EE21554 Uuendatud väljaanne V3 / Aprill 2023 Elektrooniline kasutusjuhend
TEAVE AUTORIÕIGUSE KOHTA Käesoleva kasutusjuhendi ühtegi osa, kaasa arvatud selles kirjeldatud tooteid ja tarkvara, ei tohi paljundada, edastada, kopeerida, säilitada otsingusüsteemis ega tõlkida mistahes keelde mistahes vormis, välja arvatud ostja poolt varundamise eesmärgil säilitatavad dokumendid, ilma ASUSTeK COMPUTER INC. ("ASUS") kirjaliku loata.
Sisukord Teave juhendi kohta..................................................................................................7 Juhendis kasutatavad märksõnad............................................................................. 8 Ikoonid................................................................................................................................ 8 Tüpograafia........................................................................................................................
Peatükk 3: Windowsi kasutamine Esmakordne käivitamine.........................................................................................44 Menüü Start..................................................................................................................45 Windowsi rakendused..............................................................................................47 Windowsi rakendustega töötamine.........................................................................
Peatükk 4: Toide sees enesetest (POST) Toide sees enesetest (POST)...................................................................................76 POSTi kasutamine BIOS-ile juurdepääsuks ja tõrkeotsinguks......................... 76 BIOS.................................................................................................................................76 Juurdepääs BIOS-ile........................................................................................................
Kuulmiskahjustuste vältimine..................................................................................... 93 Märkus katte kohta......................................................................................................... 93 Põhjamaade hoiatused seoses liitiumiga (liitiumioonakude korral)............. 94 Deklaratsioon toote vastavuse kohta keskkonnakaitse määrustele............. 95 EÜ REACH ja artikkel 33.....................................................................................
Teave juhendi kohta Käesolev juhend sisaldab teavet teie sülearvuti riist- ja tarkvara funktsioonide kohta ja sisaldab järgmisi korraldatuna järgmistesse peatükkidesse: Peatükk 1: Arvuti koostisosad Selles peatükis on kirjeldatud sülearvuti riistvara üksikosi. Peatükk 2: Sülearvuti kasutamine Selles peatükis on kirjeldatud sülearvuti üksikosade kasutamist. Peatükk 3: Windowsi kasutamine Selles peatükis on esitatud ülevaade operatsioonisüsteemi Windows kasutamisest sülearvutis.
Juhendis kasutatavad märksõnad Tähtsa teabe esiletõstmiseks on selles juhendis oluline tekstiosa esitatud esitatud järgmiselt. OLULINE! See teade sisaldab olulist teavet, mida tuleb toimingu lõpuleviimiseks järgida. MÄRKUS: See teade sisaldab lisateavet ja täiendavaid näpunäiteid, mis aitavad toiminguid lõpule viia. HOIATUS! See teade sisaldab olulist teavet, mida tuleb järgida, et tagada turvalisus oluliste toimingute lõpuleviimisel ning vältida sülearvuti andmete ja komponentide kahjustamist.
Ettevaatusabinõud Sülearvuti kasutamine Seda sülearvutit tohib kasutada ümbritseva keskonna temperatuuril 5 °C (41 °F) kuni 35 °C (95 °F). Vaadake sülearvuti põhjal asuvat silti ja veenduge, et toiteplokk vastab teie toitevõrgu pingele. Sülearvuti võib kasutamise ja aku laadimise ajal soojeneda ning isegi kuumeneda. Ärge hoidke sülearvutit süles või mõne kehaosa läheduses, et vältida kuumusest tingitud vigastusi. Sülearvutiga kasutamise ajal ärge pange seda pindadele, mis tõkestavad õhutusavasid.
Sülearvuti hooldamine Enne sülearvuti puhastamist ühendage AC-toide ja aku (olemasolu korral) lahti. Kasutage puhastamiseks tselluloosipõhist käsna või seemisnahast lappi, mida on kergelt vees või mitteabrasiivse pesuvahendi lahuses niisutatud. Pärast puhastamist pühkige niiskus sülearvutilt kuiva lapiga. Vältige vedelike sattumist seadme korpusesse ja klaviatuuri sisse, et vältida lühiühendust ning korrosiooni.
Ärge kasutage sülearvutit gaasilekete läheduses. Ärge hoidke sisselülitatud elektroonilisi seadmeid oma arvuti läheduses, et vältida elektromagnetilise kiirguse mõju kuvaripaneelile. Ärge kasutage seda sülearvutit krüptoraha kaevandamiseks (konverteeritava virtuaalraha saamiseks kulub väga palju elektrit ja aega) ja/või muudeks seotud tegevusteks. Nõuetekohane kasutusest kõrvaldamine ÄRGE visake sülearvutit olmeprügi hulka.
Aku ohutusalane teave Aku kaitsmine • Aku laadimine kõrgendatud pinge all võib selle tööiga lühendada. Aku kaitsmiseks võib laadimissüsteem laadimise katkestada, kui aku on laetud tasemeni 90% kuni 100%. MÄRKUS: Tase, mille juures aku jätkab laadimist on tavaliselt 90% ja 99% vahel. Tegelik väärtus võib mudeliti erineda. • Aku laadimine või hoidmine kõrgel temperatuuril võib mõjutada aku mahtuvust ja lühendada aku tööiga.
