CZ22385 První vydání / únor 2024 E-příručka
INFORMACE O AUTORSKÝCH PRÁVECH Žádná část této příručky, včetně výrobků a softwaru v příručce popsaných, nesmí být reprodukována, přenesena, přepsána, uložena v systému pro ukládání dat, ani přeložena do žádného jazyka v žádné podobě a žádným způsobem, kromě dokumentace uložené kupujícím pro účel zálohování, bez písemného souhlasu společnosti ASUSTeK COMPUTER INC. („ASUS“).
Obsah O této příručce.............................................................................................................7 Konvence použité v této příručce.............................................................................. 8 Ikony..................................................................................................................................... 8 Typografie....................................................................................................................
Kapitola 3: Práce s Windows Začínáme poprvé.......................................................................................................50 Nabídka Start...............................................................................................................51 Aplikace Windows......................................................................................................53 Práce s aplikacemi Windows........................................................................................
Kapitola 4: Automatický test při spuštění počítače (POST) Automatický test při spuštění počítače (POST)...............................................84 Použití POST pro přístup k systému BIOS a funkci Troubleshoot (Odstraňování potíží)............................................................. 84 BIOS.................................................................................................................................84 Přístup k systému BIOS....................................................
Severská opatření pro lithium (pro baterie lithium-ion)................................... 103 Prohlášení o shodě se směrnicí upravující vliv produktů na životní prostředí......................................................................................................... 104 EU REACH a článek 33.................................................................................................... 104 EU RoHS...................................................................................................
O této příručce Tato příručka poskytuje informace o hardwaru a softwaru notebooku, rozdělené do následujících kapitol: Kapitola 1: Nastavení hardwaru Popisuje hardwarové komponenty notebooku. Kapitola 2: Použití notebooku Tato kapitola představuje použití jednotlivých částí notebooku. Kapitola 3: Práce s Windows Uvádí přehled, jak na notebooku používat systém Windows. Kapitola 4: Automatický test při spuštění počítače (POST) Tato kapitola představuje použití nástroje POST ke změně nastavení notebooku.
Konvence použité v této příručce Klíčové informace jsou v této příručce zdůrazněny tímto způsobem: DŮLEŽITÉ! Tato zpráva uvádí zásadně důležité informace, které je nutno při provádění úkolu respektovat. POZNÁMKA: Tato zpráva uvádí doplňující informace a tipy, které mohou pomoci při provádění úkolů. VAROVÁNÍ! Tato zpráva uvádí informace důležité pro bezpečnost při provádění úkolů a předcházení poškození součástek notebooku a dat.
Bezpečnostní opatření Použití notebooku Tento notebook používejte pouze v prostředí o teplotách v rozmezí 5 °C (41 °F) a 35 °C (95 °F). Prohlédněte si štítek specifikací umístěný na spodní straně notebooku a ověřte si, zda používaný napájecí adaptér odpovídá uvedeným hodnotám. Během používání nebo nabíjení baterie se notebook může slabě až silně zahřívat. Nenechávejte notebook na klíně ani jiné části těla, aby nedošlo k popálení.
Péče o notebook Před čištěním notebooku odpojte napájení a vyjměte baterii (pokud je k dispozici). Otřete čistou houbičkou z celulózy nebo jelenicovou utěrkou navlhčenou v teplé vodě. Přebytečnou vlhkost otřete z notebooku suchým hadříkem. Aby nedošlo ke zkratu nebo korozi, zabraňte vniknutí tekutin do šasi nebo klávesnice. Na notebook ani v jeho blízkosti nepoužívejte silná rozpouštědla, jako je alkohol, ředidla, benzen nebo jiné chemikálie. Na notebook nic nestavte.
Nepoužívejte notebook v blízkosti oblastí s unikajícím plynem. Do blízkosti notebooku neumisťujte aktivní elektronická zařízení, aby nedocházelo k elektromagnetickému rušení panelu s displejem. Tento notebook nepoužívejte k těžbě kryptoměn ani k souvisejícím činnostem (získání směnitelné virtuální měny spotřebovává obrovské množství elektřiny a času). Správná likvidace Notebook nevyhazujte do běžného komunálního odpadu.
Bezpečnostní informace k baterii Ochrana baterie • Časté nabíjení baterie ve stavu vyššího napětí baterie může zkrátit její životnost. Když je baterie plně nabitá, může systém kvůli její ochraně nabíjení v rozmezí 90 % a 100 % nabití přerušit. POZNÁMKA: Úroveň, při které baterie obnoví nabíjení, je obvykle stanovena mezi 90 % a 99 %. Skutečná hodnota se může lišit podle modelu.
Standardní péče o baterii • Nebudete-li zařízení delší dobu používat, nabijte baterii na 50 %, potom zařízení vypněte a odpojte napájecí adaptér. Abyste zabránili nadměrnému vybití a poškození baterie, nabíjejte baterii na 50 % každé tři měsíce. • Chcete-li prodloužit životnost baterie, nenabíjejte ji dlouhou dobu, když je její napětí vysoké. Pokud zařízení napájíte neustále z elektrické sítě, alespoň jednou za dva týdny baterii vybijte na 50 %.
