PL12080 Wydanie pierwsze Listopad 2016 Podręcznik elektroniczny
Informacje o prawach autorskich Żadnej z części tego podręcznika, włącznie z opisami produktów i oprogramowania, nie można powielać, transmitować, przetwarzać, przechowywać w systemie odzyskiwania danych lub tłumaczyć na żadne języki, w jakiejkolwiek formie lub w jakikolwiek sposób, bez wyraźnego pisemnego pozwolenia ASUSTeK COMPUTER, INC. (“ASUS”).
Spis treści Informacje dotyczące tego Podręcznika............................................................7 Konwencje stosowane w niniejszym Podręczniku.............................................. 9 Ikony..................................................................................................................................... 9 Typografia.......................................................................................................................... 9 Zasady bezpieczeństwa..........
Rozdział 3: Obsługa notebooka w systemie Windows® 10 Pierwsze uruchomienie notebooka.....................................................................42 Menu Start.....................................................................................................................43 Aplikacje systemu Windows®.................................................................................45 Praca z aplikacjami systemu Windows®...................................................................
Rozdział 5: Usprawnianie notebooka Zdejmowanie pokrywy wnęki...............................................................................76 Instalacja modułu pamięci RAM............................................................................78 Instalacja dysku twardego.......................................................................................80 Instalacja karty M.2....................................................................................................
Informacje dotyczące bezpieczeństwa napędu optycznego.......................... 109 Certyfikat CTR 21 (dla komputerów notebook PC z wbudowanym modemem)........................ 110 Produkt zgodny z ENERGY STAR................................................................................ 112 Recycling ASUS/Usługi zwrotu................................................................................... 113 Uproszczona deklaracja zgodności UE...................................................................
Informacje dotyczące tego Podręcznika W tym Podręczniku są zawarte informacje na temat funkcji sprzętowych i programowych notebooka, które zostały pogrupowane tematycznie w następujące rozdziały: Rozdział 1: Konfiguracja sprzętu W tym rozdziale opisane są szczegółowo podzespoły sprzętowe notebooka. Rozdział 2: Użytkowanie notebooka W tym rozdziale opisany jest sposób użytkowania różnych części notebooka.
Rozdział 5: Usprawnianie notebooka W tym rozdziale jest opisany sposób wymiany i ulepszania części w notebooku. Porady i często zadawane pytania W części tej znajdują się porady oraz często zadawane pytania dotyczące sprzętu i oprogramowania, z którymi warto jest się zapoznać w związku z czynnościami konserwacyjnymi notebooka, jak i w celu rozwiązania typowych problemów. Załączniki W tym rozdziale zawarte są informacje prawne i oświadczenia o bezpieczeństwie notebooka.
Konwencje stosowane w niniejszym Podręczniku W celu wyróżnienia kluczowych informacji zawartych w tym Podręczniku komunikaty prezentowane są w następujący sposób: WAŻNE! Ten komunikat zawiera istotne informacje, do których należy się zastosować, aby dokończyć zadanie. UWAGA: Ten komunikat zawiera dodatkowe ważne informacje i wskazówki, pomocne w dokończeniu zadań.
Zasady bezpieczeństwa Używanie notebooka Ten komputer może być używany wyłącznie w miejscach, gdzie temperatura otoczenia mieści się pomiędzy 5°C (41°F) a 35°C (95°F). Sprawdź etykietę wartości znamionowych w dolnej części komputera i upewnij się, że adapter zasilania może zapewnić wymagane zasilanie. Nie należy umieszczać notebooka na kolanach lub w pobliżu dowolnej części ciała, aby zapobiec dyskomfortowi, bądź obrażeniom ciała z uwagi na wystawienie na działanie ciepła.
Pielęgnacja notebooka Przed czyszczeniem notebooka należy odłączyć przewód zasilający i wyjąć zestaw baterii (jeżeli jest na wyposażeniu). Do czyszczenia należy używać czystej gąbki celulozowej lub irchy zwilżonej w roztworze środka czyszczącego bez właściwości ściernych z kilkoma kroplami ciepłej wody. Nadmiar wilgoci występujący na notebooku należy usunąć przy użyciu suchej szmatki. Na powierzchni notebooka lub w jego pobliżu nie należy używać silnych rozpuszczalników, np.
Właściwa utylizacja urządzenia NIE NALEŻY wyrzucać komputera do śmieci. Produkt ten został opracowany w taki sposób, aby umożliwić właściwe ponowne wykorzystanie części i jego utylizację. Symbol przekreślonego kosza na kółkach wskazuje, że dany produkt (sprzęt elektryczny, elektroniczny oraz akumulatory z zawartością rtęci) nie mogą być wyrzucane wraz z odpadami domowymi. Należy sprawdzić lokalne przepisy dotyczące usuwania produktów elektronicznych. NIE NALEŻY wyrzucać baterii do śmieci miejskich.
Rozdział 1: Konfiguracja sprzętu Podręcznik elektroniczny do notebooka 13
Poznajemy notebooka Widok z góry UWAGA: Układ klawiatury zależy od regionu lub kraju. Wygląd notebooka może się także różnić w zależności od modelu urządzenia.
Zestaw mikrofonów Zestaw mikrofonów posiada funkcje usuwania echa, tłumienia hałasu i formowania wiązki, dla lepszego rozpoznawania głosu i nagrywania audio. Kamera Wbudowana kamera umożliwia wykonywanie zdjęć lub nagrywanie materiału wideo przy użyciu notebooka. Wskaźnik pracy kamery Podczas używania wbudowanej kamery wyświetlany jest wskaźnik pracy kamery.
Klawiatura Klawiatura oferuje pełnowymiarowe klawisze w układzie QWERTY z wygodnym, głębokim skokiem klawisza podczas pisania. Umożliwia ona także używanie przycisków funkcyjnych, zapewnia szybki dostęp do systemu Windows®, a także służy do kontrolowania funkcji innych multimediów. UWAGA: Układ klawiatury zależy od modelu lub regionu. Głośniki audio Wbudowane głośniki audio umożliwiają słuchanie dźwięku bezpośrednio z notebooka. Funkcje audio tego notebooka są kontrolowane za pomocą oprogramowania.