Aku kasutamine • Kui te oma sülearvutit pikka aega ei kasuta, siis laadige seda ikkagi aeg-ajalt, et arvuti aku oleks laetud vähemalt 50% ulatuses. Laadige akut täituvusele 50% iga kolme kuu järel, et vältida sellega aku liigtühjenemist ja kahjustumist. • Vältige aku laadimist kõrgendatud pinge all pika aja jooksul, sest see lühendab aku tööiga. Kui seade on pidevalt vooluvõrku ühendatud, laske akul tühjeneda alla 50% üks kord kahe nädala jooksul.
Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend
Peatükk 1: Arvuti koostisosad Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 15
Sülearvuti osade ülevaade Eestvaade MÄRKUS: Klaviatuuri paigutus võib regiooniti või riigiti siinesitatust erineda. Sülearvuti välimus võib oleneda ka sülearvuti mudelist.
Liitmikrofonid Liitmikrofonid on varustatud kaja eemaldamise, müra summutamise ja kiire moodustamise funktsioonidega, tagades parema häältuvastusvõime ja helisalvestuse kvaliteedi. Veebikaamera kate Sellega saate oma sülearvuti kaamera objektiivi kinni katta. Kaamera Sisseehitatud kaamera võimaldab sülearvutiga pildistada ja videoid salvestada. Kaamera märgutuli Kaamera märgutuli süttib, kui siseehitatud kaamera on kasutusel.
Mikrofoni vaigistamise näitur See märgutuli süttib, kui mikrofon on sisse lülitatud. Klaviatuur QWERTY paigutusega klaviatuur on varustatud mugava vajutussügavusega täissuurte klahvidega. See võimaldab kasutada ka funktsiooniklahve, tagab kiire juurdepääsu operatsioonisüsteemile Windows ja kontrollib multimeediumi funktsioone. MÄRKUS: Klaviatuuri paigutus erineb mudeliti või riigiti. Suurtäheluku märgutuli See märgutuli süttib, kui suurtähelukk aktiveeritakse.
Kaamera välja lülitamise märgutuli See märgutuli süttib kui kaamera on välja lülitatud. Toitenupp Vajutage toitenuppu, et sülearvuti sisse või välja lülitada. Saate toitenuppu kasutada ka selleks et lülitada sülearvuti une- või talveunerežiimi ja neid režiime välja lülitada. Kui sülearvuti on blokeeritud, vajutage toitenuppu ja hoidke seda vähemalt kümme (10) sekundit all, kuni sülearvuti lülitub välja.
Vaade alt MÄRKUS: mudelist sõltuvalt võib välimus alt vaadatuna varieeruda. HOIATUS! Sülearvuti võib kasutamise ja aku laadimise ajal soojeneda ning isegi kuumeneda. Ärge hoidke sülearvutit süles või mõne kehaosa läheduses, et vältida kuumusest tingitud vigastusi. Sülearvutiga kasutamise ajal ärge pange seda pindadele, mis tõkestavad õhutusavasid. OLULINE! 20 • Aku kestus sõltub sülearvuti kasutamisest ja tehnilistest andmetest. Akut ei saa eemaldada.
Õhutusavad Õhutusavad võimaldavad jahedal õhul sülearvutisse siseneda ja soojal õhul väljuda. HOIATUS! Veenduge, et mitte ükski õhutusava ei ole tõkestatud paberi, raamatute, rõivaste, kaablite või muude esemetega, et vältida seadme ülekuumenemist. Audiosüsteem Helifaile saate kuulata sülearvutisse sisseehitatud kõlarite kaudu. Heliomadusi saab selles sülearvutis seadistada tarkvarapõhiselt.
Vaade paremalt M6500Q/I, Y6500CQ/CI, D6500Q/I M6500R/Y6500CR/D6500R/M6500X/D6500X/Y6500CX Kuularite/peakomplekti/mikrofoni pistikupesa Sellesse pessa saab ühendada võimendiga kõlarid või kuularid. Seda pesa saate kasutada peakomplekti ühendamiseks välise mikrofoniga. Mikro-SD-kaardi pesa See sisseehitatud mälukaardilugeja pesa toetab kaardivorminguid microSD .
USB 3.2 Gen 2 Type-C® / DisplayPorti / Power Delivery kombipesa USB 3.2 (Universal Serial Bus 3.2) Gen 2 Type-C® pesa võimaldab andmeedastuskiirust kuni 10 Gbit/s ja on tagasiühilduv versiooniga USB 2.0. Kasutage sülearvuti ühendamiseks välise kuvariga USB Type-C® adapterit. Aku laadimiseks ja sülearvuti võrgutoitega varustamiseks ühendage sülearvutiga toiteallikas nimiandmetega 20 V ja 5 A. MÄRKUS: Selle pordi andmeedastuskiirus võib mudelite kaupa erineda. HOIATUS! Adapter võib kasutamisel kuumeneda.
