW felvételnek nevezzük.
Bevezetés/ Tartalom 3 Állítsa be a kép jellemzőit. Nézőpont vagy az előtérben lévő fókusztalan terület átalakítása a kívánatosabb eredmény érdekében Képek letöltése Alakítsa át a nézőpontot vagy az előtérben lévő fókusztalan területet a kívánatosabb eredmény érdekében, a Dual Pixel RAW képeken rögzített Dual Pixel adatok segítségével.
Bevezetés/ Tartalom 4 Állítsa be a kép jellemzőit. Csökkenti a szellemképhatás mértékét a képeken Csökkentheti a szellemképhatás mértékét a képeken a Dual Pixel RAW képeken található Dual Pixel adatok segítségével. 1 A főablakban vagy a képszerkesztő ablakban válassza ki azt a Dual Pixel RAW képet, amelyet módosítani szeretne, majd válassza ki a [Start Dual Pixel RAW Optimizer/Dual Pixel RAW-optimalizáló indítása] lehetőséget a [Tools/Eszközök] menüből. Megjelenik a Dual Pixel RAW optimalizáló ablak.
Bevezetés/ Tartalom 3 Kattintson az [OK] gombra. A rendszer alkalmazza a képre a módosított beállításokat. Ha további információt szeretne a beállítások eredményeinek képekhez történő mentéséről, lásd „A szerkesztési eredmények mentése” című részt (91. oldal).
Haladóknak RAW formátumú kép átvitele a Photoshop programba A RAW formátumú kép átalakítható TIFF (16 bites) formátumúvá, és átvihető az Adobe Photoshop programba. Válassza ki a [Tools/Eszközök] menüben a [Transfer to Photoshop/Átvitel a Photoshop programba] parancsot. A Photoshop program elindul, és az átvitt kép megjelenik. Egyszerre egyetlen kép vihető át. Csak egy kép vihető át egyszerre. Több kép egyidejű küldéséhez lásd: 125. oldal.
Haladóknak A főablak eszköztárának személyre szabása Bevezetés/ Tartalom A főablak eszköztárán megjelenítheti a gyakran használt funkciók gombjait. A gombok elrendezését is módosíthatja. Képek letöltése Válassza a [Tools/Eszközök] menü [Customize 1 toolbar/Eszköztár testreszabása] menüpontot. Képek megtekintése Megjelenik a [Configure Toolbar/Eszköztár testreszabása] ablak. 2 Válassza ki az eszköztáron megjeleníteni kívánt funkciókat.
5 Képek nyomtatása Bevezetés/ Tartalom Kép kinyomtatása .................................................. 116 Nyomtatás a fénykép-információkkal együtt.......... 117 Miniatűrlista nyomtatása (kontaktmásolat nyomtatása) ................................ 118 Nyomtatás beépülő modullal .................................
Kép kinyomtatása A képet nyomtatóval kinyomtathatja. Példaként itt egyetlen kép egyetlen papírlapra való kinyomtatásának eljárását találja. Jelölje ki a nyomtatandó képet. 1 a [File/Fájl] menü [Print/Nyomtatás] 2 Válassza opcióját.
Nyomtatás a fénykép-információkkal együtt Kedve szerint elrendezhet egy képet egy papírlapon, és a címekkel, fénykép-információkkal stb. együtt kinyomtathatja. Válassza ki a nyomtatni kívánt képet. 1 ki a [File/Fájl] menü [Print with detailed 2 Válassza setting/Nyomtatás részletes beállításokkal] 3 parancsát. Adja meg a nyomtatáshoz szükséges beállításokat, majd kattintson a [Print/Nyomtatás] gombra. A beállítások megőrzése A 3.
Miniatűrlista nyomtatása (kontaktmásolat nyomtatása) Egyetlen papírlapra több képből álló sorozatot is nyomtathat. 1 2 3 Jelölje ki azokat a képeket, amelyeket miniatűrlistában szeretne kinyomtatni. Válassza a [File/Fájl] [Print contact sheets/ Kontaktmásolat nyomtatása] parancsot. Adja meg a szükséges nyomtatási beállításokat, majd kattintson a [Print/Nyomtatás] gombra. A beállítások megőrzése A 3.
Nyomtatás beépülő modullal Válassza ki a [File/Fájl] menü [Plug-in printing/Nyomtatás 1 beépülő modullal] a használt nyomtatóhoz tartozó beépülő modulját. Elindul a beépülő modul. 2 Adja meg a fényképek nyomtatásához szükséges beállításokat, majd nyomtasson.