Kapitola 1: Nastavení hardwaru 15
Seznámení s notebookem Pohled zepředu POZNÁMKA: Rozložení klávesnice se může lišit podle oblasti nebo země. Pohled zepředu se může v závislosti na modelu notebooku rovněž vzhledově lišit.
Mikrofonní pole Funkce mikrofonního pole zajišťuje potlačení ozvěny a šumu a formování paprsku pro lepší rozpoznání hlasu a záznam zvuku. Snímač okolního osvětlení Snímač okolního osvětlení detekuje množství okolního světla. Systém dokáže automaticky přizpůsobit jas displeje okolnímu světlu. Adaptivní snímač barev Adaptivní snímač barev automaticky upraví teplotu barev panelu s displejem podle charakteru okolního osvětlení.
Kamera Zabudovanou kameru lze použít k fotografování nebo záznamu videa pomocí notebooku. Infračervená kamera Vestavěná infračervená kamera zachycuje infračervené snímky pro rozpoznání obličeje a podporuje službu Windows Hello. POZNÁMKA: Během načítání dat před přihlášením pomocí funkce rozpoznávání obličeje Windows Hello bliká červená IR dioda. Panel s displejem Tento panel s displejem o vysokém rozlišením nabízí skvělé zobrazení fotografií, videí a dalších multimediálních souborů v tabletu ASUS.
Klávesnice Klávesnice QWERTY v plné velikosti s pohodlným zdvihem kláves pro psaní. Současně nabízí funkční klávesy k rychlému vyvolání funkcí systému Windows a ovládání multimediálních funkcí. POZNÁMKA: Rozložení klávesnice se liší podle modelu nebo regionu. Kontrolka zámku velkých písmen Tento indikátor svítí, pokud je aktivována funkce Caps Lock. Funkce Caps Lock umožňuje psaní velkými písmeny (např. A, B, C) na klávesnici vašeho notebooku.
Kontrolka kamery Kontrolka kamery signalizuje, že se zabudovaná kamera právě používá. Krytka webkamery Umožňuje zakrýt objektiv kamery notebooku. Tlačítko napájení Stisknutím tlačítka napájení notebook zapnete nebo vypnete. Tlačítkem napájení můžete notebook rovněž přepnout do režimu spánku nebo hibernace nebo jej z režimu spánku nebo hibernace probudit. Pokud notebook přestane reagovat, stiskněte a přidržte tlačítko napájení alespoň deset (10) sekund, dokud se notebook nevypne.
Pohled zdola POZNÁMKA: Vzhled spodní strany se může u jednotlivých modelů lišit. VAROVÁNÍ! Během používání nebo nabíjení baterie se notebook může slabě až silně zahřívat. Nenechávejte notebook na klíně ani jiné části těla, aby nedošlo k popálení. Při používání notebook nepokládejte na povrch, který by mohl ucpat větrací otvory. DŮLEŽITÉ! • Délka výdrže baterie se liší podle použití a parametrů tohoto notebooku. Baterii nelze rozebrat.
Větrací otvory Větrací otvory umožňují přívod studeného nebo odvod horkého vzduchu z notebooku. VAROVÁNÍ! Neblokujte otvory papírem, knihami, kabely a jinými předměty, aby se notebook nepřehřál. Reproduktory Zabudované reproduktory vám umožní poslouchat zvuk přímo z notebooku. Vlastnosti zvuku se ovládají softwarově.
Pohled zprava Konektor pro připojení sluchátek / sluchátek s mikrofonem / mikrofonu K tomuto portu lze připojit reproduktory se zesilovačem nebo sluchátka. K tomuto portu lze rovněž připojit sluchátka s mikrofonem nebo externí mikrofon.
Kombinovaný port USB 3.2 Gen 2 Type-C® / DisplayPort / Power Delivery Port USB 3.2 (Universal Serial Bus 3.2) Gen 2 Type-C® podporuje přenosovou rychlost až 10 Gb/s a je zpětně kompatibilní s rozhraním USB 2.0. Pomocí adaptéru USB Type-C® připojíte notebook k externímu displeji. Aby bylo možné nabíjet baterii a napájet notebook, připojte zdroj napájení se zatížitelností 20 V / 5 A. POZNÁMKA: Přenosová rychlost tohoto portu se může u jednotlivých modelů lišit.
Kombinovaný port Thunderbolt™ 4 / Power Delivery Port Thunderbolt™ 4 je kompatibilní se standardy USB Type-C® a zařízením Thunderbolt™ 4 poskytuje přenosovou rychlost až 40 Gb/s. Připojte notebook k externímu displeji DisplayPort, VGA, DVI nebo HDMI a díky technologii Intel® Thunderbolt™ si vychutnejte funkce vysokého rozlišení obrazu. Aby bylo možné nabíjet baterii a napájet notebook, připojte zdroj napájení se zatížitelností 20 V / 5 A.
Port USB 3.2 Gen 1 Port USB 3.2 (Universal Serial Bus 3.2) Gen 1 podporuje přenosovou rychlost až 5 Gb/s a je zpětně kompatibilní s rozhraním USB 2.0. Výstupní port HDMI Tento port umožňuje vysílání zvukových a obrazových signálů z notebooku do zařízení kompatibilního s HDMI (prostřednictvím kabelu HDMI). Port sítě LAN Do tohoto portu zasuňte kabel připojení k místní síti LAN. VAROVÁNÍ! Tento port sítě LAN nepodporuje funkci PoE (Power over Ethernet).