HDMI väljundport See pesa võimaldab saata heli- ja videosignaale sülearvutist standardse HDMI-ga ühilduvasse seadmesse, kasutades HDMIkaablit. USB 3.2 Gen 1 pesa USB 3.2 (Universal Serial Bus 3.2) Gen 1 pesa võimaldab edastuskiirust kuni 5 Gbit/s ja on tagasiühilduv USB 2.0-ga. Toite sisendpesa (alalisvool) Ühendage komplekti kuuluva toiteadapteri pistik sellesse pessa, et laadida akut ja kasutada sülearvutit võrgutoitel. HOIATUS! Adapter võib kasutamisel kuumeneda.
USB4®/Toiteühendusega komboport USB4® (universaalne järjestiksiin 4) tagab andmeedastuskiiruse kuni 40 Gbit/s ja on ühilduv varasema versiooniga USB 2.0. Kasutage tahvelarvuti ühendamiseks välise kuvariga USB Type-C® adapterit. Aku laadimiseks ja sülearvuti vooluga varustamiseks ühendage sülearvutiga vooluallikas nimiandmetega 20 V ja 5A. MÄRKUS: Selle pordi andmeedastuskiirus võib mudelite kaupa erineda. HOIATUS! Adapter võib kasutamisel kuumeneda.
Vaade vasakult USB 2.0 pesa USB (Universal Serial Bus) pesa ühildub USB 2.0 või USB 1.1 seadmetega nagu klaviatuurid, osutusseadised, välkmäluseadmed, välised kõvakettad, kõlarid, kaamerad ja printerid. Oleku märgutuled Oleku märgutuled aitavad kindlaks määrata sülearvuti hetkeolekut. Toite märgutuli Toite märgutuli süttib, kui sülearvuti on sisse lülitatud ning vilgub aeglaselt, kui sülearvuti on puhkerežiimis.
Kahevärviline aku laadimise märgutuli Kahevärviline LED-märgutuli annab aku laadimisoleku kohta järgmist visuaalset teavet. Vt üksikasju järgmisest tabelist: Värv Olek Ühtlaselt valge Sülearvuti on ühendatud pistikupessa, akut laaditakse ja aku täituvus on vahemikus 95% kuni 100%. Pidev oranž Sülearvuti on ühendatud pistikupessa, akut laaditakse ja aku täituvus on alla 95%. Vilkuv oranž Sülearvuti töötab akurežiimis ja aku täituvus on alla 10%.
Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend
Peatükk 2: Sülearvuti kasutamine Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 29
Alustamine Sülearvuti laadimine A. Ühendage vahelduvvoolu toitekaabel AC/DC adapteriga. B. Ühendage alalisvoolu toitepistik oma sülearvuti toitesisendi (DC) pesaga. C. Pange vahelduvvoolu toiteadapter 100 V~240V toiteallikasse. Enne sülearvuti esmakordset akurežiimis kasutamist laadige seda 3 tundi. MÄRKUS: Toiteadapteri välimus võib erineda olenevalt mudelist ja teie piirkonnast.
OLULINE! • Tuvastage oma sülearvutil sisendi/väljundi silt ja veenduge, et see vastab teie toiteadapteril oleva sisendi/väljundi nimiteabega. Mõnedel sülearvuti mudelitel võib olla saadaoleva tootekoodi põhjal mitu nimiväljundvoolu väärtust. • Veenduge enne esmakordset sisselülitamist, et teie sülearvuti on toiteadapteriga ühendatud. Pange toitekaabli pistik pistikupessa, kasutamata seejuures pikenduskaableid. Enda turvalisuse huvides ühendage see seade alati korralikult maandatud elektriväljundisse.
Ekraanipaneeli avamiseks tõstke Vajutage toitenuppu 32 Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend
Puuteplaadi kasutamine Kursori liigutamine Kursori aktiveerimiseks koputage puuteplaadil mis tahes kohta ja seejärel libistage sõrme puuteplaadil, et liigutada kursorit ekraanil.
Ühe sõrme žestid Koputus/topeltkoputus • Koputage rakenduse valimiseks seda. • Rakenduse käivitamiseks tehke topeltkoputus. Pukseerimine Topeltkoputage üksust ja libistage seejärel sama sõrme puuteplaadilt eemaldamata. Üksuse uude asukohta kukutamiseks tõstke sõrm puuteplaadilt.
Vasakklõps Paremklõps • Rakenduse valimiseks klõpsake sellel. Paremklõpsuga avaneva menüü avamiseks klõpsake seda nuppu. • Rakenduse käivitamiseks topeltklõpsake sellel. MÄRKUS: Punktiirjoone sees olevad alad tähistavad hiire vasaku nupu ja hiire parema nupu asukohti puuteplaadil. Kahe sõrme žestid Koputus Paremklõpsu funktsiooni simuleerimiseks koputage puuteplaadil kahte sõrme.
Kahe sõrmega kerimine (üles/alla) Kahe sõrmega kerimine (vasakule/paremale) Libistage kahte sõrme üles või alla Libistage kahte sõrme vasakule või kerimiseks. paremale kerimiseks. Vähenda Suurenda Liigutage oma kahte sõrme puuteplaadil teineteise suunas. Lükake kahte sõrme puuteplaadil teineteisest eemale.