Przycisk zasilania Naciśnij przycisk zasilania w celu włączenia lub wyłączenia komputera. Przycisk zasilania można także używać do przełączania notebooka do trybu uśpienia lub hibernacji i wybudzania z trybu uśpienia lub hibernacji. Jeśli notebook przestanie reagować, naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go przez co najmniej cztery (4) sekundy, aż do zamknięcia systemu notebooka.
Wskaźniki stanu Wskaźniki statusu ułatwiają identyfikację aktualnego stanu sprzętu w notebooku. Wskaźnik zasilania Wskaźnik zasilania świeci się, gdy notebook jest włączony i miga powoli, gdy urządzenie znajduje się w stanie uśpienia. Dwukolorowy wskaźnik ładowania baterii Dwukolorowa dioda LED udostępnia wizualne wskazanie stanu naładowania baterii.
Kolor Stan Wskaźnik świeci stale w kolorze zielonym Notebook jest podłączone do źródła zasilania, trwa ładowanie baterii, a poziom naładowania baterii wynosi między 95% a 100%. Notebook jest podłączone do źródła zasilania, trwa ładowanie baterii, a poziom naładowania baterii wynosi mniej niż 95%. Wskaźnik świeci stale w kolorze pomarańczowym Wskaźnik miga w kolorze pomarańczowym Wskaźnik wyłączony Notebook działa w trybie zasilania bateryjnego, a naładowanie baterii wynosi poniżej 10%.
Widok z dołu UWAGA: Widok dolnej części może się różnić w zależności od modelu. OSTRZEŻENIE! Dolna część notebooka może się nagrzewać do wysokich temperatur podczas używania lub ładowania zestawu baterii. Podczas używania notebooka nie należy ustawiać go na powierzchni, która mogłaby zasłonić otwory wentylacyjne. WAŻNE! Czas pracy baterii uzależniony jest od sposobu używania i specyfikacji technicznej tego notebooka. Zestawu baterii nie można demontować.
Szczeliny wentylacyjne Otwory wentylacyjne służą do doprowadzania zimnego powietrza i odprowadzania gorącego powietrza z notebooka. WAŻNE! W celu zapobiegania przegrzaniu się urządzenia należy upewnić się, czy otwory wentylacyjne nie są zasłonięte przez kartki papieru, książki, ubrania, przewody lub inne przedmioty. Pokrywa wnęki Pokrywa ta chroni przestrzeń notebooka zarezerwowaną dla SSD (M.2 2280), wymiennych dysków twardych (HDD) oraz modułów pamięci o dostępie losowym (RAM).
Widok z prawej Czytnik kart pamięci Flash Notebook ten wyposażony jest w pojedyncze gniazdo czytnika kart pamięci, które obsługuje formaty kart SD oraz SDHC. Złącze USB 3.0 Port Uniwersalna magistrala szeregowa 3.0 (USB 3.0), zapewnia szybkość transferu danych do 5 Gbit/s i jest wstecznie zgodny ze standardem USB 2.0. Gniazdo zabezpieczenia Kensington® Gniazdo zabezpieczenia Kensington® umożliwia zabezpieczenie komputera za pomocą produktów zabezpieczających do komputerów zgodnych z Kensington®.
Widok z lewej Wejście zasilania Do tego gniazda należy podłączyć dołączony zasilacz w celu naładowania zestawu baterii a także zasilania notebooka. OSTRZEŻENIE! W czasie używania adapter może się nagrzewać. Gdy adapter jest podłączony do gniazdka elektrycznego, nie należy go przykrywać i należy go trzymać z dala od ciała. WAŻNE! W celu naładowania zestawu baterii i zasilenia notebooka należy używać wyłącznie dołączonego zasilacza.
Mini DisplayPort Ten port umożliwia podłączenie komputera do zewnętrznego wyświetlacza. Port HDMI To gniazdo służy do podłączania złącza HDMI (Wysokiej jakości interfejs multimedialny) i jest zgodne z HDCP w celu odtwarzania HD DVD, Blu-ray oraz innych treści objętych ochroną. Port combo USB typu C/Thunderbolt 3 Port USB 3.1 (ang. Universal Serial Bus 3.1) obsługuje szybkość transferu danych do 10 Gb/s i jest wstecznie zgodny ze standardem USB 2.0.
Rozdział 2: Użytkowanie notebooka Podręcznik elektroniczny do notebooka 25
Przygotowanie urządzenia Ładowanie notebooka A. Podłącz przewód zasilający prądu zmiennego do zasilacza. B. Podłącz zasilacz do gniazdka elektrycznego (100 -240 V). C. Podłącz końcówkę zasilania DC do wejścia zasilania (DC) w notebooku. Przed pierwszym użyciem notebooka należy go ładować przez 3 godziny. UWAGA: Wygląd adaptera zasilania zależy od modelu i regionu.
WAŻNE! • Zlokalizuj na komputerze etykietę znamionową z parametrami wejścia/wyjścia i upewnij się, że podane tam wartości są zgodne z parametrami wejścia/wyjścia na adapterze zasilania. Niektóre modele komputerów mogą mieć podane więcej parametrów natężenia prądu wyjścia, w oparciu o dostępne wersje wyposażenia. • Przed pierwszym włączeniem należy upewnić się, że komputer jest podłączony do adaptera zasilania.
Podnieś, aby otworzyć panel wyświetlacza Naciśnij przycisk zasilania 28 Podręcznik elektroniczny do notebooka
Używanie touchpada Przesuwanie kursora Aby uaktywnić kursor, możesz nacisnąć lub kliknąć panel dotykowy w dowolnym miejscu, a następnie przesuń palec po panelu w celu poruszania kursora na ekranie.