Pohled zleva Větrací otvory Větrací otvory umožňují přívod studeného nebo odvod horkého vzduchu z notebooku. VAROVÁNÍ! Neblokujte otvory papírem, knihami, kabely a jinými předměty, aby se notebook nepřehřál. Port USB 3.2 Gen 1 Port USB 3.2 (Universal Serial Bus 3.2) Gen 1 podporuje přenosovou rychlost až 5 Gb/s a je zpětně kompatibilní s rozhraním USB 2.0.
Stavové kontrolky Stavové kontrolky pomáhají zjistit aktuální stav hardwaru notebooku. Kontrolka napájení Kontrolka napájení svítí, když je notebook zapnutý, a pomalu bliká, když je v režimu spánku. Dvoubarevná kontrolka nabíjení baterie Dvoubarevná kontrolka LED signalizuje stav nabití baterie. Podrobnosti najdete v následující tabulce: 28 Barva Stav Svítí bíle Notebook je připojený ke zdroji napájení a stav baterie je mezi 95 % a 100 %.
Čtečka paměťových karet Tato vestavěná čtečka paměťových karet podporuje formát karet SD.
Kapitola 2: Použití notebooku 31
Začínáme Nabijte notebook A. Připojte napájecí kabel se střídavým proudem k adaptéru střídavého/stejnosměrného proudu. B. Připojte konektor stejnosměrného napájení do vstupního portu napájení (střídavého proudu) notebooku. C. Napájecí adaptér připojte do zásuvky se střídavým napětím 100 V až 240 V. Před prvním použitím na baterii nabíjejte notebook 3 hodiny. POZNÁMKA: Vzhled napájecího adaptéru se může lišit v závislosti na modelech a na regionu.
DŮLEŽITÉ! • Vyhledejte štítek se specifikacemi na notebooku a ujistěte se, že se shodují se specifikacemi napájecího adaptéru. U některých modelů notebooků může být na základě dostupných SKU uvedeno více jmenovitých hodnot výstupních proudů. • Před prvním zapnutím se ujistěte, že je notebook připojen k napájecímu adaptéru. Vždy zapojte napájecí kabel do elektrické zásuvky bez použití prodlužovacích kabelů. Z bezpečnostních důvodů toto zařízení připojujte pouze k řádně uzemněné elektrické zásuvce.
Zvednutím otevřete panel s displejem Stiskněte tlačítko napájení 34
Použití touchpadu Přesouvání kurzoru Klepnutím na libovolné místo na touchpadu můžete aktivovat jeho kurzor a posunutím prstu na touchpadu můžete pohybovat kurzorem na obrazovce.
Gesta jedním prstem Klepnutí / Dvojité klepnutí • Klepnutím na aplikaci ji vyberte. • Dvojitým klepnutím aplikaci spustíte. Přetažení a spouštění Klepněte dvakrát na položku a posuňte tentýž prst, aniž byste jej zvedli z touchpadu. Chcete-li položku pustit na nové místo, zvedněte prst z touchpadu.
Kliknutí levým tlačítkem Kliknutí pravým tlačítkem • Kliknutím na aplikaci ji vyberte. • Dvojitým kliknutím aplikaci spustíte. Kliknutím na toto tlačítko otevřete nabídku otvíranou kliknutím pravého tlačítka. POZNÁMKA: Oblasti uvnitř tečkované čáry představují umístění levého tlačítka myši a pravého tlačítka myši na touchpadu. Gesta dvěma prsty Klepnutí Klepnutím dvěma prsty na touchpadu simulujete funkci kliknutí pravým tlačítkem myši.
Posun dvou prstů (nahoru/dolů) Posun dvou prstů (vlevo/vpravo) Posunutím dvou prstů posuňte nahoru nebo dolů. Posunutím dvou prstů posuňte doleva nebo doprava. Oddálení Přiblížení Přibližte dva prsty na touchpadu k sobě. Roztáhněte dva prsty na touchpadu od sebe.
Přetažení a spouštění Vyberte položku a stiskněte a podržte levé tlačítko. Druhým prstem posouvejte po touchpadu a položku přetáhněte a zvednutím prstu z tlačítka položku upusťte. Gesta třemi prsty Klepnutí Klepnutím třemi prsty na touchpad spustíte funkci, kterou jste vybrali v Settings (Nastavení).
Přejetí doleva/doprava Pokud jste otevřeli více aplikací, pro přepínání mezi těmito aplikacemi přejeďte třemi prsty doleva nebo doprava. Přejetí nahoru Přejetí dolů Přejetím nahoru zobrazíte přehled Přejetím dolů zobrazíte plochu. všech aktuálně otevřených aplikací.
Gesta čtyřmi prsty Klepnutí Klepnutím čtyřmi prsty na touchpad spustíte funkci, kterou jste vybrali v Settings (Nastavení).
Používání rozhraní DialPad Spuštění rozhraní DialPad Stiskněte a podržte symbol a potom tažením prstu zobrazeným směrem spusťte rozhraní DialPad.