Pukseerimine Valige element ja vajutage ning hoidke all vasakut nuppu. Libistage elemendi lohistamiseks teist sõrme puuteplaadil, tõstke elemendi kukutamiseks sõrm puuteplaadilt. Kolme sõrme žestid Koputus Sätetes valitud funktsiooni käivitamiseks koputage puuteplaadil kolme sõrme.
Vasakule nipsamine / paremale nipsamine Kui avasite mitu rakendust, nipsake nende rakenduste vahel liikumiseks kolme sõrme vasakule või paremale. Üles nipsamine Alla nipsamine Nipsake üles, et näha ülevaadet kõigist praegu avatud rakendustest. Nipsake alla töölaua kuvamiseks.
Nelja sõrme žestid Koputus Sätetes valitud funktsiooni käivitamiseks koputage puuteplaadil nelja sõrme.
Klaviatuuri kasutamine Kiirklahvid Teie sülearvuti kiirklahvidega saab anda järgmisi käske. Lülitab kõlari sisse või välja Lülitab kõlari helitugevuse vaiksemaks Lülitab kõlari helitugevuse valjemaks Vähendab ekraani heledust Suurendab ekraani heledust Aktiveerib või inaktiveerib puuteplaadi Reguleerib tagavalgusega klaviatuuri heledust. Vahetab ekraanirežiimi MÄRKUS: Veenduge, et teine ekraan on teie sülearvutiga ühendatud.
Lülitab mikrofoni sisse või välja Lülitab kaamera sisse või välja Aktiveerib ekraani kuvahõive tööriista Käivitab rakenduse MyASUS Funktsiooniklahvid Funktsiooniklahvide funktsiooni aktiveerimiseks või inaktiveerimiseks vajutage . Kui funktsiooniklahvid on aktiveeritud, saate kasutada ka kiirklahve, hoides all klahvi koos mingi ülemise rea nupuga.
Numbriklahvistik MÄRKUS: Klahvide paigutus numbriklahvistikul oleneb mudelist ja piirkonnast, kuid klahvistikku kasutatakse alati ühtviisi. Numbriklahvistik on saadaval sülearvuti valitud mudelitel. Saate seda klaviatuuri kasutada numbrite sisestamiseks või kursori liigutamiseks nooleklahvide abil. Vajutage et klaviatuur ümber lülitada numbriklahvide ja kursori suunaklahvide vahel.
Peatükk 3: Windowsi kasutamine Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 43
Esmakordne käivitamine Sülearvuti esmakordsel käivitamisel kuvatakse kuvaseeria, mis juhendab teid Windowsi operatsioonisüsteemi konfigureerimisel. Sülearvuti esmakordseks käivitamiseks tehke järgmist. 1. Vajutage oma sülearvuti toitenuppu. Oodake paar minutit, kuni kuvatakse häälestuskuva. 2. Valige sätete ekraanil oma piirkond ja keel, mida soovite sülearvutis kasutada. 3. Lugege hoolikalt litsentsilepingut. Valige Accept (Aktsepteeri). 4.
Menüü Start Start Menu (Menüü Start) on peamine lüüs teie sülearvuti programmidesse, Windowsi rakendustesse, kaustadesse ja seadetesse.
Menüü Start käivitamine Asetage hiirekursor töölaua ikooni Start kohale ja klõpsake sellel. Vajutage klaviatuuril Windowsi logo klahvi . Programmide avamine menüüst Start menu (Menüü Start) Menüü Start menu (Menüü Start) üks levinumaid kasutusviise on teie sülearvutisse installitud programmide avamine. Asetage hiirekursor programmi kohale ja klõpsake selle käivitamiseks. Kasutage programmide sirvimiseks nooleklahve. Vajutage selle käivitamiseks .
Windowsi rakendused Need on rakendused, mis on kinnitatud menüüsse Start ja kuvatud hõlpsaks juurdepääsuks paanivormingus. MÄRKUS: Mõned Windowsi rakendused nõuavad enne täielikku käivitamist teie Microsofti kontole sisselogimist.
Windowsi rakendustega töötamine Windowsi rakenduste käivitamine menüüst Start Asetage hiirekursor rakenduse kohale ja klõpsake selle käivitamiseks. Kasutage rakenduste sirvimiseks nooleklahve. Vajutage rakenduse käivitamiseks . Windowsi rakenduste kohandamine Rakenduste teisaldamiseks, eemaldamiseks või kinnitamiseks tegumiribale menüüs Start saate teha järgmist. Rakenduste teisaldamine Asetage hiirekursor rakenduse kohale, seejärel pukseerige rakendus uude asukohta.
Rakenduste kinnitamine tegumiribale Asetage hiirekursor rakenduse kohale ja paremklõpsake seda, seejärel klõpsake käsku Pin to taskbar (Kinnita tegumiribale). Rakendusse liikumiseks kasutage nooleklahve. Vajutage nuppu või (valitud mudelitel), seejärel valige suvand Pin to taskbar (Kinnita tegumiribale).