Gesty jednym palcem Stuknięcie/Dwukrotne stuknięcie • Stuknij aplikację w celu jej zaznaczenia. • Stuknij dwukrotnie aplikację w celu jej uruchomienia. Przeciągnięcie i upuszczenie Stuknij dwukrotnie element, a następnie przesuń ten sam palec, bez podnoszenia go z touchpada. Aby upuścić element w nowym miejscu, unieś palec z touchpada.
Kliknięcie lewym przyciskiem Kliknięcie prawym przyciskiem • Kliknij aplikację w celu jej wybrania. • Kliknij dwukrotnie aplikację w celu jej uruchomienia. Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić menu uaktywniane kliknięciem prawym przyciskiem myszy. UWAGA: Miejsca wyznaczone przez zakropkowane linie wskazują położenie lewego i prawego przycisku myszy na panelu dotykowym. Gesty dwoma palcami Stuknięcie Naciśnij panel dotykowy dwoma palcami, aby zasymulować funkcję kliknięcia prawym przyciskiem myszy.
Przewijanie dwoma palcami (w górę/w dół) Przewijanie dwoma palcami (w lewo/w prawo) Przesuń dwa palce, aby przewinąć w górę lub w dół. Przesuń dwa palce, aby przewinąć w lewo lub w prawo. Zmniejszenie Powiększenie Ściągnij do siebie dwa place na touchpadzie. Rozsuń dwa place na touchpadzie.
Przeciągnięcie i upuszczenie Wybierz element, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk lewego kliknięcia. Przesuń innym placem po touchpadzie, aby przeciągnąć element, a następnie podnieś palec z przycisku w celu upuszczenia elementu. Przeciąganie w dół Stuknięcie Stuknij touchpada trzema palcami, aby włączyć asystenta Cortana.
Przesuwanie w lewo/w prawo Jeśli otwartych jest kilka aplikacji, przesuń trzema palcami w lewo lub w prawo w celu ich przełączenia. Przesuwanie w górę Przesuwanie w dół Przesuń palcem w górę, aby zobaczyć podgląd wszystkich otwartych aktualnie aplikacji. Przesuń palcem w dół, aby wyświetlić pulpit.
Gesty wykonywane czterema palcami Stuknięcie Stuknij touchpad czterema palcami, aby wyświetlić pozycję Action Center. Dostosowywanie touchpada 1. Wyświetl ekran All settings (Wszystkie ustawienia) z pozycji Action Center. 2. Wybierz pozycję Devices (Urządzenia), a następnie Mouse & touchpad (Mysz i touchpad). 3. Dostosuj ustawienia zgodnie z własnymi preferencjami.
Konfiguracja konta Odcisk palca 1. Uaktywnij menu Start. 2. Kliknij/stuknij pozycję Settings (Ustawienia) i wybierz pozycję Accounts (Konta). 3. Wybierz kartę Sign-in options (Opcje logowania) po lewej stronie ekranu i kliknij/stuknij pozycję Set up (Konfiguruj) w obszarze Odcisk palca funkcji Windows Hello. WAŻNE! • Aby móc korzystać z innych opcji logowania, należy najpierw dodać hasło. • Aby móc zarejestrować się w Windows Hello, należy najpierw ustawić kod PIN. 4.
Używanie klawiatury Klawisze funkcyjne Klawisze funkcyjne, które dostępne są na klawiaturze notebooka, mogą być uruchamiane za pomocą następujących poleceń: przełączenie komputera do trybu Sleep mode (Uśpienie) Włączenie lub wyłączenie trybu Airplane (Samolot) UWAGA: Po włączeniu, tryb Airplane (Samolot) wyłącza wszystkie połączenia bezprzewodowe.
Włączenie lub wyłączenie touchpada. Włączenie lub wyłączenie głośnika. Zmniejszenie głośności głośnika. Zwiększenie głośności głośnika.
Klawisze sterowania multimediami Klawisze sterowania multimediami służą do kontrolowania plików multimedialnych, np. audio i wideo podczas ich odtwarzania w notebooku. Naciśnij w notebooku klawisz w połączeniu z klawiszami strzałek zgodnie z poniższą ilustracją.
Klawiatura numeryczna UWAGA: Układ klawiatury numerycznej może różnić się w zależności od modelu lub regionu, ale procedury użytkowania są takie same. Klawiatura numeryczna jest dostępna tylko w wybranych modelach notebooków. Ta klawiatura może być używana do wprowadzania wartości numerycznych lub jako klawisze kierunkowe kursora. Naciśnij kombinację klawiszy w celu przełączenia klawiatury numerycznej i używania klawiszy numerycznych lub klawiszy kierunkowych kursora.
Rozdział 3: Obsługa notebooka w systemie Windows® 10 Podręcznik elektroniczny do notebooka 41
Pierwsze uruchomienie notebooka Przy pierwszym uruchomieniu komputera wyświetlanych jest wiele ekranów, które stanowią pomoc przy konfiguracji podstawowych ustawień systemu operacyjnego Windows® 10. Aby uruchomić notebooka po raz pierwszy: 1. Naciśnij przycisk zasilania na notebooku. Odczekaj kilka minut do momentu wyświetlenia ekranu konfiguracji. 2. Na ekranie konfiguracji wybierz region i język, który ma być używany w notebooku. 3. Dokładnie przeczytaj warunki licencji.
Menu Start Menu Start to główna brama do programów zainstalowanych na notebooku, aplikacji systemu Windows®, folderów oraz ustawień.
Uaktywnianie menu Start Ustaw wskaźnik myszy nad przyciskiem Start w lewym dolnym rogu pulpitu, a następnie kliknij go. Naciśnij klawisz z logo systemu Windows na klawiaturze. Uruchamianie programów z menu Start Jedną z najczęściej wykonywanych czynności w menu Start jest uruchamianie programów zainstalowanych na notebooku. Ustaw wskaźnik myszy nad programem, a następnie kliknij w celu uruchomienia. Przejdź między programami za pomocą klawiszy strzałek. Naciśnij klawisz w celu uruchomienia.