6 Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Bevezetés/ Tartalom Fehéregyensúly kötegelt alkalmazása képekre (Egyéni fehéregyensúly) ................................................. 121 Egyéni fehéregyensúly jegyzékbe vétele ................. 121 Egyéni fehéregyensúly alkalmazása ........................ 122 Kötegelt mentés JPEG- vagy TIFF-képként (Kötegelt feldolgozás)............................................ 123 Képek kötegelt továbbítása képszerkesztő szoftverbe......
Fehéregyensúly kötegelt alkalmazása képekre (Egyéni fehéregyensúly) Az egy adott felvételi környezetben készült RAW formátumú képeken eszközölt fehéregyensúly-beállításokat, mint egyéni fehéregyensúlyt, jegyzékbe lehet venni. Ezután hatékony fehéregyensúly-beállítást végezhet ennek az egyéni fehéregyensúlynak nagyszámú, ugyanolyan felvételi környezetben készült RAW formátumú képen történő alkalmazásával. A DPP 4-nél korábbi verziók egyéni fehéregyensúlya nem alkalmazható.
Bevezetés/ Tartalom Egyéni fehéregyensúly alkalmazása A főablakban válassza ki a képeket, amelyekre az egyéni fehéregyensúlyt alkalmazni kell. 1 2 Válassza ki a [View/Nézet] menü [Tool palette/Eszközpaletta] menüpontját. annak az egyéni fehéregyensúlynak a számgombjára, amelyiket 3 Kattintson majd alkalmazni kell. Az eszközpaletta megjelenik.
Kötegelt mentés JPEG- vagy TIFF-képként (Kötegelt feldolgozás) Kötegelt formában alakíthat át és menthet szerkesztett, RAW formátumú képeket igen sokoldalú JPEG vagy TIFF formátumú képekké. A képek mentése különálló képekként történik, így a RAW formátumú képek változatlanok maradnak. az [Exit/Kilépés] gombra a feldolgozási 4 Kattintson párbeszédpanelben. Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Válasszon ki átalakításra több képet a főablakban.
Bevezetés/ Tartalom A képek nem menthetők el felirattal együtt. A [Batch settings/Kötegelt beállítások] ablakban nem lehet elvégezni a [Save/Mentés], illetve a [Save As/Mentés másként] (91. oldal) műveleteket szerkesztett RAW formátumú képek esetében. Az éppen használt verzióval előhívott vagy szerkesztett eredmény mentése A DPP RAW-képfeldolgozási technológiáját folyamatosan fejlesztjük, hogy mindig pontosan, a legfrissebb képfeldolgozási módszerekkel dolgozhasson.
Képek kötegelt továbbítása képszerkesztő szoftverbe Több képet is átvihet a képszerkesztő szoftverbe. A „Transferring a RAW Image to Photoshop” (RAW formátumú kép átvitele a Photoshop programba) (113. oldal) funkciótól eltérően a képeket konvertálás és külön képként mentés után továbbítja, így az átvitt kép nem tűnik el, miután kilépett a célszoftverből. A példaként használt szoftver az Adobe Photoshop. 1 Válasszon ki átvitelre több képet a főablakban.
Képek fájlneveinek kötegelt módosítása Válasszon ki több olyan képet a főablakban, amelyek 1 fájlnevét majd meg kell változtatni. Válassza a [Tools/Eszközök] menü [Start Rename tool/ 2 Átnevezési eszköz indítása] opcióját. Bevezetés/ Tartalom A képek fájlnevének módosítása a főablakban látható sorrend szerint Ha a főablakban módosítja a képek sorrendjét , egy művelettel az újrarendezés sorrendjének megfelelően módosíthatja a képekhez tartozó fájlneveket is. Az átnevezőablak megjelenik.
7 Felvételek távoli készítése Bevezetés/ Tartalom Felvételek távoli készítése..................................... 128 Kattintással megadott fehéregyensúly rögzítése a fényképezőgépen ..................................
Felvételek távoli készítése Távolról az „EOS Utility” használatával készíthet felvételeket. Ez a program lehetővé teszi a csatlakoztatott fényképezőgéppel történő kommunikációt. A távoli felvételkészítéshez az „EOS Utility 3.x” szoftvert kell telepíteni a számítógépre. Az „EOS Utility 3.x verzióval” kompatibilis fényképezőgépekkel kapcsolatos információkért tekintse meg az „EOS Utility 3.x verzió Kezelési kézikönyvet” (PDF formátumú elektronikus kézikönyv).
Bevezetés/ Tartalom A Specify Remote Shooting Folder (Távoli felvételkészítés beállítási mappája) ablakban módosítható a [File Name/Fájnév]. (Ha a [Do not modify/Nincs módosítás] lehetőséget választja, a képeket a program a fényképezőgépen beállított fájlnévvel menti.) 1 A Set file name for captured image (A készített kép fájlnevének beállítása) ablak megjelenítéséhez kattintson a [Settings/Beállítások] lehetőségre.