Spuštění uživatelského rozhraní ASUS Dial Klepnutím/kliknutím na DialPad spusťte uživatelské rozhraní ASUS Dial na obrazovce. Dalším klepnutím/ kliknutím na volič procházejte nabídky.
Používání voliče • Otočením voliče rozhraní DialPad vyberte funkci. • Otočením voliče rozhraní DialPad vybranou funkci upravte. Práce s uživatelským rozhraním ASUS Dial Přemístěte kurzor na uživatelské rozhraní ASUS Dial na obrazovce a potom klepnutím a podržením tečkované oblasti přemístěte uživatelské rozhraní ASUS Dial na nové místo.
Práce s ASUS Dial a Kontrolním panelem • Přemístěte kurzor na uživatelské rozhraní ASUS Dial na obrazovce a potom klepnutím a podržením kdekoli na rozhraní DialPad zobrazíte vyskakovací ikony. Klepnutím na zobrazíte stránku Nastavení ovládání ASUS Dial a Kontrolního panelu • Na stránce Nastavení ovládání vyberte možnost Přidat skupinu nebo Přidat funkci a přizpůsobte funkce rozhraní DialPad.
Použití klávesnice Klávesové zkratky Klávesové zkratky na klávesnici notebooku lze spustit následujícími příkazy: Zapne nebo vypne reproduktor Ztlumí hlasitost reproduktoru Zvýší hlasitost reproduktoru Nastaví jas podsvícené klávesnice Sníží jas displeje Zvýší jas displeje Přepne režim displeje POZNÁMKA: Ujistěte se, že máte k notebooku připojený druhý displej.
Zapne nebo vypne mikrofon Zapne nebo vypne mikrofon s potlačením šumu AI Spustí MyASUS Funkční klávesy Stisknutím povolíte nebo zakážete funkční klávesy. Pokud jsou funkční klávesy povolené, můžete klávesové zkratky povolit podržením spolu s klávesami v horní řadě.
Používání numerické klávesnice POZNÁMKA: Rozložení numerické klávesnice se může lišit podle modelu nebo oblasti, ale způsob používání zůstává stejný. Numerická klávesnice je dostupná u vybraných modelů notebooků. Tuto klávesnici lze využít k zadávání číslic nebo k ovládání kurzoru. Stisknutím klávesy lze přepínat mezi číselnou klávesnicí a směrovými tlačítky pro ovládání kurzoru.
Kapitola 3: Práce s Windows 49
Začínáme poprvé Při prvním spuštění vašeho notebooku se zobrazí řada obrazovek, které vás provedou konfigurací operačního systému Windows. Pro první spuštění vašeho notebooku: 1. Stiskněte tlačítko napájení vašeho notebooku. Počkejte několik minut, dokud se neobjeví obrazovka nastavení. 2. Na obrazovce nastavení vyberte oblast a jazyk, které chcete používat na vašem notebooku. 3. Pečlivě si přečtěte licenční smlouvu. Vyberte možnost Accept (Přijmout). 4.
Nabídka Start Nabídka Start je hlavní bránou k programům, aplikacím Windows, složkám a nastavení vašeho notebooku.
Spouštění nabídky Start Umístěte kurzor myši nad ikonu Start na ploše a klikněte na ni. Stiskněte klávesu s logem Windows na klávesnici. Otvírání programů z nabídky Start Jedním z nejčastějších použití nabídky Start je otevření programů nainstalovaných ve vašem notebooku. Umístěte kurzor myši nad program a poté jej kliknutím spusťte. Pomocí kláves se šipkami procházejte programy. Stiskněte pro spuštění.
Aplikace Windows Jedná se o aplikace připnuté v nabídce Start a zobrazené ve formátu dlaždic pro snadný přístup. POZNÁMKA: Některé aplikace systému Windows vyžadují, abyste se před úplným spuštěním přihlásili k účtu Microsoft.
Práce s aplikacemi Windows Spouštění aplikací Windows z nabídky Start Umístěte kurzor myši nad aplikaci a poté ji kliknutím spusťte. Pomocí kláves se šipkami procházejte aplikace. Stisknutím spustíte aplikaci. Přizpůsobení aplikací Windows Aplikace můžete přesouvat, odepínat nebo připínat na hlavní panel z nabídky Start pomocí následujících kroků: Přesouvání aplikací Umístěte kurzor myši nad aplikaci a přetáhněte a upusťte aplikaci na nové místo.
Připínání aplikací na hlavní panel Umístěte kurzor myši nad aplikaci, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a pak klikněte na možnost Pin to taskbar (Připnout na hlavní panel). Pomocí kláves se šipkami přejděte do aplikace. Stiskněte nebo (u vybraných modelů) a vyberte možnost Pin to taskbar (Připnout na hlavní panel).
Task view (Zobrazení úloh) Rychlé přepínání mezi otevřenými aplikacemi a programy pomocí funkce Task view (Zobrazení úloh). Pomocí Task view (Zobrazení úloh) můžete také přepínat mezi plochami. Spouštění Task view (Zobrazení úloh) Umístěte kurzor myši nad ikonu a klikněte na ni. Stiskněte na klávesnici 56 na hlavním panelu .