Aplikacje systemu Windows® Są to aplikacje przypięte do panelu po prawej stronie menu Start i wyświetlane w postaci kafelków w celu zapewnienia łatwego dostępu. UWAGA: Do pełnego uruchomienia niektórych aplikacji systemu Windows® wymagane jest zalogowanie się do konta Microsoft.
Praca z aplikacjami systemu Windows® Za pomocą ekranu dotykowego, panelu dotykowego lub klawiatury notebooka można uruchamiać, dostosowywać lub zamykać aplikacje. Uruchamianie aplikacji systemu Windows® z menu Start Ustaw wskaźnik myszy nad aplikacją, a następnie kliknij w celu uruchomienia. Przejdź między aplikacjami za pomocą klawiszy strzałek. Naciśnij klawisz , aby uruchomić aplikację.
Zmiana rozmiaru aplikacji Ustaw wskaźnik myszy nad aplikacją i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij polecenie Resize (Zmień rozmiar) i wybierz rozmiar kafelka aplikacji. Przejdź do aplikacji za pomocą klawiszy strzałek. Naciśnij klawisz , a następnie wybierz polecenie Resize (Zmień rozmiar) i wybierz rozmiar kafelka aplikacji.
Przypinanie aplikacji do paska zadań Ustaw wskaźnik myszy nad aplikacją i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij polecenie Pin to taskbar (Przypnij do paska zadań). Przejdź do aplikacji za pomocą klawiszy strzałek. Naciśnij klawisz , a następnie wybierz polecenie Pin to taskbar (Przypnij do paska zadań).
Widok zadań Za pomocą funkcji widoku zadań można przełączać szybko między otwartymi aplikacjami i programami, a także pulpitami. Uaktywnianie widoku zadań Ustaw wskaźnik myszy nad ikoną na pasku zadań i kliknij ją. Naciśnij klawisze Podręcznik elektroniczny do notebooka na klawiaturze.
Funkcja Snap (Przyciąganie) Funkcja Snap (Przyciąganie) umożliwia wyświetlanie aplikacji obok siebie w celu ułatwienia ich obsługi i przełączania. Punkty aktywne funkcji Snap (Przyciąganie) Można przeciągać aplikacje i upuszczać je w tych punktach aktywnych w celu przyciągnięcia.
Używanie funkcji Snap (Przyciąganie) 1. Uruchom aplikację, którą chcesz przyciągnąć. 2. Przeciągnij pasek tytułu aplikacji i upuść aplikację przy krawędzi ekranu w celu przyciągnięcia. 3. Uruchom inną aplikację i powtórz powyższe czynności w celu jej przyciągnięcia. 1. Uruchom aplikację, którą chcesz przyciągnąć. 2. Naciśnij i przytrzymaj klawisz , a następnie użyj klawiszy strzałek, aby przyciągnąć aplikację. 3. Uruchom inną aplikację i powtórz powyższe czynności w celu jej przyciągnięcia.
Centrum akcji W panelu Action Center (Centrum akcji) wyświetlane są powiadomienia różnych aplikacji, którymi można zarządzać w jednym miejscu. W dolnej części znajduje się ponadto przydatna sekcja Quick Actions (Szybkie akcje). Wyświetlanie panelu Action Center (Centrum akcji) Ustaw wskaźnik myszy nad ikoną na pasku zadań i kliknij ją. Naciśnij klawisze 52 na klawiaturze.
Inne skróty klawiaturowe Z wykorzystaniem klawiatury, można także używać następujących skrótów, pomocnych w uruchamianiu aplikacji i nawigacji w Windows®10. \ Uaktywnianie menu Start Wyświetlanie pozycji Action Center (Centrum akcji) Uruchamianie pulpitu Uruchamianie narzędzia File Explorer (Eksplorator plików) Otwieranie panelu Share (Udostępnij) Wyświetlanie pozycji Settings (Ustawienia) Wyświetlanie panelu Connect (Połącz) Uaktywnienie ekranu Lock (Blokada) Minimalizuje aktualnie aktywne okno Podręczni
Uaktywnianie funkcji Search (Wyszukaj) Wyświetlanie panelu Project (Projekt) Otwieranie okna Run (Uruchom) Otwieranie Ease of Access Center (Centrum ułatwień dostępu) Otwieranie menu kontekstowego przycisku Start Uruchamianie ikony lupy i powiększanie ekranu Powiększanie ekranu Otwieranie Narrator Settings (Ustawienia narratora) 54 Podręcznik elektroniczny do notebooka
Podłączanie do sieci bezprzewodowej Wi-Fi Dostęp do poczty e-mail, surfowanie w Internecie i współdzielenie aplikacji przez strony sieci społecznościowych, z użyciem połączenia WiFi komputera. WAŻNE! Airplane mode (Tryb samolotowy) wyłącza tę funkcję. Przed włączeniem połączenia Wi-Fi należy się upewnić, że jest włączony Airplane mode (Tryb samolotowy) . Łączenie z siecią Wi-Fi W celu połączenia notebooka z siecią Wi-Fi należy wykonać poniższe czynności: 1. Wybierz ikonę z paska zadań. 2.
Bluetooth Użyj technologii Bluetooth, aby usprawnić bezprzewodowy transfer danych z innymi urządzeniami z obsługą Bluetooth. WAŻNE! Airplane mode (Tryb samolotowy) wyłącza tę funkcję. Przed włączeniem połączenia Bluetooth należy się upewnić, że jest włączony Airplane mode (Tryb samolotowy) . Parowanie z innymi urządzeniami z obsługą Bluetooth Aby włączyć transfer danych, konieczne jest sparowanie notebooka z innymi urządzeniami z obsługą Bluetooth.