Bevezetés/ Tartalom 5 Adja meg a szükséges beállításokat. 7 Adja meg a szükséges beállításokat. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása A beállításokkal kapcsolatos részletes információkért tekintse meg az „EOS Utility Kezelési kézikönyvét” (PDF formátumú elektronikus útmutató). 6 Kattintson a [Settings/Beállítások] gombra.
131
Bevezetés/ Tartalom a point that is to be the standard for white 3 Select balance in the shot image, and register the white balance in the camera. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Kattintson a [ ] gombra, és kattintson az egérrel az 1. lépésben megjelenített képen arra a pontra, amelyet a fehéregyensúly alapjául kíván használni. A szoftver rögzíti a fehéregyensúlyt a 2.
8 Fekete-fehér videók lejátszása és állóképek mentése Fekete-fehér videók lejátszása és állóképek mentése.................................................................
Fekete-fehér videók lejátszása és állóképek mentése A DPP segítségével lejátszhatja azokat a MOV vagy MP4 formátumú videókat, amelyeket egy támogatott fényképezőgéppel készített, és állóképeket menthet a videókból JPEG vagy TIFF képformátumban.
Bevezetés/ Tartalom 2 Használja az előnézeti vezérlőpultot minden egyes műveletnél. (10) Mentés állóképként 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése (4) Lejátszási idő megjelenítése (5) Képkocka-pozíció csúszka (6) Képkocka száma/Összes képkocka Képek megtekintése Rendezés Képek (2) Következő kocka (1) Lejátszás/szünet (3) Előző kocka (7) Némítás/némítás megszüntetése (8) Hangerő csúszka (9) LUT megjelenítése be/ki (1) Lejátszás/szünet A kijelölt videó lejátszása vagy szüneteltetése.
Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Egyes támogatott fényképezőgépek használata esetén videó felvételekor „.THM” kiterjesztésű fájl jön létre a videofájllal együtt. A „.THM” fájlnál ugyanaz a képszám, mint a videofájl esetében, és rögzíti a fénykép-információkat is. A DPP-ben a videofájlt és a „.THM” kiterjesztésű fájlt azonos mappában kell tárolni a videó lejátszása során.
9 A beállítások megadása Bevezetés/ Tartalom A beállítások megadása ........................................ 138 General settings (Általános beállítások) ................... 138 Képfeldolgozás ......................................................... 139 Color management (Színkezelés) ............................ 141 View settings (Megjelenítési beállítások).................. 142 Tulajdonságok megjelenítési beállításai...................
A beállítások megadása A DPP program különféle funkcióit a [Preferences/Beállítások] ablakban változtathatja meg. Ellenőrizze mindegyik ablak tartalmát, és állítsa be. Tekintse meg a részletes leírásokat, amennyiben vannak ilyenek, valamint tekintse meg az egyes ablakokat. 1 Bevezetés/ Tartalom General settings (Általános beállítások) Megadhatja a DPP indításakor megnyitandó mappát, mentett recepteket stb.
Bevezetés/ Tartalom Default value of output resolution (Kimeneti felbontás alapértelmezett értéke) Amikor a RAW-képek átalakításával JPEG- vagy TIFF-képeket készít (91. oldal és 123. oldal), megadhatja a JPEG- és TIFF-képek felbontását. Ideiglenesen mentett fájlok Gyorsabb működést érhet el az ideiglenesen mentett fájlok törlésével, valamint módosíthatja a fájlok mentésének helyét, és korlátozhatja a felhasznált lemezterületet. A megadott módosítások a DPP legközelebbi elindításakor lépnek érvénybe.
Bevezetés/ Tartalom Noise reduction defaults (Alapértelmezett zajcsökkentési beállítások) A zajcsökkentés szintjének alapértelmezett értéke előre beállítható. A funkció csak RAW-képeken használható. Az [Apply camera settings/Fényképezőgép beállításainak alkalmazása] lehetőség kiválasztása esetén előre beállíthatja alapértelmezettként a fényképezőgép beállításainak megfelelő zajcsökkentési szintet.
Bevezetés/ Tartalom Alapértelmezett méret RAW-képek megnyitásakor Ez csak az olyan, „.CR3” kiterjesztésű RAW-képekre érvényes, amelyek a fényképezőgépen kiválasztott [ ] funkció beállításával készültek. Ez határozza meg a méretbeli alapértelmezett értékeket a RAW-képek DPP-ben való megnyitása során. Ez az alapértelmezett méret kerül beállításra a RAW-képek konvertálásakor és JPEG- vagy TIFF-képek mentésekor. A beállítások a DPP legközelebb történő elindításakor érvényesülnek.