Widgets (Pomůcky) Můžete spustit Widgets (Pomůcky) pro rychlý přístup k důležitým informacím. Spouštění Widgets (Pomůcek) Umístěte kurzor myši nad ikonu na hlavním panelu a klikněte na ni. Stiskněte na klávesnici .
Přizpůsobení Widgets (Pomůcek) Klikněte/klepněte na ikonu a vyberte možnost Manage interests (Spravovat zájmy) pro změnu obsahu, který se zobrazí ve Widgets (Pomůckách).
Funkce Snap (Přichycení) Funkce Snap (Přichycení) zobrazuje aplikace vedle sebe, což vám umožňuje s nimi pracovat nebo mezi nimi přepínat. Oblasti funkce Snap (Přichycení) Aplikace můžete přetáhnout a pustit do těchto oblastí a přichytit je na místo.
Užívání funkce Snap (Přichycení) 1. Spusťte aplikaci, kterou hodláte přichytit. 2. Přetáhněte záhlaví své aplikace a pusťte jej na okraji obrazovky, aby došlo k jejímu přichycení. 3. Spusťte jinou aplikaci a zopakujte výše uvedené kroky pro přichycení další aplikace. 1. Spusťte aplikaci, kterou hodláte přichytit. 2. Stiskněte a podržte klávesu a potom pomocí kláves se šipkami aplikaci přichyťte. 3. 60 Spusťte jinou aplikaci a zopakujte výše uvedené kroky pro přichycení další aplikace.
Action Center (Centrum akcí) Action Center (Centrum akcí) konsoliduje oznámení z aplikací a představuje jediné místo, kde s nimi můžete komunikovat. Má také velmi užitečnou sekci Quick Actions (Rychlé akce). Spouštění Quick Actions (Rychlých akcí) Umístěte kurzor myši nad stavové ikony na hlavním panelu a klikněte na ně. Stiskněte na klávesnici .
Spouštění Notifications (Oznámení) Umístěte kurzor myši nad datum a čas na hlavním panelu a klikněte na něj. Stiskněte na klávesnici 62 .
MyASUS Splendid MyASUS Splendid zajišťuje, aby všechny panely displeje ASUS měly stejné a přesné barvy. Kromě režimu Normal (Normální) můžete nastavení displeje upravit výběrem režimu Vidid (Živost), Eye Care (Péče o oči) nebo Manual (Ruční). • Normální: Díky možnostem korekce hodnot Gamma (Gama) a Color temperature (Teplota barev) je obrazový výstup z panelu co nejblíže tomu, co vaše oko přirozeně vidí. U modelů s panely OLED je tento režim v souladu s certifikací TÜV Low Blue Light.
Viz následující tipy ke zmírnění namáhání očí: • Při dlouhé pracovní době si od displeje chvíli oddychněte. Doporučuje se udělat si krátkou přestávku (nejméně 5 minut) po přibližně 1 hodině nepřetržité práce u počítače. Krátké a časté přestávky jsou účinnější než dlouhé přestávky. • Abyste minimalizovali namáhání očí a suchost očí, pravidelně odpočívejte zaostřením pohledu na předměty, které jsou daleko.
Nastavení OLED displeje Pro zajištění co největšího využití OLED displeje (u vybraných modelů) doporučujeme několik nastavení. Tato nastavení pomáhají optimalizovat vizuální zážitek, maximalizovat životnost baterie a prodlužovat životnost vašeho notebooku ASUS. Nastavení Dark Mode (tmavého režimu) Ve výchozím nastavení je povolen Dark Mode (tmavý režim). Postup kontroly nebo úpravy nastavení: 1. Spusťte nabídku Start. 2.
3. 66 Možnosti zobrazíte výběrem záložky Colors (Barvy).
Vypnutí displeje, pokud se nepoužívá Ujistěte se, že jste nastavili automatické vypnutí displeje, pokud jej nepoužíváte. Postup kontroly nebo úpravy nastavení: 1. Spusťte nabídku Start. 2. Klikněte/Klepněte na nabídku Settings (Nastavení) a vyberte možnost System (Systém).
3. 68 Možnosti zobrazíte výběrem záložky Power & battery (Napájení a baterie).
Nastavení jasu displeje Kvůli prodloužení životnosti displeje OLED doporučujeme použít animovaný spořič obrazovky s tmavým pozadím a nenastavovat na displeji OLED maximální jas. Postup kontroly nebo úpravy nastavení: 1. Spusťte nabídku Start. 2. Klikněte/Klepněte na nabídku Settings (Nastavení) a vyberte možnost Personalization (Přizpůsobení).
3. 70 Vyberte záložku Lock screen (Zamknout obrazovku) a poté Screen saver (Spořič obrazovky) pro zobrazení možností.
Automatické skrývání hlavního panelu Abyste se vyhnuli zobrazování hlavního panelu na OLED displeji po delší dobu, ujistěte se, že se hlavní panel automaticky skryje. Změna nastavení: 1. Spusťte nabídku Start. 2. Klikněte/Klepněte na nabídku Settings (Nastavení) a vyberte možnost Personalization (Přizpůsobení).