Tryb samolotowy Tryb Airplane mode (Samolot) wyłącza komunikację bezprzewodową, umożliwiając w ten sposób bezpieczne użytkowanie notebooka podczas lotu samolotem. UWAGA: Należy skontaktować się z właściwymi liniami lotniczymi, aby dowiedzieć się o odpowiednich usługach, które mogą być używane podczas lotu, a także ograniczeniach, do których należy się stosować podczas używania notebooka w trakcie lotu. Włączanie trybu Airplane (Samolot) 1. Wyświetl pozycję Action Center (Centrum akcji) z paska zadań. 2.
Podłączanie do sieci przewodowej Przy użyciu portu LAN w notebooku możliwe jest także podłączenie do sieci przewodowej, np. sieci LAN lub internetowego połączenia szerokopasmowego. UWAGA: W celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się z dostawcą usług internetowych (ISP), bądź z administratorem sieci, aby uzyskać pomoc w zakresie konfiguracji połączenia internetowego. Aby skonfigurować ustawienia, należy wykonać poniższe czynności.
7. Wróć do okna Network and Sharing Center (Centrum sieci i udostępniania), a następnie wybierz pozycję Set up a new connection or network (Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć). 8. Wybierz pozycję Connect to the Internet (Połącz z Internetem), a następnie wybierz przycisk Next (Dalej). 9. Wybierz pozycję Broadband (PPPoE) [Połączenie szerokopasmowe (PPPoE)]. 10. Wpisz nazwę użytkownika, hasło oraz nazwę połączenia, a następnie wybierz przycisk Connect (Połącz). 11.
Wyłączanie notebooka Wyłączenie notebooka jest możliwe po wykonaniu następujących czynności: • Uaktywnij menu Start, a następnie wybierz kolejno pozycje > Shut down (Zamknij system) w celu normalnego wyłączenia. • Na ekranie logowania wybierz kolejno pozycje > Shut down (Zamknij system). • Naciśnij klawisze • 60 w celu wyświetlenia okna Shut Down Windows (Zamykanie systemu Windows). Wybierz z listy rozwijanej polecenie Shut Down (Zamknij system), a następnie wybierz przycisk OK.
Przełączanie notebooka do trybu uśpienia Aby przełączyć notebook do trybu uśpienia: • Uaktywnij menu Start, a następnie wybierz kolejno pozycje > Sleep (Uśpij) w celu przełączenia notebooka do trybu uśpienia. • Na ekranie logowania wybierz kolejno pozycje > Sleep (Uśpij). Naciśnij klawisze w celu wyświetlenia okna Shut Down Windows (Zamykanie systemu Windows). Wybierz z listy rozwijanej polecenie Sleep (Uśpij), a następnie wybierz przycisk OK.
Podręcznik elektroniczny do notebooka
Rozdział 4: Autotest podczas włączania zasilania (POST) Rozdział 4: Autotest podczas włączania zasilania (POST) Podręcznik elektroniczny do notebooka 63
Autotest podczas włączania zasilania (POST) Autotest podczas włączania zasilania (POST) jest szeregiem testów diagnostycznych kontrolowanych programowo, które są uruchamiane podczas włączania lub ponownego włączania notebooka. Oprogramowanie, które kontroluje funkcję POST jest instalowane jako stały element architektury notebooka.
• Uruchom ponownie notebooka, a następnie naciśnij klawisz podczas wykonywania testów POST. • Uruchom menu Start i wybierz Settings (Ustawienia) > Update & security (Aktualizacja i zabezpieczenia) > Recovery (Odzyskiwanie), a następnie wybierz Restart now (Uruchom ponownie teraz) w opcji Advanced startup (Zaawansowane uruchamianie).
Boot (Rozruch) To menu umożliwia ustawienie priorytetów dla opcji uruchamiania. Podczas ustawiania priorytetu uruchamiania należy stosować się do poniższych procedur. 1. Na ekranie Boot (Uruchamianie), wybierz Boot Option #1 (Opcja uruchamiania #1). 2. Naciśnij przycisk #1.
Security (Bezpieczeństwo) To menu służy do ustawiania hasła administratora i użytkownika w notebooku. Zapewnia ono kontrolę dostępu do napędu dysku twardego w notebooku, interfejsu wejścia/ wyjścia (I/O), a także złącza USB. UWAGA: • W przypadku ustawienia User Password (Hasła użytkownika), konieczne będzie wprowadzenie hasła przed uruchomieniem systemu operacyjnego notebooka.
Aby ustawić hasło: 1. a ekranie Security (Zabezpieczenie), wybierz Setup N Administrator Password (Hasło administratora) lub User Password (Hasło użytkownika). 2. Wpisz hasło i naciśnij 3. Ponownie wpisz hasło, aby je potwierdzić, a następnie wybierz polecenie OK. . Aby usunąć hasło: 1. Na ekranie Security (Zabezpieczenie), wybierz Setup Administrator Password (Hasło administratora) lub User Password (Hasło użytkownika). 2. Wprowadź bieżące hasło i naciśnij 3.
Save & Exit (Zapis i wyjście) Aby zachować ustawienia konfiguracyjne, należy wybrać opcję Save Changes and Exit (Zapis zmian i wyjście) przed opuszczeniem BIOS'a.
Aktualizacja BIOS: 1. Sprawdź model notebooka, a następnie pobierz najnowszy plik BIOS'a dla tego modelu ze strony internetowej ASUS. 2. Zapisz kopię pobranego pliku BIOS'a na dysku Flash. 3. Podłącz dysk Flash do notebooka. 4. Uruchom ponownie notebooka i otwórz ekran konfiguracyjny BIOSu. 5. Z menu BIOSu wybierz kolejno pozycje Advanced (Zaawansowane) > ASUS EZ Flash 3 Utility i naciśnij klawisz .
6. Odszukaj pobrany plik BIOS'a na dysku Flash, a następnie naciśnij klawisz . Wykonaj instrukcje na ekranie w celu dokończenia procesu. 7. Po zakończeniu procesu aktualizacji BIOS, kliknij Save & Exit (Zapis i wyjście) > Restore Defaults (Przywróć domyślne) w celu przywrócenia systemu do ustawień domyśnych.