Bevezetés/ Tartalom A változtatások a szerkesztett képet nem érintik Még ha megváltoztatják is az alapértelmezett beállítást, az új alapértelmezett beállítás nem lesz érvényes a szerkesztett (azaz az eszközpalettával beállított, vágott és portalanított) képekre. Módosítsa a beállításokat egyenként. View settings (Megjelenítési beállítások) Beállíthatja a képernyőn történő megjelenítés elrendezését.
Bevezetés/ Tartalom Tulajdonságok megjelenítési beállításai Megadhatja a felvételkészítéssel és receptekkel kapcsolatos beállításokat, amelyek megjelennek az indexképeknél és az előnézeti ablakban.
Oldalszám Bevezetés/ Tartalom Hibajavítás............................................................. 145 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A szoftver törlése (eltávolítás) ............................... 146 Képek letöltése Képkeret-információ a főablakban és a képszerkesztő ablakban .............................................. 147 Képek megtekintése Szójegyzék ............................................................ 148 Tárgymutató ..........................................................
Képkeret-információ a főablakban és a képszerkesztő ablakban (12. oldal, 98. oldal) Vágási (kivágási) tartomány*2 (68. oldal) Megjelölés (32. oldal, 33. oldal) Rögzített kép beállítási jele (20. oldal) Recept jel Bevezetés/ Tartalom 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Képek letöltése Többszörös képmegjelenítési jel (21. oldal) Képek megtekintése Rendezés Képek Szerkesztés Képek Képek nyomtatása Nagyszámú RAW-kép feldolgozása Képtípus*1 Értékelési jel (32. oldal, 33. oldal) Digitális objektívoptimalizálás jele (76.
Szójegyzék Bevezetés/ Tartalom RAW formátumú kép Bitszám Az EOS fényképezőgép tömörítés nélküli 14 bites vagy 12 bites formátumban rögzíti a RAW-képeket. Mivel a RAW formátumú képek előhívatlan állapotban lévő, különleges képek, megtekintésükhöz az előhívási eljárás funkcióival rendelkező szoftverre van szükség, amilyen például a DPP program. A RAW formátumú képek előnye, hogy ezeken a beállítások egész sorát lehet elvégezni, miközben a kép minősége szinte semmit sem romlik.
Bevezetés/ Tartalom Színtér CMYK-szimulációs profilok A színtér az a színtartomány, (a színskála azon jellemzői) amelyet reprodukálni lehet. A DPP program a színtér következő öt típusát támogatja: sRGB: A Windows rendszer szabványos színtere. Széles körben használatos mint a monitorok, digitális fényképezőgépek és lapolvasók színtere. Adobe RGB: Az sRGB színtérnél szélesebb színtér. Főleg kereskedelmi célú nyomtatáshoz használják. Apple RGB: A Macintosh rendszerek szabványos színtere.
Tárgymutató A A DPP indítása...................................................................................... 9 A DPP törlése (eltávolítás)................................................................ 146 A képek fájlnevének módosítása a főablakban látható sorrend szerint ...................................................................... 126 A tónusgörbe beállítása ...................................................................... 61 Ablak átnevezése..........................................
Bevezetés/ Tartalom Értékelés ....................................................................................... 32, 33 Értékelési jel...................................................................................... 147 Érzékelési ......................................................................................... 149 Eszközpaletta...................................................................................... 44 Alapbeállítások eszközpaletta ...........................................
Bevezetés/ Tartalom Képek letöltése a fényképezőgépről ................................................... 10 Képek letöltése a számítógépre.......................................................... 10 Képek letöltése a fényképezőgépről ............................................ 10 Képek letöltése kártyaolvasóról.................................................... 10 Képek megtekintése a főablakban (indexképes megjelenítés)........... 12 Képek rendezése ...................................................
Bevezetés/ Tartalom Nyomtatás a fénykép-információkkal együtt (részletes beállítások nyomtatása) .................................................................... 117 Nyomtatás egy lapra ......................................................................... 116 Nyomtató színbeállítása (profilok)..................................................... 142 O Objektívtorzítás korrekciója................................................................. 71 Objektívtorzítás-korrekció jele....................
Bevezetés/ Tartalom T Támogatott képek ................................................................................. 4 TIFF formátumú kép ................................................................... 43, 148 TIFF formátumú képek beállítása ....................................................... 43 Tónusgörbe....................................................................................... 148 Torzítás javítása..................................................................................