3. 72 Vyberte záložku Taskbar (Hlavní panel) a potom povolte možnost Automatically hide the taskbar (Automaticky skrýt hlavní panel).
Nastavení Dark Mode (tmavého režimu) v aplikaci Microsoft Office 1. Spusťte aplikaci Microsoft Office a klikněte/klepněte na možnost File (Soubor) > Account (Účet). 2. V oddílu Office Theme (Motiv kanceláře) vyberte možnost Dark Gray (Tmavě šedá). Motiv bude aplikován na všechny aplikace společnosti Microsoft.
Ostatní klávesové zkratky Pomocí klávesnice můžete také používat následující zkratky, které vám pomohou spouštět aplikace a navigovat se v systému Windows.
Spustí Search (Vyhledávání) Spustí panel Project (Projekt) Otevře okno Run (Spustit) Otevře Accessibility (Přístupnost) Otevře kontextovou nabídku tlačítka Start Spustí ikonu lupy a přiblíží obrazovku Oddálí obrazovku 75
Připojení k bezdrátovým sítím Wi-Fi Přistupujte k e-mailům, surfujte po internetu a sdílejte aplikace prostřednictvím sociálních sítí pomocí Wi-Fi připojení vašeho notebooku. DŮLEŽITÉ! Airplane mode (režim V letadle) tuto funkci zakáže. Před povolením připojení Wi-Fi notebooku se ujistěte, že je Airplane mode (režim V letadle) vypnutý. Připojení Wi-Fi Připojte svůj notebook k síti Wi-Fi pomocí následujících kroků: 1. Spusťte Action Center (Centrum akcí) z hlavního panelu. 2.
Bluetooth Technologii Bluetooth můžete použít k usnadnění bezdrátového přenosu dat s jinými zařízeními, která tuto technologii podporují. DŮLEŽITÉ! Airplane mode (režim V letadle) tuto funkci zakáže. Před povolením připojení Bluetooth notebooku se ujistěte, že je Airplane mode (režim V letadle) vypnutý. Párování s jinými zařízeními s podporou Bluetooth Abyste mohli přenášet data, musíte svůj notebook spárovat s jinými zařízeními s funkcí Bluetooth. Připojte svá zařízení pomocí následujících kroků: 1.
Airplane mode (režim V letadle) Airplane mode (režim V letadle) zakáže bezdrátovou komunikaci, což vám umožní bezpečně používat svůj notebook během letu. POZNÁMKA: Ohledně možností používání notebooku v letadle a možnosti využití služeb kontaktujte leteckého dopravce. Zapnutí/vypnutí Airplane mode (režimu V letadle) 78 1. Spusťte Action Center (Centrum akcí) z hlavního panelu. 2. Kliknutím/klepnutím na ikonu Airplane mode (režim V letadle) povolíte nebo zakážete Airplane mode (režim V letadle).
Připojení ke kabelovým sítím Pomocí portu sítě LAN vašeho notebooku se můžete také připojit ke kabelovým sítím, jako jsou místní sítě a širokopásmové připojení k internetu. POZNÁMKA: Podrobnosti vám sdělí váš poskytovatel internetových služeb (ISP) nebo správce sítě. Ti vám také pomohou při nastavení připojení k internetu. Konfiguraci nastavení proveďte podle následujících postupů.
7. Vraťte se do okna Network and Sharing Center (Centrum síťových připojení a sdílení) a vyberte možnost Set up a new connection or network (Nastavit nové připojení nebo síť). 8. Vyberte možnost Connect to the Internet (Připojit k internetu) a pak možnost Next (Další). 9. Vyberte možnost Broadband (PPPoE) (Širokopásmové připojení (PPPoE)). 10. Zadejte své uživatelské jméno, heslo a název připojení a vyberte možnost Connect (Připojit). 11. Konfiguraci dokončíte výběrem možnosti Close (Zavřít). 12.
Vypnutí vašeho notebooku Svůj notebook můžete vypnout jedním z následujících postupů: • Spusťte nabídku Start a poté proveďte normální vypnutí výběrem možnosti > Shut down (Vypnout). • Na přihlašovací obrazovce vyberte možnost Shut down (Vypnout). • Stisknutím tlačítka > spustíte funkci Shut Down Windows (Vypnout Windows). V rozevíracím seznamu vyberte možnost Shut down (Vypnout) a potom vyberte možnost OK.
Uvedení vašeho notebooku do režimu spánku Uvedení vašeho notebooku do Sleep mode (režimu spánku): • Spusťte nabídku Start a poté vyberte možnost > Sleep (Spánek) pro uvedení vašeho notebooku do režimu spánku. • Na přihlašovací obrazovce vyberte možnost Sleep (Spánek). Stisknutím tlačítka spustíte funkci Shut Down Windows (Vypnout Windows). V rozevíracím seznamu vyberte možnost Sleep (Spánek) a poté vyberte možnost OK.
Kapitola 4: Automatický test při spuštění počítače (POST) 83
Automatický test při spuštění počítače (POST) POST (Power-On Self-Test) je série softwarově řízených diagnostických testů, které se spustí při zapnutí nebo restartu vašeho notebooku. Software, kterým se řídí POST, je nainstalován jako trvalá součást architektury notebooku. Použití POST pro přístup k systému BIOS a funkci Troubleshoot (Odstraňování potíží) Během POST můžete přistupovat k nastavení systému BIOS nebo pomocí funkčních kláves vašeho notebooku spouštět možnosti řešení problémů.