Tegumivaade Lülitage kiirelt avatud rakenduste ja programmide vahel, kasutades tegumivaate funktsiooni; te saate kasutada tegumivaadet ka töölaudade vahel lülitamiseks. Funktsiooni Tegumivaade käivitamine Asetage hiirekursor tegumiribal olevale ikoonile klõpsake sellel. Vajutage klaviatuuril 50 ja .
Vidinad Võite käivitada vidinaid kiireks juurdepääsuks olulisele teabele. Funktsiooni Vidinad käivitamine Asetage hiirekursor tegumiribal olevale ikoonile ja klõpsake sellel. Vajutage klaviatuuril Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend .
Funktsiooni Vidinad kohandamine Klõpsake/koputage ikooni ja valige seejärel suvand Manage interests (Halda huvisid), et muuta vidinates kuvatavat sisu.
Akende kuvaletõmbe funktsioon Akende kuvaletõmbe funktsioon kuvab rakendused kõrvuti, mis võimaldab teil töötada või vahetada rakendusi. Akende kuvaletõmbe pääsupunktid Saate rakendusi lohistada nendesse pääsupunktidesse, et neid kohale tõmmata.
Akende kuvaletõmbe kasutamine 1. Käivitage rakendust, mida soovite kuvale tõmmata. 2. Lohistage oma rakenduse tiitlitiba ja kukutage rakendus kuvale tõmbamiseks ekraani servale. 3. Käivitage teine rakendus ja korrake eelnimetatud samme teise rakenduse kuvale tõmbamiseks. 1. Käivitage rakendust, mida soovite kuvale tõmmata. 2. Vajutage ja hoidke all klahvi , seejärel kasutage rakenduse kuvale tõmbamiseks nooleklahve. 3.
Tegevuskeskus Action Center (Tegevuskeskus) koondab rakenduste teatised ja kuvab ühe koha, kus saate nendega suhelda. Sellel on ka väga kasulik kiirtoimingute jaotis. Kiirtoimingute käivitamine Asetage hiirekursor tegumiribal olekuikoonide kohale ja klõpsake sellel. Vajutage klaviatuuril Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend .
Teavituste käivitamine Asetage hiirekursor tegumiribal oleva kuupäeva ja kellaaja kohale ning klõpsake sellel. Vajutage klaviatuuril 56 .
MyASUS Splendid MyASUS Splendid tagab, et kõik ASUSe ekraanipaneelid näitavad ühesuguseid ja täpseid värve. Kuvaseadete reguleerimiseks võite lisaks valikule Normal Mode (Tavarežiim) valida suvandi Vivid (Ere), Eye Care (Silmade hooldus) või Manual Mode (Käsirežiim). • Tavarežiim: gamma ja värvitemperatuuri korrigeerimise abil on kuvaväljund paneelilt võimalikult lähedane sellele, mida teie silm loomulikult näeb. OLED-paneeliga mudelil vastab see režiim TÜVi sertifikaadile Low Blue Light Certification.
Silmade koormuse leevendamiseks vaadake järgmisi näpunäiteid. • Kui töötate pikki tunde, hoidke kuvarist veidi eemale. Soovitatav on teha pärast umbes 1-tunnist pidevat arvutiga töötamist lühikesi pause (vähemalt 5 minutit). Lühikeste ja sagedaste pauside tegemine on efektiivsem kui pikk paus. • Silma koormuse ja silmade kuivuse vähendamiseks puhake oma silmi perioodiliselt, keskendudes kaugel olevatele esemetele.
OLED-kuva seadistamine OLED-ekraani maksimaalse kasutamise tagamiseks (valitud mudelitel) soovitame kasutada mitut sätet. Need sätted aitavad optimeerida visuaalset kasutuskogemust, maksimeerida aku tööiga ja pikendada ASUSe sülearvuti eluiga. Tumeda režiimi seadistamine Tume režiim on vaikimisi lubatud. Sätete kontrollimiseks või reguleerimiseks toimige järgmiselt. 1. Käivitage menüü Start menu (Menüü Start). 2. Klõpsake/koputage valikut Settings (Sätted) ja valige Personalization (Isikupärastamine).
3. 60 Suvandite vaatamiseks valige vahekaart Colors (Värvid).
Ekraani väljalülitamine, kui seda ei kasutata Veenduge, et seadistate kuva automaatselt välja lülituma, kui seda ei kasutata. Sätete kontrollimiseks või reguleerimiseks toimige järgmiselt. 1. Käivitage menüü Start menu (Menüü Start). 2. Klõpsake/koputage valikut Settings (Sätted) ja valige System (Süsteem).
3. 62 Suvandite vaatamiseks valige vahekaart Power & battery (Toide ja aku).
Ekraani heleduse reguleerimine OLED-ekraani eluea pikendamiseks on soovitatav lubada animeeritud tumeda taustaga ekraanisäästja ja vältida OLED-ekraani maksimaalse heleduse seadmist. Sätete kontrollimiseks või reguleerimiseks toimige järgmiselt. 1. Käivitage menüü Start menu (Menüü Start). 2. Klõpsake/koputage valikut Settings (Sätted) ja valige Personalization (Isikupärastamine).
3. 64 Suvandite vaatamiseks valige vahekaart Lock screen (Lukustuskuva) ja seejärel valige suvand Screen Saver (Ekraanisäästja).