Przywracanie systemu Użycie opcji przywracania komputera notebook PC, umożliwia przywrócenie systemu do jego oryginalnego stanu lub odświeżenie ustawień w celu poprawienia działania. WAŻNE! • Przed rozpoczęciem w komputerze notebook PC jakichkolwiek opcji przywracania, należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych. • Aby uniknąć utraty danych należy zapisać wszystkie ważne, dostosowane ustawienia, takie jak ustawienia sieci, nazwy użytkownika i hasła.
• • Go back to an earlier build (Przywróć wcześniejszą wersję) — opcja ta umożliwia przywrócenie wcześniejszej wersji. Z opcji tej można skorzystać, jeśli aktualna wersja nie jest odpowiednia. Advanced startup (Zaawansowane uruchamianie)- Użycie tej opcji, pozwala na wykonanie innych zaawansowanych opcji przywracania komputera notebook PC, takich jak: Użycie do uruchomienia notebooka PC napędu USB, połączenia sieciowego lub płyty DVD przywracanie Windows.
2. W pozycji Update and security (Aktualizacje i zabezpieczenia) wybierz pozycję Recovery (Odzyskiwanie), a następnie wybierz żądaną opcję odzyskiwania.
Rozdział 5: Usprawnianie notebooka Podręcznik elektroniczny do notebooka 75
Zdejmowanie pokrywy wnęki A. Wykręć śruby znajdujące się w pokrywie wnęki notebooka. B. Wysuń pokrywę wnęki, a następnie wyjmij ją całkowicie z komputera.
Aby ponownie założyć pokrywę wnęki: A. Wyrównaj i załóż ponownie pokrywę wnęki. B. Zabezpiecz pokrywę za pomocą wykręconych wcześniej śrub.
Instalacja modułu pamięci RAM Pojemność pamięci komputera można zwiększyć, instalując moduł pamięci RAM w gnieździe modułu pamięci. Moduł pamięci RAM należy zainstalować w komputerze zgodnie z poniższą procedurą: OSTRZEŻENIE! Przed zdjęciem pokrywy gniazda dysku twardego należy odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, linie telefoniczne i telekomunikacyjne, a także złącze zasilania (np. zasilacz zewnętrzny, zestaw baterii, itd.).
A. Zdejmij pokrywę wnęki. UWAGA: Szczegółowe informacje można znaleźć w części Zdejmowanie pokrywy wnęki w tym podręczniku w wersji elektronicznej. B. Dopasuj i włóż moduł pamięci RAM do gniazda modułu pamięci RAM. C. Dociśnij moduł pamięci RAM do momentu usłyszenia kliknięcia oznaczającego zabezpieczenie na miejscu.
Instalacja dysku twardego W przypadku wymiany dysku twardego notebooka należy postępować zgodnie z poniższą procedurą. WAŻNE: W celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności i niezawodności dysk twardy należy kupić u jednego z autoryzowanych sprzedawców tego komputera. OSTRZEŻENIE! Przed zdjęciem pokrywy gniazda dysku twardego należy odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, linie telefoniczne i telekomunikacyjne, a także złącze zasilania (np. zasilacz zewnętrzny, zestaw baterii, itd).
A. Zdejmij pokrywę wnęki. UWAGA: Szczegółowe informacje można znaleźć w części Zdejmowanie pokrywy wnęki w tym podręczniku w wersji elektronicznej. B. Wykręć śruby mocujące kieszeń dysku twardego do wnęki. C. (opcjonalnie) Jeśli dysk twardy jest aktualnie zainstalowany w notebooku, odłącz kieszeń dysku twardego od portu dysku twardego zgodnie z poniższą ilustracją.
D. (opcjonalnie) Jeśli dysk twardy jest aktualnie podłączony do kieszeni dysku twardego, wyjmij stary dysk twardy, wykonując poniższe czynności: 1. Wykręć wszystkie śruby po bokach kieszeni dysku twardego. 2. Wyjmij stary dysk twardy z kieszeni, a następnie połóż go na płaskiej i suchej powierzchni stroną z płytką drukowaną skierowaną ku górze, tak jak to zostało pokazane na poniższej ilustracji.
E. Włóż nowy dysk twardy płytką drukowaną skierowaną w stronę kieszeni dysku twardego. Upewnij się, że złącza dysku twardego nie są blokowane przez żadną część kieszeni. F. Włóż i przykręć wyjęte wcześniej śruby.
G. Ponownie umieść kieszeń dysku twardego we wnęce, wyrównując złącze dysku twardego z portem dysku twardego notebooka. Wciśnij kieszeń dysku twardego do momentu jej połączenia z komputerem. H. Zabezpiecz kieszeń dysku twardego za pomocą wykręconych wcześniej śrub.
Instalacja karty M.2 Zgodną kartę M.2 należy zainstalować w notebooku według poniższej procedury. WAŻNE! W celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności i niezawodności kartę M.2 należy kupić u autoryzowanego sprzedawcy tego notebooka. OSTRZEŻENIE! Przed zdjęciem pokrywy gniazda dysku twardego należy odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, linie telefoniczne i telekomunikacyjne, a także złącze zasilania (np. zasilacz zewnętrzny, zestaw baterii, itd).
A. Zdejmij pokrywę wnęki. UWAGA: Szczegółowe informacje można znaleźć w części Zdejmowanie pokrywy wnęki w tym podręczniku w wersji elektronicznej. B. Dopasuj i włóż kartę M.2 do gniazda modułu karty. C. Zabezpiecz kartę M.2 za pomocą dołączonej śruby. Gniazdo M.2 1 Gniazdo M.2 2 UWAGA: Gniazdo M.2 2280 1 obsługuje dyski SSD SATA, a gniazdo 2 dyski SSD PCIe (NVMe) oraz SSD SATA.