Obnovení systému Pomocí možností obnovení v notebooku můžete systém obnovit do původního stavu nebo jednoduše obnovit jeho nastavení, a zlepšit tak jeho výkon. DŮLEŽITÉ! • Před provedením jakékoli možnosti obnovení v notebooku zálohujte všechny své datové soubory. • Poznamenejte si důležitá přizpůsobená nastavení, jako jsou nastavení sítě, uživatelská jména a hesla, abyste se vyhnuli ztrátě dat. • Před resetováním systému se ujistěte, že je notebook připojen ke zdroji napájení.
• Advanced startup (Pokročilé spuštění) – Pomocí této možnosti můžete v notebooku provádět další možnosti pokročilého obnovení, jako například: - Použití jednotky USB, síťového připojení nebo disku DVD pro obnovení systému Windows ke spuštění vašeho notebooku.
2. Vyberte možnost obnovení, kterou chcete provést.
Tipy a odpovědi na časté dotazy 89
Užitečné tipy pro váš notebook Pro zajištění optimálního využívání notebooku, udržování výkonu systému a zajištění bezpečnosti všech vašich dat se můžete řídit následujícími užitečnými tipy: • Pravidelně aktualizujte operační systém Windows tak, aby bylo zajištěno nejaktuálnější nastavení zabezpečení aplikací. • Aktualizujte nástroj MyASUS, abyste zajistili, že máte všechna nejnovější nastavení pro exkluzivní aplikace, ovladače a utility značky ASUS.
• • Před resetováním notebooku odpojte všechna externí zařízení a připravte si následující položky: - Klíč produktu k operačnímu systému a dalším nainstalovaným aplikacím - Zálohovaná data - Přihlašovací jméno a heslo - Údaje pro připojení k Internetu Navštivte naši stránku podpory, kde naleznete řešení problémů a odpovědi na nejčastější dotazy https://www.asus.com/cz/support.
Odpovědi na časté dotazy o hardwaru 1. Při vypnutí notebooku se na displeji zobrazí černá, někdy barevná, tečka. Jak postupovat? Ačkoli se tyto tečky na displeji běžně zobrazují, nemají žádný negativní vliv na systém. Pokud se případ opakuje a zásadně omezuje výkon systému, poraďte se s autorizovaným servisním střediskem ASUS. 2. Barva a jas nejsou na panelu s displejem zobrazeny rovnoměrně. Jak to lze opravit? Barva a jas panelu s displejem mohou být ovlivněny úhlem a aktuální polohou notebooku.
4. 5. Indikátor nabíjení baterie nesvítí. Co se stalo? • Zkontrolujte správné připojení napájecího adaptéru nebo baterie. Můžete rovněž zkusit odpojit napájecí adaptér nebo baterii, počkat jednu minutu a potom je znovu připojit k elektrické zásuvce a k notebooku. • Pokud problém přetrvává, požádejte o pomoc nejbližší servisní středisko ASUS. Proč nefunguje touchpad? Chcete-li povolit touchpad, přejděte do oddílu Touchpad settings (Nastavení touchpadu) v nabídce Systém settings (Nastavení systému). 6.
7. Co dělat v případě ztráty napájecího adaptéru notebooku, nebo když přestane fungovat baterie? Požádejte o pomoc nejbližší servisní středisko ASUS. 8. Nelze správně používat klávesy notebooku, protože kurzor se neustále pohybuje. Jak postupovat? Při psaní na klávesnici se nesmí nic náhodně dotýkat touchpadu ani na něj tlačit. Chcete-li touchpad zakázat, přejděte také do oddílu Touchpad settings (Nastavení touchpadu) v nabídce Systém settings (Nastavení systému).
Odpovědi na časté dotazy o softwaru 1. Po zapnutí notebooku indikátor napájení svítí, ale na obrazovce se nic nezobrazuje. Jak to lze opravit? Můžete vyzkoušet některé z následujících doporučení: 2. • Vynuťte vypnutí notebooku stisknutím a podržením tlačítka napájení alespoň na deset (10) sekund. Zkontrolujte, zda je správně připojen napájecí adaptér a baterie, a potom zapněte notebook. • Pokud problém přetrvává, požádejte o pomoc nejbližší servisní středisko ASUS.
3. Zavádění operačního systému do notebooku je pomalejší než obvykle a operační systém má prodlevy. Jak to lze opravit? Odstraňte nedávno nainstalované aplikace nebo aplikace, které nebyly obsaženy v balíčku s operačním systémem, a potom systém restartujte. 4. Nelze zavést operační systém notebooku. Jak to lze opravit? Můžete vyzkoušet některé z následujících doporučení: 5. • Odpojte všechna zařízení připojená k notebooku a potom restartujte systém.