Tegumiriba automaatne peitmine Tegumiriba pikaajalise OLED-ekraanil kuvamise vältimiseks veenduge, et tegumiriba oleks automaatselt peidetud. Seadete reguleerimiseks toimige järgmiselt. 1. Käivitage menüü Start. 2. Klõpsake/koputage valikut Settings (Sätted) ja valige Personalization (Isikupärastamine).
3. 66 Valige sakk Taskbar (Tegumiriba) ja seejärel aktiveerige valik Automatically hide the taskbar (Peida tegumiriba automaatselt).
Tumeda režiimi seadistamine Microsoft Office’is 1. Käivitage Microsoft Office’i rakendus ja klõpsake/koputage siis valikuid File (Fail) > Account (Konto). 2. Valige Office Theme (Office’i teema) alt suvand Dark Gray (Tumehall). Kujundust rakendatakse kõigile Microsofti rakendustele.
Muud kiirklahvid Klaviatuuri abil saate rakenduste käivitamiseks ja Windowsis navigeerimiseks kasutada ka järgmisi otseteid.
Käivitab Search (Otsingu) Käivitab paneeli Project Avab akna Run (Käivita) Avab funktsiooni Accessibility (Hõlbustus) Avab nupu Start kontekstimenüü Käivitab luubi ikooni ja suurendab teie kuva Vähendab teie kuva Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 69
Traadita võrkudega ühendamine Wi-Fi Juurdepääs meilidele, internetis surfamisele ja rakenduste ühiskasutusele suhtlusvõrkude saitide kaudu, kasutades sülearvuti WiFi-ühendust. OLULINE! Airplane mode (Lennurežiim) lülitab selle funktsiooni välja. Veenduge, et Airplane mode (Lennurežiim) oleks enne Wi-Fi-ühenduse aktiveerimist teie sülearvutis välja lülitatud. Wi-Fi-ühenduse loomine Ühendage sülearvuti Wi-Fi-võrguga, tehes järgmist. 1. Käivitage tegumiribal Action Center (Tegevuskeskus). 2.
Bluetooth Kasutage Bluetooth’i, et hõlbustada traadita andmeedastust teiste Bluetoothi toega seadmetega. OLULINE! Airplane mode (Lennurežiim) lülitab selle funktsiooni välja. Enne sülearvuti Bluetooth’i ühenduse lubamist veenduge, et Airplane mode (Lennurežiim) on välja lülitatud. Sidumine teiste Bluetooth’i toega seadmetega Andmeedastuse lubamiseks tuleb sülearvuti siduda teiste Bluetooth’i seadmetega. Seadmete ühendamiseks toimige järgmiselt. 1.
Lennurežiim Airplane mode (Lennurežiim) inaktiveerib juhtmeta side, võimaldades teil oma sülearvutit lennu ajal turvaliselt kasutada. MÄRKUS: Võtke oma lennuteenusega ühendust, et saada teada lennuaegsete teenuste kohta, mida saab kasutada, ja järgitavate piirangute kohta oma sülearvuti kasutamisel lennu ajal. Lennurežiimi sisse/välja lülitamine 72 1. Käivitage tegumiribal Action Center (Tegevuskeskus). 2.
Sülearvuti väljalülitamine Saate sülearvuti välja lülitada, tehes üht järgmistest toimingutest. • Käivitage menüü Start, seejärel valige tavapäraseks väljalülitamiseks > Shut down (Sule arvuti). • Valige sisselogimisekraanil suvand down (Sule arvuti) . • Vajutage > Shut , et käivitada Windowsi väljalülitamine. Valige ripploendist Shut down (Sule arvuti) ja seejärel OK.
Sülearvuti unerežiimile lülitamine Sülearvuti unerežiimile lülitamiseks toimige järgmiselt. • Käivitage menüü Start, seejärel valige > Sleep (Unerežiim), et lülitada sülearvuti unerežiimile • Valige sisselogimisekraanil (Unerežiim). Vajutage > Sleep , et käivitada Windowsi väljalülitamine. Valige ripploendist Sleep (Unerežiim) ja seejärel OK. MÄRKUS: Võite lülitada sülearvuti ka unerežiimile, vajutades üks kord toitenuppu.
Peatükk 4: Toide sees enesetest (POST) Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 75
Toide sees enesetest (POST) POST (Power-On Self-Test – toide sees enesetest) on tarkvarakontrolliga diagnostiliste testide seeria, mis käivitatakse sülearvuti sisselülitamisel või taaskäivitamisel. POSTi juhtiv tarkvara installitakse sülearvuti arhitektuuri püsiva osana. POSTi kasutamine BIOS-ile juurdepääsuks ja tõrkeotsinguks POSTi ajal pääsete oma sülearvuti funktsiooniklahvide abil juurde BIOS-i sätetele või saate käivitada tõrkeotsingu suvandeid. Täpsemat teavet saate vaadata alljärgnevalt.