Porady i często zadawane pytania Podręcznik elektroniczny do notebooka 87
Przydatne porady dotyczące komputera Poniżej przedstawiono kilka przydatnych porad, których przestrzeganie umożliwi maksymalne wykorzystanie możliwości komputera, utrzymanie wydajności jego systemu oraz zapewni bezpieczeństwo wszystkich przechowywanych danych: • System Windows® należy aktualizować okresowo w celu zapewnienia najnowszych ustawień zabezpieczeń zainstalowanych aplikacji. • Należy używać oprogramowania antywirusowego w celu ochrony danych; oprogramowanie to należy okresowo aktualizować.
Często zadawane pytania dotyczące sprzętu 1. Po włączeniu komputera na ekranie pojawia się czarny, a czasem kolorowy punkt. Co należy zrobić? Pomimo tego, że punkty te pojawiają się zwykle na ekranie komputera, nie mają one wpływu na działanie systemu. Jeśli problem ten będzie się utrzymywał i zacznie wpływać na wydajność systemu, należy skontaktować się z autoryzowanym centrum serwisowym firmy ASUS. 2. Kolor i jasność ekranu komputera są niejednolite.
4. 5. Nie świeci się wskaźnik LED baterii. Na czym polega problem? • Sprawdź, czy adapter zasilania lub zestaw baterii są prawidłowo podłączone. Można także odłączyć adapter zasilania lub zestaw baterii, odczekać minutę, a następnie podłączyć je ponownie do gniazda elektrycznego i komputera. • Jeśli problem będzie się utrzymywał, skontaktuj się z lokalnym centrum serwisowym firmy ASUS w celu uzyskania pomocy. Dlaczego touchpad nie działa? Naciśnij klawisze 6. w celu uaktywnienia touchpada.
8. Komputer nie realizuje prawidłowo naciśnięć klawiszy ze względu na stale poruszający się kursor. Co należy zrobić? Upewnij się, że podczas pisania na klawiaturze nic przypadkowo nie dotyka ani nie naciska touchpada. Możesz także wyłączyć touchpada, naciskając klawisze 9. . Po naciśnięciu klawisza „U”, „I” lub „O” na klawiaturze zamiast liter wyświetlane są cyfry.
Często zadawane pytania dotyczące oprogramowania 1. Po włączeniu komputera świeci się wskaźnik zasilania, ale wskaźnik aktywności dysku pozostaje wyłączony. Ponadto system nie zostaje uruchomiony. Co należy zrobić, aby to naprawić? Można zastosować się do dowolnej z poniższych sugestii: 2. • Wymuś zamknięcie systemu notebooka, naciskając przycisk zasilania i przytrzymując go przez co najmniej cztery (4) sekundy.
4. Komputer nie uruchamia się. Jak można to naprawić? Można zastosować się do dowolnej z poniższych sugestii: 5. • Odłącz od komputera wszystkie podłączone do niego urządzenia, a następnie uruchom ponownie system. • Jeśli problem będzie się utrzymywał, skontaktuj się z lokalnym centrum serwisowym firmy ASUS w celu uzyskania pomocy. Dlaczego nie można przywrócić działania komputera z trybu uśpienia lub hibernacji? • W celu przywrócenia ostatniego stanu działania należy nacisnąć przycisk zasilania.
Podręcznik elektroniczny do notebooka
Załączniki Podręcznik elektroniczny do notebooka 95
Informacja dotycząca napędu DVD-ROM Napęd DVD-ROM umożliwia przeglądanie i tworzenie własnych płyt CD i DVD. Aby oglądać tytuły DVD, można zakupić opcjonalne oprogramowanie do przeglądania płyt DVD. UWAGA: Napęd DVD-ROM jest dostępny w wybranych modelach. Informacje dotyczące regionalnego odtwarzania Odtwarzanie tytułów filmu DVD obejmuje dekodowanie wideo MPEG2, cyfrowe audio AC3 i deszyfrowanie zawartości zabezpieczonych poprzez CSS.
Definicje regionów Region 1 Kanada, USA, terytoria USA Region 2 Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Niemcy, kraje Zatoki Perskiej, Węgry, Islandia, Iran, Irak, Irlandia, Włochy, Japonia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Arabia Saudyjska, Szkocja, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Syria, Turcja, Wielka Brytania, Grecja, kraje dawnej Jugosławii, Słowacja Region 3 Birma, Indonezja, Korea Południowa, Malezja, Filipiny, Singapur, Tajwan, Tajlandia, Wietnam Region 4 Australia, Ka
Informacje o napędzie Blu-ray ROM Napęd Blu-ray ROM umożliwia oglądanie wysokiej jakości video (HD) i innych formatów plików dyskowych, takich jak DVD i CD. UWAGA: Napęd Blu-ray ROM jest dostępny w wybranych modelach. Definicje regionu Region A Kraje Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz ich terytoria; Tajwan, Hong Kong, Makao, Japonia, Korea (Południowa i Północna), kraje Azji Południowo Wschodniej i ich terytoria.
Przegląd 4-go sierpnia 1998, zgodnie z w oficjalnym dzienniku Rady Europy, opublikowana została Decyzja Rady Europy dotycząca CTR 21. CTR 21 stosuje się do wszystkich nie głosowych urządzeń terminalowych z wybieraniem DTMF, przeznaczonych do łączenia z analogowymi sieciami PSTN (Public Switched Telephone Network [Publiczna przełączana sieć telefoniczna]).
W tej tabeli wymieniono kraje aktualnie zgodne ze standardem CTR21.
Ta informacja została skopiowana z CETECOM i została dostarczone bez odpowiedzialności. Aktualizacje dotyczące tej tabeli, znajdują się pod adresem http://www.cetecom.de/technologies/ctr_21.html 1 Wymagania krajowe będą miały zostosowanie wyłącznie wtedy, gdy urządzenie będzie wykorzystywało wybieranie impulsowe (w tej instrukcji użytkownika producenci utrzymują, że urządzenie może obsługiwać wyłącznie sygnałowanie DTMF, co może wymagać dodatkowych testów).