Přílohy 97
Právní informace Ochranná známka USB-IF Logo portu USB 5 Gb/s je ochranná známka společnosti USB Implementers Forum, Inc. Logo portu USB 10 Gb/s je ochranná známka společnosti USB Implementers Forum, Inc. Logo portu USB 20 Gb/s je ochranná známka společnosti USB Implementers Forum, Inc. Logo portu USB 40 Gb/s je ochranná známka společnosti USB Implementers Forum, Inc.
Zákonná prohlášení Prohlášení Federální komunikační komise (FCC) o rušení Toto zařízení vyhovuje Části 15 předpisů FCC. Provoz zařízení podléhá následujícím dvěma podmínkám: • Toto zařízení nesmí způsobovat škodlivé rušení. • Toto zařízení musí přijmout veškeré přijaté rušení, včetně rušení, které by mohlo způsobit nežádoucí činnost. Toto zařízení bylo testováno a bylo shledáno, že vyhovuje omezením pro digitální zařízení třídy B, dle části 15 pravidel Federální komunikační komise (FCC).
(Přetištěno z Federálního zákoníku č. 47, část 15.193, 1993. Washington DC: Úřad federálního registrátora, Správa národních archívů a záznamů, tiskový úřad vlády USA.) Informace o vystavení radiofrekvenčním polím dle komise FCC Toto zařízení vyhovuje státním předpisům pro vystavení rádiovým vlnám. Toto digitální zařízení bylo zkonstruováno a vyrobeno tak, aby nepřekračovalo limity vystavení rádiovým (RF) vlnám stanovené Federální komunikační komisí vlády USA.
Bezpečnostní informace UL Požadováno pro UL 1459 pro telekomunikační (telefonní) zařízení, která se mají elektricky připojit k telekomunikační síti s provozním napětím k zemi do 200 V max., 300 V mezi špičkami, a 105 V rms, a instalovat nebo používat v souladu s Národním elektrickým zákoníkem (NFPA 70).
Bezpečnostní požadavky na napájení Výrobky se jmenovitým proudem do 6 A s hmotností přes 3 kg musejí používat schválené napájecí kabely alespoň s tímto průřezem: H05VV-F, 3G, 0,75 mm2 nebo H05VV-F, 2G, 0,75 mm2. Poznámky k TV Poznámka pro technika provádějícího instalaci systému CATV – kabelová přípojka musí být uzemněná (ukostřená) v souladu s částí ANSI/NFPA 70 směrnice NEC (National Electrical Code), konkrétně s oddílem 820.
Severská opatření pro lithium (pro baterie lithium-ion) 103
Prohlášení o shodě se směrnicí upravující vliv produktů na životní prostředí Společnost ASUS při vývoji a výrobě svých produktů dodržuje koncepci ekologického designu a zajišťujte, aby byl každý stupeň životnosti produktu ASUS v souladu s globálními předpisy na ochranu životního prostředí. Kromě toho společnost ASUS zveřejňuje příslušné informace podle zákonných požadavků. Zásady zveřejňování informací na základě zákonných požadavků, které společnost ASUS dodržuje, jsou uvedeny na adrese http://csr.asus.
Recyklační/sběrné služby společnosti ASUS Programy pro recyklaci a zpětný odběr použitých produktů společnosti ASUS vycházejí z našeho závazku dodržování nejvyšších standardů pro ochranu našeho životního prostředí. Věříme, že poskytováním těchto řešení našim zákazníkům umožníme odpovědně recyklovat naše produkty, baterie a další součásti a také obalové materiály. Podrobné informace o recyklaci v různých regionech jsou uvedeny na adrese http://csr.asus.com/english/Takeback.htm.
Produkt s certifikací ENERGY STAR® ENERGY STAR® je společný program agentury pro ochranu životního prostředí (U.S. Environmental Protection Agency) a ministerstva energetiky Spojených států amerických (U.S. Department of Energy), který nám všem pomáhá šetřit náklady a chránit životní prostředí používáním energeticky úsporných produktů a postupů. Všechny produkty ASUS s logem ENERGY STAR® splňují standard ENERGY STAR® a ve výchozí konfiguraci mají aktivovanou funkci řízení spotřeby.
Licence na písma systému BIOS Copyright © 2024 The Android Open Source Project Licencováno dle licence Apache, verze 2.0 („Licence“); tento soubor nesmíte použít jinak než v souladu s Licencí. Kopie licence je ke stažení na adrese http://www.apache.org/licenses/LICENSE-2.0. Pokud to není vyžadováno zákonem nebo písemně dohodnuto, software distribuovaný dle Licence je distribuován „JAK JE“, BEZ JAKÝCHKOLI ZÁRUK NEBO UJIŠTĚNÍ, výslovných nebo implikovaných.
Zjednodušené prohlášení o shodě EU Společnost ASUSTek Computer Inc. tímto prohlašuje, že toto zařízení splňuje základní požadavky a další příslušná ustanovení směrnice 2014/53/EU. Plné znění prohlášení o shodě EU je k dispozici na adrese https://www.asus.com/cz/support/. V zemích uvedených v tabulce níže je provoz sítě Wi-Fi v pásmu 5 150 až 5 350 MHz povolen pouze ve vnitřních prostorech: AT DE LV NO FI BE IS LI PL SE BG IE LT PT CH CZ IT LU RO HR DK EL HU SI UK(NI) EE ES MT SK FR CY NL TR a.