Süsteemi taastamine Taastamise suvandite kasutamine sülearvutil võimaldab teil taastada süsteemi algse oleku või värskendada jõudluse parandamiseks lihtsalt selle sätteid. OLULINE! • Varundage kõik oma andmefailid enne mis tahes oma sülearvuti taastamise valikut. • Andmete kaotsimineku vältimiseks märkige üles olulised kohandatud sätted, nagu võrgusätted, kasutajanimed ja paroolid. • Enne süsteemi lähtestamist veenduge, et sülearvuti oleks ühendatud toiteallikaga.
• Advanced startup (Täpsem käivitus) – selle suvandi abil saate oma sülearvutis kasutada muid täiustatud taastevalikuid, näiteks: - USB-draivi, võrguühenduse või Windowsi taaste DVD kasutamine sülearvuti käivitamiseks. - Suvandi Troubleshoot (Tõrkeotsing) kasutamine mis tahes järgmiste täpsemate taastevalikute lubamiseks. Käivitustaaste, värskenduste desinstallimine, käivitussätted, UEFI püsivara sätted, käsuviip, süsteemitaaste ja süsteemikujutise taastamine.
2. Valige taastamissuvand, mida soovite teostada.
Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend
Nipid ja KKK Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 81
Kasulikke nõuandeid sülearvuti kohta Järgmised nõuanded aitavad teil sülearvuti kasutusvõimalusi maksimaalselt ära kasutada, arvuti jõudlust säilitada ning oma andmeid turvaliselt hoida. • Värskendage Windows-i regulaarselt, et rakendused kasutaksid kindlasti uusimaid turvasätteid. • Uuendage rakendust MyASUS pidevalt, et ASUS-e rakendustele, draiveritele ja abiprogrammidele oleks määratud uusimad sätted. • Kaitske oma andmeid viirusetõrjetarkvaraga ja hoidke ka see värskena.
• • Enne arvuti lähtestamist ühendage sülearvutist lahti kõik välisseadmed ja veenduge, et teil oleks olemas: - operatsioonisüsteemi ja arvutisse installitud rakenduste tootekoodid; - varundatud andmed; - kasutajanimi ja salasõna; - internetiühenduse andmed. Rikete enim küsitud küsimuste kohta saate teavet, kui vaatate https://www.asus.com/support.
Riistvara KKK 1. Kui käivitan sülearvuti, ilmub ekraanile must, vahel aga värviline punkt. Mida pean tegema? Sellised punktid võivad vahel ekraanile ilmuda, kuid süsteemi need ei mõjuta. Kui nähtus kordub ja hakkab lõpuks mõjutama süsteemijõudlust, pidage nõu ASUS-e volitatud teeninduskeskusega. 2. Ekraani heledus ja värvitoonid ei ole ühtlased. Kuidas seda parandada? Ekraani heledus ja värvitoonid võivad oleneda sülearvuti nurgast ja asendist.
4. 5. Aku leedmärgutuli ei sütti. Milles on viga? • Kontrollige, kas toiteadapter või aku on korralikult paigaldatud. Võite toiteadapteri või aku ka arvutist eemaldada, ühe minuti oodata ning seejärel need taas pistikupesa ja sülearvutiga ühendada. • Kui probleemi ei õnnestu lahendada, pöörduge abi saamiseks kohalikku ASUS-e teeninduskeskusse. Miks puuteplaat ei tööta? Puuteplaadi aktiveerimiseks vajutage 6. .
7. Mida pean tegema, kui minu sülearvuti toiteadapter kaob või aku enam ei tööta? Pöörduge abi saamiseks kohalikku ASUS-e teeninduskeskusse. 8. Ma ei saa oma sülearvuti klahve korralikult kasutada, sest hiirekursor liigub pidevalt. Mida pean tegema? Jälgige, et miski ei puudutaks ega vajutaks puuteplaadile, kui te klaviatuuri kasutate. Võite puuteplaadi ka välja lülitada, vajutades .
Tarkvara KKK 1. Kui sülearvuti sisse lülitan, süttib toite märgutuli põlema, kuid ekraan jääb tühjaks. Kuidas seda parandada? Proovige toimida järgmiste soovituste kohaselt. 2. • Lülitage sülearvuti välja, hoides toitenuppu vähemalt kümme (10) sekundit all. Kontrollige, kas toiteadapter ja aku on korralikult ühendatud, ning lülitage sülearvuti sisse. • Kui probleemi ei õnnestu lahendada, pöörduge abi saamiseks kohalikku ASUS-e teeninduskeskusse.
3. Minu sülearvuti käivitub aeglasemalt kui varem ja operatsioonisüsteem ei tööta sujuvalt. Kuidas seda parandada? Eemaldage arvutist rakendused, mille sinna hiljuti installisite või mis ei olnud kaasas operatsioonisüsteemiga, ja taaskäivitage arvuti. 4. Minu sülearvuti operatsioonisüsteem ei käivitu. Kuidas seda parandada? Proovige toimida järgmiste soovituste kohaselt. 5. • Eemaldage kõik sülearvutiga ühendatud seadmed ja taaskäivitage arvuti.