• Podłączenie sprzętu do gniazda zasilania w innym obwodzie niż ten, do którego podłączony jest odbiornik. • Skontaktowanie się z dostawcą lub doświadczonym technikiem radiowo/ telewizyjnym w celu uzyskania pomocy. OSTRZEŻENIE! W celu wypełnienia wymagań FCC dotyczących limitów emisji i zapobiegania zakłóceniom odbioru pobliskiego sprzętu radiowo-telewizyjnego, wymagane jest używanie ekranowanego kabla zasilającego. Ważne jest, aby używany był wyłącznie dostarczony kabel.
Ostrzeżenie znaku CE Urządzenie to jest zgodne z dyrektywą R&TTE 1999/5/WE (która w 2017 r. zastąpiona zostanie dyrektywą RED 2014/53/EU), dyrektywą EMC 2004/108/ WE (zastąpioną w kwietniu 2016 r. przez dyrektywę 2014/30/EU) oraz dyrektywą niskonapięciową 2006/95/WE (zastąpioną w kwietniu 2016 r. przez dyrektywę 2014/35/EU) Komisji Europejskiej.
Kanał operacji bezprzewodowych dla różnych domen Ameryka Północna 2.412-2.462 GHz Kanał 01 do 11 Japonia 2.412-2.484 GHz Kanał 01 do 14 Europa ETSI 2.412-2.472 GHz Kanał 01 do 13 Ograniczenie pasma częstotliwości bezprzewodowych we Francji Niektóre obszary we Francji mają ograniczone pasmo częstotliwości. W najgorszym przypadku, maksymalna, autoryzowana moc wewnątrz pomieszczeń może wynosić: • 10mW dla całego pasma 2,4 GHz (2400 MHz - 2483.
W departamentach, w których dozwolone jest używanie pasma 2400 - 2483,5 MHz z EIRP wewnątrz pomieszczeń mniejszym niż 100mW i na zewnątrz mniejszym niż 10mW: 01 Ain 02 Aisne 03 Allier 05 Hautes Alpes 08 Ardennes 09 Ariège 11 Aude 12 Aveyron 16 Charente 24 Dordogne 25 Doubs 26 Drôme 32 Gers 36 Indre 37 Indre et Loire 41 Loir et Cher 45 Loiret 50 Manche 55 Meuse 58 Nièvre 59 Nord 60 Oise 61 Orne 63 Puy du Dôme 64 Pyrénées Atlantique 66 Pyrénées Orientales 67 Bas Rhin 68 Haut Rhin 7
Uwagi UL dotyczące bezpieczeństwa Sprzęt określony przez standard UL 1459, obejmujący telekomunikację (telefon), powinien być elektrycznie połączony z siecią telekomunikacyjną, przy różnicy napięcia roboczego w stosunku do uziemienia, nie przekraczającej 200V (peak), 300V peak-to-peak, i 105V rms, a także powinien być zainstalowany lub używany zgodnie z przepisami Państwowych Przepisów Elektrycznych (NFPA 70).
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa zasilania Do zasilania produktów wymagających prądu elektrycznego do 6A o ciężarze większym niż 3kg, konieczne jest stosowanie certyfikowanych przewodów zasilających większych lub równych: H05VV-F, 3G, 0,75mm2 lub H05VV-F, 2G, 0,75mm2. Uwagi dotyczące tunera TV Uwaga dla intalatora systemu CATV - System rozprowadzania sygnału kablowego powinien być uziemiony, zgodnie ze standardem ANSI/NFPA 70, NEC (National Electrical Code), a dokładnie Część 820.
Ostrzeżenia dotyczące baterii litowych dla krajów skandynawskich (dotyczą baterii litowojonowych) CAUTION! Danger of explosion if battery is incorrectly replaced. Replace only with the same or equivalent type recommended by the manufacturer. Dispose of used batteries according to the manufacturer’s instructions. (English) ATTENZIONE! Rischio di esplosione della batteria se sostituita in modo errato. Sostituire la batteria con un una di tipo uguale o equivalente consigliata dalla fabbrica.
Informacje dotyczące bezpieczeństwa napędu optycznego Informacja dotycząca bezpieczeństwa korzystania z lasera Ostrzeżenie bezpieczeństwa dotyczące napędu CD-ROM PRODUKT LASEROWY KLASY 1 OSTRZEŻENIE! Aby zapobiec narażeniu na promieniowanie lasera napędu optycznego nie należy demontować lub naprawiać napędu optycznego samemu. Dla własnego bezpieczeństwa w celu uzyskania pomocy należy się skontaktować z technikiem profesjonalistą.
Certyfikat CTR 21 (dla komputerów notebook PC z wbudowanym modemem) Danish Dutch English Finnish French 110 Podręcznik elektroniczny do notebooka
German Greek Italian Portuguese Spanish Swedish Podręcznik elektroniczny do notebooka 111
Produkt zgodny z ENERGY STAR ENERGY STAR to wspólny program Agencji Ochrony Środowiska USA i Departamentu Energii USA, pomagający w uzyskaniu oszczędności i chroniący środowisko naturalne, poprzez promowanie produktów i działań efektywnych energetycznie. Wszystkie produkty ASUS z logo ENERGY STAR, są zgodne ze standardem ENERGY STAR, a funkcja zarządzania energią jest włączona domyślnie.
Recycling ASUS/Usługi zwrotu Programy recyklingu i zwrotu ASUS wiążą się z naszym dążeniem do zapewnienia zgodności z najwyższymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska. Wierzymy w celowość dostarczania rozwiązań, umożliwiających recykling naszych produktów, baterii, innych komponentów oraz materiałów pakujących. Szczegółowe informacje dotyczące recyklingu w różnych regionach, można uzyskać pod adresem http://csr. asus.com/english/Takeback.htm.
Podręcznik elektroniczny do notebooka