Lisad Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend 89
Föderaalse Sidekomisjoni (FCC) avaldus häirete kohta Käesolev seade vastab FCC reeglite jaotisele 15. Seadme töö peab vastama kahele järgnevale tingimusele. • Käesolev seade ei tohi põhjustada ohtlikke häireid. • Käesolev seade peab suutma taluda kõiki häireid, sealhulgas häireid, mis võivad põhjustada soovimatut tööd. Käesolev seade on läbinud katsetused ja vastab Föderaalse Sidekomisjoni (FCC) 15. jaotise eeskirjade kohaselt B-klassi digitaalseadmete kohta kehtivatele nõuetele.
FCC teave RF-kiirguse kohta See seade vastab valitsuse nõuetele raadiolainetega kokkupuute kohta. Seade on konstrueeritud ja toodetud mitte ületama raadiosagedusliku (RF) kiirguse piirnorme, mille on kehtestanud USA valitsuse föderaalne sidekomisjon. Kiirgusstandardis kasutatakse mõõtühikut “erineeldumismäär” ehk SAR. FCC poolt kehtestatud SAR-i piirnorm on 1,6 W/kg.
UL-i ohutusteave Nõutud UL 1459 jaoks, mis hõlmab telekommunikatsiooniseadmeid (telefon), mis on mõeldud elektriliseks ühendamiseks telekommunikatsioonivõrku, mille maandatav tööpinge ei ületa 200 V tipus, 300 V tipust tippu ja 105 V rms ning mis paigaldatakse ja mida kasutatakse riikliku elektrikoodeksi (NFPA 70) kohaselt. Et vähendada tule- ja elektrilöögiohtu ning kehavigastusi, tuleb sülearvuti modemi kasutamisel alati järgida põhilisi ohutusnõudeid, sealhulgas järgmised.
Elektriohutusnõuded Toodetel, mille nimivoolutugevus on kuni 6 A ning mille mass ületab 3 kg, tuleb kasutada sobivaid toitekaableid, mis on parameetritelt võrdväärsed või paremad kui: H05VV-F, 3G, 0,75 mm2 või H05VV-F, 2G, 0,75 mm2. TV-tuuneriga seotud teated Teade CATV-süsteemi paigaldajale.
Põhjamaade hoiatused seoses liitiumiga (liitiumioonakude korral) CAUTION! Danger of explosion if battery is incorrectly replaced. Replace only with the same or equivalent type recommended by the manufacturer. Dispose of used batteries according to the manufacturer’s instructions. (English) ATTENZIONE! Rischio di esplosione della batteria se sostituita in modo errato. Sostituire la batteria con un una di tipo uguale o equivalente consigliata dalla fabbrica. Non disperdere le batterie nell’ambiente.
Deklaratsioon toote vastavuse kohta keskkonnakaitse määrustele ASUS järgib rohelise disaini ja tootmise kontseptsiooni ning tagab, et ASUS-e toote olelustsükli kõik etapid oleksid kooskõlas üleilmsete keskkonnamäärustega. Lisaks avaldab ASUS vastavat teavet kooskõlas kehtivate seadusnõuetega. Lisateavet teabe avaldamise nõuete kohta, mida ASUS täidab, leiate aadressilt http://csr.asus.com/Compliance.htm.
ASUS-e ringlussevõtu-/tootetagastusteenus ASUS-e ringlussevõtu- ja tootetagastuskavad saavad alguse meie kohustusest kaitsta keskkonda rangeid standardeid silmas pidades. Me usume lahenduste pakkumisse, mis võimaldavad kasutuselt kõrvaldatud tooteid, akusid ja muid komponente ning pakkematerjale vastutustundlikul viisil ringlusse võtta. Ringlussevõtuga seotud teavet erinevate piirkondade kohta leiate aadressilt http://csr.asus.com/english/Takeback.htm.
Energiatõhususmärgiga ENERGY STAR toode ENERGY STAR on USA keskkonnakaitseameti ja USA energiaministeeriumi ühiskava, mille eesmärk on aidata tarbijatel säästa raha ning kaitsta keskkonda toodete ja tegevuse energiatõhususe parandamise teel. Kõik ASUS-e tooted, mis kannavad ENERGY STAR-i logo, vastavad ENERGY STAR-i standardile ning neis on vaikimisi aktiveeritud energiahalduse funktsioon.
BIOS-i tekstide kasutmise litsents Copyright © 2023 The Android Open Source Project Kasutusluba vastavalt litsentsile Apache License, Version 2.0 (edaspidi „Litsents“); selle faili kasutamine Litsentsis määramata juhtudel on keelatud. Litsentsi koopia on saidil http://www.apache.org/licenses/LICENSE-2.0.
EL-i lihtsustatud vastavusdeklaratsioon Käesolevaga kinnitab ASUSTek Computer Inc, et seade vastab direktiivi 2014/53/ EL olulistele nõuetele ja teistele asjakohastele sätetele. EL-i vastavusdeklaratsiooni täistekst on saadaval veebisaidil https://www.asus.com/support/. Sagedusalas 5150–5350 MHz töötava Wi-Fi kasutamine on järgmistes riikides lubatud ainult siseruumides: AT DE LV NO FI BE IS LI PL SE BG IE LT PT CH CZ IT LU RO HR DK EL HU SI UK(NI) EE ES MT SK FR CY NL TR a.
Sülearvuti Elektrooniline kasutusjuhend